Konkurs Pierwszej Pomocy
SZKOLNY KONKURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
Czy byliście kiedyś w Bombaju – jednej z największych metropolii na świecie?
Oczywiście – w środę, dnia 31 stycznia 2024 roku, pod patronatem Samorządu Uczniowskiego, odbył się w Naszej szkole Konkurs Pierwszej Pomocy, podczas którego zabraliśmy Naszych uczniów na wycieczkę samolotem do tego pięknego, indyjskiego miasta.
Już podczas lotu samolotem pojawiły się nieprzewidziane komplikacje w postaci turbulencji, a wywołana z tego powodu panika docierała nawet do Sekretariatu i gabinetu Pana Dyrektora.
Uczestnicy naszej wycieczki nieśli ratunek w dzień i w nocy. Musieli zmagać się ze zmianami ciśnienia, orientalną roślinnością, omdleniami, biegunką, epilepsją i ogromnym bananowym wężem, a język angielski, był oprócz sposobu „ na migi”, jedyną formą nawiązania kontaktu z tubylcami.
W konkursie wzięło udział 45 uczniów ze wszystkich chętnych klas, a podczas rywalizacji mieli oni możliwość popisania się swoją spostrzegawczością, wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz umiejętnością podejmowania decyzji w skrajnych warunkach.
W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę na rolę języka angielskiego w porozumiewaniu się podczas ratowania ludzi nie mówiących w Naszym ojczystym języku i trzeba dodać, że uczestnicy poradzili sobie z tym zadaniem perfekcyjnie.
Oprócz pytań testowych nie mogło oczywiście zabraknąć elementów praktycznej resuscytacji za pomocą szkolnego fantomu. Na teście „Walczaka” poległo wiele startujących drużyn.
Najlepszymi zawodnikami okazali się przedstawiciele klas VTp i VGp – Bartłomiej Kluś, Aleksandra Myjak i Mateusz Pawlikowski którzy uzyskali największą ilość punktów. Już nazwa „Rescue ZSHT Group” wskazywała na umiejętność posługiwania się językiem obcym. Widać też, że uczniowie klasy maturalnej nie tylko są bardzo dobrymi ratownikami, perfekcyjnie też opanowali czytanie ze zrozumieniem, gdyż jedno z zadań polegało na policzeniu wszystkich osób o których wspomniano w rozwiązywanym teście. Doliczyli się aż 47 osób na 50, co daje 94% – życzymy takiego wyniku na egzaminie maturalnym.
Drugie miejsce z niewielką różnicą punktów zdobył męski zespół „Przystojnych i skromnych dżentelmenów” w składzie: Franciszek Galica, Maksymilian Gaura, oraz Tymoteusz Styrczula-Krężelok z klasy 2 G1.
Trzecie miejsce – grupa „Orłów 7” w składzie Adam Kwiecień, Maciej Bukowski i Piotr Przeklasa z klasy 2 I1.
Oczywiście nie zabrakło też humoru. Za najbardziej ratunkową nazwę w dziejach ludzkości, a przynajmniej „Hotelarza” – „Kucharze na pomoc”, nagrodzony został zespół z klasy 1 G w składzie: Anna Dzierżęga, Zuzanna Jędrol i Klemens Lassak.
Oprócz atrakcyjnych nagród dla zwycięzców, każdy z uczestników otrzymał dyplom, który będzie przypominać, że ratowanie ludzkiego życia wynika przede wszystkim z potrzeby serca.
Na wielkie brawa zasługują uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego, bez których zaangażowania i poświęcenia, zorganizowanie tak „dynamicznego” konkursu nie byłoby możliwe. Na pewno Wasze inscenizacje, uwiecznione na zdjęciach, przejdą do historii. Oto oni::
Jakub Fryźlewicz – 4A, Gabriela Głowacz – 4E, Kinga Komperda – 4E, Izabela Szeliga – 4E, Monika Ryba – 4E, Anna Skupień – 4E, Katarzyna Piekarska – 4G, Weronika Błachuta – 4T, Aleksandra Łukaszczyk – 4T, Patryk Leśniak – 4T, Anna Pawlikowska – 4T, Kacper Żegleń – 3A, Zuzanna Gąsienica-Kotelnicka – 3E, Gabriela Gąsienica-Kościelny – 3E, Michał Kożuch – 3E, Aleksandra Nodzyńska -3I, Jan Kluś – 3I, Kacper Świadek 3I, Jakub Pochrzęst – 2A, Natalia Łukaszczyk – 2E, Urszula Rydz – 2E, Rafał Kozielec – 2G1, Dawid Dróżdż – 1E, Maria Bader -1IR, Oliwia Gąsienica-Kotelnicka – 1IR, Zuzanna Kurowska – 1IR
Gorące podziękowania należą się też p. Pedagog Barbarze Knapczyk, oraz p.Pedagogowi Szymonowi Pękala, którzy z wielkim zaufaniem pozwolili skorzystać ze swojego gabinetu w celu rozbicia tam namiotu i zorganizowania nocnego biwaku.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom nagród:
– Panu Dyrektorowi i Radzie Zespołu ZSHT
– Chochołowskim Termom
– Termom Bukovina
– Schronisku Bukowina
Dziękuję też innym osobom zaangażowanym z różnych powodów w organizację konkursu i już dzisiaj zapraszam uczniów do udziału za rok.
Maciej Gąsienica-Walczak, Witold Gizak, Radosław Morawski-Rapacz