Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Zakopanem uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbyły się 2 marca. Zgodnie z programem, uroczystości rozpoczął program artystyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, następnie zebrani uczestniczyli w Mszy Świętej. Po Mszy uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych do Parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie odbył się Apel Pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwa.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 2T: Barbara Jarząbek, Natalia Kułach, Sylwia Łacek i Weronika Strama. Odczytały One, wraz z przedstawicielami pozostałych zakopiańskich szkół średnich, Apel Pamięci. Ponadto naszą szkołę reprezentowały klasy mundurowe pod opieką pana Radosława Morawskiego- Rapacza.
Kim byli Żołnierze Wyklęci? byli to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy.
Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta
jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1 marca – dlaczego właśnie ten dzień?
Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.