II MIEJSCE UCZENNIC ZSHT
W FINALE ROZGRYWEK SZKOŁY BIZNESU SPOŁECZNEGO
Finał rozgrywek ekonomicznej gry symulacyjnej Szkoły Biznesy Społecznego odbył się 13 czerwca w Loży Prezydenckiej Stadionu Wisły Kraków. Naszą szkołę reprezentowały Weronika Pańszczyk i Weronika Stachoń – Groblowy z klasy 3Tp, pod opieką Pani Barbary Nowaczyk. Uczennice zajęły drugie miejsce dzielnie rywalizując z 15 drużynami z różnych szkół z Małopolski. Uczniowie zakładali dwuosobowe spółki wcielając się w rolę przedsiębiorców. Produkowali towary, zarabiali pieniądze, a zgromadzony zysk przeznaczali na cele społeczne. W II etapie akcji uczniowie przygotowali krótki, interaktywny materiał zachęcający do zakupu produktów / usług w jednym z przedsiębiorstw społecznych, działających w ich regionie. Na wynik finałowy złożył się wynik międzyszkolnej rozgrywki „Szkoła Biznesu Społecznego” oraz ocena ww. materiału z etapu II w proporcjach 1:1.Dzięki grze młodzież doświadczyła, jak to jest być przedsiębiorcą, że prowadzenie firmy nie jest wcale proste i potrafi być obarczone dużym ryzykiem oraz zwróciła uwagę na aspekt społeczny i wspieranie osób wykluczonych społecznie.
Akcja edukacyjna dla małopolskiej młodzieży zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O REPUBLICE CZESKIEJA
W Ogólnopolskim konkursie Wiedzy o Republice Czeskiej wzięły udział uczennice: Oliwia Para i Izabela Krupa z klasy 1E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk. Konkurs odbył się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zorganizowany został we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism oraz Ambasadą Republiki Czeskiej w Warszawie. W konkursie wzięło udział 50 uczniów z różnych szkół z całego kraju. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów szkół ponadpodstawowych na temat Republiki Czeskiej. W trakcie konkursu gościem honorowym był ambasador Czech w Polsce z którym prowadzona była rozmowa online. Ciekawym punktem spotkania był wykład na temat Republiki Czech prowadzony przez pracowników uczelni.
OGÓLNOPOLSKA INTERNETOWA GRA GIEŁDOWA
Od listopada 2021r. do stycznia 2022 r. uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli możliwość udziału w I etapie Ogólnopolskiej Gry Giełdowej. Z naszej szkoły, pod opieką
Pani Barbary Nowaczyk, w rozgrywkach wzięło udział pięć zespołów dwuosobowych z klasy 3Tp w składzie: Julia Łukaszczyk, Patrycja Samek, Janusz Kułach, Mateusz Majerczyk, Weronika Stachoń, Zofia Chowaniec, Julia Wróbel, Małgosia Szczerba, Janek Szostak
i Zuzia Walkosz- Zmarzły oraz dwa zespoły dwuosobowe z klasy 3Tg reprezentowane przez: Partycję Pawlikowską, Martynę Wróbel, Muras Magdę i Agnieszkę Bachledę i jeden zespół czteroosobowy z klasy 3Ep. Najlepszy zwrot z inwestycji w akcje wchodzące w skład indeksów WIG20 i mWIG40 oraz ETF-y notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w naszej szkole osiągnęli uczniowie: Patrycja Prokop, Piotr Giewont, Zofia Piczura i Magdalena Palenica z klasy 3Ep. Zespół ten zajął 12 miejsce w rankingu małopolskich szkół uczestniczących w grze. Niebawem uczniowie będą mogli wykazać się w drugim etapie gry, polegającym na inwestowaniu środków pieniężnych na rynku kontraktów terminowych na indeksy WIG20 i mWIG40, WIG. GAMES, WIG.MS-BAS, WIG.MS-FIN oraz WIG.MS-PET, a także kontraktów terminowych na waluty oraz kontrakty akcyjne.
MAŁOPOLSKI KONKURS MANAGER ROKU
W drugiej edycji konkursu Manager Roku zorganizowanym przez Fundację Będzie Dobrze brały udział uczennice Ola Gąsienica – Samek, Iza Krupa i Oliwia Para z kl. 1E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk.
Uczennice wcieliły się w rolę przedsiębiorców zakładając i prowadząc w okresie od 14.10 do 1.12. 2021r. firmę Fit & Fun oraz konkurując na rynku jednej z wybranych branż przy wykorzystaniu internetowej symulacji zarządzania firmą. W konkursie udział wzięło 96 uczniów, pod opieką 25 nauczycieli z 25 szkół w Małopolsce. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego. Uczennice wzięły też udział z Panią Barbarą Nowaczyk w warsztatach online: „Wprowadzenie do biznesu. Business Model Canvas” prowadzonych przez prelegenta: Bartłomieja Świstak’ Piotrowskiego – konsultanta strategii w biznesie. Konkurs uczy kreatywności, mobilizuje do systematycznej pracy i planowania działań w internetowej symulacji zarządzania firmą. Być może prowadzone w ramach konkursu przedsiębiorstwa przeniosą się w niedalekiej przyszłości do świata rzeczywistego.
Lekcja muzealna w Willi Oksza
Grupa druga klasy 3Tp wzięła udział wraz z wychowawcą
Panią Barbarą Nowaczyk w lekcji muzealnej na temat: „ Zakopianina – życie artystyczne XX – lecia międzywojennego. Zajęcia odbywały się w ramach miesiąca edukacji w Muzeum Tatrzańskim oraz w ramach projektu „Edukację mamy w naturze”.
Podążając za Witkacym uczniowie próbowali odkryć czy Zakopane uzależnia, a jeśli tak to, w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżono nam twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym. Poznaliśmy artystów o barwnych biografiach, których łączyły silne relacje z Tatrami i dowiedzieliśmy się w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”.