08.11.2021 klasa 4B pod opieką pań Sylwii Dawidziuk i Barbary Nowaczyk odbyła wycieczkę do Krakowa.
Celem wizyty w Hotelu Hilton było zapoznanie uczennic z ofertą firmy świadczącą usługi na najwyższym światowym poziomie, filozofią w odniesieniu do reklamy, marketingu, wielopoziomowego zarządzania personelem oraz infrastrukturą przedsiębiorstwa.
Zwiedzanie muzeum „Fabryka Emalia Oskara Schindlera-Kraków w Czasie Okupacji 1939-1945” przybliżyło uczennicom historię Krakowa podczas wojennej okupacji i przedstawiło losy mieszkańców tego wielokulturowego miasta.
Przypominamy, konkurs plastyczny: TRANSPLANTACJA, DRUGIE ZYCIE-MASZ DAR UZDRAWIANIA trwa. Czekamy na Wasze prace. technika dowolna liczy się pomysł.
Zadbaj o swoją aktywność, przebiegnij, przejdź dowolnej długości dystans w kształt litery z hasła DRUGIE ZYCIE, zrób zrzut ekranu z aplikacji i wyślij do nas. Zdjęcia wykorzystamy do zrobienia kolażu promującego szkolną kampanię.
Organizatorzy
Katarzyna Szurlej
Witold Gizak
Agata Maraszewska
Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w XXIII edycji Konkursu Wiedzy o Pasterstwie, który odbył się 19 listopada 2021 roku w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród przybyłych gości obecni byli bacowie, którzy wypasają owce na terenie TPN, oraz przedstawiciele Związku Podhalan.
Jak co roku zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu pasterstwa prowadzonego w Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym. W finale, do którego weszły trzy najlepsze zespoły, trzeba było wykazać się umiejętnością odczyniania uroków, oraz ilustrowania i odgadywania haseł związanych z pasterstwem, czyli popularnej zabawy w kalambury. Pozostali uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym, w którym należało za pomocą dostępnych technik plastycznych stworzyć plakat – mem promujący wypas kulturowy owiec w Tatrzańskim Parku Narodowym. Read more
Uczniowie ZSHT co roku startują w Sztafetowym Biegu Niepodległości. Dnia 10.11.2021 nie mogło więc ich zabraknąć na starcie. Długość trasy wynosiła 6360 m. Zawodnicy wystartowali spod „Jutrzenki” w parku miejskim i biegli w kierunki Szkoły Podstawowej na Olczy, gdzie po przekroczeniu linii mety na 1 i 3 miejscu czekał na wszystkich uczestników biegu ciepły poczęstunek oraz herbata.
W składzie sztafety, która zajęła 1 miejsce wystąpili, od lewej ; Maria Galica , Natalia Potoczek , Anna Parzątka , Krystian Klimecki , Andrzej Chowaniec oraz Aleksander Głód.
W składzie sztafety która zajęła 3 miejsce wystąpili, od lewej ;Ania Skupień, Michał Dziwisz , Natalia Arendarczyk , Patrycja Pawlikowska , Konrad Pańszczyk oraz nieobecny na zdjęciu Jan Chowaniec.
Obu sztafetom gratulujemy wywalczonych miejsc. Read more
Dnia 26.10.2021r. na terenie COS w Zakopanem odbyła się impreza sportowa pt ” Festiwal sztafet ” . Ostatni raz taka impreza miała miejsce 7 lat temu więc trochę czasu minęło . W skład zawodów weszła sztafeta 4 x 100 m i 4 x 400 m pań i panów. Drużyna z ZSHT stawiła się w komplecie na starcie i w dwóch konkurencjach zdobyła 1 miejsce tj. w biegu 4 x 100m pań i 4 x 400 m pań i panów.
W zawodach padły również 2 rekordy szkoły na 4 x 400m. Autorkami pierwszego były panie startujące z 37 numerem na koszulkach i były to : Natalia Pawlikowska ,Patrycja Gąsienica, Natalia Potoczek oraz Maria Galica . Wynik od dzisiaj wynosi 5.11,10. i jest lepszy od wcześniejszego o ponad 7s. W drugiej sztafecie pań z numerem 39 na koszulkach pobiegły : Monika Ryba, Ania Gasienica – Fronek , Iza Szeliga oraz Ania Parzątka.
Panowie w składzie : Rafał Surmiak , Bartek Zygmuntowicz , Kacper Łojas oraz Krystian Ulman ( koszulki z nr 38) pobili o 2 s wynik swoich poprzedników, ale druga sztafeta chłopców zanotowała podobnie wspaniały wynik . Michał Dziwisz , Krzysiek Jędrys , Kacper Śmiałek oraz Kamil Lipowy byli blisko sprawienia niespodzianki .Biegli z numerem 40. Rekord wynosi teraz 4.02.65. Read more
9 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych odbyła się podniosła uroczystość. 51 kadetów z mundurowych klas pierwszych i drugich ślubowało… dbać o honor Ojczyzny , godność flagi, godła, munduru i szkoły! Uroczyste złożenie przysięgi obserwowali przedstawiciele władz wojskowych: ppłk Dariusz Jaraszek, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego, mjr Jerzy Czajka, Szef Wydziału Rekrutacji WKU i lokalnych – Wicestarosta Tatrzański, pan Władysław Filar oraz Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, pan Andrzej Łęcki, a także nieliczni rodzice i rówieśnicy.
Piękne słowa przysięgi, powtarzane z przejęciem, mądre i szczere życzenia dla młodych adeptów sztuki wojskowej, podkreślające wagę patriotycznych postaw , wypowiedziane przez Dyrektora ZSHT, pana Zdzisława Króżla i pana Władysława Filara – dopełniły uroczystego charakteru wydarzenia, które wpisało się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po oficjalnej części była okazja do obejrzenia spektaklu poświęconego dobroczyńcom: Władysławowi hrabiemu Zamoyskiemu i rodzinie Zamoyskich. Młodzież zaprezentowała zarówno Szkołę Domowej Pracy Kobiet, licytację dóbr zakopiańskich, jak i walkę Zamoyskiego o najpiękniejszy zakątek ziemi – czyli Morskie Oko. Dramatyczne scenki uzupełnił tańcem i pięknym śpiewem szkolny zespół regionalny Hotelorze, wspomagany przez chłopaków z „Budowlanki”. Ponadczasowe ciągle wydaje się kończące spektakl przesłanie, zawarte w słowach Zamoyskiego, skierowanych do młodych:
„„Jest nadzieja, że młodzi mniej będą głupi od starych i moralnie więcej warci. Ja w tę poprawę wierzę(…) Wy młodzi będziecie widzieli, że się Polska wspaniale jeszcze zapisze w historii świata”. Read more
Grupa druga klasy 3Tp wzięła udział wraz z wychowawcą
Panią Barbarą Nowaczyk w lekcji muzealnej na temat: „ Zakopianina – życie artystyczne XX – lecia międzywojennego. Zajęcia odbywały się w ramach miesiąca edukacji w Muzeum Tatrzańskim oraz w ramach projektu „Edukację mamy w naturze”.
Podążając za Witkacym uczniowie próbowali odkryć czy Zakopane uzależnia, a jeśli tak to, w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżono nam twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym. Poznaliśmy artystów o barwnych biografiach, których łączyły silne relacje z Tatrami i dowiedzieliśmy się w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”.
Pełnoletni wolontariusz samodzielnie dokonuje zgłoszenia do Sztabu (Sztab ZSHT nr 6362), wolontariusz niepełnoletni zostaje zgłoszony z pomocą opiekuna prawnego!
* Od 15 LISTOPADA stacjonarnie – rekrutacja wolontariuszy przez Szefa Sztabu
Katarzynę Dziewońską Kachnic w bibliotece szkolnej wg harmonogramu :
W dniach 8 i 9 listopada 2021 roku Młodzież z ZSHT daje żywe świadectwo w solidarności z ubogimi.
Zbiera produkty żywnościowe dla wsparcia kuchni św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem
Dzień poświęcony ubogim przyzywa teksty Słowa Bożego: “Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!” (por. 1 J 3,18) w 2017 r. “Oto biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7) w 2018 r. “Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps 9,19) w 2019 r., “Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7,32) .
Obecność ubogich obok nas nie powoduje irytacji, ale w młodych ludziach budzi należne poczucie sprawiedliwości i solidarności chrześcijańskiej.
,,Obdarowując biednych miłością, próbuję dać im to, co bogaci mogą mieć za pieniądze’’
Św. Matka Teresa z Kalkuty
W ramach Wolontariatu Szkolnego ZSHT, Pani Maria Brzoskowska wraz z fryzjerkami z klasy 3 ZBp świadczyła usługę strzyżenia i pielęgnacji włosów dla osób bezdomnych obsługiwanych przez Kuchnią św. Brata Alberta oraz dla pensjonariuszy Domu Opieki im. Błogosławionej Siostry Bernardyny prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Zakopanem. Młodzież obdarowując biednych swoim talentem fryzjerskim ofiarowała im odważne i wielkie i serce.
Zbieramy plastikowe nakrętki. Liczy się ilość – im więcej plastikowych korków, zakrętek, nakrętek tym lepiej. To, że akcja zbierania zakrętek może komuś pomóc dzisiaj już raczej nikt nie ma wątpliwości.
– „Co do nakrętek, to jest kontynuacja akcji trwającej od 10 lat. Zbieramy nakrętki i przekazujemy potrzebującym. W zeszłym roku przekazaliśmy korki na akcję pomocy PATRYKOWI KURNALOWI 10 latkowi choremu na mukowiscydozę.
Tyle ich się marnuje, ludzie nie wiedzą gdzie je przynosić a my mamy miejsce do którego łatwo trafić” –
ZSHT ZAKOPANE
ul. Partyzantów 1/5
Jakie zakrętki należy zbierać?
Zbierajmy wszelkie plastikowe zakrętki – bez względu na kształt czy kolor. Są to zakrętki po napojach, kawie, mleku czy jogurtach po produktach spożywczych. Są to również korki po chemii gospodarczej – po płynach do zmywania i płukania, szamponach. Ważne jest, by do tych zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów.
PRZED BUDYNKIEM SZKOŁY ZNAJDUJE SIĘ CZERWONY POJEMNIK DO KTÓREGO ZACHĘCAMY WRZUCAĆ PRZYNIESIONE KORKI.
Po rocznej przerwie, po raz kolejny, dnia 21pażdziernika w Zakopanem odbył się Dzień Campus France. W tym roku uczniowie naszej szkoły (klasy 3Tp i 2 T) oraz grupa maturzystów z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara pod opieką pani profesor Agnieszki Wójcik-Marduły spotkali się z panem Michałem Ziębą, koordynatorem oddziału Campus France Polska w Krakowie. Od 2018 r. nasza szkoła należy do sieci ponad 50 korespondentów Campus France, którzy w środowiskach lokalnych promują jakość francuskiego szkolnictwa wyższego.
Campus France działa pod patronatem rządu francuskiego od 2010 r. We współpracy z uczelniami i konferencjami rektorów promuje francuskie szkolnictwo wyższe na całym świecie oraz oferuje studentom pomoc w zorganizowaniu pobytu we Francji. Przedstawicielstwo Campus France w Krakowie oferuje wszechstronną pomoc polskim licealistom i studentom, którzy pragną kształcić się na francuskich uczelniach w znalezieniu kierunku studiów, wyborze uczelni oraz w dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z pobytem we Francji. Read more
Celem akcji jest propagowanie przeszczepiania narządów, świadomej decyzji dotyczącej „oświadczenia woli” oraz szeroko pojętej wrażliwości na nieszczęście innych.
Jak co roku zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie na plakat promujący transplantację. Gotowe plakaty wykonane dowolną techniką plastyczną prosimy przynosić do sali 306 lub 402 w terminie do 15 grudnia 2021 r.
Pragniemy aby nasza kampania promowała również zdrowy styl życia, dlatego zachęcamy do aktywności fizycznej. Chodzi o to, aby przebiec lub przejść dowolnej długości dystans ale przebyta trasa ma swoim kształtem przypominać dowolna literę z hasła „DRUGIE ŻYCIE”. Prosimy o dokumentację swojego biegu w postaci zrzutu ekranu przebytej trasy.
Zapraszamy bardzo do zabawy
O szczegóły prosimy pytać Państwa Profesorów: Agnieszkę Górniak, Katarzynę Szurlej, Witolda Gizaka, Agatę Maraszewską.
W dniu 28 października 2021 r. uczniowie klasy 1I wraz z opiekunem p. Bernadettą Podsadą złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie patrona Szkoły Branżowej, Aleksandra Dziedzica. Grób znajduje się na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (sektor F4, rząd 1).
Nowy Cmentarz rzadko jest odwiedzany przez większe grupy, w przeciwieństwie do cmentarza na Pęksowym Brzyzku, który zaliczany jest do narodowych nekropolii, a przecież na Nowym Cmentarzu spoczywa wiele wybitnych osób związanych z Zakopanem, Tatrami, a także zasłużonych dla Polski i o tych postaciach uczniowie mieli okazję posłuchać w czasie wizyty na cmentarzu.
W środę 27 października, przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Hotelarza, Zofia Żegleń i Katarzyna Hulko odwiedziły groby byłych pracowników ZSHT, ZSZ nr 1 i nr 2. Zapalono znicze i pozostawiono tabliczki identyfikacyjne.
Szkolna Liga Sportów Letnich w biegach przełajowych na półmetku.
Odbyły się dwie jesienne edycje biegów przełajowych. 23 września wystartowało 6 dziewcząt i 2 chłopców.
Wygrała Natalia Potoczek, druga była Anna Parzadka, u chłopców Chowaniec Andrzej zajął drugie miejsce a Dziwisz Mateusz był piąty.
20 października wystartowało 16 dziewcząt i 11 chłopców.
Wygrała Galica Maria, druga była Parządka Anna trzecia Skupień Anna. W rywalizacji chłopców drugi był Klimecki Krystian, trzeci Łojas Kacper a czwarty Chowaniec Andrzej.
28 października odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglosaskich, w której uczestniczyło 37 zespołów. W zaciętej rywalizacji najlepsze wyniki osiągnęli:
1 miejsce – Karolina Baniowska i Patrycja Górnik (2E),
2 miejsce – Wiktoria Kułach i Jędrzej Pawłowski (4I)
W dniach 11-15 października br społeczność szkolna ZSHT miała możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku w bazie DKMS. Jak co roku, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem akcji, za co składamy ogromne podziękowania. W bieżącej edycji zostało zarejestrowanych dwudziestu trzech potencjalnych dawców szpiku. Oznacza to, że jest dla Was ważne zdrowie i życie osób potrzebujących. Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie zarejestrować się na stronie DKMS: https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca.
Dziękujemy bardzo szkolnym Wolontariuszkom z klasy 4G, które czwarty rok z rzędu pracują w szkolnej kampanii DKMS oraz z klasy 2G.
Ważny temat, który ma utrwalić znajomość prawa młodych ludzi w tym zakresie ale też przekazać nową wiedzę, która powinna pozostać na trwałe w świadomości każdego z nas. Zajęcia nt odpowiedzialności prawnej nieletnich, zapobiegania cyberprzemocy oraz zagrożeń, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie, przeprowadzili dla uczniów wszystkich klas pierwszych Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem Funkcjonariusze Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii KPP w Zakopanem – Państwo: kom. Agnieszka Szopińska oraz st. asp. Krzysztof Waksmundzki.
Zajęcia dla uczniów naszej szkoły Funkcjonariusze, zawsze chętni na profilaktyczne spotkanie z uczniami ZSHT, prowadzą od wielu lat, za co składamy serdeczne podziękowania.