Wręczenie nagród konkursu GEEK – Wielka Gala 40-lecia PTI w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Pomimo, iż pandemia przyczyniła się do opóźnienia uroczystości, która miała mieć miejsce jeszcze w czerwcu, to nadszedł w końcu ten dzień, gdy zwycięska drużyna konkursu GEEK mogła wyruszyć do Warszawy.
Zdobywcy I miejsca w ogólnopolskim konkursie tworzenia gier edukacyjnych zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne w składzie:
– Angelika Ciołek
– Daniel Pawlikowski
– Jan Świder
– Dominik Możdżeń
– Jordan Jira
pod opieką Pana Adriana Zająca zostali zaproszeni na uroczystą Wielką Galę z okazji 40-lecia PTI oraz Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Uzbrojeni pod sam krawat w stroje galowe wyruszyliśmy 9 września w kierunku północnym prowadzeni śpiewem stołecznej syrenki.
Po drodze nie omieszkaliśmy skorzystać z nadarzającej się okazji, by odwiedzić nowo otwarty, oficjalny sklep LEGO w Polsce. Przez krótką chwilę znów wszyscy mogliśmy poczuć się jak dzieci, ze zdumienia otwierając oczy na widok niesamowitej mnogości i pomysłowości twórców kolejnych zestawów klocków, jednocześnie w odpowiednim momencie przymykając je, gdy natrafiliśmy na etykietki z równie „zdumiewającymi” ich cenami.
Oficjalna część wyjazdu zaczęła się następnego dnia w Centrum Nauki Kopernik, którego możliwość zwiedzania, była nagrodą od firmy Samsung. Przez fantastyczne 3 godziny poznawaliśmy tajemnice mechaniki, akustyki, hydrostatyki, fizyki, chemii, biologii, właściwości światła, czy historię powstawania rowerów. W ramach Teatru Robotycznego oglądaliśmy spektakl „O Królewiczu Ferracym i Królewnie Krystali” na podstawie powieści Stanisława Lema, w całości w wykonaniu trzech humanoidalnych robotów-aktorów. Każdy eksponat, każde doświadczenie można było samemu aktywować, uruchamiać i testować. Chłopaki próbowali swoich sił m.in. w grze Mindball, w której sterujemy za pomocą fal mózgowych małą kulką. Osoba, która bardziej „odpręży” swój mózg przepycha kulkę w stronę przeciwnika i wygrywa. Nasz eksperyment dobitnie udowodnił, iż faktycznie mężczyzna czasem potrafi myśleć zupełnie o niczym.
Po zakwaterowaniu w hotelu Logos wzięliśmy udział w oficjalnym rozdaniu nagród za II i III miejsca, które odbyło się w hotelowej sali konferencyjnej. To było jednak dopiero niewielkie preludium do Wielkiej Gali, która miała miejsce wieczorem w Filharmonii Narodowej. Uroczystości we wnętrzu wspaniałego gmachu rozpoczęły się od konferencji oraz panelu dyskusyjnego na temat „Transhumanizmu”. Wykład poprowadziły prof. Joanna Mysona-Byrska oraz mgr Ada Florentyna Pawlak. Poruszane w nich treści dotyczyły szeroko pojętych zmian w naturze ludzkiej spowodowanych rozwojem technologii. Dotyczą one nie tylko wpływu Internetu, czy smartfonów na nasze życie, lecz także tego jak ułatwiając nam codzienną egzystencję pośrednio upośledzają naszą zdolność do podejmowania decyzji. Roboty zastępują naturalne elementy naszego życia, nasz sposób funkcjonowania coraz bardziej zaczyna przypominać z góry zaplanowany algorytm, a całość zostaje dopełniona przez kontrowersyjną modę wszczepiania w ciało różnego rodzaju chipów, czy „dekoracyjnego” oświetlenia w formie żarówek LED.
W czasie panelu dyskusyjnego mogliśmy posłuchać niezwykle ciekawych argumentów i przemyśleń znamienitych osobistości ze świata nauki oraz przedstawicieli znanych firm, w tym chociażby Pana Jacka Łęgiewicza – Dyrektora ds. Publicznych w Samsung Electrtonics, czy Pana dr. hab. Romana Szweda, kierownika zespołu, który w sierpniu 1991 r. dokonał historycznego podłączenia Polski do Internetu.
W kolejnych częściach mogliśmy być świadkami wręczenia medali i odznak dla zasłużonych członków PTI, a także wyróżnień dla autorów najlepszych książek informatycznych. Co ciekawe I miejsce zajął podręcznik „Informatyka na czasie”, z którego korzystamy na lekcjach w naszej szkole.
W końcu nadszedł długo wyczekiwany moment, na który czekali nasi uczniowie. Nagrody w konkursie, któremu patronowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wręczał osobiście Pan wiceminister Wojciech Murdzek. Nasza gra „Lorem Ipsum” zdeklasyfikowała rywali wygrywając w kategorii „Najlepsza implementacja gry edukacyjnej” w kategorii szkoły ponadpodstawowe. Podczas, gdy nasi zwycięzcy odbierali cenne nagrody ufundowane m.in. przez Pana Macieja Popowicza (twórcę portalu nasza-klasa.pl) oraz firmę 11-bit Studios (autorów m.in. gry Frostpunk) na ogromnym ekranie LED wyświetlał się trailer naszego dzieła.
Po nasyceniu się światłem fleszy i estradowych jupiterów mogliśmy rozkoszować się wspaniałym koncertem muzyki filmowej Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej. Wśród prezentowanych utworów dało się usłyszeć m.in. „”Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz”, motywy z takich produkcji jak „Pianista”, czy walc z „Ziemi obiecanej”. Na sam zaś koniec wszyscy zgromadzeni mogli poczuć się w ćwierci jak na meczu siatkarskim, gdyż orkiestra zagrała słynny utwór z serialu „Przygody Pana Michała” – „Pieśń o małym rycerzu”.
Całości wrażeń dla ciała i ducha domknął wystawny bankiet, który został przygotowany z myślą o dogodzeniu temu pierwszemu. Wspaniałe potrawy i desery w tak znamienitym gronie potrafiły onieśmielić, ale zapewniamy, iż do samego końca trzymaliśmy fason dumnie reprezentując naszą szkołę. Spotkaliśmy się z nie małym zaskoczeniem wśród rozmówców, iż na Podhalu mamy tak uzdolnioną informatycznie młodzież. Powszechnie nasz rejon jest kojarzony raczej z turystyką, czy szkołami sportowymi. Argument w którym stwierdzaliśmy, iż tak naprawdę nie liczy się nazwa na tabliczce budynku, lecz ludzie, którzy są w środku wyraźnie dawał do myślenia.
Na koniec jeszcze raz bardzo serdecznie chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy nas wspierali w osiągnięciu tego ogromnego sukcesu. Jesteśmy niezwykle wdzięczni pomysłodawcom konkursu, za umożliwienie nam wykazania się swoimi zdolnościami, oraz Polskiemu Towarzystwu Informatycznemu za zaproszenie na niezapomnianą galę.
Adrian Zając