Za nami kolejne praktyki zagraniczne dla uczniów Hotelarza
Już po raz drugi młodzież Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem w ramach projektu pt„Zdobądź doświadczenie zawodowe, zyskaj nowe możliwości” (nr POWERVET- 2018-1-PL01-KA102-035804) realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe w dniach 9 – 27września 2019 r. uczestniczyła w trzytygodniowych zagranicznych praktykach zawodowych.
Partnerzy, pośredniczący w naszym projekcie – doświadczone instytucje: Berlink ETN GmbH w Berlinie i Sistema Turismo s.r.l. w Rimini,byli odpowiedzialni za zorganizowanie praktyk w zagranicznych firmach informatycznych, ekonomicznych oraz hotelarsko-turystyczno-gastronomicznych.
W projekcje wzięło udział 20 uczniów „Hotelarza” oraz czterech opiekunów.
Pierwsza grupa ucznióww Berlinie odbyła praktykę w zawodzie technik informatyk oraz technik ekonomista, natomiast druga grupa w zawodzie technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych kształciła swoje umiejętności w Rimini.
Aby znaleźć się w grupie szczęśliwców, należało pomyślnie przejść rekrutację, która obejmowała rozmowę z języka angielskiego, test z wiedzy przedmiotowej, brana pod uwagę była również opinia wychowawcy i CV, które musiał napisać każdy z kandydatów.
Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych (min. kurs języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego, przygotowanie kulturoweoraz przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne).Zorganizowano również dla uczestników i ich rodziców spotkanie informacyjne, dotyczące formalnych aspektów stażu.
Udział w projekcie był dla uczniów całkowicie darmowy. W ramach przyznanych środków uczestnicy mieli zapewnione bezpłatne zajęcia, przygotowujące do udziału w praktykach, transport zagraniczny, noclegi, wyżywienie, bilet na komunikację miejską oraz ubezpieczenie. Uczestnicy praktyk otrzymali również wsparcie finansowe w postaci tzw. „kieszonkowego”.
Uczniowie, którzy wyjechali na staż zagraniczny, byli zakwaterowani w hotelach.Każdego dnia,pracując w wyznaczonych firmach,sami podróżowali berlińskim metrem czy autobusami, co było nie tylko pewnego rodzaju przygodą, ale także nauką samodzielności. W pracy posługiwali się językiem niemieckim jak i również językiem angielskim.
W trakcie odbywania praktyk młodzież zrealizowałazałożonecele szczegółowe, takie, jak poznanie obowiązujących procedur i standardów na zachodnioeuropejskim rynku pracy oraz doskonalenie umiejętności językowych. Uczniowie mieli również szansę na poznanie kultury i obyczajów Niemiec oraz Włoch, a także na konfrontację posiadanej wiedzy teoretycznej z zakresu swojego profilu zawodowego z praktyką.
Dzięki pobytowi i pracy w innym kraju, z inną kulturą, odmiennymi zwyczajami, upodobaniami i mentalnością stażyści otrzymali wielką lekcję tolerancji i wyrozumiałości dla przedstawicieli innych kultur. Zrozumieli dobrze zjawisko przenikania się różnych kultur i zwyczajów oraz potrzebę wyrozumiałości i otwarcia się na obywateli innych narodów z całą ich odmiennością, nie zawsze dla nas zrozumiałą i często trudną do zaakceptowania.
Nabyli też nowe umiejętności społeczne i adaptacyjne, ułatwiające współdziałanie w grupie – zarówno towarzyskiej jak i w zespole zawodowym; m.in. rozwiązywanie codziennych problemów, zrozumienie i tolerancję dla innych członków zespołu. Udział w projekcie przyczynił się do wzrostu poczucia własnej wartości, podniesienia samooceny, co niewątpliwie wpływa na osobisty rozwój uczestników i motywację do dalszej nauki, rozwijania nowych kompetencji, a w przyszłości daje szansę na znalezienie lepszej pracy.
Podczas pobytu nie brakło też czasu na wypoczynek i atrakcje turystyczne. Organizowane były wycieczki, w trakcie których młodzież poznawała niemiecką i włoską historię, kulturę i architekturę.
Na zakończenie projektu uczniowie jak i opiekunowie otrzymali certyfikaty Europass, dzięki którym nabyte przez nich umiejętności i kwalifikacje zawodowe zyskują postać formalną i uznawaną przez europejskich pracodawców.
Czas pobytu w Niemczech i we Włoszech dał młodym ludziom możliwość poznawania ludzi, kultury, tradycji i obyczajów krajów goszczących. Najbardziej ujęła młodzież serdeczność, otwartość i gościnność zarówno Niemców, jak i Włochów. Stażyści bardzo pozytywnie oceniają to, czego nauczyli się podczas praktyk. Zgodnie potwierdzają, że wiedza i umiejętności, jakie zdobyli, z całą pewnością przydadzą się w pracy zawodowej i w życiu.