Stulecie Śmierci Patrona Szkoły
3-ciego października tego roku mija 100 lat od śmierci patrona naszej szkoły hrabiego Władysława Zamoyskiego. Wspomniany patriota nie urodził się w Polsce: przyszedł na świat 18 listopada 1853 roku w Paryżu. W jego żyłach płynęła jednak polska, błękitna krew. Pochodził z arystokratycznego rodu (ojciec – generał Władysław Zamoyski, matka – Jadwiga z rodu Działyńskich, córka Tytusa Działyńskiego), który wyznawał idee patriotyzmu, kultu tradycji i religijności. Życie hrabiego ściśle powiązane jest z losem rejonów podhalańskich. Wychowanie Władysława należało głównie do matki. Jadwiga Działyńska, bardzo inteligentna osoba, która angażowała się również w działalność męża, skrupulatnie wybrała sposób na rozwijanie syna. Rodzina Zamoyskich często odwiedzała ziemie Wielkopolski i Galicji. Matka poświęcała wiele czasu na edukowanie i wychowywanie swych dzieci, które uczyły się matematyki, języka polskiego, greki, historii i geografii kraju ojczystego oraz słuchały fragmentów Pisma Świętego. Zamoyscy przykładali też wagę do wychowania fizycznego, które stanowiło ważny element kształtowania ich dzieci. W wieku niespełna dziesięciu lat Władysław rozpoczął naukę w Lycée Impérial Charlemagne. Jako uczeń nie wykazywał ponadprzeciętnych zdolności, szkołę jednak ukończył. Ojciec Władysława zmarł w 1868. Nie mogąc dostać się na studia wyższego stopnia, co nakazywała wola zmarłego ojca,
na początku 1875 roku zaciągnął się dobrowolnie do armii francuskiej, gdzie dosłużył się stopnia podporucznika. W kolejnych latach podróżował. W 1879 roku na zaproszenie Komisji Francuskiej wyjechał do Australii na Wystawę Powszechną w Sydney. Podróżował w głąb kraju, popłynął także na Tasmanię. Zawiązywał znajomości z naukowcami, rozkochał się w naturze. Przebywając w Wielkopolsce, hrabia rozpoczął działalność społeczno-gospodarczą (m.in. wykupywanie majątków polskich zagrożonych przejęciem przez Niemcy; wspieranie tworzonej przez matkę Szkoły Domowej Pracy Kobiet). Kiedy nastały rugi pruskie, w 1885 roku hrabia Zamoyski wraz z matką i siostrą zmuszeni byli opuścić Kórnik. Dla całej rodziny był to okres destabilizacji. Przebywali najczęściej w Paryżu, na Spiszu i w Galicji. Osoby, które znały sytuację Zamoyskiego oraz jego umiejętności i społeczne zaangażowanie, zaczęły składać mu propozycje udziału w mającej się odbyć licytacji ziem zakopiańskich, zdewastowanych przez poprzednich właścicieli przez uprawianie intensywnej gospodarki leśnej.
Zakopane stawało się pomału miejscowością uzdrowiskową, której los leżał na sercu również przybywających tu licznie artystów. Licytacja, która w dużej mierze decydowała o dalszym losie ziem zakopiańskich, miała miejsce w Nowym Sączu 9 maja 1889 roku. Przedstawiciel hrabiego Władysława Zamoyskiego, przebijając stawkę konkurentów każdorazowo o jednego centa, spektakularnie wygrał licytację. Od tego czasu działalność hrabiego bardzo poważnie ingerowała w losy Podhala. Sprzyjając gospodarce leśnej i społeczeństwu, Zamoyski mocno wpisał się w listę zasług dla Zakopanego. W 1902 roku, w sądzie międzynarodowym w Grazu, uzyskał wyrok włączający okolice Morskiego Oka w granice ziem polskich i kończący spór o ziemie tatrzańskie. Dzięki staraniom Zamoyskiego powstały linia kolejowa Chabówka – Zakopane i szosa do Zakopanego. Ponadto, Władysław był m.in. prezesem Instytucji Czci i Chleba, członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego oraz współpracownikiem prowadzonego przez siostrę Marię stowarzyszenia pomocy polskim emigrantom we Francji Opieka Polska. Hrabia Zamoyski nigdy nie założył rodziny. Swój majątek przekazał narodowi polskiemu, zakładając fundację Zakłady Kórnickie. Za swoje zasługi został pośmiertnie odznaczony Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski. W Zakopanem, na skrzyżowaniu Krupówek z Alejami 3 Maja, stoi pomnik hrabiego.
Opracowała Katarzyna Głód
Władysław hrabia Zamoyski 1853-1924
Pomoc dla Powodzian
Dnia 22 września 2024 przy Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem Wolontariusze ZSHT zbierali fundusze na wsparcie rodzin dotkniętych powodzią, , którzy utracili swoje dobytki, zostali pozbawieni dachu nad głową, bezpiecznego schronienia.
s. Bogusława Fijołek
Wycieczka klasy 5E Śladami historii Krakowa
Dnia 23 września 2024 roku, klasa 5E, pod opieką Pań Katarzyny Dziewońskiej-Kachnic i Małgorzaty Bachledy-Księdzularz, wzięła udział w wyjątkowej wycieczce śladami historii Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Fabryki Schindlera, znajdującej się w dawnej fabryce naczyń emaliowanych na krakowskim Zabłociu. Dzięki opowieściom przewodniczki, Pani Elżbiety, uczniowie przenieśli się w czasy okupowanego Krakowa z lat 1939-1945. Przechodząc przez różne ekspozycje, takie jak bunkier, salon fryzjerski, poczta czy cele więzienne, uczniowie mogli lepiej zrozumieć trudne realia życia mieszkańców getta. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po historycznej dzielnicy Kazimierz, gdzie klasa odwiedziła takie miejsca jak Cmentarz Nowy, Plac Nowy oraz Podwórko Synagogi Poppera. Te charakterystyczne miejsca przybliżyły uczniom bogatą kulturę i historię żydowskiej społeczności Krakowa. Na zakończenie klasa odwiedziła teren byłego niemieckiego obozu pracy i koncentracyjnego Płaszów, gdzie poznali tragiczną historię tego miejsca, codzienne życie więźniów oraz dramaty, które ich spotykały. Wycieczka zakończyła się pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu, oddając hołd ofiarom tamtych czasów. Ta pełna emocji podróż w przeszłość była nie tylko cenną lekcją historii, ale także głębokim doświadczeniem dla uczniów. Dzięki zaangażowaniu i pasji Pani Elżbiety, wycieczka stała się niezapomnianym przeżyciem, które na długo zostanie w pamięci uczestników. Dziękujemy za możliwość poszerzenia naszej wiedzy o przeszłości Krakowa oraz za wzbogacenie naszej perspektywy na wydarzenia z czasów II wojny światowej.
Alicja Szuma, Martyna Galica
fot. Katarzyna Dziewońska-Kachnic
Nowości Książkowe w Bibliotece
Miło nam poinformować, że do naszej biblioteki szkolnej zakupiono nowe książki z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Serdecznie zapraszamy do ich wypożyczania, czekamy również na dalsze propozycje zakupu nowości wydawniczych.
Bibliotekarze
Dzień Papieski 2024 – regulamin
Temat: Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia.
(z okazji XXIV Dnia Papieskiego)
Regulamin konkursu:
• Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem.
• Konkurs ma charakter testu pisemnego (wiadomości ogólne dotyczące Dnia Papieskiego; znajomość fragmentów listu apostolskiego Jana Pawła II Solvifici doloris o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia; cierpienie w życiu Jana Pawła II). Szczegółowy zakres wiadomości został podany na plakatach informacyjnych.
• Konkurs odbędzie się w auli szkolnej w czwartek 10 października 2024 roku na czwartej godzinie lekcyjnej (10.45–11.30).
• Chętni uczniowie zgłaszają swój udział w konkursie katechetom – do 9 października włącznie.
• Dla trzech najlepszych uczniów (którzy uzyskają minimum 65% punktów) przewidziane są nagrody.
Cel konkursu:
• Upamiętnienie osoby świętego Jana Pawła II.
• Pogłębienie wiedzy na temat idei Dnia Papieskiego.
• Zapoznanie uczniów ze spuścizną Jana Pawła II.
• Zapoznanie uczniów ze strukturą dokumentów papieskich.
• Uwrażliwienie uczniów na potrzeby ludzi starszych.
s. Joanna Jażdżewska
Wyjście zawodoznawcze klasa 4A do Domu Wczasowego Grań
W dniu 20.09.2024r.klasa 4A pod opieką p.Marty Szymlak w ramach lekcji z zajęć praktycznych odwiedziła Dom Wczasowy „Grań” znajdujący się na ulicy W.Zamoyskiego 23 w Zakopanem . Położony w centrum Zakopanego, a jednocześnie w spokojnej i urokliwej okolicy Dom Wczasowy Grań jest idealnym miejscem do wypoczynku w ciszy i spokoju w niewielkiej odległości od głównych atrakcji miasta. Wygląd i klimat budynku nawiązuje do tradycji i charakteru regionu. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces zameldowania i wymeldowania gościa w obiekcie, poznali cennik i aktualne oferty Domu Wczasowego oraz formy reklamy i marketingu. Po obiekcie oprowadził nas i udzielił wielu cennych informacji pan Marcin Serwicki-dyrektor obiektu.
Bardzo dziękujemy panu Marcinowi za poświęcony czas i życzymy wielu sukcesów.
Spotkanie klas turystycznych z Panem Apoloniuszem Rajwą
W dniu 16.09.2024 roku w auli szkoły odbyło się spotkanie klas turystycznych (1 HT, 3Tg, 4T i 5T) z niezwykłą postacią, człowiekiem gór.
Dziesiątego kwietnia br w teatrze Witkacego w Zakopanem obchodził hucznie 90. urodziny. Apoloniusz Rajwa to geograf, meteorolog, speleolog, najstarszy przewodnik PSPW/IVBV, ratownik TOPR, instruktor i nauczyciel a także dziennikarz. Wciąż energiczny, zapracowany, aktywny.
Spotkanie zorganizowała pani Joanna Ząbkowska-Para. Read more
Wizyta w Galerii Sztuki XX-wieku w Willi „Oksza”
W dniu 17.09.2024r. klasa 4A pod opieką pani Marty Szymlak w ramach lekcji z Zajęć Praktycznych odwiedziła Galerię Sztuki XX-wieku w Willi „Oksza” oddziale Muzeum Tatrzańskiego zaprojektowaną przez samego Stanisława Witkiewicza.
Willa Oksza jest jednym z najpiękniejszych zabytków Zakopanego. W jej urokliwych, odrestaurowanych wnętrzach Muzeum Tatrzańskie urządziło Galerię Sztuki, na której prezentowane są wystawy czasowe oraz wyjątkowa wystawa stała „Artyści i sztuka w Zakopanem”, którą uczniowie oglądnęli. Read more
Wizyta w Hotelu Bachleda Resort Zakopane
Klasa 4T pod opieką Pani Barbary Nowaczyk i Pani Joanny Ząbkowskiej – Para udała się na lekcji pracowni turystycznej do Hotelu Bachleda Resort Zakopane. Naszymi uczniami zaopiekowała się Pani manager, która opowiedziała nam jakie zadania wykonują pracownicy działu rezerwacji i recepcji w hotelu.
Read more
Szkolny kiermasz podręczników
W dniach 4-13. września 2024 r. w naszej szkole odbędzie się szkolny kiermasz podręczników.
Na czym polega?
- Sprzedaj:
Przynieś do szkoły podręczniki, z których już nie korzystasz. Ważne: w każdym z nich przyklej karteczkę z danymi: Imię Nazwisko, klasa, kwota – wycena książki. Podręczniki nieopisane lub opisane niekompletnie lub z luźną kartką nie będą odbierane do sprzedaży. Podczas lekcji przyjdą uczniowie, którzy odbiorą od Ciebie książki. Po sprzedaniu podręczników zostaną one rozliczone, a pieniądze przekazane sprzedającemu.
- Kup:
Używane podręczniki będą rozprowadzane w klasach w miarę ich dostępności dla danego rocznika i zawodu. Podczas lekcji przyjdą uczniowie z ofertą książek do kupienia. Prosimy o przygotowanie zapłaty w nominałach mniejszych niż 100 zł (10 zł, 20 zł, 50 zł, monety). Brak „drobnych” może uniemożliwić transakcję. Nie odkładamy książek na zakup w przyszłości, transakcje odbywają się na bieżąco.
Daj książce drugie życie: sprzedaj – kup używany podręcznik