Szkolny Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedyczniej

Jak myślicie, czy 21 marca w Pierwszy Dzień Wiosny w Naszej Szkole jest bezpiecznie? Podczas Dni Otwartych i organizowanego w Auli Festiwalu Nauki przewijają się setki osób, a uczniowie zaangażowani w pracowniach organizują pokazy i w interesujący sposób prezentują ofertę edukacyjną wszystkich kierunków kształcenia.
Organizowany dnia 27 marca 2025 roku, pod patronatem Samorządu Uczniowskiego, Szkolny Konkurs Pierwszej Pomocy, dał Nam jasną odpowiedź : TAK! Nasi uczniowie potrafią ratować osoby poszkodowane i zapewnić im bezpieczeństwo do przyjazdu służb ratowniczych.
W konkursie wzięło udział 48 uczniów ze wszystkich chętnych klas, a podczas rywalizacji zespołowej mieli oni możliwość popisania się swoją spostrzegawczością, wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz umiejętnością podejmowania decyzji w skrajnych warunkach. Jako sceneria posłużyły Nam: pracownie: gastronomiczna, fryzjerska i informatyczna oraz scena w Auli.
Uczestnicy konkursu poradzili sobie z kawałkiem szkła wbitym w przedramię, histerią osób poszkodowanych, utratą przytomności czy porażeniem prądem elektrycznym.
Jak co roku chcieliśmy zwrócić uwagę na rolę języków obcych podczas ratowania ludzi, którzy nie mówią w Naszym ojczystym języku i dlatego Naszą szkołę odwiedziła młodzież z węgierskiego technikum. Trzeba dodać, że uczestnicy poradzili sobie i z tym zadaniem.
W sumie zespoły miały możliwość uzyskać we wszystkich zadaniach 74 punkty.
Najlepszym zespołem o wdzięcznej nazwie „Fifarafa” okazali się przedstawiciele klasy 2I – Robert Długopolski, Chyc Bartłomiej, Piotr Walkosz, którzy uzyskali największą ilość punktów – 56 p.
Drugie miejsce, z niewielką różnicą punktów, zdobył zespół o nazwie „Misiaczki” w składzie: Katarzyna Głód, Gabriela Bużek, Klaudia Węgrzyniak z klasy 4A.
Trzecie miejsce – grupa „Strażnicy Texasu” w składzie: Gabiela Garczek, Alicja Truchan, Zofia Polak z klasy 3TG.
Oczywiście nie zabrakło też humoru. Za najbardziej ratunkową nazwę w dziejach ludzkości uznano: „Piś-korecki” z klasy 3T, oraz „Ratownicy z przypadku” z klasy 3I.
Podczas akcji ratunkowych uwagę „osób poszkodowanych” zwrócili najaktywniejsi uczestnicy: Batłomiej Chyc z klasy 2I, Maciej Bukowski i Maksymilian Sikoń z klasy 3T.
Oprócz atrakcyjnych nagród dla zwycięzców, każdy z uczestników otrzymał dyplom, który będzie przypominać, że ratowanie ludzkiego życia wynika przede wszystkim z potrzeby serca.
Na wielkie brawa zasługuje zaangażowanie uczniów należący do Samorządu Uczniowskiego, bez których pracy i poświęcenia, zorganizowanie tak „dynamicznego” konkursu nie byłoby możliwe. Na pewno Wasze inscenizacje, uwiecznione na zdjęciach, przejdą do historii. Oto organizatorzy: Gabriela Gąsienica-Kościelny, Zuzanna Gąsienica-Kotelnicka, Anna Kukuc, Wiktoria Pawlikowska, Zuzanna Chowaniec, Anna Niźnik, Natalia Floryn, Milena Małecka, Patryk Kucharski, Ewelina Styrczula, Kacper Żegleń, Jakub Pochrzęst, Jan Kluś, Kacper Świadek, Mateusz Wilkus, Dominik Nowak, Joanna Piksa
Szczególne podziękowania składamy sponsorom nagród:
Panu Dyrektorowi i Radzie Zespołu ZSHT
Chochołowskim Termom
Termom Bukovina
Schronisku Bukowina
Schronisku w Dolinie Roztoki
Dziękujemy też innym osobom zaangażowanym z różnych powodów w organizację konkursu i już dzisiaj zapraszamy uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji.
Samorząd Uczniowski
Witold Gizak