listopad 2020 – Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych
Month: listopad 2020

Uczniowie branżowej szkoły wracają na zajęcia praktyczne do zakładów pracy

Uczniowie branżowej szkoły wracają na zajęcia praktyczne do zakładów pracy

 

 

 

Od 30 listopada 2020 r. uczniowie branżowej szkoły I stopnia będący młodocianymi pracownikami mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.

 

Uczniowie wracają na zajęcia praktyczne do zakładów pracy i nadal realizują obowiązek nauki zdalnej wg planu lekcji.

 


Wolontariat uczy uważności

Wolontariat uczy uważności

 

Są w różnym wieku – starsi i młodsi. Mają odmienne zainteresowania i pasje. Łączy ich jednak bezinteresowna chęć niesienia pomocy innym.

Dla uczniów ZSHT i działającego w szkole Wolontariatu   ponowne zamknięcie w domach nie jest powodem, by zmniejszyć obroty. Przeciwnie uczniowie zaangażowali się na 100% w pomoc seniorom i dzieciom mającym problemy w nauce z różnych przedmiotów.

Wolontariusze pomagają seniorom i seniorkom, młodszym od siebie kolegom i koleżankom.    Żyjemy w świecie, według którego wszystko musi mieć cenę. Wolontariat temu przeczy, ale w pozytywny sposób. Bo są rzeczy, które ceny po prostu nie mają. To jest relacja z drugim człowiekiem i niesienie konkretnej pomocy, a doświadczenia życiowe jakie zdobywają nasi wolontariusze pozostaną z nimi na zawsze.

Dlatego chcemy zachęcić do wzięcia udziału w działaniach naszego wolontariatu, osoby chętne są proszone o kontakt z uczennicą klasy 2 EP Klaudią Wysocką lub z s. Bogusławą Fijołek.


DEBATA OKSFORDZKA

DEBATA OKSFORDZKA

 

17 listopada 2020 odbyła się Debata Oksfordzka przygotowana przez Koło Debat Oksfordzkich ZSHT.

Na początek kilka słów czym jest i jakie są zasady debaty oksfordzkiej.

Debata oksfordzka to bardzo sformalizowany typ dyskusji dwóch drużyn – propozycji i opozycji – nad postawioną tezą. Drużyny są czteroosobowe, propozycja broni tezy debaty, opozycja stara się ją obalić. W trakcie debaty oponenci mogą sobie nawzajem zadawać pytania. Debatą kieruje Marszałek, który czuwa nad jej porządkiem, udziela głosu kolejnym osobom z drużyny propozycji i opozycji. Każdy z członków drużyny ma określoną rolę. W debacie biorą również udział Jurorzy – Eksperci, którzy ocenią wystąpienia na podstawie zawartych w karcie oceny kryteriów. Ocenie podlegają m.in. struktura wypowiedzi, trafność argumentów i kontrargumentów, kultura i styl wystąpienia, retoryka oraz spójność całej drużyny. Po zakończeniu debaty Jurorzy wskazują swój werdykt i wyłaniają zwycięską drużynę. W debacie bierze udział także publiczność.

Ze względu na wprowadzone nauczanie zdalne debata odbyła się online na platformie Teams. Teza zorganizowanej debaty brzmiała „Rozwój przemysłu jest ważniejszy niż rozwój kultury”.

Skład drużyn był następujący:

Propozycja: Paulina Maczyszyn, Klaudia Wysocka, Patrycja Górnik, Alicja Cikowska.

Opozycja: Sabina Król, Patrycja Prokop, Monika Ryba, Piotr Giewont.

 

Debatę jako  Marszałek poprowadziła opiekun koła Pani Maria Daniluk, a wystąpienia oceniało Jury w składzie: Pani wicedyrektor Małgorzata Michalska oraz Pani Danuta Larkowska.

Mimo że wszyscy uczestnicy tej debaty byli debiutantami, nie zawiedli ani publiczności, ani jurorów, prezentując wysoki poziom oratorski i merytoryczny. Decyzją Jury ostatecznie wygrała drużyna opozycji.

Publiczność składająca się z kl. 2Eg i 3E również głosowała za i przeciw tezie. W pierwszym głosowaniu ponad 60% osób zgadzało się z tezą. Natomiast w drugim głosowaniu, czyli po wysłuchaniu debaty okazało się, że 70% głosów było przeciwnych tezie, co tylko potwierdza, że argumenty opozycji przekonały sporą część audytorium do zmiany zdania. Read more


OLIMPIADA STATYSTYCZNA – EDYCJA V – ETAP SZKOLNY

OLIMPIADA STATYSTYCZNA – EDYCJA V – ETAP SZKOLNY

5 listopada 2020 odbył się szkolny etap Olimpiady Statystycznej.

Celem olimpiady jest upowszechnianie wiedzy z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Organizatorami Olimpiady są Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne.

W tym roku do olimpiady przystąpiło 13 uczniów naszej szkoły z klas 1E, 2Ep, 2Eg oraz 3E.

Ze względu na sytuację związaną z pandemią zawody I stopnia odbyły się on-line pod hasłem „home sweet home” – w miejscu zamieszkania uczniów, z zachowaniem procedur monitorujących samodzielność pracy.

Do etapu okręgowego zostały zakwalifikowane:

1. Martyna Kaleta – 2Ep

2. Magdalena Palenica – 2Ep

3. Patrycja Prokop – 2Ep

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i gratulujemy osiągniętych wyników.

Za zgłoszenie i rejestrację uczniów odpowiadała P. Maria Daniluk.


Zagraj z nami 10 stycznia, finał WOŚP fajniejszy jest z Tobą!

Zagraj z nami 10 stycznia, finał WOŚP fajniejszy jest z Tobą!

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem 29 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kwestować z puszką  w dniu 10 stycznia 2021 (niedziela) to zgłoś się do naszego sztabu w Hotelarzu lub zarejestruj się za pomocą portalu iwolontariusz.wosp.org.pl i samodzielnie uzupełnij formularz zgłoszeniowy.

Zapisy i rekrutacja trwa do 27 listopada 2020, ilość miejsc ograniczona:

1. Zgłaszamy się do sztabu w bibliotece szkolnej (sztab czynny w poniedziałek, wtorek, środa w 12.00 -16.00 lub czwartek 8.00-12.00) ze swoim zdjęciem i danymi osobowymi (ankieta wolontariusza dostępna tutaj: FORMULARZ)

LUB

2. Rejestrujemy się samodzielnie za pomocą portalu wosp.org.pl, wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania związane z rejestracją online znajdziesz tutaj: https://www.wosp.org.pl/final/dla-wolontariuszy/czeste-pytania lub tutaj: https://iwolontariusz.wosp.org.pl/

3. Osoby niepełnoletnie powinny poprosić opiekuna (rodzica) o pomoc i założenie konta opiekuna wolontariusza.

4. Zgłoszenie do sztabu nie jest jednoznaczne z zostaniem wolontariuszem

Read more


Kampania społeczna „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania

Kampania społeczna „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania

 

Szkolna kampania „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania” w bieżącym roku szkolnym ma swoją edycję, jednak nasze działania różnić się będą od tych, które prowadzimy od kilku lat.

Transplantacja to trudny temat, wymagający zdobycia rzetelnej wiedzy, przemyślenia, podyskutowania z najbliższymi, którzy kiedyś mogą stanąć przed trudną życiową decyzją. Znajdź czas w okresie pandemii na to, by zastanowić się nad tym, co wiesz o transplantacji, czego powinieneś się dowiedzieć, jakie pytania zadać sobie i innym, co sądzą Twoi bliscy o przeszczepie organów? Usiądź w gronie najbliższych, podyskutuj, posłuchaj, wymień poglądy, poznaj też znaczenie pewnej „małej karteczki”, którą jest OŚWIADCZENIE WOLI. Powiedz swoim bliskim i znajomym, że warto ją posiadać, ponieważ ta z pozoru mała karteczka może uratować ludzkie życie.

Dołącz do szkolnej kampanii „Drugie życie”!

Read more


Przedłużenie zawieszenia zajęć stacjonarnych

Przedłużenie zawieszenia zajęć stacjonarnych

 

 

 

Do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych i trwa nauczanie zdalne.

Terminy i formy praktyk zawodowych dla uczniów technikum będą uzależnione od bieżącej sytuacji.

 

 

Do 29 listopada br. uczniowie branżowej szkoły I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Uczniowie w tym czasie mają obowiązek realizacji nauki zdalnej wg planu lekcji.


ZŁOŻENIE WIĄZANKI NA GROBIE ALEKSANDRA DZIEDZICA – PATRONA SZKOŁY BRANŻOWEJ

ZŁOŻENIE WIĄZANKI NA GROBIE ALEKSANDRA DZIEDZICA –  PATRONA SZKOŁY BRANŻOWEJ

 

Początek listopada to szczególne dni- Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych). W te dni szczególnie wspominamy tych, którzy odeszli, bliskich, przyjaciół, znajomych i tych, którzy swą pracą zapisali się na kartach historii. Ludzie ci żyją w swojej twórczości, poprzez dzieła, które zapoczątkowali i poprzez pracę, którą kontynuują ich następcy. I jakże wymowne są słowa witające odwiedzających Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku:

OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY.

NARODY TRACĄC PAMIĘĆ TRACĄ ŻYCIE.

ZAKOPANE PAMIĘTA

Pamiętamy. Jak co roku na grobie patrona Szkoły Branżowej, Aleksandra Dziedzica, na Nowym Cmentarzu w Zakopanem, złożona została wiązanka kwiatów, będąca wyrazem pamięci o Człowieku, który życie swe poświęcił krzewieniu nauki.

Read more


Pamiętamy o zmarłych nauczycielach i pracownikach ZSHT

Pamiętamy o zmarłych nauczycielach i pracownikach ZSHT

 

 

W tym roku jak w latach poprzednich Dnia 26.10.2020r. panie Katarzyna Hulko , Maria Zubek,  Zofia Żegleń udały się na zakopiański Cmentarz Stary i Nowy. Obecna sytuacja  (pandemia) nie pozwoliła uczniom wziąć udziału w corocznej akcji „znicz”.

 

Czcząc pamięć naszych zmarłych koleżanek i kolegów – mimo tej sytuacji –  przedstawiciele Stowarzyszenia absolwentów i sympatyków Hotelarza zapalili znicze.

 

Read more