„Wigilie wielkich Polaków”
„Prastarym obyczajem w Polsce, podczas Wilii,
jest miejsce dla zamorskich i zagórskich gości.
Dla tych, co na wieczerzę bratnią nie przybyli,
wstrzymani przez gór zwały i mórz nawałności.”
„Wilia” – Stanisław Miłaszewski
Słowami wiersza „Wilia” Stanisława Miłaszewskiego, rozpoczęło się – w dniu 18 grudnia – przedstawienie poświęcone Bożemu Narodzeniu i jego świętowaniu przez Polaków, w różnych okresach historycznych.
Przeżywaliśmy wigilie Adama Mickiewicza, począwszy od wigilijnego dnia narodzin 24 grudnia 1798 roku, poprzez radosne wigilie wileńskie, gdy razem z przyjaciółmi – filomatami – świętował poeta swe imienino – urodziny.
Znaleźliśmy się z nimi w więzieniu, w celi Konrada, gdzie promieniści spędzili najsławniejszą w literaturze polskiej, unieśmiertelnioną w „Dziadów” cz. III WIGILIĘ.
Jeden z więźniów powiedział:
„Północami zbieraliśmy się w celi Adama. Za oknami była zima i grożący nam Sybir. W więzieniu panowała wiosna i nadziej na przyszłość – choć dalekiej – Polski!”
Przez chwilę byliśmy w Szwajcarii, razem z Juliuszem Słowackim, bo tam własnie przepisywał swój poemat, któremu nada tytuł „Kordian”.
A później modliliśmy się z poetą, podczas nocy wigilijnej, w Betlejem, kiedy to – jak pisał w liście do matki, „ksiądz – rodak – wyszedł ze mszą na intencję naszej ojczyzny”.
Przeżyliśmy dramat Fryderyka Chopina, który za granicą przeżywał swe samotne wigilie, gdy w Polsce gorzało powstanie listopadowe i opowiedział o smutnych dniach Bożego Narodzenia czyli „Naszej Pannie Gwiazdce” w Paryżu.
Przy stole wigilijnym zasiedli także ci, którzy stali się „kamieniami na szaniec” – harcerze Szarych Szeregów. Pojawiły się także wspomnienia więźniarek obozu koncentracyjne w Ravensbruck.
Spektakl zadedykowany został sp. pani Barbarze Wachowicz, z którą młodzież naszej szkoły współpracowała przez 17 lat, aż do jej śmierci.
W spektaklu wzięli udział:
– Mateusz Podgórny – Jan Kochanowski
– Wojtek Gał wystąpił jako Adam Mickiewicz, a jego córkę – Misię – zagrała Klaudia Matyjasik
– Mateusz Pałys i Damian Żegleń jako filomaci
– Maciek Mniszak wcielił się w postać Juliusza Słowackiego,
a Maciek Saletra zagrał Fryderyka Chopina,
– recytatorami byli:
Maciek Młynarczyk i Szymon Styrczula
Fragmenty listów więźniarek Ravensbruck czytały:
Paulina Chowaniec i Ewelina Pawlikowska
Kolędy śpiewały dziewczęta ze szkolnego zespołu regionalnego,
na pianinie grała Małgorzata Polak,
Narracja:
Agnieszka Bobak i Paulina Węgrzyniak
Scenariusz – na motywach spektaklu pani Barbary Wachowicz „Wigilie polskie, a także reżyseria przedstawienia „Wigilie wielkich Polaków”
Jolanta Dolińska