Profesjonalne praktyki zawodowe – podsumowanie projektu
W Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem już po raz czwarty opracowano projekt zagranicznych praktyk zawodowych. W lipcu 2020 roku został on zatwierdzony do realizacji, co naszym uczniom dało możliwość kształcenia za granicą po raz siódmy i ósmy. Warto dodać, że Projekt ten współfinansowany jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
O realizacji projektu i wrażeniach z praktyk mieliśmy okazję usłyszeć 29 listopada 2022 r. w auli ZSHT podczas konferencji podsumowującej projekt pt. „Profesjonalne praktyki zawodowe” o numerze 2020-1-PL01-KA102-078208. W spotkaniu wzięli udział: Dyrekcja ZSHT, przedstawiciele Starostwa Powiatowego – wicestarosta pan Władysław Filar, naczelnik Wydziału Edukacji, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Starostwa Powiatowego pani Anna Rogozińska, pani Ewa Styrczula, która rozlicza projekty, lokalni przedsiębiorcy (Polskie Tatry, Hotel Radison, Hotel Stamary) oraz oczywiście uczniowie – uczestnicy projektu, ich rodzice i nauczyciele.
Podsumowując projekt, pani Magdalena Kamińska – koordynator projektu, zapoznała obecnych na spotkaniu z głównymi jego założeniami i omówiła poszczególne etapy jego realizacji pani Justyna Trzebuniak przedstawiła podstawowe informacje o Programie Erasmus+ oraz o organizacjach partnerskich, z którymi współpracujemy w ramach realizacji projektów. Głos zabrał również wicestarosta, pan Władysław Filar, podkreślając ogromną wartość szkolenia zawodowego młodych ludzi i rolę szkoły w tym zakresie. Wystąpił również p. Tomasz Matyja, dodając, że zdobyte podczas stażu umiejętności i wiedza fachowa są bardzo dobrze postrzegane przez lokalnych pracodawców.
Następnie młodzi praktykanci mieli okazję przedstawić swoje doświadczenia w pracy w różnych firmach, a także atrakcje, jakie wypełniały ich wolny czas. W wersji poważnej pokazali i omówili slajdy z egzotycznych, greckich Salonik oraz pięknej, hiszpańskiej Malagi. Zaprezentowano też humorystyczne scenki z drogi na lotnisko, odprawy bagażu oraz pokładu samolotu, co stanowiło reminiscencje z ich osobistych przeżyć. Radość, z jaką opowiadali, dojrzałe spostrzeżenia na temat różnic językowych, kulturowych i mentalnych – to wszystko świadczy o zdobyciu bezcennej wiedzy i niezaprzeczalnych korzyściach z udziału w projekcie. Tę – artystyczną część imprezy przygotowały wraz z uczniami panie Ewa Kowalczyk i Halina Styrczula.
Na zakończenie pani Magdalena Kamińska – koordynator projektu oraz pani Justyna Trzebuniak wręczyły uczniom biorącym udział w projekcie certyfikaty Europass Mobilność – honorowane przez pracodawców we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Po „uczcie” dla oczu przyszedł czas na degustację potraw, czyli ucztę dla podniebienia, którą przygotowali: pan Rafał Dorociuk z praktykantami z Malagi – churros, paella valenciana oraz pan Stefanos Tigkas, który uczył języka greckiego przed wyjazdem uczniów do Grecji. Jako zawodowy kucharz przygotował z młodzieżą potrawy greckie: souwlaki, tzatziki melitzano salata, grecka salata oraz ciasta kourampiedes.
Wszyscy uczestnicy projektu: koordynatorzy wraz z dyrekcją i zaproszonymi gośćmi, opiekunowie i praktykanci zasiedli przy wspólnym stole, by wspominać, cieszyć się wyjątkowymi wrażeniami i dzielić bezcennymi doświadczeniami z odbytych praktyk zagranicznych.
Fotografie: Aleksandra Nodzyńska – klasa 2I