Promocja żywności wysokiej jakości – warsztaty kulinarne w ZSHT
W uroczystym otwarciu wydarzenia udział wzięli m.in.: Jan Piczura – Radny Województwa Małopolskiego, Władysław Filar – Wicestarosta Tatrzański oraz Janina Rzepka – pierwszy baca – kobieta w historii pasterstwa, Jakub Bylica – absolwent ZSHT, obecnie restauracja autorska Sławomira Kardasia Bubuja Bistro w Zakopanem oraz nauczyciel przedmiotów gastronomicznych Rafał Dorociuk.
Uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego uczyli się jak podawać oscypka oraz inne podhalańskie sery. To wiedza niemal podstawowa dla kucharzy wywodzących się z Zakopanego. Warsztaty oraz pokaz są elementem projektu „Promocja produktów żywnościowych wysokiej jakości z Województwa Małopolskiego, w tym regionalnych, tradycyjnych oraz rekomendowanych do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska”. Projekt ma na celu rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej dziedzictwa kulinarnego Małopolski, w tym informacji o ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, produktach regionalnych zarejestrowanych w unijnych rejestrach oraz o „ambasadorze” żywności wysokiej jakości, którym jest Sieć Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.
POTRAWY WYKONYWANE NA SZKOLENIU
1. Deska serów regionalnych; wędliny z jagnięciny; proziaki.
2. Przystawka z bundzu/pomidorki koktajlowe/smażone liście bazylii/paluch czosnkowy.
3. Bundz w sosie miodowo – balsamicznym.
4. Gołąbki z kaszy owsianej i bryndzy w kapuście włoskiej.
5. Kluski bryndzowe na musie z bobu z prawdziwkiem
6. Placek drożdżowy z serami regionalnymi, botwinką i kolendrą – przepis inspirowany kuchnią Kaukazu w oparciu o surowce z Podhala.
7. Deser Maryny – słodki bundz wędzony w herbacie z płatkami kwiatowymi podany z tradycyjnym ciastkiem owsianym, konfiturą i syropem z róży, liofilizowanymi owocami różowym pieprzem i pyłkiem kwiatowym.