W bieżącym roku szkolnym z przyjemnością i dużym zapałem uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im Władysława Zamoyskiego w Zakopanem zaangażowali się w przeprowadzenie w naszym środowisku lokalnym kampanii „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Tym samym, zaczęliśmy analizować nazwę kampanii. To znaczy, że ja też posiadam ten dar?! Muszę podzielić się tą informacją z ludźmi z mojego otoczenia…
Przystąpiliśmy do planowania naszych działań. Oczywiście skorzystamy z materiałów otrzymanych od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, ale przecież my sami jesteśmy kreatywni, więc czas zacząć działać. Opracowaliśmy plan szkolnych przedsięwzięć, biorąc pod uwagę możliwości naszych kolegów oraz kierunki, w których się kształcimy. W budynku szkolnym pojawiły się plakaty, które przemawiały do nas wielkimi literami, informując nas, że my, choć być może nie do końca tego świadomi, posiadamy dar uzdrawiania.
Uczniowie klasy drugiej technikum kształcącym w zawodzie technik informatyk opracowali stronę internetową, do której link umieściliśmy na stronie głównej szkolnej strony. Strona jest na bieżąco aktualizowana, zapraszamy więc do jej odwiedzenia pod adresem: http://zsht.pl/trs/. Można w niej znaleźć informacje nt kampanii „Drugie życie”, zapoznać się z informacjami o transplantologii, poznać aspekt prawny tej dziedziny medycyny a także odwiedzić naszą galerię i zapoznać się ze szkolnymi działaniami kampanii.
Wychowawcy naszych klas w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy klasy zaplanowali tematykę transplantacji w ramach tych lekcji. Obejrzeli z nami 31-szy odcinek serialu dokumentalnego TVP „Operacja życie”. Emisja filmu pozwoliła nam na chwilę zatrzymać się nad problemem przeszczepów i zastanowić nad ewentualną moją rolą w ratowaniu ludzkiego życia, bo przecież problem może dotyczyć każdego z nas…
Naszym pomysłem było przeprowadzenie wśród uczniów konkursu plastycznego pod hasłem kampanii, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszyscy zdolni manualnie nasi koledzy złożyli odręcznie przygotowane prace plastyczne, które wzięły udział w konkursie. Prace od wielu tygodni zdobią hol szkolny, pozwalając zatrzymać się wchodzącym do budynku i rozważyć w głowach hasła na nich umieszczone – „Podaruj życie”, „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”, „Nie wszystko można kupić… zostań dawcą organów! Podziel się życiem”, „Serce na ziemi. Lżej będzie trafić do nieba”, „Nie zabieraj swych organów do nieba. Tam wiedzą, że one są potrzebne tutaj”, „Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie a pomyślmy o niesieniu pomocy innym”.
Czy można obojętnie przejść wokół podobnych myśli? Widzimy je codziennie wchodząc do budynku szkolnego i kończąc szkolny dzień. Z pewnością pozostaną w nas, bo przecież codziennie się utrwalają.
Z niecierpliwością oczekiwaliśmy rozstrzygnięcia konkursu na plakat…
Kulminacją kampanii w naszej szkole były dni 29 i 30 maja br, na które zaplanowaliśmy Szkolne Dni Transplantacji. W czwartek opanowaliśmy zakopiańskie Krupówki, miejsce tak chętnie odwiedzane przez ludzi goszczących w naszym regionie. W tym dniu zorganizowaliśmy happening, podczas którego wykorzystaliśmy naszą wyobraźnię, by przebrani za ludzkie narządy do przeszczepu, w asyście koleżanek „pielęgniarek” z upieczonymi przez nas samych słodkimi „ciasteczkami-narządami” wyruszyć przez sąsiadujący ze szkołą park miejski na Krupówki a tam w spotkaniu z mieszkańcami Zakopanego i przebywającymi u nas gośćmi, rozmawiać nt kampanii. Przechodniów obdarowywaliśmy naklejkami kampanii oraz wręczaliśmy oświadczenia woli. Spotkaliśmy się z różnym poziomem wiedzy nt transplantacji, różnym nastawieniem do problemu przeszczepów, jednak byliśmy tak bardzo widoczni, że każdy przechodzień zwracał na nas uwagę i chętnie zatrzymywał się, by dowiedzieć się co takiego ważnego robimy. Dzień oceniamy za bardzo udany a wrażeniami dzieliliśmy się chętnie na kolejnych lekcjach biologii z panią Agatą Maraszewską, nauczycielką, która razem z nami wyruszyła, by propagować transplantację.
Na piątek zaprosiliśmy do szkoły specjalnych gości, którzy spotkali się z uczniami sześciu klas. Pani Pielęgniarka Oddziałowa zakopiańskiej stacji dializ Joanna Kołacz wprowadziła nas w medyczny i prawny aspekt przeszczepów w naszym kraju. Zapoznała nas także z danymi statystycznymi przeszczepów w skali kraju a także naszego regionu. Nie spodziewaliśmy się, że tak wielu ludzi jest pacjentami stacji dializ w Zakopanem. Są wśród nich osoby oczekujące na przeszczep. Zdaliśmy sobie w tym miejscu sprawę, że mamy możliwość pomóc ludziom oczekującym na przeszczep. Jeśli nie bezpośrednio, to z pewnością pośrednio, poprzez takie działania, które w ramach tej kampanii poczyniliśmy. Być może uratujemy, choćby jedno ludzkie życie… To byłaby wspaniała rzecz!
W tym dniu naszymi gośćmi byli też absolwenci naszej szkoły pani Joanna Kassowska oraz pan Bożydar Gomółka, którzy są byłymi pacjentami zakopiańskiej stacji dializ. Oboje z powodzeniem przeszli zabiegi transplantacji nerek – nasi starsi Koledzy, którzy chodzili do tej samej szkoły, w której my się aktualnie uczymy, którzy kiedyś byli zdrowi a los zdecydował, że potrzebowali pomocy drugiego człowieka. Otrzymali tę pomoc i dzisiaj mogą żyć obok nas i cieszyć się tym życiem, doceniając każdy nowo rozpoczęty dzień. O tym właśnie były te dwie niby podobne, choć tak różne, opowiedziane historie życia, pełne wzruszeń, trudnych momentów, oczekiwania i szczęścia po podarowanym życiu.
W ramach tego dnia w naszej szkole rozstrzygnięto konkurs na plakat. Dyplomy wraz z nagrodami wręczył naszym kolegom pan Dyrektor Stanisław Stachoń oraz pani Pielęgniarka Oddziałowa stacji dializ w Zakopanem. W konkursie zostało przyznane także wyróżnienie dla tegorocznego maturzysty naszej szkoły, który zaproszony na uroczystość, z przyjemnością na nią przybył. Nagrody w tym konkursie ufundował zakopiański Aqua Park, dzięki któremu nasi nagrodzeni koledzy będą mogli zadbać o swoją kondycję fizyczną, tak ważną w każdym okresie życia człowieka.
Zwieńczeniem Dni Transplantacji w naszej szkole był przygotowany pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego, pani Haliny Styrczuli i nauczyciela historii, pani Katarzyny Dziewońskiej – Kachnic okolicznościowy spektakl szkolnej grupy teatralnej „ETAm Estradowa Trupa Amatorska”, na który zaprosiliśmy przybyłych do szkoły gości. Z humorem, aktorzy opowiedzieli nam historię księżniczki Wiktorii, która ze złamanym sercem została ocalona ze szponów Pana Śmierci przez młodego lekarza, który w trudzie walczył o nowe serce dla swojej ukochanej. Aktorzy podczas spektaklu rozdali zgromadzonym oświadczenia woli.
Nasze Szkolne Dni Transplantacji zakończyły się happy endem, co wzbudziło, szczególnie u naszych gości, wiele łez szczęścia, po łzach wzruszenia, które towarzyszyły nam w tym dniu podczas słuchania historii życia ludzi, którzy w swoim życiu doświadczyli ciężkiej choroby nerek, wieloletnich dializ, chorób towarzyszących, w tym zawału serca młodego człowieka, by doczekać się transplantacji, która pozwala żyć i cieszyć się tym „nowym” życiem.
Kampania dobiegła końca, choć my nawiązaliśmy nowe znajomości, które zaowocują w naszej szkole cyklicznym omawianiem zagadnień transplantologii w ramach realizacji programu profilaktycznego szkoły w kolejnych latach szkolnych, co pani pedagog Katarzyna Szurlej zaplanowała z panią Pielęgniarką Oddziałową stacji dializ w Zakopanem.
Jesteśmy bogatsi o nową wiedzę, nowe doświadczenia, nowe emocje, co postaramy się w sobie pielęgnować, pamiętając, że my również mamy w sobie dar uzdrawiania.
Pedagog szkolny
mgr Katarzyna Szurlej