Uroczystość zakończenia tegorocznych szkolnych dni transplantologii

27 marca 2015

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela biologii i chemii, Pani Agaty Maraszewskiej oraz pedagoga szkolnego, Pani Katarzyny Szurlej, od września prowadzili szereg działań, których założeniem jest propagowanie idei transplantologii w szkole i w środowisku.

Zwieńczeniem tych działań była uroczystość szkolna w dniu 27 marca br, która odbyła się w auli szkolnej.

Na tę uroczystość zaprosiliśmy gości – Panią Marię Lambrecht – Kierownika Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Zakopanem oraz Pana Grzegorza Zalotyńskiego. Pani Doktor przybliżyła nam w interesujący sposób medyczne aspekty oddawania narządów. Pan Grzegorz, który jest dawcą szpiku, opowiedział nam o swoich doświadczeniach związanych z dobrowolnym przekazaniem szpiku osobie niespokrewnionej. Poznaliśmy także doświadczenia życiowe ucznia naszej szkoły, Grzegorza Greli, który opowiedział nam o tym, w jaki sposób przekazał szpik bliskiej osobie, tym samym ratując jej życie. Dzięki tym historiom przekonaliśmy się, że transplantologia nie jest tylko szumnym hasłem, ale działaniem, które jest blisko nas, gdyż dotyczy ludzi, których znamy, może dotyczyć również naszych bliskich lub nas samych.

W czasie uroczystości szkolnej Pan Dyrektor Stanisław Stachoń wraz z Panią Marią Lambrecht uhonorowali uczniów, którzy zostali laureatami szkolnego konkursu „Profesor Zbigniew Religa – życie i działalność medyczna” oraz konkursu na okolicznościowy plakat.

Laureatami tegorocznej edycji szkolnego konkursu „Profesor Zbigniew Religa – życie i osiągnięcia medyczne” zostali:

  1. Justyna Kaperska i Magdalena Stępień z klasy I E
  2. Natalia Łukaszczyk i Klaudia Strama z klasy I E
  3. Beata Wąsek i Jakub Kotynia z klasy I G1

Laureaci szkolnego konkursu na plakat na temat transplantologii zostali:

  1. Magdalena Stępień z klasy I E
  2. Paulina Strzęp z klasy I B
  3. Tomasz Kula z klasy I E

Na zakończenie uroczystości mogliśmy obejrzeć dojrzały, pełen emocji spektakl w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej „E-TAm”, za przygotowanie którego składamy podziękowania Pani Halinie Styrczuli, Pani Katarzynie Dziewońskiej-Kachnic oraz absolwentowi naszej szkoły, Panu Bartoszowi Kossewskiemu, który od czasu ukończenia szkoły czynnie uczestniczy w tworzeniu kolejnych spektakli grupy.

Wszystkim, którzy włączyli się w tym roku szkolnym w tworzenie szkolnej kampanii nt transplantologii serdecznie dziękujemy, zapraszając wszystkich chętnych, pełnych nowych pomysłów, do rozpoczęcia działań w kolejnym roku szkolnym. Razem możemy zdziałać wiele dobrego 🙂

mgr Katarzyna Szurlej

Ciekawe strony

Szukaj na stronie

Archiwum