Wizyta gości z Limoges we Francji
W dniach 4- 8 listopada gościliśmy w naszej szkole grupę 3 nauczycieli i 4 uczniów z liceów Jean Monnet i Saint Jean z Limoges, francuskiego miasta, słynącego z manufaktur porcelany i doskonałej kuchni. Nasi goście przyjechali do Zakopanego na zaproszenie Konsula Generalnego Francji, pana Frederica de Touchet, który w ubiegłym roku odwiedził naszą szkołę. Ponieważ uczniowie z Limoges kształcą się w zawodach kucharz, kelner i sommelier, ich czterodniowa wizyta zawodoznawcza, wypełniona była atrakcyjnymi działaniami związanymi z rynkiem HO-RE-CA.
We wtorek francuscy goście wraz z uczniami klas 1Gp oraz 2G i 3G uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z kuchni polskiej i regionalnej, które poprowadzili pani Magdalena Kulig i pan Rafał Dorociuk. Mimo obaw o barierę językową wspólne gotowanie doskonale zintegrowało cały zespół. Uczniowie z Limoges mogli spróbować dań, przygotowanych z polskich produktów ekologicznych i regionalnych. Na stole pojawiły się więc: podhalańskie oscypki i korboce, przystawki z bundzu w sosie miodowo-balsamicznym, bigos staropolski z policzkami wołowymi gotowanymi metodą sous vide oraz deser – biszkopt makowy z masą orzechową.
Tego dnia mieliśmy zaszczyt ponownie gościć w szkole Konsula Generalnego Francji, pana Frederica de Touchet, któremu towarzyszyła asystentka, pani Dorota Porada, wspomagająca nas w organizacji pobytu grupy z Limoges. Podczas wspólnego obiadu pan Konsul Generalny rozmawiał z panem Zdzisławem Króżlem, dyrektorem ZSHT o możliwościach współpracy między szkołami zawodowymi w Limoges i zakopiańskim Hotelarzem.
Po południu goście w towarzystwie Konsula Generalnego odwiedzili restaurację Cristina oraz Drukarnia Smaku, która w październiku, podczas Gali Przewodnika Poland 100 Best Restaurant, została uhonorowana Nagrodą 3 widelców. Naszych gości przyjęła właścicielka restauracji, Pani Krystyna Bulas, która opowiedziała przy tej okazji o swoich pasjach kulinarnych, których efektem było powstanie jednej ze stu najlepszych restauracji w Polsce. Szef kuchni, pan Adam Kwil przedstawił swoją koncepcję menu autorskiego, inspirowanego tradycyjną kuchnią polską oraz trendami międzynarodowymi. Wraz ze swoim zespołem przygotował dla nas zestawy degustacyjne serwowanych dań. Wielkie zainteresowanie grupy wzbudziła również bogata karta znakomitych win, które oferuje restauracja.
Tego dnia, mimo deszczowej aury, udało nam się pokazać gościom niektóre zabytki architektury zakopiańskiej: Stary Kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz wspaniale odrestaurowaną willę Czerwony Dwór z regionalną ekspozycją.
W 2019 roku przez Europejską Akademię Gastronomiczną Kraków został wybrany na Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej, dlatego też w środę, 6 listopada młodzież z Limoges pod opieką prof. Magdaleny Kulig i prof. Anny Dziadosz realizowała program pobytu w Krakowie, przygotowany przez Konsulat Generalny Francji. Odwiedziliśmy restaurację Albertina Restaurant&Wine, która w sposób wyjątkowy łączy autorskie dania szefa kuchni, pana Grzegorza Fica z wyselekcjonowanymi winami, w oparciu o zasady food&win pairingu. Podstawę menu restauracji stanowią wybrane produkty regionalne oraz owoce morza z własnego homarium. Pasja właścicieli Albertiny, związana z winem, pozwoliła na wyprodukowanie, we współpracy z winnicą w Wieliczce, trzech roczników Albertina Chardonnay, które mieliśmy okazję degustować.
Następnie na zaproszenie Konsula Generalnego Francji, pana Ferederica de Touchet gościliśmy na wspólnym obiedzie w restauracji i winiarni Klimaty Południa. Spotkanie przy stole było okazją do rozmów o sztuce kulinarnej, urokach Krakowa i Podhala. Właścicielka restauracji pani Bożena Czynciel ciekawie opowiadała nam o tajnikach łączenia smaków, zaprezentowała też zyskujące coraz większe uznanie polskie wina.
Pobyt w Krakowie zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście i zakupami pamiątek w Sukiennicach.
Ostatni dzień pobytu w Polsce naszych francuskich gości poświęcony był na wizyty zawodoznawcze w prestiżowych hotelach zakopiańskich Aries Hotel&SPA oraz Hotel Mercure Kasprowy. W obu obiektach pod opieką prof. Rafała Dorociuka goście zwiedzili luksusowo wyposażone pokoje hotelowe różnego typu, strefę spa & wellnes oraz restauracje. Dyrektor hotelu Mercure, pan Sebastian Nocuń wyczerpująco odpowiadał na pytania zwiedzających, dotyczące różnych aspektów funkcjonowania obiektu.
Kolejnym punktem programu była bardzo miła wizyta w restauracji Góralska Tradycja, w której przywitał nas właściciel pan Adam Bachleda Curuś. Naszych gości zachwycił wyjątkowy wystrój lokalu, którego elementy zostały stworzone przez najwybitniejszych rzemieślników Podhala. Wizyta w restauracji była nie tylko okazją do zjedzenia wspaniałego obiadu, ale też do spotkania z szefem kuchni, panem Sylwestrem Lisem, trzykrotnym zdobywcą Czapek Gault&Milau, który wyczerpująco odpowiadał na pytania uczniów i nauczycieli z Limoges. Naszych gości bardzo interesowała ścieżka kariery zawodowej pana Lisa oraz wprowadzona przez niego koncepcja kuchni regionalnej w stylu slow food w oparciu o najlepsze sezonowe produkty regionu.
Dzień pełen wrażeń zakończyła pożegnalna kolacja w restauracji regionalnej Krupowa Izba.
Podczas pobytu w Zakopanem uczniom z Limoges towarzyszyli Łukasz Bargiel i Ewelina Cudzich z klasy 2G oraz Paulina Klag i Ania Grygiel z klasy 3G. Nasi uczniowie, którzy w maju odwiedzą Limoges, opiekowali się francuskimi kolegami w czasie wolnym, byli też ich przewodnikami podczas spacerów po mieście i szukania pamiątek z Podhala.
Mamy nadzieję, że wizyta gości z Limoges i majowa rewizyta we Francji uczniów i nauczycieli ZSHT zainicjuje regularną współpracę między naszymi szkołami. Warto podkreślić, że zakopiańscy hotelarze i restauratorzy odpowiedzieli pozytywnie na pytanie o możliwość odbywania praktyk zawodowych w ich obiektach przez uczniów z Limoges.
W czasie pobytu w Zakopanem grupa z Limoges gościła w wyjątkowym pensjonacie Lala i Biały Miś, u pani Urszuli Zagul-Krzeszowiak. Podróż z i na lotnisko specjalnym busem zapewniło Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Realizacja projektu była możliwa dzięki pomocy i osobistemu zaangażowaniu Konsula Generalnego Francji pana Frederica de Touchet.
Chcemy więc serdecznie podziękować wszystkim podmiotom i instytucjom, które wsparły nasze działania podczas wizyty francuskich uczniów i nauczycieli, a w szczególności krakowskim i zakopiańskim restauratorom oraz szefom kuchni: Albertina Restaurant&Wine, pan Grzegorz Fic; Klimaty Południa i pani Bożena Czynciel; Drukarnia Smaku i Cristina – państwo Krystyna Bulas i Adam Kwil; Aries Hotel&SPA; Hotel Mercure Kasprowy i pan Sebastian Nocuń; Góralska Tradycja – pan Adam Bachleda Curuś i pan Sylwester Lis oraz restauracja Krupowa Izba.
Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy również do pana Frederica de Touchet, Konsula Generalnego Francji, który po raz kolejny wsparł nasze działania i uświetnił swoją obecnością spotkania w szkole i w restauracjach. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Zakopanem za pokrycie części kosztów oraz właścicielce pensjonatu, pani Urszuli Zagul-Krzeszowiak za stworzenie naszym gościom rodzinnej atmosfery.
Specjalne podziękowania należą się pani Annie Dziadosz za nieocenioną pomoc jako tłumaczka, za cierpliwość i zaangażowanie w najbardziej nawet szczegółowych czy branżowych kwestiach językowych.