Uroczystość zakończenia projektu – „Zagraniczne praktyki uczniów Hotelarza”
CO GWARANTUJE SUKCES W ZAWODZIE? ZAGRANICZNE PRAKTYKI UCZNIÓW HOTELARZA – PODSUMOWANIE PROJEKTU
Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem opracował projekt zagranicznych praktyk zawodowych, który w lipcu 2017 roku został zatwierdzony do realizacji. Projekt finansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Zyskał nazwę: „Zagraniczne praktyki uczniów Hotelarza – gwarancją sukcesu w zawodzie”. Po trudnej rekrutacji, dokonanej w październiku 2017, która obejmowała testy i rozmowy kwalifikacyjne, wybrana grupa najlepszych uczniów wzięła udział w przygotowawczych zajęciach językowych (j. angielski zawodowy, j. niemiecki zawodowy, j. włoski) oraz zajęciach kulturowych.
Następnie młodzież (18 osób) w terminie 5-23 marca 2018 odbyła trzytygodniowy staż zawodowy. Do Berlina (Niemcy) wraz z opiekunami: prof., Tomaszem Matyją i prof. Sylwią Opałką pojechało 8 uczniów, w zawodzie technik informatyk: Jarek Myjak, Oskar Kalata, Michał Rafacz i Michał Krzysiak, a w zawodzie technik ekonomista : Izabela Sądelska, Janina Chlebek, Joanna Gubała i Patrycja Łukaszczyk.
Natomiast trzytygodniowy staż w Rimini (Włochy) w zawodzie technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych odbyło pod opieką prof. Adama Saguły 10 uczniów: Honorata Wyrostek, Veronica Grądziel, Marzena Garczek, Krystyna Pawlikowska, Mariusz Gąsienica-Laskowy, Weronika Król-Łęgowska, Agnieszka Kubies, Anna Hornik, Magdalena Bizub I Piotr Grela.
Partnerami, pośredniczącymi w naszym projekcie, były doświadczone instytucje: Berlink ETN GmbH w Berlinie i SistemaTurismos.r.l. w Rimini. Partnerzy ci byli odpowiedzialni za zorganizowanie praktyk w zagranicznych firmach informatycznych, ekonomicznych oraz hotelarsko-turystyczno-gastronomicznych.
W Berlinie uczniowie mieszkali u rodzin niemieckich, natomiast w Rimini w pensjonacie. Uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczkach krajoznawczych: – Bundestag, Museum Island (Berlin), Poczdam, Wenecja, San Marino (Rimini) I Florencja.
Celem projektu było nie tylko nabycie umiejętności pracy w wielonarodowym zespole, zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania przedsiębiorstw za granicą, ale też podniesienie poziomu umiejętności w zakresie języka obcego (angielskiego, niemieckiego, włoskiego), a w szczególności języka obcego zawodowego. Istotne również było zwiększenie motywacji do dalszej nauki, rozszerzenie horyzontów uczestników poprzez zapoznanie się z kulturą i historią krajów goszczących, podwyższenie aspiracji zawodowych i osobistych czy nawiązanie międzynarodowych kontaktów i wymiana doświadczeń z pełną tolerancją i szacunkiem dla innych narodowości.
I tak się stało!!! Mam wrażenie, że te szczytne cele zostały w ogromnym stopniu osiągnięte.
O realizacji projektu i wrażeniach z praktyk mieliśmy okazję usłyszeć 20 września br. W auli ZSHT podczas podsumowania na widowni zasiedli młodsi koledzy i koleżanki (z klas pierwszych i drugich), wzruszeni i dumni rodzice uczestników (cała 18), imprezę zaszczycili również przedstawiciele starostwa: pani Zofia Garbulińska, Skarbnik Powiatu Tatrzańskiego i pani Anna Rogozińska – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych.
Pomysłodawczyni projektu, pani Justyna Trzebuniak zaprezentowała partnerskie firmy, pani Magdalena Kamińska – koordynator projektu opowiedziała o jego realizacji – począwszy od rekrutacji, poprzez logistyczne działania – planowanie wydatków, zakup biletów, przygotowanie dokumentacji i certyfikatów. Następnie młodzi – praktykanci mieli okazję przedstawić swoje doświadczenia w pracy w różnych firmach, a także atrakcje, jakie wypełniały ich wolny czas. Prezentację o Berlinie i Poczdamie przedstawili Michał Rafacz i Patrycja Łukaszczyk. Natomiast o włoskiej przygodzie opowiedzieli: Weronika Król-Łęgowska, Mariusz Gąsienica –Laskowy i Piotr Grela. Radość, z jaką opowiadali, dojrzałe spostrzeżenia na temat różnic językowych, kulturowych i mentalnych – to wszystko świadczy o zdobyciu bezcennej wiedzy i niezaprzeczalnych korzyściach z udziału w projekcie. Nasi praktykanci zadbali również o wystrój auli – Ania Hornik przygotowała plakaty i flagi, a przewodnik po Rimini Mariusz i Weronika.
Po prezentacjach był czas na degustację potraw, które pod kierunkiem profesora Rafała Dorociuka przygotowali nasi praktykanci. Było więc m.in. carpaccio z buraka i szynki wołowej, przepyszny włoski deser: panacotta i coulis w trzech smakach , a nawet ciabatta jeszcze ciepła, wypiekana na miejscu.
A najważniejsze, że wszyscy uczestnicy projektu: koordynatorzy wraz z dyrekcją, opiekunowie, rodzice – którzy zaufali organizatorom i praktykanci – zasiedli przy wspólnym stole, by wspominać, cieszyć się wyjątkowymi wrażeniami i dzielić doświadczeniami.
Taki rodzaj edukowania młodych jest bezcenny i należy go kontynuować!
Ewa Kowalczyk