Pierwsze staże zagraniczne dla nauczycieli Hotelarza
W tym roku po raz pierwszy w ramach projektu pt „Zdobądź Doświadczenie zawodowe, zyskaj nowe możliwości” (nr POWERVET- 2018-1-PL01-KA102-035804) realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowew dniach od 1 do 12 lipca 2019 r.w stażach zagranicznych brali udział nauczyciele Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.
Partnerem, pośredniczącym w naszym projekcie,odpowiedzialnym za zorganizowanie praktyk w zagranicznych firmach hotelarsko –gastronomicznych, była doświadczona instytucja: Sistema Turismo s.r.l. w Rimini.
W projekcje wzięło udział pięciu nauczycieli, w tym z branży gastronomicznej 4 osoby i jedna z branży hotelarskiej.
Nauczycielka z branży hotelarskiej odbyła praktykę zawodową w hotelu CLUB MEETING w Rimini. W trakcje stażu na recepcji hotelu mogła skonfrontować posiadaną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Miała bezpośredni kontakt z gośćmi hotelu oraz obsługą, co przyczyniło się m. in. do poprawy umiejętności językowych oraz lepszego zapoznania się z pracą w hotelu.
Nauczycielki z branży gastronomicznej odbyły praktyki w restauracjach La Cappa i Vespucci w Rimini. W trakcie stażu zapoznały się z menu restauracji, nowymi technikami i technologiami stosowanymi w przygotowywaniu dań zimnych i gorących regionalnej kuchni włoskiej. Specjalnością restauracji La Cappa były potrawy z owoców morza i pasty (potrawy z makaronów). Panie miały okazję dokonywać obróbki wstępnej świeżych owoców morza, co u nas jest rzadkością (głownie bazujemy na produktach przetwarzanych). Zapoznały się również z szerokim asortymentem makaronów włoskich i ich produkcją, a także z wykorzystywaniem makaronów w potrawach.
W ostatnim dniu swojej praktyki zawodowej panie przygotowały specjalność kuchni polskiej czyli pierogi z różnymi farszami (ruskie, mięsne, ze szpinakiem, z serem białym oraz na słodko). W restauracji, w której na co dzień podaje się potrawy z owoców morza i makaronów, przygotowane pierogi wśród turystów i mieszkańców Rimini znalazły wielkie uznanie i zachwyt.
Zdobyte doświadczenia z pewnością zostaną wykorzystane na zajęciach z młodzieżą,lepiej przygotowując ich do pracy w zawodzie.
Praktyki zawodowe to nie tylko praca. Znalazł się czas na odpoczynek, rozrywkę i zwiedzanie pięknych miejsc m.in. San Marino czy rejs statkiem wzdłuż wybrzeża Rimini.
Celem praktyk zawodowych dla nauczycieli było:
- doskonalenie kształcenia zawodowego oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestników,
- zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce,
- zaznajomienie się uczestników z technologią stosowaną w zagranicznych firmach,
- nabycie umiejętności pracy w wielonarodowym zespole,
- zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania przedsiębiorstw za granicą,
- podniesienie poziomu umiejętności w zakresie języka obcego (angielskiego, niemieckiego, włoskiego), a w szczególności języka obcego zawodowego,
- rozszerzenie horyzontów uczestników poprzez zapoznanie ich z kulturą i historią krajów goszczących,
- podwyższenie aspiracji zawodowych i osobistych,
- nawiązanie międzynarodowych kontaktów, wymiana doświadczeń oparta na tolerancji i szacunku dla innych narodowości.
Wszystkie wymienione wyżej założenia zostały osiągnięte. Ponadto uczestnicy praktyk zagranicznych otrzymali nie tylko cenne certyfikaty, ale także bogatą i bezcenną umiejętność czyli doświadczenia zawodowe oraz tak ważne i cenione przez pracodawców kompetencje społeczne. Zatem udział w projekcie okazał się w wielu kontekstach niewątpliwym sukcesem.