A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Aktualności – Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych

Wycieczka do Wrocławia

Samorząd Uczniowski przy ZSHT zorganizował 3-dniową wycieczkę do Wrocławia.

Uczniowie zaangażowani w działalność na rzecz szkoły w dniach 20 – 23.09.2023 uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Zwiedziliśmy zoo, byliśmy na Sky Tower, na widokowej wieży Kościoła św Elżbiety. Mieliśmy również okazję posłuchać ciekawego wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podziwiać uroczą Starówkę i Ostrów Tumski. Naszymi opiekunami były Pani Monika Guzik (opiekun SU) oraz Pani Justyna Kucharska.

Czytaj dalej

Wrześniowe wyjścia zawodoznawcze

W dniach: 8.09, 15.09, 26.09 i 27.09 (kl.2T I 2Tg) oraz 07.09, 18.09 i 22.09 (kl.4T) odbyły się wyjścia zawodoznawcze do hoteli Logos, Aries, Bachleda Resort, Rysy i Belvedere w Zakopanem.
Celem wizyt było poznanie organizacji i technik pracy poszczególnych pionów organizacyjnych w obiektach hotelarskich np.: pracy działu służby pięter, recepcji oraz działu gastronomicznego a także możliwości świadczenia usług dodatkowych. Klasy miały możliwość zweryfikowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Za każdym razem przedstawiciele poszczególnych obiektów w sposób bardzo ciekawy przedstawiały dany obiekt hotelarski zwracając uwagę na aktualne trendy, preferencje, rodzaje gości. Pracownicy hotelu oprowadzili uczniów po kompleksach, pokazując zarówno pokoje, sale konferencyjne jak i restauracje, strefy SPA oraz basen.

Klasy 5 Ep i 5Ip na Salonie Maturzystów w Krakowie

W środę 20 września Salon Maturzystów organizowany przez Perspektywy odwiedzili maturzyści dwóch klas piątych: ekonomiści i informatycy. Wzięli oni udział w dwóch wykładach dotyczących matury 2024 z języka polskiego i matematyki. Były one prowadzone przez ekspertów krakowskiej Okręgowej  Komisji Egzaminacyjnej.
Dla maturzystów Salon był  okazją poznania wielu uczelni, ich ofert programowych i systemu rekrutacji, okazją rozmowy ze studentami rekomendującymi swoje wcześniejsze wybory.
Wraz z nami tłumy uczniów uczestniczyły w tym wydarzeniu, które znalazło miejsce w progach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapytanie ofertowe – monitor multimedialny

Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5, 34-500 Zakopane niniejszym zaprasza do złożenie oferty i podanie ceny ofertowej dla planowanego zadania pn. Dostawa monitora multimedialnego wraz z uchwytem dla Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem”.

 

IIYAMA PROLITE TE7512MIS-B1AG

 

Ofertę należy złożyć do 22.09.2023r.

zebranie z rodzicami klas pierwszych

Zebranie odbędzie się dnia 7 września 2023 r. (czwartek).

O godz. 15.30 – klasy 1A, 1B, 1T, 1T1, 1I, 1IR,

o godz. 16.30 – klasy 1E, 1G, 1G1, 1ZA, 1ZB, 1ZC

zapraszamy Rodziców do auli szkolnej na spotkanie z dyrekcją, a następnie wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych.

Harmonogram sal będzie wywieszony w holu w dniu zebrania.

 

Zapytanie ofertowe – czyszczenie i malowanie dachu sali gimnastycznej

Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5, 34-500 Zakopane niniejszym zaprasza do złożenie oferty i podanie ceny ofertowej dla planowanego zadania pn Czyszczenie
i malowanie poszycia dachowego sali gimnastycznej w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem”.

Do pobrania:

zaproszenie do złożenia oferty cenowej-malowanie dachu – sala gimnastyczna

 

Order Młodego Bohatera

„Order Młodego Bohatera” jest wyróżnieniem przyznawanym przez Ministra Obrony Narodowej osobom, które w niebezpiecznej sytuacji wykazały się odpowiedzialną i godną naśladowania postawą, a dzięki własnemu działaniu lub wezwaniu odpowiednich służb przyczyniły się do uratowania zdrowia lub życia innych osób albo zażegnania niebezpieczeństwa.

Regulamin_przyznawania_Orderu_Młodego_Bohatera

Formularz zgłoszenia

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/mlody-bohater

Czytaj dalej

Międzypowiatowy Turniej Chłopców i Dziewcząt Siatkówki Plażowej w Łowiczu

W dniach 15-18 czerwca 2023 r. delegacja uczniów z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem wraz z opiekunem Agnieszką Górniak uczestniczyła w Międzypowiatowym Turnieju Chłopców i Dziewcząt Siatkówki Plażowej w Łowiczu. Zostali oni wyłonieni na etapie powiatowym. Uczniowie rywalizowali drużynowo z uczniami partnerskich powiatów: kartuskiego, łowickiego, świdnickiego i hrubieszowskiego. Drużyna dziewcząt z naszego powiatu zdobyła III miejsce, natomiast drużyna chłopców zdobyła V miejsce. Turniej odbył się na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Konkurs odbył się w ramach współpracy partnerskiej. Gospodarzem konkursu był Powiat Łowicki.

Czytaj dalej

Zakończenie XLV Szkolnej Ligi Sportów Zimowych w Narciarstwie Biegowym i XXVII Szkolnej Ligi Sportów Letnich w Biegach Przełajowych

06.06.2023 r. w Hali Sportowej MOSiR Zakopane odbyło się uroczyste zakończenie XLV Szkolnej Ligi Sportów Zimowych w Narciarstwie Biegowym i zakończenie XXVII Szkolnej Ligi Sportów Letnich w Biegach Przełajowych. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych i konkurencji Czytaj dalej

Młodzież posługująca osobom Starszym przez cały rok szkolny

Młodzież ZSHT jako Wolontariusze posługują osobom Starszym na terenie miasta Zakopane i w Jego okolicach. Niosą pomoc każdego tygodnia przez cały rok szkolny. Często bywa, że w dni wolne od nauki również spełniają swój obowiązek serca. W tym roku szkolnym była to  grupa 40 osób. z różnych klas .
Dziękujemy każdemu osobiście za bezinteresowność, ofiarowany czas i to co jest ważne to pragnienie niesienia pomocy tym którzy kiedyś byli również młodzi,, a teraz przez wiek, choroby, opuszczenie przez bliskich potrzebują serca, rąk i nóg osób z wielkim sercem.

Z wdzięcznością za całoroczną współpracę s. Bogusława Fijołek

Czytaj dalej

I cóż, że do Szwecji !!! – podsumowanie praktyk zagranicznych

W dniu 12 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów i nauczycieli przedmiotów zawodowych w Szwecji, które zorganizowane zostały w ramach projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623.

Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej. Wysokość dotacji 46 516 Euro, okres obowiązywania: 15 miesięcy w okresie od 01.06.2022 r.  do 31.08.2023 r.

Uroczystość podsumowania mobilności zaszczycili swą obecnością goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego – wicestarosta pan Władysław Filar, skarbnik Powiatu Tatrzańskiego pani Zofia Garbulińska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Starostwa Powiatowego, pani Anna Rogozińska, pani Ewa Styrczula, która rozlicza projekty, pani Małgorzata Mierczak – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych oraz lokalni przedsiębiorcy (Rezydencja Gubałówka – pan Sylwester Wolski, Hotel Belvedere – pan Wojciech Pochrzęst) dyrekcja ZSHT oraz oczywiście uczniowie, uczestnicy projektu, ich rodzice i nauczyciele. Czytaj dalej

Finał rozgrywek Szkoły Biznesu Społecznego

Finał rozgrywek ekonomicznej gry symulacyjnej Szkoły Biznesu Społecznego odbył się 24 maja w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.  Naszą szkołę reprezentowały Krystyna Wołczek i Justyna Wrona z klasy 4Tp pod opieką Pani Joanny Ząbkowskiej Para. Uczennice rywalizowały z zespołami z 36 szkół, które wzięły udział w projekcie. Uczniowie zakładali dwuosobowe spółki wcielając się w rolę przedsiębiorców. Produkowali towary, zarabiali pieniądze a zgromadzony zysk przeznaczali na cele społeczne. W kolejnych  etapach akcji uczennice pod opieką Pani Barbary Nowaczyk przygotowały interaktywny materiał zachęcający do zakupu produktów / usług w jednym z przedsiębiorstw społecznych, działających w  regionie oraz przygotowały się  do quizu z ekonomii społecznej.  Akcja edukacyjna dla małopolskiej młodzieży zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. W trakcie finału młodzież z przewodnikiem zwiedziła Muzeum Armii Krajowej. Czytaj dalej

Szkolenie zawodowe Vocational Education and Training

W dniach od 05 do 09 czerwca br. w Berlinie odbywało się szkolenie zawodowe „Vocational Education and Training (VET): The German System (Study Visits Included)” – to ostatni już punkt w ramach bieżącego projektu Erasmus + (numer projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623).

Trwające cały tydzień zajęcia zawierały teoretyczne i praktyczne informacje o Systemie Dualnym kształcenia zawodowego w Niemczech. W szkoleniu organizowanym przez Europass Teacher Academy udział wziął wicedyrektor Tomasz Matyja.
Czytaj dalej

Międzyszkolny Konkurs Informatyczny – „WEBski Team 2023”

Maj jak co roku jest miesiącem pełnym atrakcji. Początkowo zaczyna się niepozornie, rozleniwiając długim weekendem, by zaraz potem uderzyć jak grom z jasnego nieba maturalną trwogą i zamętem. W tym roku postanowiliśmy, aby także i jego zakończenie odbyło się z przytupem ogłaszając dzień 29 maja Szkolnym Dniem Informatyka. To właśnie w jego ramach po raz kolejny został zorganizowany sławny (w niektórych kręgach, a kręgi te robią sie coraz większe) Międzyszkolny Konkurs Informatyczny „WEBski Team 2023”.

Tegoroczna edycja mogła okazać się dla naszych stałych fanów dosyć zaskakująca, gdyż jej forma nie tylko otrzymała wyraźny lifting, lecz jednocześnie zauważalnie rozrosła się. Do tej pory rywalizacja odbywała się w tytułowych team’ach składających się z pary uczniów, którzy walczyli na arenie informatycznych zmagań pod szyldem kwalifikacji INF.03, a więc dokładniej rzecz ujmując tworzenia stron WWW, administrowania bazami danych oraz programowania skryptów. W tym roku postanowiliśmy rozbudować konkurs o zmagania z INF.02, w której uczniowie siłowali się z zawiłymi sieciami komputerowymi oraz podstępnymi systemami operacyjnymi. W efekcie nasze drużyny rozrosły się do 4 zawodników, gdzie każda z dwóch par podjęła rękawicę rzuconą przez daną kwalifikację. Rywalizacja odbywała się jednocześnie w swoich dyscyplinach, a końcowy wynik drużyny był sumą punktów uzyskanych przez obie pary wchodzące w jej skład.

Zasięg naszego konkursu również wyraźnie się powiększył, co jest niepodważalnym dowodem na to, że wieść o naszej szkole niesie się po podhalańskich wyżynach i jeszcze dalej. Tym razem do rywalizacji z naszymi uczniami stanęli goście z zaprzyjaźnionych szkół:  Zespołu Szkół nr. 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu oraz Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera  w Rabce-Zdroju. Czytaj dalej

Rajd od Orła do Ognia

W dniach 1 i 2 czerwca  na terenie Nowego Targu, Turbacza, Waksmunda i Ostrowska odbył się rajd od Orła do Ognia. Brali w nim udział uczniowie szkół średnich . Szkoły wystawiały patrole o nazwie jednego z partyzantów.  ZSHT patrol 'Harnaś” w składzie Budz Szymon 1t, Głód Olek 2i, Kluś Jan 2i, Pisowicz Paulina 2a, Styrczula Julia 1a, Surówka Magda 1a, Wilkus Mateusz 1opw, Zając Alan 1 opw opiekun Wioletta Dobrowolska. Czytaj dalej

ZAKOPIAŃSKI TEST COOPERA

W dniu 31 maja 2023 r. na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbył się ZAKOPIAŃSKI TEST COOPERA.

Test Coopera to próba wytrzymałościowa nazwana na cześć jej twórcy, amerykańskiego lekarza Kenetha Coopera, polegająca na 12-minutowym nieprzerwalnym biegu. Celem sprawdzianu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej i jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Czytaj dalej

PROJEKT PARK GÓRSKA WĘDRÓWKA ZWYCIĘŻYŁ W KONKURSIE „BĄDŹ NOWOCZESNYM PRZEDSIĘBIORCĄ W SWOJEJ OJCZYŹNIE”

Wielki sukces uczennic: Weroniki Pańszczyk, Weroniki Stachoń-Groblowy oraz Zuzanny Mrugały z kl. IV technik organizacji turystyki, które pod opieką Pani Barbary Nowaczyk przygotowały projekt struktury biznesplanu wg modelu Business Model Canvas.

 

Projekt Park Górska Wędrówka zajął I miejsce w konkursie !!!

zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie oraz Małopolską  Agencją Rozwoju Regionalnego pod honorowym patronatem Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu po konferencji „Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości”. Nagrodą główną jest wyjazd edukacyjny do Brukseli dla laureatów wraz z opiekunem. Drugi zespół, również pod przewodnictwem Pani Barbary Nowaczyk, w składzie: Weronika Zawadzka z kl. I oraz Justyna Kos i Gabriela Bobak z kl. II technik ekonomista otrzymał wyróżnienie w tym samym konkursie za projekt Zdrowy start z Lovetering. Serdecznie gratulujemy!!!

Czytaj dalej

Zakończenie praktyk w Szwecji

Zakończyła się 3 tygodniowa przygoda w Szwecji. Młodzież Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych brała udział w praktykach zagranicznych w przedsiębiorstwach w Malmo i Lund w Szwecji w ramach projektu Erasmus + (numer projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623).

Do Szwecji wyruszyliśmy z Zakopanego 23.04.2023 roku, przez Kraków z którego wylecieliśmy samolotem do Kopenhagi w Danii. Z lotniska w Kopenhadze odebrał nas bus i przewiózł do Malmo.
Czytaj dalej

Obóz szkoleniowym zorganizowany przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich

W dniach 24-28 kwietnia 2023r. uczniowie klas mundurowych wzięli udział w obozie szkoleniowym zorganizowanym przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich.

Kadeci uczyli się pracy na kompasie i mapie, odbyli marsz na azymut. Zapoznali się z indywidualnym wyposażeniem żołnierza oraz zachowaniem na polu walki. Poznali techniki wspinaczkowe oraz zasady udzielania pomocy i poruszania się na polu walki. Zapoznali się z postawami strzeleckimi, szykami piechoty, sygnałami dowodzenia. Brali udział w zajęciach z prowadzenia walki w budynkach.

Ostatniego wieczoru odbyło się pożegnalne ognisko.

Wyjazd był pełen wrażeń i nauki przydatnych umiejętności.

Kadeci wrócili bardzo zadowoleni Czytaj dalej

Jak klasa 3I poznawała tajniki druku 3D

Z której strony by nie spojrzeć, to maj naprawdę dopisał w tym roku (przynajmniej do czasu). Nawet maturzyści, którzy do tej pory świata poza egzaminami nie widzieli, w końcu musieli zauważyć tą jakże słoneczną pogodę. Parafrazując klasyka – w tych pięknych okolicznościach przyrody, klasa 3I razem ze swoim wychowawcą Panem Adrianem Zającem postanowiła wybrać się 11 i 18 maja w ramach lekcji informatyki hen daleko, bo aż na wschodni brzeg Krupówek. Tam to strudzonych wędrowców przygarnął pod swój dach Oddział dla Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem. W nagrodę za dotarcie do celu spaceru (by nie umniejszać rangi wydarzenia powinno użyć się raczej określenia – podróży) uczniowie wzięli udział w zajęciach wprowadzających w tajniki sztuki druku 3D. Naszą przewodniczka po tych jakże ciekawych, lecz nadal nieznanych nam wodach była najsympatyczniejsza Pani bibliotekarka w tej część globu – Pani Sabina Zając 🙂

W czasie spotkania mogliśmy posłuchać nie tylko o podstawach drukowania w 3 wymiarach, lecz także o wręcz nieskończonych możliwościach jakie daje nam ta technologia. Poznaliśmy kolejne metody druku wraz z ich przeznaczeniem, a co najważniejsze mając do dyspozycji drukarkę FlashForge Creator Pro 2 mogliśmy zobaczyć wszystkie opisywane elementy na własne oczy. Gdy wybrzmiały już wszystkie pytania, włącznie z tym, czy można drukarkę pożyczyć lub zabrać do domu przyszła pora na okiełznanie tego „potwora”. W części warsztatowej uczniowie zapoznawali się z obsługą narzędzia Tinkercad, które pozwala na tworzenie modeli 3D przeznaczonych do druku. Stworzony obiekt musi być odpowiednio dopasowany do możliwości danego modelu drukarki, materiału z którego ma powstać, a także prawidłowo przygotowany do samego procesu wydruku.

Wyposażeni w tę wiedzę uczniowie otrzymali zadanie domowe, w którym musieli nie tylko wykorzystać świeżo przyswojone informacje, lecz także zaprzęgnąć do pracy pierwiastek swojej osobowości zwany kreatywnością. Polegało ono na stworzeniu figurki do gry planszowej „Brzdęk! Nie drażnij smoka” przedstawiającej jedną z postaci bohaterów np. wojownika, maga, druida, złodzieja lub też samego smoka. Istnieje szansa, że najlepsze projekty mogą zostać wydrukowane, a możliwość zagrania we wspomnianą grę z użyciem pionków własnego projektu jest doprawdy uczuciem jedynym w swoim rodzaju. Mamy nadzieje, że nasze szkolne ścieżki edukacyjne nieraz jeszcze zaprowadzą nas w te jakże gościnne progi.

Adrian Zając

Czytaj dalej

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW 2023

Trwają egzaminy dojrzałości  – nieustannie trzymamy kciuki za maturzystów 2023, ale ciągle jeszcze wspominamy uroczystość zakończenia roku szkolnego, która odbyła się w naszej szkole 28 kwietnia. Były oczywiście tradycyjne nagrody za świadectwa z wyróżnieniem i za wyjątkowe osiągnięcia w różnych dziedzinach. Maturzyści dziękowali uczącym za … doprowadzenie do wodopoju i ogromną wyrozumiałość – zatem oficjalne pożegnanie odbyło jak zawsze uroczyście i  podniośle!

W części artystycznej wszyscy mogli obejrzeć kabaretowy spektakl o losach naszych absolwentów w krzywym nieco zwierciadle i widzianych oczyma bardzo już leciwych nauczycielek,  z sentymentem wspominających swoich dawnych wychowanków. Zachwyciło niezwykłe wykonanie piosenek:  Nie mamy nic – przez panią Dziewońską – Kachnic oraz Przyjdzie taki dzień – Ewelina Świder z  akompaniamentem gitarowym Izy Machowskiej oraz Elżbiety Skorusy. W role emerytowanych nauczycielek wcieliły się panie Małgorzata Bachleda-Księdzularz, Ewa Kowalczyk, Halina Styrczula i Katarzyna Dziewońska Kachnic, a pani Joanna Dziedziech odegrała rolę woźnej sprzątającej i omiatającej teren wokół dyrekcji. Wszyscy aktorzy – młodzi i trochę starsi – rozbawili widzów, sami bawiąc się doskonale podczas występu. Czytaj dalej

XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS AKADEMII LIDERÓW PRZYSZŁOŚCI W RAMACH PROJEKTU „UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ”

Dnia 28 kwietnia 2023 roku trzy uczennice klasy 4Tp: Justyna Jajek, Klaudia Kołtaś oraz Małgorzata Szczerba, pod opieką Pani Marii Zubek uczestniczyły w XVI Ogólnopolskim Konkursie Akademii Liderów Przyszłości organizowanym przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Pierwszy szkolny etap konkursu odbył się on-line na platformie internetowej WSTiE w dniu 19 kwietnia br., brało w nim udział 26 uczniów z klasy 4Tp.  Zwycięzczynie etapu szkolnego dzielnie reprezentowały naszą szkołę w finale w Suchej Beskidzkiej. Zmierzyły się z pisemnym testem wiedzy oraz zadaniem praktycznym z zakresu biznesu i zarządzania, uczestniczyły w Prezentacji Akademii Biznesu. Zdobyły cenne doświadczenia, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości.

Czytaj dalej

Job-shadowing nauczycieli ZSHT w Szwecji (Malmӧ)

W dniach 24.04.2023 – 05.05.2023 r. dwóch nauczycieli języka angielskiego zawodowego uczestniczyło w mobilności job-shadowing w ramach projektu o numerze  2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 realizowanego z programu Erasmus+.

Organizacja przyjmująca EU Mobility Sverige przygotowała bogaty program pobytu.
Na początku odbyło się szkolenie organizacyjno – integracyjne, w czasie którego uczestnicy zapoznali się z opiekunami Anush i Caroline. Podano także szczegółowy harmonogram szkoleń, następnie uczestnicy zapoznali się z miejscami obserwacji pracy, oraz informacjami kulturowymi, historycznymi i geograficznymi dotyczącymi Szwecji.

Zgodnie z założeniami job-shadowing nauczyciele mieli  możliwość podwyższenia swoich kompetencji zawodowych i wymiany doświadczeń, dobrych praktyk,  zapoznali się także
z  systemem edukacji za granicą.

Miejsca obserwacji pracy to hotele First i Forenom Aparthotel w Malmo oraz Lundia i Grand Hotel w Lund; restauracja Icha Mochi w Lund, Disgusting Food Museum w Malmo oraz udział
w zajęciach komputerowych w ReDi IT w ramach job-shadowing.

W trakcie job-shadowing nauczyciele mieli okazję porozmawiania  z nauczycielami i uczniami, uczestnikami programów Erasmus + z Gliwic, Bydgoszczy, Rumii, Zbąszynka, Wyszogrodu oraz
z zagranicy, ze Słowacji i Portugalii. Czytaj dalej

Wycieczka klasy 2T – Kraków – Balice

W dniu 11 maja br. uczniowie klasy 2T wzięli udział w wycieczce o charakterze zawodowym do Krakowa – Balic pod opieką pań: Danuty Trebuni -Pawlikowskiej, Agaty Serwickiej i Joanny Ząbkowskiej-Para.

Uczniowie zwiedzili hotel tranzytowy Hilton Garden Inn znajdujący się przy lotnisku regionalnym w Balicach. Usłyszeli ciekawe informacje na temat obłożenia hotelu i częstotliwości korzystania z noclegów przez podróżnych. Ponadto zobaczyli sale konferencyjne, pokoje typu standard, restaurację i itp. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Centrum Edukacji Lotniczej oraz na taras widokowy i terminal lotniska. Mieli możliwość skonfrontowania już posiadanej wiedzy z praktyczną znajomością procedur obowiązujących na lotnisku. Czytaj dalej

XL MEMORIAŁ PROF. LUDWIKA FISCHERA

 

25 kwietnia odbyło się zakończenie Memoriału Ludwika Fischera w tym roku zawody rozegrane zostały podczas licealiad w narciarstwie alpejskim, biegowym i snowboardzie . Rywalizacja sportowa odbywała się  od stycznia do marca na stoku u Jędrola w Suchem i na trasach biegowych COS. Niestety z uwagi na budowę hali lodowej nie udało się rozegrać zawodów w łyżwiarstwie szybkim.

Czytaj dalej

Diecezjalny Etap 27 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

20.04.2023 w Krakowie odbył się diecezjalny etap 27 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wzięli  w nim udział zwycięzcy wcześniejszych eliminacji, które odbyły się na poziomie szkolnym. Tego roku w konkursie biblijnym organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczestniczyło 108 uczniów szkól ponadgimnazjalnych całej Diecezji   Krakowskiej . Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Marcin Skwarek 4Ip; Krystian Adamczyk 4 Ip; Paulina Chruściel 4 Ep.

Gratulujemy odwagi wzięcia udziału w Konkursie !

Zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

s. Bogusława Fijołek

Czytaj dalej

Wyjazd na Festiwal Zawodów w Krakowie

W dniach 26-27.04.2023 roku odbył się wyjazd na corocznie organizowany Festiwal Zawodów do Krakowa w celu promocji naszej szkoły ze szczególnym uwzględnieniem kierunków turystyczno-hotelarskich. Pod opieką pani Joanny Ząbkowskiej-Pary i pani Joanny Złotkowskiej czwórka uczniów godnie reprezentowała ZSHT. Stoisko zostało stworzone przez ww nauczycielki i uczniów we współpracy z naszym partnerem – Polskie Tatry S.A.

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Formuła Festiwalu ma charakter branżowy i polega na prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły wyższe. Prezentacje uzupełniają przedstawiane przez małopolskich przedsiębiorców możliwości zatrudnienia w danym zawodzie. Festiwal, na przestrzeni lat, stał się ważnym miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu. Czytaj dalej

Zapytanie ofertowe – laptopy

Dyrekcja Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem zaprasza do składania oferty. Przedmiotem zamówienia jest zakup 12 szt. laptopów o minimalnych parametrach:
procesor Intel Core i5-1135G7
pamięć 16 GB
dysk SSD 512
przewodowa karta LAN
Windows 11 Professional
przekątna ekranu 15,6”

Oferty można składać drogą e-mailową na adres sekretariat@zsht.pl do dnia 12 maja 2023 r.

Spełniajcie marzenia – pożegnanie w internacie

24.04 2023 roku w Internacie ZSHT w Zakopanem odbyło się kameralne pożegnanie tegorocznych maturzystek
Do egzaminu dojrzałości w tym roku przystępują Julia Karkula z Technikum Budowlanego oraz dwie dziewczyny z Ukrainy Vlada Vasylenko i Vlada Litvinowa.. z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych. Nasze tegoroczne maturzystki były z nami 4 lata.
Młodzieżowa Rada Internatu przygotowała prezenty – grafiki wykonane przez koleżanki z ZSP oraz przekazała mnóstwo pięknych życzeń. Swoje życzenia przekazali również kierownik pan P. Kyc oraz obecne panie B. Knapczyk i A. Przekupień.
Z wielu powodów te cztery lata były szczególne i trudne; pandemia, izolacja, nauka zdalna i wojna na Ukrainie.
Mimo wszystko poczucie wspólnoty i świadomość, że Internat stał się domem na ten trudny czas a społeczność i kadra „rodziną” to bezcenna świadomość
Po części oficjalnej był czas na wspomnienia, refleksje, przeprosiny, śmiech ale też i łzy, że to już koniec a przyszłość jest niewiadomą
Mamy nadzieję, że wszystkim uda się zrealizować założone cele i pragnienia i, że zawsze będą dokonywać właściwych i najlepszych dla siebie wyborów. Gratulujemy wszystkim ukończenia szkoły i życzymy połamania piór na egzaminie maturalnym .
AP

Czytaj dalej

Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji

17 kwietnia odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Francji. W zawodach wzięło udział 60  uczniów z klas 1T, 2G, 2T oraz 3G i 3T. Dwuosobowe zespoły rozwiązywały test obejmujący pytania z geografii, podziału administracyjnego, religii, historii, symboli Francji oraz sportu i gastronomii.

W tym roku najlepsze wyniki osiągnęli:

-Szymon Budz -klasa 1 T,

-Magdalena Lukaszczyk i Jan Jan Lukaszczyk -klasa 3 G,

-Anna Kopyt i Katarzyna Piekarska-klasa 3 G,

-Weronika Strama i Paweł Zubek-klasa 3 T,

-Aleksandra Palenica i Edyta Strama-klasa 2 G,

-Izabela Budz i Szymon Ciągwa-klasa 2 T.

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom. Czytaj dalej

Wycieczka klasy 4Ep do Wrocławia

W dniach 18-21.04.2023 r. klasa 4Ep pod opieką p. Małgorzaty Bachledy-Księdzularz i p. Katarzyny Dziewońskiej-Kachnic udała się na wycieczkę do Wrocławia.
Miasto przywitało nas deszczem i chłodem, ale nie zniechęciło nas to do zwiedzania. Zobaczyliśmy m.in. wrocławski rynek, Ostów Tumski, Stare Jatki, Dzielnicę Czterech Wyznań oraz Uniwersytet Wrocławski. Podczas zwiedzania, cieszyliśmy się z każdego krasnala, którego można było spotkać prawie na każdym kroku. Odwiedziliśmy również: Muzeum Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowe, Hydropolis, ZOO wraz z Oceanarium i Afrykanarium oraz Sky Tower. Podczas wycieczki poznaliśmy wrocławską kulturę, jak i też historię – jaką ma to pięknie miasto, przez którą Wrocław jest wyróżniającym się miejscem na mapie Polski. Po tym wyjeździe jesteśmy pewni, że warto odwiedzić i poznać Wrocław, jak i to, co ma do zaoferowania.

Czytaj dalej

Cóż z tego, że do Szwecji

Z Zakopanego busem z przyczepką, później samolotem, znowu busem z przyczepką dotarliśmy do Malmö. Tu pogoda nas nie rozpieszcza deszczowo, chłodno, wietrznie. W poniedziałek spotkanie organizacyjne w siedzibie EU Mobility Sverige i w miejscach praktyk. Później wieczorem spacer po Malmö. Ładne miasto, stare i nowe budynki, kilka placów i ogród botaniczny pełen „kolorowych” kwiatów po ciemku, niezapomniane wrażenia.

Czytaj dalej

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „PODHALAŃSKIE ŚLADY PISARZY”

Szkolny konkurs na najlepszą prezentację multimedialną „Podhalańskie ślady pisarzy” został rozstrzygnięty. Dotyczył on miejsc na Podhalu, które są związane z twórcami literatury.

 

 

I miejsce Roksana Gałkiewicz i Dominika Gawron z 4 Tp

II miejsce Paulina Chruściel z 4Ep i Grzegorz Styrczula z 4Ip

III miejsce Michał Król – Łęgowski z 4 Ig

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie!

3 edycja XXVII Letniej Ligi Biegowej

W piątek 14 kwietnia na Górnej Równi Krupowej została rozegrana 3 edycja XXVII Letniej Ligi Biegowej. Na starcie licealiady stanęło ponad 50 osób. Jednocześnie zostały przeprowadzone drużynowe eliminacje do zawodów wojewódzkich w biegach przełajowych. Bezkonkurencyjni byli zawodnicy ZSHT Aleksander Głód 1 miejsce, drugi Szymon Budz, 3m Chowaniec Mateusz w kategorii dziewcząt 1 miejsce Anastazja Wesołowska, 3 miejsce Natalia Potoczek . Drużynowo wygrały zespoły zarówno dziewcząt i chłopców z ZSHT. Opiekun uczniów W.Dobrowolska

Gratulujemy!!!! Czytaj dalej

Ostatnie pożegnanie naszego ucznia Śp. Kacpra Jamińskiego

Szanowni uczniowie,

w dniu 15 kwietnia 2023r. pożegnaliśmy naszego ucznia Śp. Kacpra Jamińskiego.

W ostatniej drodze tragicznie zmarłego Kacpra towarzyszyła mu najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi.

Jego śmierć zaskoczyła i zasmuciła nas wszystkich.

Kacper był człowiekiem o wielkim sercu, zawsze serdeczny i pogodny, zarażał uśmiechem.

Kacper, żegnamy Cię jako naszego ucznia, serdecznego kolegę i przyjaciela.

Dziękujemy !

Do zobaczenia… „Gdzieś na szczycie góry, wszyscy razem spotkamy się”.

Spoczywaj w pokoju !

KONKURSU FOTOGRAFICZNY „MAGIA MUNDURU – CZYLI CO UMUNDUROWANIE WNOSI W MOJE ŻYCIE”

Po raz drugi zapraszamy wszystkich uczniów Naszej Szkoły do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. „ Magia munduru– czyli co umundurowanie wnosi w moje życie.”

 

REGULAMIN KONKURSU

 

1. Uczestnikami konkursu są uczniowie z Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem, szczególnie uczęszczający do klas mundurowych, a także harcerze i strażacy.

2. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie na fotografii roli umundurowania w codziennym życiu ucznia.

3. Cele konkursu:

– poszerzenie zainteresowań uczniów,

– podniesienie walorów i wyjątkowości noszenia munduru przez uczniów

– promocja Szkoły,

– popularyzacja fotografii jako dokumentacji życia codziennego,

– prezentacja fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości. Czytaj dalej

ELIMINACJE DO XLIV OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

W piątek, dnia 14 kwietnia 2023 r, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem odbyły się eliminacje powiatowe XLIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Turniej ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W tegorocznym konkursie udział wzięło łącznie 50 uczniów. Eliminacje odbyły się w kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe, oraz szkoły średnie.

Naszą szkołę w tym roku reprezentowali:

Leksander Kamil – kl. IV Ip

Głód Katarzyna – kl II A

Komperda Szymon – kl I TG

Wilkus Mateusz – kl I OPW

Wątor Kamil – kl I E (eliminacje w Nowym Targu)

Czytaj dalej

Etap centralny Olimpiady Wiedzy o Turystyce

W dniach 12-15.04.2023 roku w Łodzi odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Tegorocznym zmaganiom uczestników towarzyszyła specjalna okoliczność, a mianowicie uroczystość związana z już 10 edycją zawodów. Hasłem przewodnim jubileuszowej X Olimpiady Wiedzy o Turystyce było: „Turystyka miejska – w miejskiej dżungli”. Celem organizatorów było zainteresowanie uczestników tej edycji turystyką miejską, nazywaną w literaturze również turystyką w mieście lub szerzej turystyką na obszarach miejskich. Zadaniem uczestników podczas etapu centralnego X Olimpiady Wiedzy o Turystyce było zaprezentowanie własnego pomysłu „Jak sprzedać miasto?” uwzględniającego koncepcję marketingu-mix.wykorzystując techniki prezentacji i sprzedaży produktu, przedstawiał swoją propozycję.

Jubileuszowemu spotkaniu towarzyszyło wręczenie przyznanego tytułu Szkoły Finalistów wraz z pamiątkowym medalem. Tytuł taki otrzymała również nasza szkoła, z której uczniowie na przestrzeni ostatnich lat zdobywali zaszczytne miejsca w czołówce najlepszych w Polsce.

Nadanie tytułu stanowiło podsumowanie tychże wyników i jest wyrazem szacunku dla pracy nad kształtowaniem umiejętności i wiedzy uczniów w zakresie turystyki. Dyplom Przyjaciela Olimpiady wraz z medalem pamiątkowym otrzymała również pani dr Joanna Ząbkowska-Para – od lat zajmująca się przygotowywaniem młodzieży do uczestnictwa w tej olimpiadzie.

Czytaj dalej

Świece okopowe dla Ukrainy

Na początku marca uczniowie naszej Szkoły zostali zaproszeni do włączenia się w pomoc dla ukraińskich żołnierzy poprzez przygotowanie świec okopowych. Inicjatywa wyszła od Sióstr Pallotynek z Gródka na Ukrainie, które od czasu wybuchu wojny pomagają miejscowej ludności, uchodźcom oraz żołnierzom.

Do wykonania świec okopowych potrzebne są czyste puszki (np. po konserwach, groszku, kukurydzy…), kartonowe lub tekturowe paski (zwija się je w rulon i wypełnia nimi puszkę) oraz stare świece (także kawałki świec) lub resztki wkładów do zniczy (po przetopieniu zalewa się parafiną wnętrze puszki).

Świece okopowe służą żołnierzom do ogrzania się, suszenia ubrań, gotowania wody i podgrzania posiłku. W zależności od wielkości puszek świece mogą płonąć od dwóch do pięciu godzin.

W akcję na terenie naszej Szkoły włączyło się ponad 30 uczniów. Niektórzy przynosili gotowe świece okopowe, inni puszki wypełnione tekturą, jeszcze inni – stare świece do przetopienia. Wspólnymi siłami udało się przygotować ponad 50 świec, które 3 kwietnia zostały przesłane w trzech paczkach do Medyki, skąd trafią do Gródka, a stamtąd zostaną przekazane żołnierzom.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję, często angażując do współpracy również swoich najbliższych. Jednocześnie informuję, że nadal można przynosić gotowe świece okopowe, same puszki wypełnione tekturą lub stare świece – po przygotowaniu odpowiedniej liczby świec okopowych przekażemy je na Ukrainę.

 

s. Joanna Jażdżewska Czytaj dalej

Marsz Tatrzański w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku ulicami Zakopanego przeszedł Marsz Tatrzański będący znakiem wdzięczności za osobę i życie świętego Jana Pawła II. Wydarzenie to odbyło się w osiemnastą rocznicę śmierci naszego wielkiego rodaka. Wśród ponad tysiąca uczestników znaleźli się również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Nasi uczniowie byli zaangażowani w rozdawanie przybywającym uczestnikom Marszu flag papieskich i śpiewników oraz zostali oddelegowani do niesienia kilkudziesięciometrowej żółto-białej flagi papieskiej na czele pochodu. Ponadto obecni byli członkowie pocztu sztandarowego.

Przygotowania do Marszu rozpoczęliśmy jako szkoła już we wtorek 28 marca w parafii Najświętszej Rodziny na Krupówkach, gdzie otrzymaliśmy zadanie przygotowania dwustu flag papieskich. Dzięki sprawnej pracy zespołowej zadanie wykonaliśmy w niecałą godzinę.

Drodzy uczniowie, dziękujemy, że możemy na Was liczyć! Dziękujemy Wam za gotowość niesienia pomocy, radość Waszych młodych serc i odpowiedzialność.

 

Katechetki: s. Bogusława Fijołek RSCJ i s. Joanna Jażdżewska SAC

Czytaj dalej

Wrażliwość serca

Czas Wielkiego Postu między innymi ma  na celu uwrażliwienie naszego serca  i zachętę do codziennego niesienia pomocy tym którzy mniej mają z różnych powodów.

Suche produkty żywnościowe, środki czystości zostały przekazane Siostrom Albertynkom  prowadzącym kuchnię  Brata Alberta w Zakopanem.

Wszystkim, którzy włączyli się w ten gest życzliwości podczas Wielkiego Postu serdecznie dziękuję :  całym oddziałom klasowym , nauczycielom, młodzieży mieszkającej w internacie oraz  pracownikom Internatu

s. Bogusława Fijołek

 

Czytaj dalej

Dzień Otwarty Szkoły

Pierwszego dnia wiosny odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali szereg atrakcji. W Ramach Festiwalu Nauki przestawione zostały doświadczenia z zakresu fizyki, biologii i chemii. Sekcja Robotyki prezentowała roboty z klocków Lego, sterowane procesorem. Uczniowie z  Klub AVT kit zapoznawali uczestników z funkcjonowaniem zlutowanych przez nich zestawów elektronicznych. Informatycy chwalili się postaciami wydrukowanymi na drukarce 3D. Oddział Przygotowania Wojskowego prezentował broń.

  Czytaj dalej

XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

W Konkursie Wiedzy biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wzięło udział 32 Uczniów ZSHT w etapie szkolnym .

Do Etapu Diecezjalnego przeszło trzech uczniów ZSHT:

Adamczyk Krystian klasa 4Ip ; Skwarek Mateusz klasa 4 Ip ; Chruściel Paulina klasa 4 EP.

Gratulacje !

Zakres tematyczny  obejmował Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków.

s. Bogusława Fijołek

Czytaj dalej

ROZGRYWKI W RAMACH TURNIEJU SZKOŁY BIZNESU SPOŁECZNEGO

W dniu 22 marca uczniowie klasy IV Tp oraz 3Tp ( grupa 2) brali udział w turnieju bazującym na ekonomicznej grze inspirowanej historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury. Młodzież biorąc udział w rozgrywkach poznała mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, trenowała, kompetencje społeczne, takie jak: komunikacja w grupie, negocjacje, kształtowanie postawy przedsiębiorczej, rozwój kreatywności i umiejętności myślenia strategicznego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy. Uczniowie poznali historię andrychowskiego ośrodka tkackiego, na bazie którego powstała gra. Młodzież brała udział w dwóch rozgrywkach – w wersji podstawowej i zaawansowanej.

W pierwszej rozgrywce zwyciężyły Weronika Pańszczyk i Weronika Stachoń  Groblowy z klasy IV Tp, a  w drugiej Kamila Michałek  i Julia Łukaszczyk z kl. IV Tp. Uczennice  z opiekunem Panią Barbarą Nowaczyk pojadą w czerwcu na rozgrywki międzyszkolne do Krakowa.

Czytaj dalej

konkurs na plakat z turystyki kwalifikowanej

W dniu 21.03.2023 został rozstrzygnięty konkurs na plakat z turystyki kwalifikowanej prowadzony przez p. Joannę Ząbkowską-Parę.
I miejsce zajął zespół dwóch uczennic z klasy 2T tj. Roksana Gromada i Ania Gąsienica-Fronek,
II miejsce Ania Pawlikowska i Natalia Gałdyn z kl. 1T
i III miejsce Maria Bryjak z klasy 2T.

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom.

 

Czytaj dalej

Zapytanie ofertowe – ubezpieczenie

Dyrekcja Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem zaprasza do składania oferty. Przedmiotem zamówienia jest ubezpieczenie grupowe młodzieży z opiekunami oraz 2 nauczycieli biorących udział w Job shadowing w ramach Projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 programu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenie zawodowe w ramach Akcji A1.

 

Czytaj dalej

Pisanki Wielkanocne dla „ Kamilki”

Jak co roku nasza młodzież własnoręcznie wykonała pisanki Wielkanocne z przeznaczeniem dla podopiecznych naszych Wolontariuszy, którzy przez cały rok,  każdego tygodnia pomagają Seniorom na terenie całego Zakopanego. Przeznaczenie Pisanek uległo zmianie wówczas gdy doszła do Szkoły informacja o wsparcie  chorej na rdzeniowy zanik mięśni Kamilki.

Pisanki zostały przekazane na kiermasz ozdób świątecznych, który odbył się 26 marca 2023 roku przy Kościele Parafialnym w Szaflarach . Dochód przeznaczony jest na leczenie dziewczynki .

Jest to następny niewielki gest serca naszych Uczniów dla Kamilki.

s. Bogusława Fijołek

Czytaj dalej

WYJAZD DO PODHALAŃSKIEJ PAŃSTWOWEJ UCZELNI ZAWODOWEJ NA DZIEŃ OTWARTY

23 marca klasa 4Tg oraz 4Eg pod opieką Pani Jolanty Podsiadłowskiej, Pani Barbary Nowaczyk oraz Pana Sebastiana Kucharskiego udała się do Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej na dzień otwarty. Młodzież uczestniczyła w wykładach prowadzonych przez Macieja Pierę, absolwenta AWF w Krakowie,  popularyzatora wiedzy o górach, twórcę kanału Szczytomaniak. Uczniowie dowiedzieli się ile można zarobić będąc tzw. „youtuberem”, czym są  donejty dla streamera, jakie są sposoby zarabiania, czyli o reklamach adsense, afiliacji i pisaniu artykułów oraz  nagrywaniu audycji. Młodzież uczestniczyła też w spotkaniu z prawnikiem Marcinem Kruszewskim, znanym tiktokerem, twórcą kanału Prawo Marcina. Zobaczyliśmy laboratorium kosmetyczne, można było skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych. Studenci pokazali nam pracownie, w których odbywają się zajęcia z różnych specjalizacji począwszy od pielęgniarstwa, poprzez architekturę, dietetykę, filologię angielską, bezpieczeństwo narodowe, finanse, ratownictwo medyczne, a na turystyce zakończyliśmy naszą wędrówkę. Czytaj dalej

Wyjazdowe warsztaty weekendowe – edycja wiosna 2023

Szanowni Uczniowie,

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania” organizuje wyjazdowe  warsztaty weekendowe edycja wiosna 2023 r.  dla uczniów szkół uczestniczących w projekcie Małopolska Chmura Edukacyjna.

Warsztaty weekendowe odbędą się w terminie:  19-21 maja 2023 r. Czytaj dalej

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

21 marca 2023 roku  do Sanktuarium przybyli maturzyści z zakopiańskich szkół, by swoją przyszłość powierzyć wstawiennictwu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Młodzi Pielgrzymi modlili się o dary i łaski Ducha Świętego przed jednym z najważniejszych egzaminów swojego życia. Po nabożeństwie w kaplicy Cudownego Obrazu oraz konferencji duchowej, maturzyści wzięli udział w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył o. bp Damian Muskus. Na zakończenie spotkania celebrowano nabożeństwo Drogi Krzyżowe.

Kilka refleksji, które skierował  bp Damian Muskus OFM do maturzystów zakopiańskich szkół, którzy pielgrzymowali do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Czytaj dalej

WARSZTATY JĘZYKÓW OBCYCH

W dniu 21.03.23 w ramach Dnia Otwartego ZSHT odbyły się warsztaty z języka angielskiego i niemieckiego. Grupy uczniów szkół podstawowych mieli okazje wypróbowania swoich umiejętności językowych na stacjach, na których wykonywali szereg interaktywnych zadań i nie tylko. Wszystkie ćwiczenia łączyło jedno- swobodna nauka języka angielskiego i niemieckiego. Za poprawne wykonanie zadań ósmoklasiści otrzymywali nagrody.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM I ZAPRASZAMY DO ZSHT Czytaj dalej

Z potrzeby serca – Pomoc dla ubogich

Okres Wielkiego Postu i przeżyte rekolekcje co roku sprawiają, że stajemy się bardziej uważni i wrażliwi na drugiego człowieka.
W myśl zasady „Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz” (sentencja, autor nieznany), Młodzieżowa Rada Internatu i jej opiekunowie zaprosili społeczność internatu do udziału w zbiórce żywności dla Kuchni Świętego Brata Alberta. Cały tydzień rozprowadzane były losy-podpowiedzi ułatwiające zakup produktów pierwszej potrzeby. Każdy mógł wziąć udział w akcji i kupić najbardziej potrzebne produkty. Inicjatywa MRI została przyjęta ze zrozumieniem i chyba wszyscy poczuli radość z pomagania innym. Dary zostały przekazane Kuchni Br. Alberta.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii – spotkanie Campus France

To ważne święto dla 321 milionów frankofonów rozsianych na całym świecie. Między 18 a 26 marca  Międzynarodowa Organizacja Frankofonii     skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych organizuje wydarzenia promujące język,zwyczaje i kulturę francuską-koncerty,wystawy,spektakle teatralne, konferencje. Język francuski jest językiem oficjalnym bądż używanym na równi z ojczystym aż w 29 krajach. W ramach obchodów Dnia Frankofonii już po raz kolejny ,15 marca w naszej   szkole odbył się Dzień Campus France. Od 2018 roku ZSHT należy do sieci korespondentów Campus France,którzy w środowiskach lokalnych promują francuskie szkolnictwo wyższe. 15 marca uczniowie klasy 2 G wzięli udział w spotkaniu z panią Iwoną Gorczycą-Polus,koordynatorką oddziału Campus France w Krakowie. Przedstawicielstwo Campus France w Krakowie pomaga polskim licealistom i  studentom, którzy chcą kształcić się na francuskich uczelniach w znalezieniu kierunku studiów, wyborze uczelni oraz w dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z pobytem we Francji. Pani Iwona zaprezentowała uczniom stronę internetową Campus France Polska gdzie można znależć praktyczne informacje dotyczące studiów oraz „krok po kroku” przygotować swoją ścieżkę kształcenia w oparciu o oferowane programy stypendialne.
Czytaj dalej

Targi Edukacyjne w Leśnicy-Groń

We środę, 15.03, w SP w Leśnicy-Groń, odbyły się Targi Edukacyjne. Wydarzenie przyciągnęło wielu uczniów klas 8 z pobliskich miejscowości oraz szkoły średnie, które zaprezentowały własne oferty edukacyjne. Miejscem spotkania stała się sala gimnastyczna, bardzo dobrze przygotowana pod wydarzenie.

Po krótkim wystąpieniu przedstawicieli z Kuratorium z Nowego Targu, oraz powitaniu wszystkich uczestników każda ze szkół starała się przekonać ósmoklasistów do swojej placówki.

Pokaz działania mikroskopu, strzelanie z karabinu, komputer  z klocków Lego- to tylko niektóre z atrakcji, które  miały zaciekawić zaproszonych uczniów.

Przy stanowisku naszej szkoły, oprócz poznania oferty edukacyjnej, uczniowie mieli okazje sterować zdalnie robotem zamienionym w piłkarza na prowizorycznym boisku. Po strzeleniu bramki  każdy mógł zapoznać się z oprogramowaniem użytym do pokazu.

Całe wydarzenie odbyło się w przyjaznej atmosferze.  Organizatorzy zapowiedzieli powtórzenie Targów w następnym roku zapraszając wszystkich tegorocznych uczestników.

Czytaj dalej

Akcja krwiodawstwa i rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego

Co to jest za tydzień, pełen dobroczynności. 57 osób czekało cierpliwie w kolejce aby honorowo oddać krew. Niektórzy z nich zrobili to po raz pierwszy. Miejmy nadzieję, że oddawanie krwi „wejdzie im w krew”.

Dodatkowo fundacja DKMS powiększyła swoją bazę o 18 potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego.
Brawo, możecie być dumni z siebie bo jesteście gotowi ratować życie innym.

Wszystkim Bohaterkom i Bohaterom tego tygodnia bardzo dziękujemy.
Dziękuję również Wolontariuszkom zaangażowanym w rejestrację na rzecz DKMS.

Czytaj dalej

Targi turystyczne ITB Berlin

W dniach 7-10 marca br. uczniowie klas turystycznych mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce, której głównym celem były targi turystyczne ITB Berlin. Uczniowie mogli również zwiedzić najważniejsze miejsca stolicy Niemiec a w drodze powrotnej zobaczyć Drezno i słynną manufakturę porcelany w Miśni. Wyjazd pod opieką Joanny Ząbkowskiej-Pary, Danuty Trebuni-Pawlikowskiej oraz Sebastiana Kucharskiego to przede wszystkim wyjazd o charakterze branżowym. Targi Turystyczne ITB Berlin to jedna z największych tego typu imprez w świecie. Wystawcy ITB prezentują wszystkie grupy produktów i usług związanych z szeroko pojętą turystyką i podróżami. Poszczególne kraje prezentują swą ofertę turystyczną na stoiskach narodowych; w targach biorą też udział międzynarodowe związki turystyczne, krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, organizatorzy wyjazdów biznesowych i rekreacyjnych, firmy przewozowe, hotelarskie, ubezpieczeniowe, wydawnictwa, firmy zajmujące się informacją turystyczną, technologiami i oprogramowaniem dla obsługi ruchu turystycznego i wiele innych.Targom towarzyszy wiele profesjonalnych imprez: prezentacji, wykładów, dyskusji i warsztatów w ramach Akademii ITB oraz kongresu ITB Berlin Convention – przedstawiających kierunki rozwoju współczesnej turystyki, wpływające na nie trendy społeczno-ekonomiczne, trudności i rozwiązania, strategie marketingowe, praktyczne porady ekspertów Czytaj dalej

Dotacja celowa z Ministerstwa Obrony Narodowej na wsparcie Oddziałów Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem

Miło nam poinformować, że na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2022 roku pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a Powiatem Tatrzańskim szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia specjalistycznego dla całego OPW tzw. Pakiet szkoleniowy OPW, natomiast uczniowie klasy pierwszej Technikum Nr 2 realizujący program szkolenia OPW, objęci zostali dofinansowaniem na zakup wszystkich elementów ubioru tzw. Pakiet ubiorczy ucznia OPW.

Przyznana dotacja: 88.560 zł, co stanowi 80 % kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania
Wkład własny: 22.140 zł, co stanowi 20% kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania
                                      

Całkowita wartość zadania: 110.700 zł

Nasza szkoła włączyła się w pomoc dla Kamilki

 

Dziewczynka choruje na zanik mięśni (SMA), niestety nie kwalifikuje się do refundacji. Lek który pomoże jej stanąć na nóżki kosztuje w Polsce 9 mln zł.(z prowizjami fundacji tj. ponad 10 mln zł)
Cena jest zaporowa!. Czas liczy się w kilogramach, nie tygodniach. Kamilka waży 11 kg a lek można bezpiecznie podać tylko do wagi 13.5 kg.

W szkole wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszekklasy gastronomiczne przygotują kanapki w ramach akcji „Śniadanie dla Kamilki” (sprzedaż w piątek 17.03 w sklepiku szkolnym), z których całkowity  dochód zostanie przekazany dla dziecka.

Dodatkowa akcja, to zbiórka w klasach książek (nie zniszczonych) do 24.03.23., które będą sprzedane na kiermaszu, a dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.

Książki można przynosić do biblioteki, a za dwa tygodnie zostaną zniesione na hol, aby organizatorzy mogli je sprawnie odebrać.

Czytaj dalej

Ogólnopolskie zawody w narciarstwie alpejskim i biegowym „Sprawni – Razem”

3 i 4 marca zostały rozegrane Ogólnopolskie zawody w narciarstwie alpejskim i biegowym Sprawni – Razem.Konkurencje alpejskie odbywały się w Małym Cichym -slalom, slalom gigant, a narciarstwo biegowe w Kościelisku- bieg na 3 km styl dowolny, 3 km klasyk oraz sztafety mieszane. 3 miejsce w kategorii chłopców starszych w biegu 3 km stylem dowolnym zajął Kacper Klimecki. Pomagały przy zawodach uczennice klasy 1 A i uczennica klasy 4Eg.

Opiekunem była W.Dobrowolska

Czytaj dalej

Dzień Bezpieczeństwa

We wtorek, 08 marca 2023 r. odbył się w szkole Dzień Bezpieczeństwa.

Praktyczne szkolenie „Bezpieczna Szkoła” dla wszystkich uczniów i nauczycieli to okazja do trenowania różnych procedur na wypadek zagrożenia w szkole.

Pan dr Krzysztof Danielewicz z „Security in practice” w bardzo praktyczny sposób podpowiadał nam, jak zachowywać się w obliczu różnych zagrożeń oraz jak przeprowadzić:

•  ewakuację w trakcie lekcji;

•  ewakuację w trakcie przerwy;

•  azyl w trakcie lekcji;

•  azyl w trakcie przerwy.

To był owocny czas – musimy to wkrótce powtórzyć 🙂 

Czytaj dalej

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, tego dnia, w Zakopanem odbyły się uroczystości upamiętniające „żołnierzy wyklętych”, zwanych też niezłomnymi, czyli  żołnierzy antykomunistycznego i niepodleglościowego podziemia w Polsce.

Zgodnie z programem zebrani uczestniczyli w Mszy Świętej. Po Mszy uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych do Parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie odbył się Apel Pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwa.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 4Ap i Ep. Wraz z przedstawicielami zakopiańskich szkół średnich odczytały one Apel Pamięci. Jako reprezentacja szkoły obecni byli także uczniowie klas mundurowych pod opieką pana Radosława  Morawskiego- Rapacza.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?  byli to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Czytaj dalej

Dni Dawcy w ramach Akcji KOMÓRKOMANIA

UWAGA UWAGA

15 i 16 marca w naszej szkole odbędą się Dni Dawcy w ramach Akcji KOMÓRKOMANIA organizowanej wraz z fundacja DKMS.
Zapraszamy wszystkich pełnoletnich uczniów ( i nie tylko) do rejestrowania się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego. Może w przyszłości Twoje zdrowe komórki uratują komuś życie. Zostań bohaterem.
Rejestracja trwa ok 10 minut polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wszystkie wątpliwości rozwiążą Wolontariuszki czuwające nad rejestracja w godzinach od 8.45 do 13.20 w holu głównym szkoły.

Czytaj dalej

Akcja krwiodawstwa

W dniach 10 i 15 marca (piątek i środa) organizujemy w naszej szkole akcję krwiodawstwa. Zapraszamy wszystkich chętnych pełnoletnich uczniów do oddawania krwi. Krew jest jak dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia.

Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, więc nic Ci nie grozi, a:
•    ratujesz życie i zdrowie drugiego człowieka,
•    za każdym razem gdy oddajesz krew masz wykonywane badania laboratoryjne,
•    w dniu oddania przysługuje Ci zwolnienie z pracy, szkoły,
•    otrzymujesz czekolady jako ekwiwalent kaloryczny.

Najważniejsze warunki które musisz spełnić aby oddać krew:
-musisz zjeść śniadanie (nie oddaje się krwi na czczo)
-musisz czuć się zdrowy
-przez ostatnie 6 miesięcy nie miałeś zabiegu chirurgicznego, tatuażu,
-musisz mieć przy sobie dowód osobisty (może być paszport)

noc w szkole

W dniu w nocy z 3 na 4 marca w naszej szkole odbyła się ,,Noc w szkole” zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.

W programie tego wydarzenia były różne atrakcje takie jak:

  • VR
  • Sala filmowa
  • siatkówka
  • gry planszowe
  • gry konsolowe
  • just dance
  • strzelnica

O północy zaczęła się gra terenowa ,,Escape room” w którym uczestnic mieli do wykonania następujące zadania:

  • ping pong free
  • wyciąganie jabłek z wody
  • zagadki matematyczne
  • przeciąganie liny. Czytaj dalej

Sztafety w narciarstwie biegowym

W piątek 03.03.2023 na trasach biegowych COS odbyły się sztafety w narciarstwie biegowym w ramach Licealiady bezkonkurencyjni okazali uczniowie ZSHT

1 miejsce dziewczęta -J. Słaby, A. Niżnik, B. Leśniak, A. Wesołowska
1 miejsce chłopcy- Sz. Budz, J.M. Galica, K. Styrczula, A. Głód

opiekun A Górniak

 

Czytaj dalej

OLIMPIADA WIEDZY O RODZINIE – ETAP WOJEWÓDZKI

 

1 marca 2023 roku uczennice klasy 3E: Karolina Baniowska i Patrycja Górnik (jako jeden zespół) uczestniczyły w wojewódzkim etapie ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Eliminacje do etapu ogólnopolskiego odbyły się w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Karolina i Patrycja przygotowały dziesięciominutowy filmik pt. Od zakochania do miłości, który został zaprezentowany przed komisją konkursową. Następnie uczennice musiały zmierzyć się z pytaniami jury. Dzięki bardzo wysokim notom, jakie otrzymał filmik konkursowy, oraz trafnym odpowiedziom na pytania nasze uczennice zajęły drugie miejsce, uzyskując wynik tylko o półtora punktu niższy od zwycięskiego zespołu.

Gratulujemy!

 

Poniżej zamieszczamy  film konkursowy Karoliny Baniowskiej i Patrycji Górnik:

 

 

s. Joanna Jażdżewska

 

 

Wystawa i prelekcje zorganizowane przez Fundację Dorastaj z Nami

W dniu 23 lutego 2023 Fundacja „Dorastaj z Nami” zorganizowała w naszej szkole wystawę zatytułowaną „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”.

Prelekcje wygłosili przedstawiciele:

 • Małopolskiej Policji,
 • Karpackiego Oddziału Straży Granicznej,
 • Szkoły Aspirantów Państwowej Straży pożarnej w Krakowie,
 • 6 Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego,
 • 11 Małopolskiej Brygady Wojska Obrony Terytorialnej,
 • Służby Więziennej,
 • Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
 • Fundacji Dorastaj z Nami. Czytaj dalej

Uroczystość upamiętniająca 129. rocznicę urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

21 lutego na Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 129. rocznicę urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza – patrona 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Uroczystość uczcili przedstawiciele 21. Brygady Strzelców Podhalańskich na czele z dowódcą brygady płk. Tadeuszem Nastarowiczem. Władze miasta reprezentowali Burmistrz Leszek Dorula, Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak Gąsienica oraz Sekretarz Grzegorz Cisło oraz uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.
Podczas uroczystości przypomniano fakty z drogi życiowej i dokonania generała Boruty-Spiechowicza – wybitnego wojskowego, wielkiego patrioty, bohatera trzech wojen, zasłużonego dla naszej Ojczyzny i Zakopanego. Zgodnie z wojskowym ceremoniałem odczytano Apel Poległych, po którym oddana została salwa honorowa. Na zakończenie złożono wiązanki i zapalono znicze. Czytaj dalej

POMOC DLA OFIAR TRZĘSIENIA ZIEMI W SYRII I TURCJI

 

Nasza młodzież w liczbie 16 osób dnia 19 lutego przy Sanktuarium św. Rodziny w Zakopanem ,   wzięła udział w zbiórce funduszy dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i w Syrii.  Zbiórka była zorganizowana przez Caritas Polska , która z pomocą  humanitarną dociera z pomocą do ofiar trzęsienia ziemi w krajach i tak już doświadczonych przez los. Dzięki  wielkiemu sercu naszej młodzieży ZSHT , nasza Szkoła włączyła się  wspierając  program Caritas Polska, który  pomaga ludziom w przywróceniu godnych warunków życia.

s. Bogusława Fijołek

Gazetki w Internacie

Mass Media – korzyści i zagrożenia

To temat zawsze bardzo aktualny. Młodzież i wychowawcy poruszają go w rozmowach i działaniach

Mass Media definicja (środki masowego przekazu) – środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, czyli prasa, radio, telewizja, Internet, a w szerszym znaczeniu także książka, film, plakat, kino. Krótko mówiąc – są to techniczne sposoby przekazywania pewnych treści masowemu odbiorcy.

Bądź czujny, uważny, ostrożny. Wybieraj świadomie i bezpiecznie.

 

Czytaj dalej

Mistrzostwa Powiatu tatrzańskiego w snowboardzie

22 lutego 2023 na stoku U Jędrola w Suchym rozegrano mistrzostwa Powiatu tatrzańskiego w snowboardzie. W rywalizacji szkół średnich bardzo dobrze pojechali chłopcy z ZSHT zajmując:

2 miejsce Paweł Lichaj
3 miejsce Mateusz Czernik
4 miejsce Jan Bartol

Rywalizację dziewcząt zdominował Ogólniak Balcera, zawodniczki z ZSHT startowały ale zajęły miejsca poza pierwszą szóstką.

Opiekun L.Lesisz

Czytaj dalej

KONKURS NA NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ „PODHALAŃSKIE ŚLADY PISARZY”

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą miejsc na Podhalu, które związane są z twórcami literatury. Szczegółowy  regulamin konkursu jest dostępny u nauczycieli języka polskiego.

Podpisaną pracę konkursową należy  wysłać do swojego  polonisty w terminie do 31 marca 2023 r.

 

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY

23 stycznia 2023 w ramach cyklu spotkań z absolwentami Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Hotelarza zaprosiło Pana Krzysztofa Jakubiaka, członka Izby Adwokackiej w Krakowie. Pan Krzysztof ukończył 4 letnie Liceum Ekonomiczne w ZSHT w 1999 roku. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracował w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, a obecnie prowadzi własną kancelarię adwokacką. Pan Krzysztof przedstawił uczniom swoją ścieżkę kariery. Wspominał trudy związane ze zdobywaniem wykształcenia. Podkreślał, że aby osiągnąć cel należy dużo od siebie wymagać, a szkoła i nauczyciele mieli istotny wpływ na jego motywację do nauki. Panu Krzysztofowi serdecznie dziękujemy za spotkanie i przekazanie uczniom wielu wartościowych rad.

 

Czytaj dalej

Przystąpienie do do programu Insta.Ling

W tym roku 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do programu Insta.Ling. Do programu dołączyły grupy z klasy 4Gp, 4Gg, 1I, 1I1 oraz 1TG. Program pomaga uczniom w skutecznej nauce słówek z języka angielskiego.

Czym jest Program Insta.Ling dla Szkół?

Insta.Ling jest Aplikacja do szybkiej nauki słówek angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego . Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców. Insta.Ling jest aplikacją do szybkiej nauki słówek, dostarczającą nauczycielom szczegółowe raporty na temat systematyczności pracy i postępów uczniów. Insta.Ling pomaga podnieść skuteczność nauczania języka oraz udostępnia narzędzia do oceny wyników.

Dlaczego InstaLing?

–  Ucz się efektywnie
Najlepsze efekty daje krótka, ale systematyczna nauka. Rozwiązuj codziennie kilkuminutowe sesje, poznawaj nowe słówka, utrwalaj te, które zostały już poznane i powiększaj swoją znajomość słownictwa każdego dnia.
–  Używaj gdziekolwiek jesteś
Pragniemy umożliwić ci codzienną naukę w dowolnych warunkach. W domu, w szkole, w autobusie. Na komputerze, tablecie lub smartfonie. Z InstaLing możesz korzystać wszędzie.
–  Obserwuj postępy
Monitoruj postępy i systematyczność pracy swoich uczniów/dzieci dzięki dostępowi do przejrzystych raportów i zobacz ich zaangażowanie w naukę słownictwa

Więcej informacji dostępnych na stronie:  https://instaling.pl/

31. Finał WOŚP

31. Finał WOŚP już za nami. Z ramienia szkolnego sztabu #6362 ZSHT w finałową niedzielę 29 stycznia kwestowało 64 fantastycznych wolontariuszy. Wykazali się ogromną pogodą ducha oraz determinacją zbierając datki na rzecz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przeznaczy zebrane środki na zakup sprzętu potrzebnego aby walczyć z sepsą.

Szacowana kwota, którą udało się Nam zebrać podczas tegorocznego  finału to  ponad 64 tysiące złotych, Wolontariusze jesteście wielcy !!!!

 

Wielkie podziękowania kieruję do wszystkich zaangażowanych w pracę sztabu, przed i w samą finałową niedzielę, dziękuję : Czytaj dalej

IX edycja 12 godzinnego slalomowego maratonu

4 lutego na polanie Szymoszkowej odbyła się IX  edycja 12 godzinnego slalomowego maratonu pod Patronatem i  z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zawody mają na celu zebranie funduszy na prowadzenie całorocznych  zajęć, szkoleń  dla osób  niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji brały udział uczennice ZSHT Patrycja Pawlikowska 3A i Anna Pawlikowska 3T.

Delegatem Technicznym już po raz 7 była Wioletta Dobrowolska.

 

Czytaj dalej

Pierwsza edycja XLV SLSZ w biegach narciarskich

26 stycznia 2023 na trasach biegowych pod średnią Krokwią rozegrana została pierwsza edycja XLV SLSZ w biegach narciarskich. Na starcie stanęło 75 dziewcząt i chłopców, sklasyfikowanych w kategoriach wiekowych w Igrzyskach Dzieci, Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Licealiadzie. Uczniowie ZSHT zdominowali rywalizację szkół średnich w chłopcach 1m Budz Szymon, 2m Aleksander Głód 3m Galica Jakub Mikołaj w kategorii dziewcząt 2m Anastazja Wesołowska 3m Joanna Słaby

opiekun Wioletta Dobrowolska

Gratulujemy !!!!

 

Czytaj dalej

Konkursowe kartki dotarły na Ukrainę

Bożonarodzeniowe kartki, które wykonali nasi uczniowie w ramach konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną, zdążyły na czas dotrzeć na Ukrainę. Odbyły daleką drogę – najpierw trafiły na północ Polski, tam natomiast zostały przekazane do transportu z pomocą humanitarną.

Na jednym ze zdjęć (które dotarły do mnie z małym poświątecznym opóźnieniem) wykonanym krótko po przybyciu transportu do sióstr pallotynek w Gródku (Jagiellońskim) widzimy stół, a na nim – obok rozłożonych kartek – latarkę i kilka świec. Ten drobny szczegół to ważny element codzienności na Ukrainie w czasie wojny. Jak mówiła jedna z sióstr: „Latarki mamy w kieszeni, w torbie i na każdej szafce, żeby można je szybko znaleźć, kiedy wyłączą prąd. U nas bardzo często go wyłączają i na długo. Jeżeli nie ma prądu, nie ma też Internetu i wtedy jesteśmy odcięte od świata”.

Czytaj dalej

Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej

12 stycznia 2023 roku odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej – ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkół średnich, którego gospodarzem w tej edycji jest diecezja pelplińska. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Magdalena Staszel (2T) oraz Patrycja Górnik (3E), które otrzymały najwyższą liczbę punktów podczas etapu szkolnego. Towarzyszyła im s. Joanna Jażdżewska.

Rozgrywki odbywały się w Domu Duszpasterskim przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uczennice musiały wykazać się między innymi znajomością dokumentów autorstwa zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI.

Czytaj dalej

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O SŁOWACJI

 

We wtorek 10 stycznia nasze uczennice Oliwia Para i Izabela Krupa z klasy 2E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk wzięły udział w konkursie wiedzy krajoznawczej o Słowacji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Organizatorem konkursu był Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Instytutem Słowackim w Warszawie. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów szkół ponadpodstawowych na temat Republiki Słowackiej. W konkursie wzięło udział ok. 50 uczniów z różnych szkół z całej Polski. Nasze uczennice dzielnie reprezentowały naszą szkołę i zdobyły cenne doświadczenia, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości.

 

Czytaj dalej

Czysty pokój – podsumowanie konkurs czystości

Co roku w internacie ZSHT jest przeprowadzany konkurs  „Czysty pokój”

Codziennie wychowawca wraz z dyżurnym odwiedza pokoje by sprawdzić ich wystrój i czystość.

Nie zawsze jest kolorowo. Stan pokoi świadczy o ich mieszkańcach a konkurs sprawia, że wychowankowie coraz bardziej starają się dbać o estetykę i stan pokoi, które na czas roku szkolnego są ich domem. Pierwszy semestr został podliczony i z radością informujemy, że I miejsce zajął pokój 107, II miejsce pokój 209 i III miejsce pokój 208.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj dalej

Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w piłce siatkowej

 

10 stycznia 2023 na hali sportowej przy Szkole Podstawowej numer 5 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w piłce siatkowej. Bardzo dobrze wypadły drużyny ZSHT dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne wygrywając wszystkie mecze, chłopcy zajęli drugie miejsce przegrywając po wyrównanej walce z Liceum Ogólnokształcącym.

Opiekunowie dziewcząt A. Górniak, chłopców L.Lesisz

Gratulujemy  !!!

 

Czytaj dalej

Międzynarodowy konkurs kulinarny – „Eko Gala” w Rzeszowie

 

W dniu 16 i 17 grudnia 2022 roku, uczniowie naszej szkoły Katarzyna Piekarska i Jan Łukaszczyk z klasy IIIG wzięli udział w międzynarodowym konkursie kulinarnym organizowanym na „Eko Gala” w Rzeszowie

Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie.

Uczniów przygotował pan Rafał Dorociuk, opiekę w Rzeszowie sprawowała pani Magdalena Skonecka.

 

Czytaj dalej

Pajacyk – Bożonarodzeniowe przedstawienie

Pajacyk, czyli kilka słów o tym, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od początku

 

Pajacyk to tytuł Bożonarodzeniowego przedstawienia, które zostało zaprezentowane społeczności ZSHT na szkolnej auli dnia 21 grudnia 2022 roku.

Głównym bohaterem jest tytułowy pajacyk, zabawka wyrzucona na wysypisko z powodu oderwanej ręki. Odnajduje go bezdomny, pan Tomasz, który niegdyś popadł w długi i przez to stracił rodzinę: żonę i dzieci. Przyglądając się uważnie zabawce, odkrywa łączące ich podobieństwo – w ich życiu „zabrakło człowieka”, który w odpowiednim momencie wyciągnąłby pomocną dłoń. Wiedziony odruchem serca, postanawia naprawić pajacyka, wszak kiedyś naprawiał zabawki swoich dzieci. Zabawka ożywa. Szczęśliwy, obdarzony nowym życiem pajacyk, ożywia umarłą już nadzieję pana Tomasza i bezdomny postanawia wrócić „do swoich” – zgodnie ze swoją wiarą, zostaje przez nich przyjęty. Później sam staje się „misjonarzem nadziei” dla swego przyjaciela Franciszka, który również postanawia zakończyć z życiem na ulicy. Pajacyk okazuje się Bożym posłańcem, którego misją jest budzić nadzieję wszędzie tam, gdzie ona zgasła, wskazując nowonarodzonego Chrystusa jako jej najwyższe źródło. Podąża zatem do ludzi smutnych, zgorzkniałych, tkwiących w beznadziei, by swym ujmującym sposobem bycia (jego dewizą są słowa: „Ja lubię wszystkich i nie gardzę nikim”) i żywą wiarą dopomóc im podjąć decyzję o zmianie kierunku.

Dziękuję za pomoc Paniom Ewie Kowalczyk oraz Małgorzacie Bachledzie-Księdzularz, a także uczniom zaangażowanym w przestawienie! Czytaj dalej

Wieczór Wigilijny 2022 w Internacie

Poniedziałkowy wieczór  w internacie ZSHT był wyjątkowy.

Młodzieżowa Rada Internatu pod opieką pań Wiktorii Bobak i Barbary Knapczyk zgromadziła wszystkich wychowanków oraz pana kierownika Pawła Kyca i wychowawców przy wspólnym opłatku.

Młodzież odwołała się do wspomnień starszego pokolenia Polaków, dla których Boże Narodzenie, a szczególnie Wigilijny Wieczór był najpiękniejszym rodzinnym świętem.

Piotrek, Adam, Hubert, Laura, Julka, Marysia przybliżyli znaczenie ważnych słów związanych ze Świętami Bożego Narodzeni. Społeczność internacka na nowo poznała historyczne znaczenie słów: ŚWIATŁO, KOLĘDA, CHOINKA, OPŁATEK w kontekście Bożego Narodzenia.. Prezentacja ta była przeplatana występem naszych skrzypaczek Krysi i Zosi, gitarzystki Alicja,  ukulele Łucja i Daniel, którzy zagrali piękne kolędy.  Marysia wykonała solo wzruszającą kolędę „Mario czy Ty wiesz” Czytaj dalej

STYPENDIA DLA NASZYCH NAJZDOLNIEJSZYCH UCZNIÓW

W dniu 16.12.2022 w zakopiańskim Ośrodku Hyrny odbyła się Gala wręczenia Stypendiów Starosty   22 najzdolniejszym uczniom Powiatu Tatrzańskiego.  W uroczystości, którą prowadziła pani Anna Król – Józaga, naczelnik Wydziału Edukacji uczestniczyli: wizytator, pani Dorota Słońska-Halczak oraz nagradzani uczniowie i absolwenci,ich rodzice,wychowawcy i nauczyciele przygotowujący do konkursów przedmiotowych.

Obok nagród pieniężnych beneficjenci odebrali gratulacje od Starosty, pana Piotra Bąka i innych przedstawicieli władz Powiatu.

Stypendyści ZSHT to 10 absolwentów klas o różnym profilu:

Łukasz Bargiel , Karolina Topór –Orawiec, Sabina Król, Justyna Pawlikowska,

Maciej Palenica, Patrycja Bachleda-Szeliga,  Ewa Zawadzka, Daryna Horystowa, Maciej Łukaszczyk i Marcin Rzadkosz. Otrzymali oni stypendia, wynoszące od 3 do 5 tysięcy złotych. Czytaj dalej

Życzenia świąteczne dla Seniorów

Adwent to czas intensywnego zwrócenia swojego serca i oczu w stronę ludzi najbardziej potrzebujących ludzkiej życzliwości. Uczniowie ZSHT zostali poproszeni o wykonanie  własnoręcznie bombek i kartek świątecznych dla Seniorów. Owoc pracy jakim były wykonane bombki i kartki okazał się przepiękny. Na tę inicjatywę odpowiedzieli dziewczęta i chłopcy, za co serdecznie dziękujemy.

Wolontariusze naszej szkoły zaangażowani w cotygodniową pomoc Seniorom idąc na przedświąteczne spotkanie ze swoimi Podopiecznymi zanieśli życzenia i prezenty w postaci „ bombki” od całej społeczności ZSHT.

Młodzież pośpieszyła z życzeniami świątecznymi również do osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem, oraz w Domu Opieki prowadzonym przez Siostry Albertynki.

s. Bogusława Fijołek

Czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Święto wszystkich, którzy mają otwarte serca i bezinteresownie niosą pomoc.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza  w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych odbyły się 7 grudnia 2022 roku.

Wolontariusze ZSHT zgromadziły się w sali 401 na krótkie spotkanie.

Pan dyr. Zdzisław Króżel  podziękował uczniom za troskę o drugiego człowieka.

s. Bogusława Fijołek

Czytaj dalej

Licealiada w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców

Dnia 13 grudnia 2022 na hali sportowej Szkoły podstawowej numer 5 odbyła się Licealiada w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. Drużyna kobieca ZSHT była bezkonkurencyjna i zajęła 1 miejsce, pokonując Liceum Ogólnokształcące im. O. Balcera, Zespół Szkół Budowlanych
oraz Liceum Społeczne. Drużyna męska zajęła 3 miejsce ulegając Budowlance i Ogólniakowi.

Opiekun obu drużyn L.Lesisz

 

Czytaj dalej

Szlachetna Paczka

Już wiemy, że się udało. W Weekend Cudów każda z kilkunastu tysięcy rodzin otrzymała Szlachetną Paczkę, a wraz z nią – impuls do zmiany życia!

Dokładnie 15 482 rodziny otrzymało paczki o łącznej wartości pomocy 59 899 138 zł.

Dyrekcja, nauczyciele oraz nasi emeryci i przyjaciele już po raz 11 włączyli się w jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce i przygotowali 16 paczek dla wybranej rodziny z Podhala o łącznej wartości ponad 4000 zł.

Dla naszej Pani zakupiono telewizor Philips oraz wszystkie produkty i artykuły z jej

listy marzeń i potrzeb. Była to trwała żywność i wędliny na świąteczny stół, artykuły spożywcze, słodycze, środki czystości, kosmetyki, proszki do prania, a na specjalne życzenie komplet garnków i mikser.

Serdecznie dziękuję wszystkim Darczyńcom, bo w Szlachetnej Paczce konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Dziękuję również Koleżankom za pomoc przy pakowaniu paczek i młodzieży za pomoc w ich przenoszeniu i załadunku.

Osobne podziękowania kieruję do PSS Społem, za ufundowanie karty podarunkowej na kwotę 500 zł.

 

Ewa Brzęk

Koordynator Szlachetnej Paczki

Czytaj dalej

XII Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera

„Walczyli dla nas. Zawalczmy dla Nich.”

            Nasza Szkoła po raz pierwszy wzięła udział we  wsparciu akcji „XII Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera”, organizowanej przez stowarzyszenie non-profit „Paczka dla Bohatera”.

Celem akcji jest przygotowanie i dystrybucja świątecznych paczek dla 2500 podopiecznych stowarzyszenia, m.in. weteranów i kombatantów II Wojny Światowej (żołnierzy AK, WiN, NSZ, powstańców warszawskich i wileńskich, żołnierzy walczących na wszystkich frontach), osób represjonowanych i walczących w podziemiu niepodległościowym w PRL, m.in. stoczniowców w Szczecinie czy robotników w Poznaniu oraz współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego – weteranów rannych i poszkodowanych na misjach pokojowych.

Nasi uczniowie okazali ogromną wrażliwość patriotyczną, aby wspomóc tych, którzy dla nas walczyli. Ci Wielcy Polacy są wśród nas i skromnie, w ciszy, czekają na pomoc.

            Dziękuję za wielkoduszną odpowiedź w zbiórce artykułów spożywczych, chemicznych , czy innych rzeczy do paczek oraz  kartek świątecznych i ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów .

            Dziękuję szczególnie Uczniom z klas: 4Eg; 4Gp; 4Ep; 4Ag; 4Ap; 4Ip; 3G; 3T; 3A; 3E; 3I; 3ZB; 2ZB;  1Tg; 1I; 1E; 1A; 1G1; 1 OPW/G; 1ZC; 1ZB; 1ZA; oraz Paniom z Biblioteki Szkolnej.

Z wyrazami wdzięczności s. Bogusława Fijołek Czytaj dalej

SZKOLNE TARGI EDUKACYJNE

Grudzień to czas, kiedy gościmy w naszej szkole przedstawicieli uczelni wyższych, którzy prezentują naszym uczniom (szczególnie maturzystom, ale nie tylko) szereg ciekawych propozycji dalszej edukacji. Przyjechali więc przedstawiciele Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki z Krakowa, Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron z Krakowa oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji z Nowego Targu.

Młodzież wysłuchała wykładów o tematyce: „ Trendy w turystyce”, Warmia i Mazury inaczej. Militarno – turystyczna podróż przez pojezierza”, „Bezpieczeństwo imprez masowych. Psychologia, jako nauka o zachowaniu w różnych sytuacjach”, „Zawody przyszłości. Jaką ścieżkę kariery warto wybrać”  oraz „Promocja różnych form służby wojskowej”. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z pracownikami uczelni wyższych na temat interesujących ich kierunków kształcenia oraz wypróbować swoich sił na strzelnicy zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa Apeiron. Wszystkim przedstawicielom i wykładowcom z uczelni  serdecznie dziękujemy za udział w imprezie i zapraszamy za rok. Czytaj dalej

22. POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY rozstrzygnięty!

O niespodziewanych atrakcjach w podróży pisali uczniowie czterech szkół ponadpodstawowych podczas 22. Powiatowego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 14 grudnia br. w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem. Tekst dyktanda, ułożony przez panie M. Bachledę-Księdzularz,  H. Styrczulę i  E. Kowalczyk, sprawił uczestnikom niemałe trudności, nielicznym udało się poprawnie przebrnąć przez zawiłości, typu:  czteroipółkilogramowy bagaż, czyhanie i  czmychanie, okamgnienie i na co dzień, a także Małopolanin, nowotarżanka o nienachalnej urodzie, tudzież haitańscy chuligani.

Czytaj dalej

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

We wtorek 06.12.2022 w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów wyróżniającym się uczniom powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Wśród stypendystów znalazły się też uczennice ZSHT – Magdalena Palenica z klasy 4Ep i  Zuzanna Złoza  z klasy 4Eg.

 

Stypendium przyznawane jest osobom, które w roku szkolnym 2021/2022 uzyskały promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla uczniów, ale także ich szkół, nauczycieli i rodziców.

 

Stypendystkom serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej

Konkurs Stoików Bożonarodzeniowych

W dniu 8 grudnia 2022 r. odbył się kolejny Szkolny Konkurs  Stroików Bożonarodzeniowych. W tym roku startowało 30 zespołów z różnych klas. Konkurencja była duża  i wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i ciekawymi pomysłami. Wszystkie stroiki wykonano starannie i estetycznie. Praca trwała od godziny 8.00 do 11.00. W trakcie kolejnych godzin lekcyjnych wyznaczone klasy wg harmonogramu oglądały przygotowane stroiki, a nauczyciele głosowali  na najładniejszy  stroik – wybór był naprawdę trudny.

Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce  – stolik  nr 23: Stękała Aleksandra, Papież Oliwia z klasy 4Gg

II miejsce – stolik nr 26: Frączek Urszula z klasy 4Ap,  Bednarz Rafał  z klasy 4Gg

III miejsce – stolik nr 12: Komperda Kinga, Głowacz Gabriela z klasy 3E
Czytaj dalej

Konkurs filmowy „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rodziny w Gospodarstwie Rolnym!”

Uczennice klasy 3 TE: Anna Bzdyk, Magdalena Galica, Martyna Galica reprezentowały naszą szkolę na konkursie filmowym „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rodziny w Gospodarstwie Rolnym!” organizowanym przez KRUS. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez uczestników pracy konkursowej  na temat filarów międzynarodowej kampanii Wizji Zero i co najmniej jednej z jej siedmiu Złotych Zasad, ze szczególnym zwróceniem uwagi na funkcjonowanie rodziny w gospodarstwie domowym w oparciu o trzy filary: bezpieczeństwo, zdrowie i dobrostan, także w kontekście zagrożeń epidemiologicznych,  poprzez zrealizowanie utworu audiowizualnego w postaci filmu.

Opiekunem była Danuta Trebunia-Pawlikowska

Czytaj dalej

Integracja poprzez wróżby andrzejkowe

30 listopada świetlica Internatu ZSHT wypełniła się śmiechem i zabawą. Wieczorem, tego dnia pan Arkadiusz Mateja i jego grupa przepowiadali przyszłość swoim pedagogom i kolegom. Andrzejkowe wróżby zawsze wywołują śmiech i zdziwienie. Tak było i tym razem.  Wróżby zdradzały co czeka każdego z uczestników zabawy, kim będą w życiu, jakie imię będą nosili partner, partnerka, jaki będzie ich status materialny itp. Było dużo śmiechu i zabawy.

Integracja mieszkańców internatu poprzez zabawę to najlepszy sposób na wzajemne poznanie wychowanków i wychowawców, zawsze uczestniczących w wydarzeniach społeczności internackiej.

 

A. Przekupień

Czytaj dalej

Dni Otwarte w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich

W dniu 01 grudnia 2022r. uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem uczestniczyli w Dniach Otwartych w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich. Kadeci zapoznali się z bronią, indywidualnym wyposażeniem żołnierzy oraz sprzętem wojskowymi sprzętem wojskowym. Sprawdzili swoje umiejętności strzeleckie podczas strzelania z karabinków ASG na przygotowanej strzelnicy polowej. Nie zabrakło także poczęstunku w postaci tradycyjnej wojskowej grochówki. Później kadeci udali się do siedziby 21 Batalionu Strzelców Podhalańskich, gdzie zwiedzili izbę pamięci, gdzie przewodnik w ciekawy sposób zapoznał uczniów z bogatą historią tej znakomitej jednostki. Pogoda dopisała, a mnogość atrakcji sprawiła, że wszyscy byli zadowoleni z wycieczki.

Czytaj dalej

Dzień Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

 

W niedzielę 4 grudnia po raz XXIII obchodzony był Dzień  Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie!

Posłani w pokoju Chrystusa” – to hasło tegorocznego Dnia Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W II niedzielę Adwentu odbyła się zbiórka ofiar. W tym roku, w szczególnym wymiarze, pomoc trafi na Ukrainę.

Wolontariusze ZSHT ze szczerym sercem ofiarując swój czas w dzień wolny od wszelakich zajęć włączyli się w akcję pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Serdecznie dziękujemy!

s. Bogusława Fijołek

 

Licealiada Powiatu Tatrzańskiego w pływaniu

 

29 listopada na basenie Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich odbyła sie Licealiada Powiatu Tatrzańskiego w pływaniu. Bardzo dobrze wypadły uczennice ZSHT zajmując 1 miejsce Krysia Wołczek 4 Tp, 2 miejsce Monika Ryba 3 E, w kategorii mężczyzn 4 miejsce zajął Patryk Kucharski

Opiekunem była A. Górniak

Gratulujemy!!!

 

Czytaj dalej

VI ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGIEGO

 

Obchody Światowego Dnia Ubogich mają na celu pomoc osobom w kryzysie bezdomności, a także uwrażliwienie i zachętę do codziennego niesienia pomocy ubogim.

Jak co roku nasza Szkoła włącza się w pomoc tym którzy mniej mają z różnych powodów.

Zbieraliśmy  żywność dla świetlicy Brata Alberta w Zakopanem.

s. Bogusława Fijołek

 

Czytaj dalej

Profesjonalne praktyki zawodowe – podsumowanie projektu

W Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem już po raz czwarty opracowano projekt zagranicznych praktyk zawodowych. W lipcu 2020 roku został on zatwierdzony do realizacji, co naszym uczniom dało możliwość kształcenia za granicą po raz siódmy i ósmy. Warto dodać, że Projekt ten współfinansowany jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

 
Czytaj dalej

Job shadowing w Szwecji

Rozpoczynamy rekrutację do mobilności w ramach projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 skierowanego do nauczycieli przedmiotów zawodowych i języka obcego zawodowego zatrudnionych w Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem.

 

Projekt realizowany będzie w terminie:

24.04.2023r. – 05.05.2023 r.

 

Miejsce stażu: Malmo-Szwecja

Instytucją przyjmującą jest firma EU Mobility Sverige w Malmo

W ramach projektu zapewniamy:

– atrakcyjne staże poprzez obserwację pracy;

– transport, ubezpieczenie;

– noclegi;

– pełne wyżywienie;

– atrakcyjny program spędzania czasu wolnego;

– przygotowanie językowe i kulturowe przed wyjazdem.

Czytaj dalej

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

22 listopada odbyła się Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
W naszej szkole do testu przystąpiło 35 uczniów, spośród, których najlepsze wyniki uzyskały:
Magdalena Palenica 4ep
Patrycja Prokop 4ep
Natalia Skorusa 3e

Liczymy, że nasz zespół zakwalifikuje się do dalszego etapu i będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu wojewódzkim.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy uzyskanych wyników.

Czytaj dalej

Młodzieżowy Uniwersytet Ekonomiczny MUE UEK

17.11.2022 uczniowie klasy 3e wraz z Panią Danutą Larkowską udali się do Krakowa, aby w murach Uniwersytetu Ekonomicznego odebrać certyfikaty potwierdzające udział w projekcie Młodzieżowy Uniwersytet Ekonomiczny.
W ramach tego projektu 11 uczniów uczestniczyło w zajęciach online w wybrane soboty w roku szkolnym 2021/2022. W trakcie zajęć mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną.

 

Czytaj dalej

XXIV KONKURS WIEDZY o Pasterstwie

Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w XXIV edycji Konkursu Wiedzy o Pasterstwie, który odbył się 18 listopada 2022 roku w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród przybyłych gości obecni byli bacowie, którzy wypasają owce na terenie TPN.

Jak co roku zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu pasterstwa prowadzonego w Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym. W finale, do którego weszły trzy najlepsze zespoły, trzeba było wykazać się umiejętnością rozpoznawania roślin, oraz ilustrowania i odgadywania haseł związanych z pasterstwem, czyli popularnej zabawy w kalambury. Pozostali uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym, w którym należało za pomocą dostępnych technik plastycznych stworzyć plakat – komiks promujący wypas kulturowy owiec w Tatrzańskim Parku Narodowym. Czytaj dalej

Zawody Międzyszkolne w Tenisie Stołowym

18 listopada  w szkole podstawowej na Harendzie odbyły się zawody międzyszkolne w tenisie stołowym. W zawodach brało udział 5 szkół średnich. W kategorii panów rywalizacja była bardzo zacięta o zwycięstwie zadecydowały małe punkty. Najlepszą drużyną został zespół ZSHT, w rywalizacji pań zespół ZSHT zajął 4 miejsce.

Opiekun  uczniów A. Górniak

GRATULUJEMY

Czytaj dalej

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglosaskich

7 listopada odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglosaskich. 58 uczestników sprawdzało swoją wiedzę dotyczącą historii, geografii, kultury i zwyczajów w krajach anglojęzycznych. Tegoroczne podium stanowią:

Katarzyna Łukaszczyk i Jan Trzebunia, klasa 2T,

Krystyna Wołczek, Jakub Sikoń, klasa 4Tp,

i Anna Mąka, Agnieszka Bachleda Curuś 4Tg.

Gratulujemy!

Czytaj dalej

KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI ROZSTRZYGNIĘTY!

W ramach roku romantyzmu 2022 odbył się konkurs na pracę inspirowaną balladami Adama Mickiewicza. A oto laureaci konkursu MICKIEWICZEM CZYTANY, PISANY I … MALOWANY:

I MIEJSCE: AGNIESZKA BACHLEDA – CURUS, klasa  4 TG

II MIEJSCE: KATARZYNA ŁUKASZCZYK, klasa 2 T

III MIEJSCE: KINGA STYRCZULA, klasa 1 G

IV MIEJSCE: URSZULA FRACZEK, klasa 4Ap

V MIEJSCE: BEATA KOWALCZYK, klasa 4Ag

WYRÓZNIENIE:  NATALIA MARDUŁA-SOBALA, klasa 4Eg

WYRÓZNIENIE: PAULINA HODOROWICZ, klasa 4Gg

WYRÓZNIENIE: MARTA GAŁ, klasa 4 Ag

 

Gratulujemy laureatom i  zapraszamy do obejrzenia prac  na II piętrze, pomiędzy salami 210 i 211.

Czytaj dalej

sztafetowy bieg Niepodległościowy

Tradycyjnie w listopadzie ZSHT bierze udział w  sztafetowym biegu Niepodległościowym w ramach obchodów Dnia Niepodległości.

W tym roku wystawiliśmy 3 sztafety. Sztafeta nr 1 wygrała kategorię szkół średnich, pozostałe nasze zespoły zajęły czwarte i piąte miejsce.

Opiekunowie A.Górniak M.G.Walczak

Gratulujemy

Czytaj dalej

Szkolenie – animacja czasu wolnego

W dniach 9 i 10 listopada br. odbyło się szkolenie młodzieży ZSHT dotyczące animacji czasu wolnego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się zarówno w teorii jak i praktyce ze stanowiskiem pracy animatora. Pracownik ten zajmuje się organizacją czasu wolnego ludzi przebywających w ośrodkach kultury, domach wczasowych, pensjonatach, hotelach, domach dziecka i innych. Program obejmował między innymi gry i zabawy dla różnych grup wiekowych, masaż animacyjny i muzykoterapię. Animator czasu wolnego to osoba, która pomaga w integracji z nowym środowiskiem oraz edukacją kulturową. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i otrzymali certyfikaty w języku polskim i angielskim kwalifikujące do pracy w kraju jak też poza jego granicami. Otrzymali dodatkowo podręczniki animatora oraz motywację do działania na tym rynku pracy. Szkolenie odbyło się w trakcie zajęć lekcyjnych z uwagi na terminy pracy organizatora, czyli pana Sebastiana z firmy Stageman. Osobą odpowiedzialną za organizację szkolenia była pani Joanna Ząbkowska-Para z pomocą pani Wioli Dobrowolskiej. Czytaj dalej

XVIII Zakopiański Test Coopera – edycja jesienna 2022

W dniu 25 października 2022 r. na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbył się XVIII ZAKOPIAŃSKI TEST COOPERA – edycja jesienna 2022.

Test Coopera to próba wytrzymałościowa nazwana na cześć jej twórcy, amerykańskiego lekarza Kenetha Coopera, polegająca na 12-minutowym nieprzerwalnym biegu. Celem sprawdzianu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej i jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Na 240 uczestników nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze. Aleksander Głód z kl. II I uzyskał najlepszy rezultat 3490m i zajął I miejsce (poprawił wynik z 9 czerwca 2022 r. edycja wiosenna – 3280m). Czytaj dalej

Rekrutacja wolontariuszy 31.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

❤️ SIEMA WOŚPOWICZE !!!!!!! ❤️

 

Rekrutacja wolontariuszy 31.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych wystartuje już w najbliższy wtorek 15 listopada !!!!

DYŻURY REKRUTACYJNE :

PONIEDZIAŁEK : 10.35 – 12.35
WTOREK : 10.35 – 12.35
Pokój nauczycielski 4 piętro

Codziennie jestem dostępna w sali nr 115 wg planu lekcji : zsht.pl

Możecie również zarejestrować się on-line :
https://iwolontariusz.wosp.org.pl
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Czekam na WAS !!!!!!
Szef Sztabu :
Katarzyna Dziewońska-Kachnic

Święto Niepodległości w Hotelarzu

W dniu 8 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem odbyło  ślubowanie Kadetów z Oddziału Przygotowania Wojskowego. Uroczystość zaszczycili: płk. Dariusz Jaraszek, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego, płk. Robert Nowakowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu, por. Mateusz Faraś z ramienia Dowódcy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, Piotr Bąk – Starosta Tatrzański oraz płk. Andrzej Łęcki, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego.

Po raz pierwszy szkolna uroczystość dotyczyła  Oddziału Przygotowania Wojskowego certyfikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Oddział ten został objęty patronatem przez Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny „Gronik”.
Czytaj dalej

Konkurs wiedzy o regionie – Podhalu, Spiszu i Orawie

 

W dniu 4.11.2022 przedstawiciele klasy 4Tp, tj. Weronika Pańszczyk, Weronika Stachoń-Groblowy, Zofia Chowaniec oraz Bartłomiej Kluś pod opieką p. Joanny Ząbkowskiej-Para uczestniczyli w zmaganiach konkursowych dotyczących wiedzy o regionie – Podhalu, Spiszu i Orawie w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu. Tegorocznym tematem przewodnim była muzyka, taniec i śpiew. Konkurs składał się z dwóch części: testu wiedzy oraz z prezentacji multimedialnej i towarzyszącej jej prezentacji „na żywo” wybranego aspektu kultury ludowej. Nasi uczestnicy zaprezentowali podhalański taniec solowy zalotny wraz ze śpiewem. Zespół zajął 4 miejsce a także dwie osoby za swoje umiejętności i prezencję zostały dodatkowo wyróżnione, Bartek i Weronika.
Gratulacje dla uczestników!

 

Czytaj dalej

Wizyta w hotelach – Rysy i Bachleda Resort

W dniu 2.11.2022 uczniowie klasy 3T pod opieką p. Barbary Nowaczyk i p. Joanny Ząbkowskiej – Pary mieli możliwość zapoznania się ze strukturą dwóch 5 gwiazdkowych hoteli zakopiańskich, tj. Rysy i Bachleda Resort. Dwa hotele w tej samej samej kategorii a jednak różniące się swoim charakterem i wielkością. Uczniowie zostali zapoznani z jednostkami mieszkalnymi, częścią główną i gastronomiczną oraz rekreacyjną. Zadawali pytania i porównywali świadczone usługi.

 

Czytaj dalej

Wycieczka członków Spółdzielni Uczniowskiej „Winien-Ma”

 

PRAGA  I  DREZNO

 

W dniach 17.10. do 21.10.2022r odbyła się dziesiąta wycieczka członków Spółdzielni Uczniowskiej „Winien-Ma”.

Historia zatoczyła koło i spółdzielcy, jak za pierwszym razem, znów wybrali się do Pragi. Spacer po Hradczanach, odprawa wart, Złota Uliczka, ogrody Wallensteina, rynek starego miasta z pomnikiem Husa, zegar Orloy na wieży ratuszowej, most Karola w dzień i podczas wieczornego spaceru oraz wiele innych atrakcji czekało na nas w stolicy Czech. O wszystkim , w bardzo interesujący sposób, opowiadał nam przewodnik, który spędził z nami całe dwa dni. Przy okazji poznaliśmy uroki poruszania się praskim metrem.

Czytaj dalej

Czytamy ballady Adama Mickiewicza

W ramach ROKU ROMANTYZMU w dniach 24-28 października 2022 roku  w naszej szkole można było wysłuchać pięciu mickiewiczowskich ballad, czytanych przez pięć różnych ekip – lektorów. Mamy nadzieję, że piękna muzyka towarzysząca czytanym tekstom i fabuła utworów, a przede wszystkim piękne głosy lektorów spodobały się słuchaczom J

W akcji wzięli udział:

Pani Twardowska – prof. Katarzyna Dziewońska-Kachnic. Krzysztof Job i Maksymilian Chowaniec

Romantyczność – Karol Konieczny, Katarzyna Piekarska, Martyna Górowska i Grzegorz Styrczula

Świtezianka – Małgorzata Kowalczyk, Michał Cudzich, Michał Król-Łęgowski

Powrót taty –Jan Kluś, Miłosz Gruszka, Karolina Jurgowska i Michał Michalik

To lubię – Weronika Zawadzka, Kamil Wątor, Jakub Galica

Przypominamy też o konkursie Mickiewiczem … czytany, malowany i pisany (szczegóły na stronie szkoły) i zapraszamy do wzięcia w nim udziału.

Ewa Kowalczyk

SZLAKIEM PATRONA SZKOŁY WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO

14 października 2022 roku – w piątek odbył się już VIII SZKOLNY RAJD SZLAKIEM WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych Technikum nr 2 i Szkoły Branżowej. Wędrowaliśmy różnymi trasami, od ulicy Kościeliskiej, szkoły czy  Urzędu Miasta aż do Kuźnic czy też Pustelni Brata Alberta. Każda z grup, posługując się mapą, odnaleźć musiała  ważne miejsca, związane z życiem i działalnością Władysława Zamoyskiego oraz jego rodziny. Nazwy, wpisane w krzyżówkę, utworzyły hasło: HERB JELITA – odnoszące się do wzruszającej historii przodków hrabiego. Przy poszczególnych obiektach odczytywaliśmy ze świetnego Przewodnika Z. Moździerza i J. Roszkowskiego (Szlak Zamoyskiego) informację o historii i okolicznościach powstania – np. kuźnickiej tamy i innych wodnych zbiorników na terenie miasta, toru bobslejowego czy też Księżówki – dawnej Adasiówki, w której poza hotelem dla kuracjuszy mieścił się intelektualno-artystyczny  salon! Czytaj dalej

KWALIFIKACJA SZKÓŁ OPW/CWKM Z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO DO STRZELECKICH MISTRZOSTW POLSKI

W dniu 18 października 2022r. kadeci 1 certyfikowanej klasy wojskowej Oddziałów Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem zdobyli III miejsce w KWALIFIKACJI SZKÓŁ OPW/CWKM
Z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO DO STRZELECKICH MISTRZOSTW POLSKI, które odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim w siedzibie 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w tego typu wydarzeniu.

Podczas zawodów wykorzystany był system szkolno-treningowy ŚNIEŻNIK, który dzięki symulacji różnych scenariuszy pozwala na trenowanie zachowania indywidualnego
i zespołowego żołnierzy w sytuacjach, które mogą mieć miejsce podczas pełnienia służby wojskowej. Czytaj dalej

PRAKTYKI W SZWECJI

Rozpoczynamy rekrutację do mobilności w ramach projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 skierowanego do uczniów klas II, III i IV po szkole podstawowej z Technikum nr 2 oraz dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie: kucharz

 

Projekt realizowany będzie w terminie:

24.04.2023r. – 12.05.2023 r.

 

Miejsce stażu: Malmo-Szwecja

Instytucją przyjmującą jest firma EU Mobility Sverige w Malmo Czytaj dalej

Blask Prawdy (Veritatis Splendor) – XXII Dzień Papieski -16 października 2022 roku

Nasi Wolontariusze ZSHT   kwestowali  przy Sanktuarium św. Rodziny w Zakopanem , by   wesprzeć materialnie budowany przez nas wszystkich od 22 lat „żywy pomnik” św. Jana Pawła II.

Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z wiosek i małych miejscowości całej Polski, a w ostatnim czasie także z Ukrainy.

s. Bogusława Fijołek

 

Czytaj dalej

Wycieczka klasy 3I na targi – Poznań Game Arena

W kalendarzu prawdziwego informatyka tegoroczne dni 7-9 października powinny być zakreślone na czerwono. To właśnie wtedy, po krótkiej, acz uciążliwej pandemicznej przerwie powraca wielkie święto wszelakiej maści graczy, tech-geeków i fanów nowinek ze świata techniki. Poznań po raz kolejny staje się gospodarzem PGAnajwiększych w naszym kraju i tej części Europy targów rozrywki multimedialnej oraz technologii, ściągających na jeden weekend ponad 45 tys. odwiedzających. I my tam byliśmy, miód i… znaczy się pady i klawiatury dzierżyliśmy 😉

Dnia 6 października, razem z powstaniem porannych zórz klasa 3I, pod opieką Panów Adriana Zająca i Marcina Mirskiego wyruszyła w wielogodzinną podróż do miasta Poznań. Na miejscu czekała ich zamiana środka transportu z czterokołowego pojazdu, na napędzane silnikami odrzutowymi F-18. Seans filmu „Top-Gun: Maverick” potrafił dosłownie wgnieść w rozkładane fotele premium w sali VIP. Wieczorny spacer po starym mieście pozwolił nam poznać uroki (niestety) remontowanego rynku, spowitego w ciemnościach z lekko nachalnym przyozdobieniem go wszelakiego rodzaju inwentarzem budowalnym. Niestety nawet słynne koziołki poznańskie uznały, że w takiej scenerii prezentować się nikomu nie zamierzają. Czytaj dalej

Spotkanie integracyjne- Otrzęsiny 2022

W bieżącym roku szkolnym Internat ZSHT  stał się domem dla wielu nowych  uczniów. Młodzieżowa Rada Internatu i starzy mieszkańcy zgotowali im bardzo miłe przyjęcie

6.10.2022r w  odbyła się tradycyjnie pierwsza impreza, potocznie nazywana Otrzęsinami czyli oficjalne przyjęcie nowych do grona społeczności internackiej. W imprezie wzięli udział wszyscy wychowawcy na czele z panem kierownikiem Pawłem Kycem Celem imprezy jest zawsze integracja, autoprezentacja nowych mieszkańców i zabawa. Tak było i tym razem. Nastąpiła autoprezentacja nowych mieszkańców, prezentacja Rady Wychowawców. Nowi mieszkańcy zostali poddani próbom. Min. musieli namalować portrety wylosowanych wychowawców, przejść test ze znajomości regulaminu internatu, przejść test sprawnościowy polegający na przeciąganiu liny, zjeść plasterki cytryny a w nagrodę słodycze. Były też kalambury i dużo śmiechu. To krótkie spotkanie pozwoliło przełamać lody i na parę chwil połączyć dobrą  energię mieszkańców. Mamy nadzieję, że już nie czują się obco a stara gwardia z uśmiechem i sympatią będzie traktować swoich nowych kolegów.

Opiekunami pedagogicznymi spotkania były w tym roku panie Barbara Knapczyk i Wiktoria Bobak

 

Czytaj dalej

licealiada w indywidualnej lidze lekkoatletycznej

 

4 października na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu odbyła się licealiada w indywidualnej lidze lekkoatletycznej uczniowie naszej szkoły osiągnęli bardzo dobre wyniki wygrywając konkurencje biegowe na 100 m, 200 m, 400 m,1500 m oraz pchnięcie kulą.
W punktacji drużynowej zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli pierwsze miejsce.

Opiekunowie L.Lesisz i A.G.Łuszczek

Czytaj dalej

Szkolny Konkurs „MICKIEWICZEM CZYTANY,PISANY i … MALOWANY”

UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS !

Z okazji 200. rocznicy wydania

„Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

ogłaszamy

Szkolny Konkurs

„MICKIEWICZEM CZYTANY,PISANY i … MALOWANY”

Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów  ZSHT !

Wysłuchaj ballad, których fragmenty będą czytane w szkole w dniach 24-28 października 2022r.

Zainspiruj się nimi i wykonaj pracę;

plastyczną – plakat, obraz, szkic (technika dowolna)

lub

literacką -dopisz dalszy ciąg usłyszanej opowieści ( forma dowolna – opowiadanie, wiersz, inne…)

Wykonaną pracę, opatrzoną imieniem i nazwiskiem przekaż polonistce.

Termin składania prac: 10 listopada 2022 roku.

UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS !

Konkurs na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową

Zachęcamy do udziału w konkursie na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową.

 

Regulamin konkursu:

– Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem (każdy uczeń może wykonać tylko jedną pracę konkursową).

– Organizatorem konkursu jest s. Joanna Jażdżewska.

– Prace (schowane w podpisanej kopercie – imię i nazwisko oraz klasa) należy składać w SEKRETARIACIE MŁODZIEŻOWYM do poniedziałku 14 listopada 2022 roku włącznie.

– Dla autorów trzech najlepszych prac przewidziane są nagrody.

– Wszystkie wykonane kartki Bożonarodzeniowe zostaną przekazane (za pośrednictwem Sióstr Pallotynek z Gródka Jagiellońskiego) mieszkańcom wschodniej Ukrainy, którzy pozostali w swojej Ojczyźnie.

– Prace zostaną ocenione przez komisję konkursową, a wyniki znaleźć będzie można na stronie internetowej szkoły.

Czytaj dalej

KONKURS FOTOGRAFICZNY „EFEKTYWNIE PLANUJĘ SWÓJ CZAS WOLNY”

Regulamin konkursu:

– Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie uczniowie z Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych.

– Organizatorem konkursu jest Barbara Nowaczyk, nauczyciel przedmiotów turystyczno – ekonomicznych w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych.

– Dla uczestników konkursu przewidziane są nagrody.

 

1. Zadaniem uczestnika konkursu jest:

– samodzielne wykonanie zdjęcia (zgodnie z założeniami i tematyką konkursu) w wybranym przez siebie formacie wskazanym poniżej:

15×21 ; 20×30 ;  30×40 ; 30×45 ; 30×60 lub 30×90

– zdjęcia zgłaszane do konkursu powinny być dostarczone do poniedziałku 7.11.2022 do Pani Barbary Nowaczyk, sala nr 22.

– zdjęcie powinno być opisane hasłem przewodnim.

– każde zdjęcie powinno być podpisane na odwrocie ( imię, nazwisko, klasa.)

  Czytaj dalej

WYCIECZKA DO KRAKOWA I SALON MATURZYSTÓW

W dniu 27 września klasy IV Tp i IV Tg od opieką Pani Barbary Nowaczyk, Joanny Ząbkowskiej – Para, Ewy Kołodziej oraz Danuty Trebuni – Pawlikowskiej wzięły udział w Salonie Maturzystów organizowanym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Młodzież wysłuchała wykładu: “Matematyka na egzaminie maturalnym w 2023 roku – rozwiązuj zadania samodzielnie a będziesz spokojny o wynik egzaminu”. Uczniowie otrzymali najnowsze informatory dla maturzystów oraz zapoznali się z ofertą uczelni wyższych, które prezentowały się na salonie. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się na spacer na Stare Miasto.

Czytaj dalej

MŁODZIEŻ DLA MŁODZIEŻY

„Czy warto pomagać? Niejeden zapyta.

Przecież pomaganie to rzecz znakomita!

Ty też kiedyś możesz Znaleźć się w potrzebie.

Wtedy pomoc przyjdzie Również i do ciebie.”

Piotr Koroński

 

 

Wolontariusze ZSHT w niedzielę dnia 18 września 2022 roku kwestowali na rzecz młodzieży potrzebującej wsparcia finansowego przy Kościele św. Rodziny w Zakopanem.

 

s. Bogusława Fijołek

Dofinansowanie w ramach programu „Aktywna tablica 2022”

Powiat Tatrzański pozyskał dofinansowanie ze środków publicznych za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego z budżetu państwa w ramach realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica 2022” dla

Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego  w Zakopanem.

Łączna kwota dofinansowania  35 000,00 zł, w tym 7 000,00 zł (jako 20% wkład własny) oraz 28 000,00 zł (jako 80% dofinansowania).

„Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania” – warsztaty weekendowe dla uczniów

Szanowni Uczniowie,

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania” organizuje naukowe warsztaty weekendowe edycja jesień 2022r.  dla uczniów szkół uczestniczących w projekcie.

 

WARSZTATY WEEKENDOWE DLA UCZNIÓW

TERMIN: 28-30 PAŹDZIERNIKA  2022 R. Czytaj dalej

Pierwsze logowanie do dziennika elektronicznego

Aby się móc zalogować do e-dziennika, trzeba podać wychowawcy swój adres e-mail, który następnie będzie loginem do e-dziennika.

 

Instrukcja dla uczniów i rodziców pierwszy raz logujących się do dziennika elektronicznego.

https://www.vulcan.edu.pl/programy/e-dziennik-uonet-87#gotosekcja1631

 

Adres naszego dziennika, dostępny także na stronie szkoły w górnym menu – zakładka E-dziennik

https://uonetplus.vulcan.net.pl/powiattatrzanski

Informacja o rozpoczęciu rekrutacji w ramach komponentu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Tatrzańskim”

 

Rok szkolny 2022/2023

Szanowni Uczniowie,

z dniem 07.09.2022  r. rozpoczynamy rekrutację dla uczniów Technikum nr 2 do projektu

 „Małopolska Chmura Edukacyjna 2022/2023 w Powiecie Tatrzańskim”

          – zajęcia on-line z języka angielskiego,

          – koło naukowe – język angielski.

Czytaj dalej

Informacja o rozpoczęciu rekrutacji w ramach komponentu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

Edycja VII – Rok szkolny 2022/2023

 

Szanowni Uczniowie,

z dniem 05.09.2022 r. rozpoczynamy rekrutację dla uczniów kształcących się w zawodzie  technik żywienia i usług gastronomicznych do projektu

Małopolskiej Chmury Edukacyjnej

1. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

Edycja VII – obszar tematyczny: żywność

 

Czytaj dalej

Informacja o przetargu na dzierżawę pomieszczeń kuchni

Informacja o przetargu na dzierżawę pomieszczeń kuchni, stołówki i magazynów mieszczących się w budynku Internatu Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem przy ul. Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej.

Dyrekcja Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem informuje, że w wymaganym terminie nie wpłynęła żadna oferta.

 

Plebiscyt na najlepszą Sportsmenkę i Najlepszego Sportowca ZSHT w roku 2022

 

Po roku przerwy spowodowanym pandemią udało się przeprowadzić wiele różnych imprez sportowych i jak w poprzednich latach prowadziliśmy punktację na najlepszych sportowców i sportsmenki w szkole.
Uczennice i uczniowie otrzymywali punkty za zajmowane przez nich miejsca zarówno w szkolnych jak i międzyszkolnych zawodach.

Po podsumowaniu największą liczbę punktów zdobyła Patrycja Chowaniec z klasy 3gp 965 pkt.
Wśród chłopców zwyciężył Kacper Łojas z klasy 2ZB 1120 pkt.

 

Czytaj dalej

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyście zakończyliśmy rok szkolny w ZSHT. Uczniowie starszych klas odebrali świadectwa i nagrody w klasach, natomiast uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w  oficjalnej uroczystości w auli ZSHT. Zaszczycił nas swoją obecnością pan Marek Mozdżeń, Sekretarz Starostwa Powiatowego. Dyrektor szkoły, pan Zdzisław  Króżel zwrócił uwagę na coraz nowocześniejszą bazę edukacyjną i ogromne szanse osobistego rozwoju, jakie stwarza szkoła.

Nagrodzeni pięknymi i wartościowymi książkami oraz kartami podarunkowymi do EMPIKu nasi uczniowie rozpoczęli wakacje!

Czytaj dalej

Obóz klas mundurowych

W dniach 17-20 czerwca 2022r. uczniowie klas wojskowych wzięli udział w taktyczno-wojskowym obozie szkoleniowym w Niedzicy. Program obejmował szkolenie teoretyczne
i praktyczne z zakresu:

– taktyki wspólnej dla formacji wojskowych i Policji

– podstawowych technik linowych wykorzystywanych w formacjach mundurowych

– wojskowej taktyki specjalnej w terenie zurbanizowanym z elementami technik policyjnych

– sposobu organizacji i funkcjonowania pododdziałów wojska i Policji

– działania pojedynczego żołnierza w składzie sekcji/ plutonu/ zespołu bojowego

– rozpoznania i zasad prowadzenia walki ogniowej

– taktyki wojskowej, wojskowej specjalnej, CQB w dzień i w nocy

– dywersja, sabotaż, opór (DSO)- taktyka i organizacja ruchu oporu

– wybranych elementów SERE

– zasad posługiwania się bronią, zasad BLOS i taktycznej obsługi broni

– udzielania pierwszej pomocy (TCCC).

Czytaj dalej

XVII ZAKOPIAŃSKI TEST COOPERA

 

Dnia 06.09.2022r. Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w XVII Zakopiańskim Teście Coopera. W śród pań najlepsza w swojej kategorii wiekowej okazała się Potoczek Natalia przebiegła dystans 2600 m, trzeci najlepszy wynik uzyskała Parzątka Anna 2270 m na miejscu 4 uplasowała się Marduła Sobala Natalia 2150 m, miejsce 5 zajęła Grela Ewa 2130 m. i na miejscu 6 znalazła się Ryba Monika 2125 m.

Wśród panów największy dystans 3280 m przebiegł Głód Aleksander zajmując 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Miejsce 5 w kategorii wiekowej seniorów zdobył Śmiałek Kacper 2860m, miejsce 7 zdobył Klimecki Kacper z wynikiem 2805 m i miejsce 10 Dziwisz Michał 2503.

 

Czytaj dalej

Szkolna Liga Biegowa

W dniu 21 czerwca w muszli koncertowej w parku odbyło się zakończenie Szkolnej Ligi Biegowej.

Odbyły się cztery edycje biegu z których wybrano trzy najlepsze wyniki. W rywalizacji dziewcząt wygrała Natalia Potoczek z klasy 3Ap a z chłopców najlepszy był Aleksander Głód z klasy 1I który zajął drugie miejsce. Drużynowo nasza szkoła zwyciężyła w punktacji końcowej i zdobyła piękny puchar.  Oto zawodniczki i zawodnicy nagrodzeni do szóstego miejsca.

Dziewczęta

Natalia Potoczek  1

Anna  Porzątka  2

Anna  Skupień  3

Patrycja Chowaniec  5

Monika Ryba  6 Czytaj dalej

II MIEJSCE UCZENNIC ZSHT W FINALE ROZGRYWEK SZKOŁY BIZNESU SPOŁECZNEGO

Finał rozgrywek ekonomicznej gry symulacyjnej Szkoły Biznesy Społecznego odbył się 13 czerwca w Loży Prezydenckiej Stadionu Wisły Kraków. Naszą  szkołę reprezentowały   Weronika Pańszczyk i Weronika Stachoń – Groblowy z klasy 3Tp, pod opieką Pani Barbary Nowaczyk. Uczennice zajęły drugie miejsce dzielnie rywalizując z 15 drużynami z różnych szkół z Małopolski. Uczniowie zakładali dwuosobowe spółki wcielając się w rolę przedsiębiorców. Produkowali towary, zarabiali pieniądze, a zgromadzony zysk przeznaczali na cele społeczne. W II etapie akcji uczniowie przygotowali krótki, interaktywny materiał zachęcający do zakupu produktów / usług w jednym z przedsiębiorstw społecznych, działających w ich regionie. Na wynik finałowy złożył się wynik międzyszkolnej rozgrywki „Szkoła Biznesu Społecznego” oraz ocena ww. materiału z etapu II w proporcjach 1:1.Dzięki grze młodzież doświadczyła, jak to jest być przedsiębiorcą, że prowadzenie firmy nie jest wcale proste i potrafi być obarczone dużym ryzykiem oraz zwróciła uwagę na aspekt społeczny i wspieranie osób wykluczonych społecznie.

Akcja edukacyjna dla małopolskiej młodzieży zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Czytaj dalej

Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski”

W dniach od 07-02-2022 r. do 25-04.22 r. trwał w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski” – skąd nasz ród”. Organizatorem Konkursu był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Nad Konkursem Patronat Narodowy objął Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W skład Komitetu Honorowego wchodzili m.in.
•Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Przewodniczący
•J.E. Ks. Bp Michał Janocha – prof. UW Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski
•Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
•Henryk Kowalczyk -Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
•Adam Glapiński – Prezes Narodowego Banku Polskiego
•Karol Nawrocki – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
•Marcin Chludziński – Prezes KGHM Polska Miedź S. A.
•Jacek Pawłowicz – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
•Jan Żaryn – Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.
Czytaj dalej

WYCIECZKA KL. 3EP DO KRAKOWA

 

25 maja 2022r. klasa 3Ep pod opieką Pani Małgorzaty Bachledy-Księdzularz i Pani Anny Dziadkowiec odbyła wycieczkę do Krakowa.
Uczniowie odwiedzili Muzeum Narodowe w Krakowie, zobaczyli wystawy pt.: „Jacek Malczewski romantyczny” oraz „Sztuka polska XIX i XX wieku”. Następnie grupa wyruszyła na rynek, aby obejrzeć odnowiony ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Po kulturowych wrażeniach nadeszła pora na czas wolny, niestety pogoda nie dopisała i wszyscy zmokli. Punktem kulminacyjnym wyjazdu był spektakl pt.: „Trzy Siostry” oparty na dramacie Antona Czechowa. Uczniowie byli zachwyceni, przedstawienie wywołało w nich wiele różnorakich emocji, ze względu na charakter widowiska, które obrazowało motywy przemijania, bierności i śmierci. Późną porą, po zakończonym spektaklu, w wesołych nastrojach, klasa wyruszyła w kierunku Zakopanego. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni.

 

Czytaj dalej

Kurs prawa jazdy

Informacja o rozpoczęciu rekrutacji na

KURS PRAWA JAZDY KATEGORII B

w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

Szanowni Uczniowie,

z dniem 01.06.2022 r. rozpoczynamy rekrutację na kurs prawa jazdy kategorii B dla:

10 uczniów – Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem;

10 uczniów – Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 im. Aleksandra Dziedzica w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.

W kursie na prawo jazdy kategorii B może wziąć udział uczeń/uczennica spełniający/a poniższe warunki:

   1. wyraża dobrowolną chęć uczestnictwa w projekcie,
   2. jest uczniem/uczennicą szkoły organizującej rekrutację,
   3. na dzień 15 grudnia 2022 r. ma ukończone 18 lat,

Czytaj dalej

Oficjalny film promujący naszą szkołę

Zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym filmem promującym naszą szkołę, który został stworzony dzięki ogromnemu zaangażowaniu, pasji i równie dużej kreatywności naszych uczniów.

Niezłomna i wszechstronna ekipa filmowa, dzielnie polująca na najlepsze warunki oświetleniowe, wolne korytarze powietrzne… i szkolne to:

Michał Skowyra – 2I (reżyseria, ujęcia „lądowe” i montaż)

Konrad Skowyra – absolwent technikum informatycznego (kontrola ruchu lotniczego i ujęcia „awiacyjne”)

Iza Szeliga – 2E oraz Wiktoria Krysińska – 3Tg  (pierwszoplanowy wkład aktorski w projekt)

Szymon Krzeptowski-Jasinek – 2I (muzyka – wybór, akceptacja i zatwierdzenie)

Czytaj dalej

OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O REPUBLICE CZESKIEJ

W Ogólnopolskim konkursie Wiedzy o Republice Czeskiej wzięły udział uczennice: Oliwia Para i Izabela Krupa z klasy 1E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk. Konkurs odbył się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zorganizowany został we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism  oraz Ambasadą Republiki Czeskiej w Warszawie. W konkursie wzięło udział 50 uczniów z różnych szkół z całego kraju. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów szkół ponadpodstawowych na temat Republiki Czeskiej. W trakcie konkursu gościem honorowym był ambasador Czech w Polsce z którym prowadzona była rozmowa online. Ciekawym punktem spotkania był wykład na temat Republiki Czech prowadzony przez pracowników uczelni.

Czytaj dalej

Wycieczka do Krakowa – klasa 1ZB

 

W dniu 19.05.2022r klasa 1 ZB, pod opieką Danuty Karpiel-Zwijacz i Barbary Nowaczyk, odbyła wycieczkę do Krakowa.

 

Wiosenna pogoda i wielu Chasydów na krakowskim Kazimierzu pozwoliło nam przenieść się w czasie do tej epoki w dziejach Polski, w której różne kultury żyły obok siebie.

Potem odbyliśmy spacer Plantami na Rynek Główny. On także odkrył przed nami swoje tajemnice dzięki fantastycznej pani przewodnik, Małgosi Zielinie.

Przed wyjazdem spędziliśmy jeszcze 1,5 godziny w Laser Parku, aby zużyć resztki sił, pozostałych nam do spożytkowania po zwiedzaniu.

Czytaj dalej

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej KL Ravensbruck

 

27.04.2022 Biblioteka Pedagogiczna w Zakopanem zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej KL Ravensbruck ,,To tylko zbyt wcześniej dotknęło mnie cierpienie…”

W konkursie wzięli udział uczniowie zakopiańskich szkół.

Recytowali oni wiersze autorstwa więźniarek obozu w Ravensbruck.

ZSHT reprezentowały uczennice: Anna Mąka ( klasa 3TG), Justyna Pawlikowska (klasa 4E)., Karolina Topór- Orawiec (klasa 4E) oraz Patrycja Prokop( klasa 3Ep).

Wyróżnienie  otrzymały Anna Mąka i Patrycja Prokop.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Czytaj dalej

„Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania” – naukowe warsztaty letnie

 

Szanowni uczniowie,

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania” organizuje naukowe warsztaty letnie dla uczniów szkół uczestniczących w projekcie.

WARSZTATY LETNIE ODBĘDĄ SIĘ W TERMINIE: 26 CZERWCA – 1 LIPCA 2022 R.

Czytaj dalej

Wyniki szkolnego konkursu – „Romantyzm – bliski czy daleki?”

 

Szkolny konkurs na najlepszą prezentację multimedialną „Romantyzm – bliski czy daleki?” został rozstrzygnięty. Dotyczył on motywów romantycznych oraz ich współczesnego funkcjonowania, a ogłoszony został w związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu. Nadesłane prezentacje multimedialne były wykonane w zespołach dwuosobowych.

Wygranymi konkursu okazali się tegoroczni maturzyści:

I miejsce Klaudia Matyjasik z 4E i Maciej Wiercioch z 4I
II miejsce Barbara Jarząbek i Karolina Król-Łęgowska z 4T
III miejsce Katarzyna Jarząbek i Natalia Kułach z 4T

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie!

 

Zakończenie roku dla maturzystów…

W piątek, 29 kwietnia 2022 roku uroczyście pożegnaliśmy naszych tegorocznych maturzystów. Podczas oficjalnej części wydarzenia byliśmy świadkami wielu gratulacji – nie tylko z powodu świetnych wyników w nauce i stuprocentowej frekwencji! Rozdano nagrody i dyplomy za sukcesy w Konkursie z Rachunkowości i Finansów, za  wyróżniającą pracę w Spółdzielni Uczniowskiej Winien-Ma, za artystyczne i sportowe osiągnięcia, za pracę w wolontariacie i udział w konkursach przedmiotowych.

Czytaj dalej

Festiwal Zawodów w Małopolsce

 

Województwo Małopolskie już po raz dziewiąty organizowało Festiwal Zawodów w Małopolsce. Do bezpośredniego udziału w Festiwalu zapraszani są  szczególnie uczniowie klas 8, ich nauczyciele i rodzice. Podczas tego wydarzenia zapoznawali się oni z ofertą szkół branżowych z Małopolski, ale mogli też zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w danym zawodzie. Mieli okazję skosztowania różnych potraw czy też być widzami zorganizowanych na tę okoliczność występów, pokazów itp.

Festiwal Zawodów – targi edukacyjne realizowany jest w ramach komponentu z doradztwa edukacyjno-zawodowego projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Tym razem w dniach 25-27.04.2022 r. w Festiwalu Zawodów w Tauron Arenie brała udział również nasza szkoła prezentując głównie kierunek turystyczny i hotelarski. W tym celu pod opieką Pani J. Ząbkowskiej –Para i Pani J. Złotkowskiej do Krakowa udały się przedstawicielki tych dwóch kierunków: Wiktoria Krysińska, Agnieszka Bachleda-Curuś oraz Zuzanna Karpiel i Beata Kowalczyk. Stoisko zostało przez nie zagospodarowane w sposób możliwie najlepszy, wzbogacony prezentacją dotyczącą ZSHT i degustacją oscypka z żurawiną i słodyczy. Nasze uczennice znakomicie odnalazły się w roli promujących swoje kierunki a Wiktoria nawet udzieliła wywiadu do telewizji. Czytaj dalej

Szkolenie – animator czasu wolnego

 

W dniu 29 kwietnia br. w naszej szkole uczniowie klasy 3Tg pod opieką Pani J. Ząbkowskiej-Para, mieli możliwość zapoznania się z pracą animatora czasu wolnego. Krótkie, bo zaledwie 1-godzinne szkolenie, prezentowane przez przedstawiciela firmy STAGEMAN, Sebastiana,  stanowiło świetną okazję do zapoznania się z tą pracą. A w przyszłości, być może, na zdobycie nowego zawodu oraz poszerzenie umiejętności praktycznych! Podczas spotkania uczestnicy uczyli się przez zabawę a zapał trenera udzielił się wszystkim. Uczniowie szkolenia, do którego już deklarowali się przystąpić w przyszłości, dowiedzieli się czego mogą oczekiwać i gdzie, kiedy i z kim pracować. A skoro mowa o takim szkoleniu to warto podać kilka informacji, czego dokładniej dotyczy. Czyli uczestnik szkolenia może nauczyć się tańców animacyjnych, gier, zabaw, występów scenicznych oraz poznać pracę animatora od A do Z. Jest to jedyne tego typu szkolenie w kraju, przygotowane przez autora pierwszej w Polsce książki na temat animacji czasu wolnego. Szkolenie dostarczyć ma wszelkich informacji i umiejętności, które są niezbędne w pracy Animatora Czasu Wolnego. Praca ta nie jest łatwa i wymaga wielu umiejętności praktycznych. O tych umiejętnościach dowiesz się właśnie na szkoleniu. Największą zaletą szkolenia są gotowe scenariusze gier, zabaw i zajęć animacyjnych, które można używać praktycznie wszędzie. Szkolenie ma charakter praktyczny – uczestnik dowie się więc, co robić jako animator w rzeczywistych sytuacjach. Będzie dużo ćwiczeń, gier, zabaw, scenek i umiejętności! Wszystko w odniesieniu do prawdziwej pracy animacyjnej.

Czytaj dalej

Eliminacje do XLIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W piątek, dnia 22 kwietnia 2022 r, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem odbyły się eliminacje powiatowe XLIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Turniej ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W tegorocznym konkursie udział wzięło łącznie 36 uczniów. Eliminacje odbyły się w kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe, oraz szkoły średnie.
Naszą szkołę w tym roku reprezentowali Głód Katarzyna i Leksander Kamil.

Czytaj dalej

WYCIECZKA- DĘBNO PODHALAŃSKIE, OŚWIĘCIM

 

W dniu 12 kwietnia 2022 roku uczniowie  klas 1I i 3Ap pojechali na wycieczkę. Opiekę na uczniami sprawowały panie: Maria Zubek, Joanna Złotkowska, Magdalena Skonecka i Bernadetta Podsada. Celem wycieczki był Oświęcim, gdzie znajduje Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau.     Pierwszym miejscem, które uczniowie  zwiedzili jadąc do Oświęcimia, był przepiękny gotycki kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego).

W Oświęcimiu uczniowie zwiedzali Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau. Czytaj dalej

ZWIEDZANIE HOTELU IBIS ORAZ UDZIAŁ W DNIACH OTWARTYCH PODHALAŃSKIEJ PAŃSTWOWEJ UCZELNI ZAWODOWEJ

 

7 kwietnia klasa 3Tp pod opieką Pani Ewy Kołodziej i Pani Barbary Nowaczyk spotkała się z pracownikami Hotelu Ibis w Nowym Targu. Uczniowie zwiedzili nowy obiekt sieci Accor, otwarty dla gości w zeszłym roku. Pani menager Magdalena Pluta opowiedziała nam o pracy na różnych stanowiskach w hotelu, przekazała młodzieży informacje o segmentach klientów, którzy najczęściej nocują w obiekcie oraz ciekawostki o nietypowych życzeniach gości. Następnie klasa udała się do Podhalańskiej Uczelni Zawodowej, gdzie uczestniczyła w wykładzie „Wycieczkowcem na kawę do Wenecji, czyli overtourism w miastach” wygłoszonym przez dr hab. Agatę Niemczyk. Czytaj dalej

XXXIX Memoriał prof. Ludwika Fischera

W naszej szkole odbył się XXXIX memoriał prof. Ludwika Fischera.

Udział wzięło 63 uczniów naszej szkoły. Udało się rozegrać wszystkie czterech konkurencjach tj. narciarstwo zjazdowe, snowbord, narciarstwo biegowe oraz łyżwiarstwo.

W slalomie gigancie wystartowało 15 osób 8 dziewcząt i 7 panów.

Trzy pierwsze miejsca w śród pań zajęły:

1.Pawlikowska Anna

2. Pawlikowska Patrycja

3. Pawlikowska Justyna

Czytaj dalej

Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Dnia 7 kwietnia 2022 roku, pod patronatem Samorządu Uczniowskiego, odbył się w Naszej szkole Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Do udziału w konkursie mogły zgłosić się zespoły trzyosobowe reprezentujące poszczególne klasy, aby popisać się swoją wiedzą i umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy.

W konkursie wzięło udział 47 uczniów ze wszystkich chętnych klas.

Konkurs składał się z czterech zadań, w których uczniowie mieli możliwość popisania się swoją spostrzegawczością, wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz umiejętnością podejmowania decyzji w skrajnych warunkach. Czytaj dalej

Szkolne Dni Transplantacji

31 marca po raz ósmy w naszej szkole odbyły się Dni Transplantacji. W tym roku szczególną wartość przyjęła chęć i potrzeba pomagania drugiemu człowiekowi.

Naszym Gościem Honorowym była Pani Maria Lambrecht, Kierownik Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zakopanem, która przybliżyła nam aspekty medyczne transplantacji oraz krwiodawstwa, za co serdecznie dziękujemy.

Tradycyjnie już przedstawiliśmy zebranym liczne działania podejmowane w ciągu całego roku szkolnego – okolicznościowy konkurs plastyczny, rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego DKMS, szkolne akcje krwiodawstwa oraz Happening „Drugie życie”, podczas którego rozdawaliśmy na ulicach naszego miasta oświadczenia woli.
Czytaj dalej

Pożegnanie maturzystów – wychowanków internatu 2022

 

„Przyszłość należy do tych,  którzy wierzą w  piękno swoich marzeń”

Eleanor Roosevelt              

                               

W dniu 7 kwietnia 2022 r. w świetlicy internatu odbyło się uroczyste pożegnanie uczennic klas IV zamieszkujących w internacie. W tym roku z internatem żegna się 8 wychowanek.  Cztery lata życia i mieszkania w internacie dobiega końca. Cała społeczność internatu oraz kadra pedagogiczna spotkała się w świetlicy by oficjalnie pożegnać maturzystki.

Gosia, Monika i Marysia w imieniu MRI złożyły  koleżankom życzenia i odczytały wspólnie opracowane charakterystyki bohaterek wieczoru, które wraz życzeniami znalazły się na dedykowanych pożegnalnych dyplomach. Dziewczyny musiały domyślić się o kim mowa. Czytaj dalej

STYPENDIA PREZESA RADY MINISTRÓW 2022

 

W poniedziałek, 28 marca 2022 w hotelu HYRNY odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów wyróżniającym się uczniom powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Wśród ponad 40 stypendystów znalazły się też uczennice ZSHT – Patrycja Prokop z klasy 3Ep i  Zuzanna Złoza 3Eg z klasy, które aktualnie przebywają na praktyce zawodowej w Grecji. Po oficjalnej części  uroczystości aktorzy z Hotelarza wraz z zespołem Srebrne Orły zaprezentowali słowno-muzyczny spektakl, którego myślą przewodnią były słowa księdza J. Twardowskiego: BO W ŻYCIU NAJWAŻNIEJSZE JEST  ŻYCIE. Czytaj dalej

Kurs komputerowy w standardzie ECDL – moduł S-4 – edycja obrazów

Szanowni Uczniowie,

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w kursie komputerowym w standardzie ECDL – moduł S – 4 edycja obrazów wraz z  egzaminem realizowanym w formule on-line!!!

 

30 godzin dydaktycznych

Wykwalifikowani i doświadczeni – trenerzy

Certyfikat ECDL po zdanych egzaminach

Każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie o  ukończeniu  kursu

Kurs realizowany jest w ramach projektu” Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

 

Czytaj dalej

Międzyszkolny Konkurs Tworzenia Stron WWW – „WEBski Team 2021/2022”

 

Stało się już niemałą tradycją, iż co roku gościmy w Hotelarzu uczniów z zaprzyjaźnionych szkół, by wspólnie rywalizować o tytuł najbardziej „WEBskiego Teamu”. Przetaczająca się przez ostatnie dwa lata po świecie pandemia mogła „delikatnie” wpłynąć na systematyczność naszych zawodów i raz, czy dwa w ostatniej chwili zmusić nas do jej odwołania. Wzorując się jednak na wydarzeniach o skali „zbliżonej” do naszego przedsięwzięcia, jak chociażby Olimpiada w Tokio, uznaliśmy, że najlepiej poczekać na odpowiedni termin, który w żaden sposób nie wpłynie na rozmach naszej imprezy.

Tak oto 28 marca w końcu nadszedł ten dzień, gdy bramy naszej wirtualnej areny stanęły otworem dla przybywających do niej zawodników z różnych części Podhala. Pięć drużyn, a w każdej  z nich nie mniej i nie więcej jak dwóch śmiałków stanęło ze sobą w szranki. W zorganizowanym przez Pana Adriana Zająca konkursie uczniowie naszej szkoły, zmierzyli się z gośćmi z ZS Nr. 1 im. Wł. Orkana w Nowym Targu, których opiekunem był Pan Marek Regiec.

Zmagania podzielone były na dwa etapy. Wpierw zawodnicy testowali swoją pamięć w części teoretycznej, przeprowadzonej na platformie Kahoot. Największe jednak wyzwanie czekało ich w części praktycznej, gdzie każda drużyna musiała zorganizować swoją pracę w zespole i stworzyć zaprezentowaną stronę internetową włącznie z szatą graficzną, a także skryptem w języku PHP obsługującym zapytania do bazy w MySQL. Czytaj dalej

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

 

W dniu 21 marca Maturzyści ze wszystkich średnich szkół w Zakopanem w tym  maturzyści ZSHT pielgrzymowali  do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej prosząc o pomoc Nieba w zdaniu matury. Podczas Eucharystii  słowo pokrzepienia i podniesienia na duchu wygłosił bp. Damian Muskus.

Wspieramy dalej Was Drodzy Maturzyści  w waszych przygotowaniach do  zdania egzaminu dojrzałości. Powodzenia.

s. Bogusława Fijołek

 

Czytaj dalej

21 marca – DZIEŃ OTWARTY ZSHT

 

W pierwszy dzień wiosny nasza szkoła zapewniła sporo atrakcji zarówno dla tubylców jak i gości z zewnątrz.

Na auli miał miejsce Festiwal Nauki. Odwiedzający mieli okazję obejrzeć pokazy szalonego naukowca z dziedziny chemii, doświadczyć fizycznych eksperymentów, poznać różne aspekty biologii, ucieszyć oko nowoczesnymi rozwiązaniami technologii z sekcji robotyki czy podjąć próbę rozwiązania matematycznych zagadek.

Atrakcji było co nie miara …ZSHT zbudował wehikuł czasu poprzez wystawę PRL, każdy mógł spróbować swoich sił na symulacji gry na giełdzie, przez chwilę zaciągnąć się do wojska, sprawdzić się w aspektach anglojęzycznych czy tez też rozbudzić w sobie ducha kibica na meczu  – siatkówka nauczyciele contra uczniowie (który wypada zaznaczyć wygrali nauczyciele). Czytaj dalej

DEBATA OKSFORDZKA „WARTO ZACIĄGAĆ KREDYTY KOSNUMENCKIE”

16 marca w ramach projektu Złote Szkoły NBP, odbyła się debata oksfordzka, w której uczniowie przedstawiali argumenty za oraz przeciw tezie: ”Warto zaciągać zobowiązania konsumenckie”.
W drużynie Propozycji zasiadali: Olwia Para, Gabriela Głowacz, Julia Górz oraz Alicja Szuma.
W drużynie Opozycji zasiadali: Paulina Chruściel, Piotr Giewont, Jan Celej oraz Andrzej Folfas.

Debatę poprowadziła w roli Marszałka: Klaudia Wysocka
W skład komisji wchodziły: Pani wicedyrektor Małgorzata Michalska, Pani Ewa Kowalczyk oraz Pani Maria Daniluk.
Debata była niezwykle merytoryczna, uczniowie świetnie wczuli się w role mówców. Decyzją Jury wygrała drużyna OPOZYCJI.

Relacja z tego wydarzenia: Michał Skowyra oraz Gabriel Okafar

 

Czytaj dalej

Warsztaty – „Bezpieczni w finansach osobistych”

 

14 marca w ramach projektu Złote Szkoły NBP „Bezpieczni w finansach osobistych” odbyły się warsztaty na auli szkolnej, w której wzięli udział uczniowie z klas drugich i trzecich. Tematem warsztatów były zabezpieczenia banknotów oraz bezpieczne używanie gotówki. Uczestnicy mieli okazję poznać jakie zabezpieczenia występują na banknotach oraz sprawdzić za pomocą testerów szatę graficzną w świetle ultrafioletowym.

Warsztaty przeprowadziły uczennice z klasy 2E: Martyna Karolina Galica, Gabriela Głowacz, Kinga Komperda, Alicja Szuma pod czujnym okiem Pani Danuty Trebuni-Pawlikowskiej.

Za fotorelację z tego wydarzenia był odpowiedzialny Michał Skowyra z klasy 2I.

 

Czytaj dalej

Uczniowie Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem na praktykach zawodowych w Grecji

 

W dniu 13 marca 2022 r. kolejna grupa uczniów Technikum nr 2 w Zespole Szkół wyjechała na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Grecji, gdzie ma możliwość podnoszenia swoich umiejętności i kwalifikacji zawodowych w ramach projektu pt. „Profesjonalne praktyki zawodowe” o numerze: 2020-1-PL01-KA102-078208 realizowanych ze środków ERASMUS+.

Partnerem, pośredniczącym w naszym projekcie i odpowiedzialnym za zorganizowanie praktyk w greckich firmach informatycznych, ekonomicznych oraz hotelarsko-turystyczno-gastronomicznych, jest firma IPODOMI w Salonikach.

 

Czytaj dalej

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej

Zapraszamy do obejrzenia filmiku przygotowanego przez uczniów klasy 2i w ramach projektu Złote Szkoły NBP. Tematem przewodnim filmu jest „KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI’ – temat bardzo aktualny, a film pouczający o podstawowych zasadach bezpieczeństwa korzystania z bankowości elektronicznej.
Uczniowie odpowiadający za pomysł, realizację, nagrywanie oraz montaż: Jan Celej, Andrzej Folfas, Gabriel Okafar, Michał Skowyra.
GRATULACJE

Czytaj dalej

OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY W NARCIARSTWIE BIEGOWYM I ZJAZDOWYM SPRAWNI- RAZEM

Zrealizowano w  dniach 27.02- 1.03.2022 . Patronat nad zawodami objął Pan Starosta Piotr Bąk, medale oraz puchary zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem .
Duży wkład pracy włożyła w organizację jak i przeprowadzenie imprezy  W. Dobrowolska, oraz wolontariusze z ZSHT.
Konkurencje w narciarstwie alpejskim odbyły się w Ośrodku Narciarskim Małe Ciche, a konkurencje biegowe na trasach biegowych w Kościelisku.

W zawodach alpejskich wzięło udział 79 zawodników z niepełnosprawnością intelektualna i osoby z Zespołem Downa z 10 województw. Rywalizowano w 2 konkurencjach ( slalom i slalom gigant) w 6 kategoriach: kobiety do 16 lat, powyżej i ZD oraz mężczyźni  do 16 lat, powyżej i ZD. Czytaj dalej

Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania

Stało się już tradycją w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem, że uczniowie szkoły organizują happening w ramach kampanii społecznej „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Po raz ósmy uczniowie „Hotelarza” wyszli na ulice miasta, by propagować transplantację oraz uświadamiać przechodniom jak ważna jest wiedza w tym zakresie, aby móc podejmować świadomą decyzję dotyczącą dawstwa narządów. W ramach działań kampanii społecznej wręczaliśmy przechodniom „oświadczenia woli”.

Czytaj dalej

REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

„Magia munduru
– czyli co umundurowanie wnosi w moje życie.”

 

1. Uczestnikami konkursu są uczniowie z Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem uczęszczający do klas mundurowych, a także harcerze i strażacy.

2. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie na fotografii roli umundurowania w codziennym życiu ucznia.

3. Cele konkursu:

– Rozwijanie zainteresowań uczniów,

– Podniesienie walorów i wyjątkowości noszenia munduru przez uczniów

– Promocja Szkoły,

– Popularyzacja fotografii jako dokumentacji życia codziennego,

– Prezentacja fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości.

4. Sposób przeprowadzenia konkursu:

– Każdy uczestnik zgłasza 1 wybraną pracę.

– Praca musi być wykonana samodzielnie zgodnie z założeniami i tematyką konkursu, oraz nie może naruszać praw osób trzecich zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (w tym wizerunku).

– Format prac:

– odbitki kolorowe lub czarno-białe,

–  rozmiar minimum 15×21 (lub większy),

– zdjęcie powinno być podpisane na odwrocie ( tytuł, imię, nazwisko, klasa.)

– w razie potrzeby uczeń powinien posiadać oryginał zapisany w formacie

Czytaj dalej

Zawody w sportach zimowych

 

Mistrzostwa Powiatu w snowboardzie

15 lutego 2022 na stokach Harendy odbyły się Mistrzostwa Powiatu  w snowboardzie. Zawodnicy Hotelarza zajęli czołowe miejsca w kategorii
dziewcząt :
3 miejsce Maria Bryjak
5 miejsce Patrycja Stoch
6 miejsce Zuzanna Gąsienica Kotelnicka
w kategorii chłopców:
2 miejsce Jan Bartol
3 miejsce Maks Czwarno

opiekunem była W. Dobrowolska

Czytaj dalej

AKCJA „HOTELARZ ODDAJE KREW”

 

Wszystkim, którzy już oddali krew 24 lutego serdecznie dziękujemy w imieniu Marysi i Jej Mamy! Pani Magda jest bardzo wzruszona i wdzięczna za ogromne wsparcie i Wasz dar serca.

9 marca (w środę)  w auli ZSHT ponownie będzie można oddać krew! Zapraszamy tych, którzy nie mogli tego zrobić w lutym oraz tych, którzy dojrzeli do tej – poważnej decyzji.

Tę akcję dedykujemy Marysi – naszej małej bohaterce, chorej na nieuleczalną sferocytozę oraz tym wszystkim, o których nieustannie myślimy: Mieszkankach i Mieszkańcach walczącej Ukrainy i broniących swojej ojczyzny ukraińskich żołnierzach!

Bardzo liczymy na Was!

 

KREW DLA MARYSI

Tym razem nasza szkolna akcja honorowego oddawania krwi odbywa się właśnie pod hasłem: KREW DLA MARYSI

Marysia ma 2 latka i od urodzenia cierpi na sferocytozę. To nieuleczalna choroba – organizm dziewczynki produkuje wadliwe czerwone krwinki, które są natychmiast niszczone. Objawowe leczenie tego schorzenia polega na comiesięcznych, wyczerpujących organizm transfuzjach. Dodatkowym problemem jest to, że Marysia ma bardzo rzadko występującą grupę krwi – AB, która nie zawsze jest dostępna. Czytaj dalej

Konkurs plastyczny „Drugie życie”

 

Kolejny rok z kampanią społeczną „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania” w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem.

Kolejne piękne prace konkursowe przygotowane przez naszych Uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznymi plakatami, które zdobią szkolny hol. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w marcu br, a autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni podczas Szkolnych Dni Transplantacji, które mamy nadzieję, uda nam się przeprowadzić stacjonarnie.

Wszystkim Uczniom, którzy przestąpili do konkursu, DZIĘKUJEMY 🙂 Czytaj dalej

OGÓLNOPOLSKA INTERNETOWA GRA GIEŁDOWA

Od listopada 2021r. do stycznia 2022 r. uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli możliwość udziału w I etapie Ogólnopolskiej Gry Giełdowej.  Z naszej szkoły, pod opieką Pani Barbary Nowaczyk, w rozgrywkach wzięło udział pięć zespołów dwuosobowych z klasy 3Tp w składzie: Julia Łukaszczyk, Patrycja Samek, Janusz Kułach, Mateusz Majerczyk, Weronika Stachoń, Zofia Chowaniec, Julia Wróbel, Małgosia Szczerba, Janek Szostak  i Zuzia Walkosz- Zmarzły oraz dwa zespoły dwuosobowe z klasy 3Tg reprezentowane  przez: Partycję Pawlikowską, Martynę Wróbel, Muras Magdę i Agnieszkę Bachledę i jeden zespół czteroosobowy z klasy 3Ep. Najlepszy zwrot z inwestycji w akcje wchodzące w skład indeksów WIG20 i mWIG40 oraz ETF-y notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych  w naszej szkole osiągnęli uczniowie: Patrycja Prokop, Piotr Giewont, Zofia Piczura i Magdalena Palenica z klasy 3Ep. Zespół ten zajął 12 miejsce w rankingu małopolskich szkół uczestniczących w grze. Czytaj dalej

Konkurs z rachunkowości i finansów jednostek gospodarczych

 

W dniu 8 lutego odbył się drugi ( okręgowy ) etap Konkursu z rachunkowości i finansów jednostek gospodarczych. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oddział Kraków. W tym etapie uczestniczyło 40 uczniów z małopolskich szkół.

Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy 4 ekonomicznej, które zwyciężyły w etapie szkolnym.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 14 uczniów. Wśród nich znalazła się  nasza uczennica Sabina Król. Etap finałowy odbywał się online. Finaliści wykazali się bardzo szeroką wiedzą z zakresu rachunkowości i finansów.

Sabina zajęła piąte miejsce. Serdecznie gratulujemy osiągniętego wyniku.

Opiekun, pani Danuta Larkowska jest bardzo dumna z osiągnięć swoich uczennic, a szczególnie naszej finalistki.

Czytaj dalej

II Edycja – Uczelnie Szkołom i finansach NBP

Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów klas II i III szkół średnich w zakresie rynków finansowych i zarządzania finansami osobistymi. Zajęcia będą realizowane z użyciem innowacyjnych metod dydaktycznych łączących teorię z praktyką, wykorzystując przykładowo analizę case study, grywalizację czy narzędzia w postaci kalkulatorów finansowych zalecanych dla doradców inwestycyjnych (certyfikowanych przez KNF).

W ramach projektu będą realizowane cztery główne tematy:

–  Obrót gotówkowy i bezgotówkowy oraz bezpieczeństwo dokonywania transakcji

– Oszczędzanie i inwestowanie

–  Kredyty, pożyczki, ubezpieczenia

– Przedsiębiorczość i kariera zawodowa

 

30. Finał WOŚP

30. Finał WOŚP już za nami. Nasz sztab reprezentowało 66 wolontariuszy, którzy zagrali z orkiestrą Jurka Owsiaka w niedzielę 30 stycznia. Mimo niepogody wykazali ogromną pogodę ducha. Z puszką można było spotkać Naszego wytrwałego wolontariusza Andrzeja Bargiel .
Pokaz fryzur i makijażu zorganizowała dla darczyńców Elżbieta Wiercioch Hair Design, również kwestująca z naszym sztabem.
Kwota uzyskana ze zbiórki i licytacji przekroczyła 64 tysiące.
Wspaniali sponsorzy zapewnili poczęstunek dla naszych wolontariuszy.
Specjalne podziękowania :
Restauracja Per Amore
Restauracja Cristina
Restauracja Karczma „U Wnuka”
Piekarnia „Karpiel”
Spółdzielnia Uczniowska „Winien-Ma”
Grono nauczycielskie ZSHT
Nieocenieni rodzice :
Pani Jadwiga Bartol
Pani Małgorzata Chowaniec
Pani Krystyna Stachoń Fedro

Czytaj dalej

KARTKA ŚWIĄTECZNA OD CD PROJEKT RED DLA HOTELARZA

Podobno ten rok ma być „ciekawy i zaskakujący” pod wieloma względami, ale nikt nie spodziewał się, że pierwszą dużą niespodzianką przywita nas już na samym początku.

Do naszej szkoły dotarła wyjątkowa kartka świąteczna z życzeniami i pozdrowieniami dla wszystkich uczniów od samego CD PROJEKT RED 🙂

Jest nam niezmiernie miło, iż echo naszego zeszłorocznego sukcesu w konkursie GEEK, w którym nasza gra „Lorem Ipsum” zajęła I miejsce w Polsce rozeszło się po gamingowym świecie i wybrzmiewa nadal, nawet w 2022 roku.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za wspaniałe życzenia i z naszej strony również życzyć samych sukcesów w rozpoczynającym się roku – zarówno w projektach już ujawnionych, bez względu na to czy ganiamy w nich za potworami z mieczem ze srebra, czy kolekcjonujemy kolejne cyberwszczepy, jak i w tych które niecierpliwie czekają, aż będą mogły wyjść na światło dzienne 🙂

Przesyłamy pozdrowienia spod zaśnieżonych Tatr 😉

Czytaj dalej

24. Szkolny Konkurs Ortograficzny

O niestrasznym remoncie pisali uczestnicy 24. Szkolnego Konkursu Ortograficznego,  który odbył się w grudniu 2021 roku. Ponad 40. potencjalnych mistrzów ortografii mierzyło się z zawiłościami językowymi, a prawdziwą zagwozdką okazały się takie określenia, jak: wyrzynarka, różdżkarz czy ścichapęk, żwawo, rach-ciach, a także chuchro.

A oto nazwiska laureatów konkursu:

1. miejsce Katarzyna Piekarska, klasa 2G

2. miejsce Magdalena Styrczula, klasa 3 Tg

3. miejsce Karol Konieczny, klasa 3Ip Czytaj dalej

Małopolski Konkurs Manager Roku

W drugiej edycji konkursu Manager Roku zorganizowanym przez Fundację Będzie Dobrze brały udział uczennice Ola Gąsienica – Samek, Iza Krupa i Oliwia Para z kl. 1E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk.

Uczennice wcieliły się w rolę przedsiębiorców zakładając i prowadząc w okresie od 14.10 do 1.12. 2021r. firmę Fit & Fun oraz konkurując na rynku jednej z wybranych branż przy wykorzystaniu internetowej symulacji zarządzania firmą. W konkursie udział wzięło 96 uczniów, pod opieką 25 nauczycieli z 25 szkół w Małopolsce. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego. Uczennice wzięły też udział z Panią Barbarą Nowaczyk w warsztatach online: „Wprowadzenie do biznesu. Business Model Canvas” prowadzonych przez  prelegenta: Bartłomieja Świstak’ Piotrowskiego – konsultanta  strategii w biznesie. Konkurs uczy kreatywności, mobilizuje do systematycznej pracy i planowania działań w internetowej symulacji zarządzania firmą. Być może prowadzone w ramach konkursu przedsiębiorstwa przeniosą się w niedalekiej przyszłości do świata rzeczywistego.

Czytaj dalej

Promocja żywności wysokiej jakości – warsztaty kulinarne w ZSHT

 

 

W uroczystym otwarciu wydarzenia udział wzięli m.in.: Jan Piczura – Radny Województwa Małopolskiego, Władysław Filar – Wicestarosta Tatrzański oraz Janina Rzepka – pierwszy baca – kobieta w historii pasterstwa, Jakub Bylica – absolwent ZSHT, obecnie restauracja autorska Sławomira Kardasia Bubuja Bistro w Zakopanem oraz nauczyciel przedmiotów gastronomicznych Rafał Dorociuk.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego uczyli się jak podawać oscypka oraz inne podhalańskie sery. To wiedza niemal podstawowa dla kucharzy wywodzących się z Zakopanego. Warsztaty oraz pokaz są elementem projektu „Promocja produktów żywnościowych wysokiej jakości z Województwa Małopolskiego, w tym regionalnych, tradycyjnych oraz rekomendowanych do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska”. Projekt ma na celu rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej dziedzictwa kulinarnego Małopolski, w tym informacji o ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, produktach regionalnych zarejestrowanych w unijnych rejestrach oraz o „ambasadorze” żywności wysokiej jakości, którym jest Sieć Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.
Czytaj dalej

Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej

W naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej dziewcząt.

Udział wzięło 9 klas.

Zawody odbywały się w środy i czwartki od 10.11.2021r do 25.11.2021r.

 

Pierwsze miejsce wywalczyła klasa 2E w składzie:

Skupień Anna, Galica Magdalena, Skorusa Natalia, Szeliga Izabela, Bzdyk Anna, Galica Martyna.

Drugie miejsce zajęła klasa 4E w składzie

Zawadzka Ewa, Bachleda – Szeliga Patrycja, Zawadzka Joanna, Król Sabina, Rysula Magdalena, Mazur Michalina, Topór Orawiec Karolina, Pawlikowska Justyna, Aleksandra Krupa, Brzuchacz Gabryjela. Czytaj dalej

Międzynarodowy dzień Wolontariusza

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, to święto wszystkich, którzy mają otwarte serca i bezinteresownie niosą pomoc.

 

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza  w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych odbyły się 14 grudnia 2021 roku.

Wolontariusze ZSHT zgromadziły się w sali 401 na krótkie spotkanie.

Pan dyr. Zdzisław Króżel  podziękował uczniom za troskę o drugiego człowieka.

W podziękowaniu uczniowie otrzymali skromne upominki.

Wszystkich wolontariuszy w ZSHT jest 77 osób, nie wszyscy dotarli na spotkanie z różnych powodów. W ciągu następnych dni zaglądali do sali 401 i odbierali swoje upominki.

Wolontariusze  są zawsze tam, gdzie jest potrzebne dobre słowo i  wsparcie. Podejmowanie wszelkich działań związanych z wolontariatem to przejaw twórczej, ciekawej i rozwijającej aktywności. Każda dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych zasługuje na wielki szacunek i podziw.

 

Drodzy Uczniowie

DZIĘKUJEMY !!!!!

 

Bogusława Fijołek rscj

 

Czytaj dalej

STYPENDIA STAROSTY TATRZAŃSKIEGO DLA NAJLEPSZYCH ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ POWIAT TATRZAŃSKI W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 

Za nami już uroczystość wręczenia stypendiów Starosty Tatrzańskiego tegorocznym laureatom. W ostatni piątek w zakopiańskim DW „Hyrny” odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowano najlepszych absolwentów szkół ponadpodstawowych w Powiecie Tatrzańskim. Warto przypomnieć, że stypendia starosty przyznawane są najlepszym absolwentom w oparciu o uchwałę Powiatu Tatrzańskiego. Są to jednorazowe nagrody o wartości 3 000, 4 000 i 5 000 zł dla absolwentów szkół kończących się maturą oraz 1 500, 2 000 i 3 000 zł dla absolwentów szkół branżowych. W tym roku dyrektorzy szkół ponadpodstawowych złożyli 22 wnioski o takie stypendia.

 

To wielkie wydarzenie dla młodych ludzi, którzy otrzymują dzisiaj stypendia jak i nagrody w związku z wynikami osiągniętymi w różnego rodzaju zawodowych, przedmiotowych konkursach – mówił podczas uroczystości Piotr Bąk Starosta Tatrzański. – To także sukces ich opiekunów, nauczycieli, a przede wszystkim rodziców i rodzin. Żyjemy przecież w rodzinie i sukces każdego dziecka jest sukcesem rodzinnym. Wydaje mi się, że w życiu każdego młodego człowieka taki moment, kiedy osiąga pierwsze sukcesy jest szalenie ważny. W moim głębokim przekonaniu inwestycja w edukację to jedna z najlepiej rentujących inwestycji w życiu. Owszem można mieć duży majątek, można mieć znaczącą pozycję społeczną, ale wszystko to jest zależne od koniunktur, od różnych czynników zewnętrznych, które są zmienne.  Dzisiaj jest sukces, jutro może być całkiem niedobrze. Natomiast to co mamy, to co uzyskaliśmy dzięki edukacji jest nasze i zawsze możemy to spożytkować. Społeczeństwo oparte na wiedzy jest jak najbardziej trafnym określeniem naszych czasów, potwierdzają to badania naukowe, pokazuje to życie. Lata, które nadchodzą będą latami, gdzie będzie ogromne zapotrzebowanie na ludzi kwalifikowanych z dużymi kompetencjami. Kompetencje te trzeba zdobywać, dlatego serdecznie gratuluję tym, którzy dostali się już na studia, którzy wybrali konkretne kierunki i w tych kierunkach podążają. Polska potrzebuje ludzi wykształconych, dlatego wierzę w wasz sukces. Tutaj, w tej sali kilka dni temu odbywały się warsztaty pracy nad strategią powiatu tatrzańskiego, m.in. dowiedzieliśmy się, że dzisiaj w Krakowie, w szeroko pojętej branży IT – informatycy, obsługa biznesu, telekomunikacja – pracuje już ponad 100 tys. ludzi z wyższym wykształceniem, którzy obsługują nie tylko Polskę, nie tylko Europę, ale cały świat. Zatem dobrze wybrany kierunek studiów to doskonała inwestycja w przyszłość.

 

Oczywiście nie dotyczy to tylko tych, którzy zdecydowali się na studia, bo przecież pod Tatrami mamy wspaniałe technika i szkoły branżowe. Absolwenci chociażby Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy Zespołu Szkół Budowlanych są również bardzo poszukiwanymi fachowcami. Począwszy od kucharzy, a skończywszy na technikach urządzeń energii odnawialnej – to nasz nowy kierunek w Zespole Szkół Budowlanych. Przyszły takie czasy, że wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby znaleźć godne miejsce dla swojej specjalności.

Czytaj dalej

SZLACHETNA PACZKA 2021

 

Weekend cudów czyli wielki finał Szlachetnej Paczki za nami. Ponad
17 tysięcy rodzin w potrzebie otrzymało szlachetną pomoc i paczkę. Paczka
to nie tylko materialna pomoc, ale przede wszystkim ogromna nadzieja.
” W momencie, gdy otwiera się tę paczkę, wypada z niej serce darczyńcy
i nadzieja, która pozwala przetrwać kolejne miesiące” –  tak opowiada jedna
z wolontariuszek Szlachetnej Paczki.

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także nasi emeryci
i przyjaciele, już po raz dziesiąty włączyli się w jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce i  przygotowali
29 paczek dla  rodziny z powiatu  nowotarskiego o łącznej wartości ok. 5000 zł. Dla  wybranej rodziny z niepełnosprawnością i chorobą zakupiono wszystkie produkty z listy marzeń i potrzeb. Była to trwała żywność, wędliny na świąteczny stół, artykuły spożywcze, słodycze, środki czystości, kosmetyki hipoalergiczne, proszki do prania,  komplety ręczników, pościel, poduszki, kołdrę, koc, blender, ogrzewacz stóp,  perfumy i inne wymarzone produkty. Dzieci otrzymały słodycze, książki, wymarzone zabawki, przybory szkolne
i różne świąteczne niespodzianki.  W artykuły higieniczne  zaopatrzyła Rodzinę mgr farmacji Pani Marzena.

W imieniu swoim i Rodziny serdecznie dziękuję wszystkim Darczyńcom
i Dobroczyńcom. Rodzina była wzruszona, przeszczęśliwa i w ogromnym szoku, gdy paczek przybywało i przybywało. Zawitała radość!  Pani Grażyna, która opiekuję się niepełnosprawną siostrą i jej dziećmi powiedziała: „ Święta mogą już przyjść. To będą piękne święta, pełne nadziei na lepsze jutro”.

 

Ewa Brzęk

Koordynator Szlachetnej Paczki

 

 

Czytaj dalej

Informacja o rozpoczęciu rekrutacji na KURS PRAWA JAZDY KATEGORII B

KURS PRAWA JAZDY KATEGORII B

w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

rok szkolny 2021/2022

Szanowni Uczniowie,

z dniem 06.12.2021 r. rozpoczynamy rekrutację na kurs prawa jazdy kategorii B dla:

10 uczniów – Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem;

10 uczniów – Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 im. Aleksandra Dziedzica w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem. Czytaj dalej

Powiatowe Zawody w Tenisa Stołowego

Dnia 16.11.2021r. odbyły się międzyszkolne zawody w tenisa stołowego. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów 2 chłopaków Joe Kozub i Krystian Ulman oraz 2 dziewczyny Patrycja Chowaniec i Izabela Suchowian.

W tym roku turniej odbył się tylko w kategorii drużynowej, w której po naprawdę wyrównanej i ciężkiej walce panowie wywalczyli miejsce 1, a panie miejsce 2.

Bardzo serdecznie chciałam podziękować również naszym dwóm rezerwowym Tadeuszowi Bobak i Katarzynie Maciesz, którym się niestety nie udało zagrać ponieważ tak jak napisałam wyżej w tym roku nie było kategorii indywidualnej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i  gratulujemy.

Czytaj dalej

Wycieczka do Krakowa

 

08.11.2021 klasa 4B pod opieką pań Sylwii Dawidziuk i Barbary Nowaczyk odbyła wycieczkę do Krakowa.
Celem wizyty w Hotelu Hilton było zapoznanie uczennic z ofertą firmy świadczącą usługi na najwyższym światowym poziomie, filozofią w odniesieniu do reklamy, marketingu, wielopoziomowego zarządzania personelem oraz infrastrukturą przedsiębiorstwa.
Zwiedzanie muzeum „Fabryka Emalia Oskara Schindlera-Kraków w Czasie Okupacji 1939-1945” przybliżyło uczennicom historię Krakowa podczas wojennej okupacji i przedstawiło losy mieszkańców tego wielokulturowego miasta.

Czytaj dalej

Konkurs plastyczny – TRANSPLANTACJA, DRUGIE ZYCIE – MASZ DAR UZDRAWIANIA

 

Przypominamy, konkurs plastyczny: TRANSPLANTACJA, DRUGIE ZYCIE-MASZ DAR UZDRAWIANIA trwa. Czekamy na Wasze prace. technika dowolna liczy się pomysł.
Zadbaj o swoją aktywność, przebiegnij, przejdź dowolnej długości dystans w kształt litery z hasła DRUGIE ZYCIE, zrób zrzut ekranu z aplikacji i wyślij do nas. Zdjęcia wykorzystamy do zrobienia kolażu promującego szkolną kampanię.

Organizatorzy
Katarzyna Szurlej
Witold Gizak
Agata Maraszewska

XXIII Konkurs Wiedzy o Pasterstwie

Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w XXIII edycji Konkursu Wiedzy o Pasterstwie, który odbył się 19 listopada 2021 roku w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród przybyłych gości obecni byli bacowie, którzy wypasają owce na terenie TPN, oraz przedstawiciele Związku Podhalan.

Jak co roku zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu pasterstwa prowadzonego w Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym. W finale, do którego weszły trzy najlepsze zespoły, trzeba było wykazać się umiejętnością odczyniania uroków, oraz ilustrowania i odgadywania haseł związanych z pasterstwem, czyli popularnej zabawy w kalambury. Pozostali uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym, w którym należało za pomocą dostępnych technik plastycznych stworzyć plakat – mem promujący wypas kulturowy owiec w Tatrzańskim Parku Narodowym. Czytaj dalej

Sztafetowy Bieg Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego

Uczniowie ZSHT co roku startują w  Sztafetowym Biegu Niepodległości. Dnia 10.11.2021 nie mogło więc ich zabraknąć na starcie. Długość trasy wynosiła 6360 m. Zawodnicy wystartowali spod „Jutrzenki” w parku miejskim i biegli w kierunki Szkoły Podstawowej na Olczy, gdzie po przekroczeniu linii mety na 1 i 3 miejscu czekał na wszystkich uczestników biegu ciepły poczęstunek oraz herbata.

W składzie sztafety, która zajęła 1 miejsce wystąpili, od lewej ; Maria Galica , Natalia Potoczek , Anna Parzątka , Krystian Klimecki , Andrzej Chowaniec oraz Aleksander Głód.

W składzie sztafety która zajęła 3 miejsce wystąpili, od lewej ;Ania Skupień, Michał Dziwisz , Natalia Arendarczyk , Patrycja Pawlikowska , Konrad Pańszczyk oraz nieobecny na zdjęciu Jan Chowaniec.

Obu sztafetom gratulujemy wywalczonych miejsc. Czytaj dalej

Festiwal Sztafet

 

Dnia 26.10.2021r. na terenie COS w Zakopanem odbyła się impreza sportowa pt ” Festiwal sztafet ” . Ostatni raz taka impreza miała miejsce 7 lat temu więc trochę czasu minęło . W skład zawodów weszła sztafeta 4 x 100 m i  4 x 400 m pań i panów. Drużyna z ZSHT stawiła się w komplecie na starcie i w dwóch konkurencjach zdobyła 1 miejsce tj. w biegu  4 x 100m pań i 4 x 400 m pań i panów.

W zawodach padły również 2 rekordy szkoły na 4 x 400m. Autorkami pierwszego były panie startujące z 37 numerem na koszulkach i były to : Natalia Pawlikowska ,Patrycja Gąsienica, Natalia Potoczek oraz Maria Galica . Wynik od dzisiaj wynosi 5.11,10. i jest lepszy od wcześniejszego o ponad 7s. W drugiej sztafecie pań z numerem 39 na koszulkach pobiegły : Monika Ryba, Ania Gasienica – Fronek , Iza Szeliga oraz Ania Parzątka.
Panowie w składzie : Rafał Surmiak , Bartek Zygmuntowicz , Kacper Łojas oraz Krystian Ulman ( koszulki z nr 38) pobili o 2 s wynik swoich poprzedników, ale druga sztafeta chłopców zanotowała podobnie wspaniały wynik . Michał Dziwisz , Krzysiek Jędrys , Kacper Śmiałek oraz Kamil Lipowy byli blisko sprawienia niespodzianki .Biegli z numerem 40. Rekord wynosi teraz 4.02.65. Czytaj dalej

Narodowe Święto Niepodległości w Hotelarzu

9 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych odbyła się podniosła uroczystość.  51 kadetów z mundurowych klas pierwszych i drugich ślubowało… dbać o honor Ojczyzny , godność flagi, godła, munduru i szkoły! Uroczyste złożenie przysięgi  obserwowali  przedstawiciele władz wojskowych: ppłk Dariusz Jaraszek, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego, mjr Jerzy Czajka, Szef Wydziału Rekrutacji WKU i lokalnych – Wicestarosta Tatrzański, pan Władysław Filar oraz Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, pan Andrzej Łęcki, a także  nieliczni rodzice i rówieśnicy.

Piękne słowa przysięgi, powtarzane z przejęciem, mądre i szczere życzenia dla młodych adeptów sztuki wojskowej, podkreślające wagę patriotycznych postaw ,  wypowiedziane przez Dyrektora ZSHT, pana Zdzisława Króżla i pana Władysława Filara – dopełniły uroczystego charakteru wydarzenia, które wpisało się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.  Po oficjalnej części  była okazja do obejrzenia spektaklu poświęconego dobroczyńcom: Władysławowi hrabiemu Zamoyskiemu i rodzinie Zamoyskich. Młodzież zaprezentowała zarówno Szkołę Domowej Pracy Kobiet, licytację dóbr zakopiańskich, jak i walkę Zamoyskiego o najpiękniejszy zakątek ziemi – czyli Morskie Oko. Dramatyczne scenki uzupełnił tańcem i pięknym śpiewem szkolny zespół regionalny Hotelorze, wspomagany przez chłopaków z „Budowlanki”.  Ponadczasowe ciągle wydaje się kończące spektakl  przesłanie, zawarte w słowach Zamoyskiego, skierowanych do młodych:

„„Jest nadzieja, że młodzi mniej będą głupi od starych i moralnie więcej warci. Ja w tę poprawę wierzę(…) Wy młodzi będziecie widzieli, że się Polska wspaniale jeszcze zapisze w historii świata”. Czytaj dalej

Lekcja muzealna w Willi Oksza

 

Grupa druga klasy 3Tp wzięła udział wraz z wychowawcą
Panią Barbarą Nowaczyk  w lekcji muzealnej na temat: „ Zakopianina – życie artystyczne XX –  lecia międzywojennego. Zajęcia odbywały się w ramach miesiąca edukacji w Muzeum Tatrzańskim oraz w ramach projektu „Edukację mamy w naturze”.

Podążając za Witkacym uczniowie próbowali  odkryć czy Zakopane uzależnia, a jeśli tak to, w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżono nam twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym. Poznaliśmy artystów o barwnych biografiach, których łączyły silne relacje z Tatrami i dowiedzieliśmy się w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”.

 

Czytaj dalej

30. FINAŁ WOŚP

SIEMA !

Ruszyły przygotowania  do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zespole Szkół Hotelarsko -Turystycznych.

Orkiestra zagra po raz kolejny w Zakopanem 30 STYCZNIA 2022 dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci  .

 

Wszystkich chętnych do kwestowania zapraszam do rejestracji.

Wolontariusze mogą rejestrować się na dwa sposoby :

* Od 8 LISTOPADA online –  przez stronę internetową http://iwolontariusz.wosp.org.pl/ 

Pełnoletni wolontariusz samodzielnie dokonuje zgłoszenia do Sztabu (Sztab ZSHT nr 6362), wolontariusz niepełnoletni zostaje zgłoszony z pomocą opiekuna prawnego!

* Od 15 LISTOPADA stacjonarnie – rekrutacja wolontariuszy przez Szefa Sztabu

Katarzynę Dziewońską Kachnic  w bibliotece szkolnej wg harmonogramu :

 

DYŻUR W BIBLIOTECE :  

Poniedziałek : od 11.30 – 13.30

Środa : od 11.30 – 14.15

Czwartek: od 9.45 – 11.40

Czytaj dalej

V Światowy Dzień Ubogich

 

W dniach 8 i 9 listopada 2021 roku  Młodzież z ZSHT daje żywe świadectwo w solidarności z ubogimi.

Zbiera produkty żywnościowe dla wsparcia kuchni św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem

 

Dzień poświęcony ubogim przyzywa teksty  Słowa  Bożego:  “Dzieci,  nie  miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!” (por. 1 J 3,18) w 2017 r. “Oto biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7) w 2018 r. “Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps 9,19) w 2019 r., “Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7,32) .

Obecność ubogich obok nas nie powoduje irytacji, ale w młodych ludziach budzi należne poczucie sprawiedliwości i solidarności chrześcijańskiej.

 

Bogusława Fijołek rscj

 

Czytaj dalej

STRZYŻENIE I PIELĘGNACJA WŁOSÓW

 

,,Obdarowując biednych miłością, próbuję dać im to, co bogaci mogą mieć za pieniądze’’

Św. Matka Teresa z Kalkuty

 

W ramach Wolontariatu  Szkolnego ZSHT, Pani Maria Brzoskowska  wraz z fryzjerkami z klasy 3 ZBp świadczyła  usługę strzyżenia i pielęgnacji włosów dla osób bezdomnych obsługiwanych przez Kuchnią św.  Brata Alberta oraz dla pensjonariuszy Domu Opieki im. Błogosławionej Siostry Bernardyny prowadzonym przez  Zgromadzenie Sióstr Albertynek w  Zakopanem. Młodzież obdarowując biednych swoim talentem fryzjerskim  ofiarowała im   odważne i wielkie i serce.

DZIĘKUJEMY !!!!

 

Bogusława Fijołek rscj

 

Czytaj dalej

Zbieramy plastikowe nakrętki

Zbieramy plastikowe nakrętki. Liczy się ilość – im więcej plastikowych korków, zakrętek, nakrętek tym lepiej. To, że akcja zbierania zakrętek może komuś pomóc dzisiaj już raczej nikt nie ma wątpliwości.

– Co do nakrętek, to jest kontynuacja akcji trwającej od 10 lat. Zbieramy nakrętki i przekazujemy potrzebującym. W zeszłym roku przekazaliśmy korki na akcję pomocy PATRYKOWI KURNALOWI  10 latkowi choremu na mukowiscydozę.

 

 Tyle ich się marnuje, ludzie nie wiedzą gdzie je przynosić a my mamy miejsce do którego łatwo trafić” –

 

ZSHT ZAKOPANE

ul. Partyzantów 1/5

Jakie zakrętki należy zbierać?
Zbierajmy wszelkie plastikowe zakrętki – bez względu na kształt czy kolor. Są to zakrętki po napojach, kawie, mleku czy jogurtach po produktach spożywczych. Są to również korki po chemii gospodarczej –  po płynach do zmywania i płukania, szamponach. Ważne jest, by do tych zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów.

PRZED BUDYNKIEM SZKOŁY ZNAJDUJE SIĘ CZERWONY POJEMNIK DO KTÓREGO ZACHĘCAMY WRZUCAĆ PRZYNIESIONE KORKI.

Wspomóż akcję . Wkręć się w pomaganie.

 

SPOTKANIE CAMPUS FRANCE

 

Po rocznej przerwie, po raz kolejny, dnia 21pażdziernika  w Zakopanem odbył się Dzień Campus France. W tym roku uczniowie naszej szkoły (klasy 3Tp i 2 T) oraz grupa maturzystów z  Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara pod opieką pani profesor Agnieszki Wójcik-Marduły  spotkali się z panem Michałem Ziębą, koordynatorem oddziału Campus France Polska w Krakowie. Od 2018 r. nasza szkoła  należy do sieci ponad 50 korespondentów Campus France, którzy w środowiskach lokalnych promują jakość francuskiego szkolnictwa wyższego.

Campus France działa pod patronatem rządu francuskiego od 2010 r. We współpracy z uczelniami i konferencjami rektorów promuje francuskie szkolnictwo wyższe na całym świecie oraz oferuje studentom pomoc w zorganizowaniu pobytu we Francji. Przedstawicielstwo Campus France w Krakowie oferuje wszechstronną pomoc polskim licealistom i  studentom, którzy pragną kształcić się na francuskich uczelniach w znalezieniu kierunku studiów, wyborze uczelni oraz w dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z pobytem we Francji. Czytaj dalej

Bieg, marsz, marszobieg oraz konkurs plastyczny „Drugie życie”

 

Kontynuujemy naszą coroczną kampanię „Drugie życie” – Transplantacja masz dar uzdrawiania”.

Celem akcji jest propagowanie przeszczepiania narządów, świadomej decyzji dotyczącej „oświadczenia woli” oraz szeroko pojętej wrażliwości na nieszczęście innych.

Jak co roku zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie na plakat promujący transplantację. Gotowe plakaty wykonane dowolną techniką plastyczną prosimy przynosić do sali 306 lub 402 w terminie do 15 grudnia 2021 r.


Pragniemy aby nasza kampania promowała również zdrowy styl życia, dlatego zachęcamy do aktywności fizycznej. Chodzi o to, aby przebiec lub przejść dowolnej długości dystans ale przebyta trasa ma swoim kształtem przypominać dowolna literę z hasła „DRUGIE ŻYCIE”. Prosimy o dokumentację swojego biegu w postaci zrzutu ekranu przebytej trasy.
Zapraszamy bardzo do zabawy

O szczegóły prosimy pytać Państwa Profesorów: Agnieszkę Górniak, Katarzynę Szurlej, Witolda Gizaka, Agatę Maraszewską.

Czytaj dalej

ZŁOŻENIE WIĄZANKI NA GROBIE ALEKSANDRA DZIEDZICA- PATRONA SZKOŁY BRANŻOWEJ

 

W dniu 28 października 2021 r. uczniowie klasy 1I wraz z opiekunem p. Bernadettą Podsadą złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie patrona Szkoły Branżowej, Aleksandra Dziedzica. Grób znajduje się na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (sektor F4, rząd 1).

Nowy Cmentarz rzadko jest odwiedzany przez większe grupy, w przeciwieństwie do cmentarza na Pęksowym Brzyzku, który zaliczany jest do narodowych nekropolii, a przecież na Nowym Cmentarzu spoczywa wiele wybitnych osób związanych z Zakopanem, Tatrami, a także zasłużonych  dla Polski i o tych postaciach uczniowie mieli okazję posłuchać w czasie wizyty na cmentarzu.

Pochowani na Nowym Cmentarzu są m.in.:

Klemens Bachleda

Bartłomiej Obrochta

Józef Oppenheim

Olga Małkowska (i- symbolicznie- Jej mąż Andrzej)

gen. Marian Januszajtis-Żegota

gen. Mieczysław Boruta –Spiechowicz

gen. Andrzej Galica

Eugeniusz Małaczewski

Helena Sikorska żona gen. Władysława Sikorskiego

Julia Tetmajerowa (matka Kazimierza Przerwy-Tetmajera)

Czytaj dalej

SZKOLNA LIGA BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH

 

Szkolna Liga Sportów Letnich w biegach przełajowych na półmetku.

Odbyły się dwie jesienne edycje biegów przełajowych. 23 września wystartowało 6 dziewcząt i 2 chłopców.

Wygrała Natalia Potoczek, druga była Anna Parzadka, u chłopców Chowaniec Andrzej zajął  drugie miejsce a Dziwisz Mateusz był piąty.

20 października wystartowało 16 dziewcząt i 11 chłopców.

Wygrała Galica Maria, druga była Parządka Anna trzecia Skupień Anna. W rywalizacji chłopców drugi był Klimecki Krystian, trzeci Łojas Kacper a czwarty Chowaniec Andrzej.

Czekamy na wiosenne edycje.

Czytaj dalej

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglosaskich

 

28 października odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglosaskich, w której uczestniczyło 37 zespołów.  W zaciętej rywalizacji najlepsze wyniki osiągnęli:

1 miejsce – Karolina Baniowska i Patrycja Górnik (2E),

2 miejsce – Wiktoria Kułach i Jędrzej Pawłowski (4I)

3 miejsce – Łukasz Bargiel i Szymon Galica (4G).

Gratulujemy!

Czytaj dalej

Szkolna akcja DKMS za nami

 

W dniach 11-15 października br społeczność szkolna ZSHT miała możliwość zarejestrowania się jako potencjalny  dawca  szpiku w bazie DKMS. Jak co roku, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem akcji, za co składamy ogromne podziękowania. W bieżącej edycji zostało zarejestrowanych dwudziestu trzech potencjalnych dawców szpiku. Oznacza to, że jest dla Was ważne zdrowie i życie osób potrzebujących. Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie zarejestrować się na stronie DKMS: https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca.

Dziękujemy bardzo szkolnym Wolontariuszkom z klasy 4G, które czwarty rok z rzędu pracują w szkolnej kampanii DKMS oraz z klasy 2G.

Czytaj dalej

Odpowiedzialność prawna nieletnich

 

Ważny temat, który ma utrwalić znajomość prawa młodych ludzi w tym zakresie ale też przekazać nową wiedzę, która powinna pozostać na trwałe w świadomości każdego z nas. Zajęcia nt odpowiedzialności prawnej nieletnich, zapobiegania cyberprzemocy oraz zagrożeń, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie, przeprowadzili dla uczniów wszystkich klas pierwszych Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem Funkcjonariusze Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii KPP w Zakopanem – Państwo: kom. Agnieszka Szopińska oraz st. asp. Krzysztof Waksmundzki.

Zajęcia dla uczniów naszej szkoły Funkcjonariusze, zawsze chętni na profilaktyczne spotkanie z uczniami ZSHT, prowadzą od wielu lat, za co składamy serdeczne podziękowania.

Czytaj dalej

Sztafetowe biegi przełajowe

 

 

Witamy nowy sezon sportowy w naszej szkole . 4 października odbyły sie zawody z serii „Sztafetowe biegi przełajowe” .Po ostatnich biegach mamy powód do zadowolenia ponieważ 1 miejsce w tej konkurencji zdobyła zarówno sztafeta żeńska z jak i męska. Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięstwa.

Czytaj dalej

ZAWODY – PIŁKA KOSZYKOWA 3X3

Dnia 15.10.2021 na obiektach Mosiru w parku odbyły się zawody z Piłki Koszykowej 3×3. Są to pierwsze tego typu rozgrywki w piłkę koszykową. Pogoda sprzyjała grze ponieważ mimo chłodu w powietrzu i na boisku panowała gorąca atmosfera. W rozgrywkach wzięły udział po 3 drużyny z ZSHT, ZSB i STO. Wśród pań pierwsze miejsce wywalczyła ekipa koszykarek z ZSHT , drugą lokatę niespodziewanie zajęła drużyna STO na miejscu trzecim znalazły się dziewczyn z ZSB.

Inna kolejność miejsc była wśród panów . Tutaj na 1 miejscu znalazła się ekipa z ZSB , a druga była drużyna ZSHT, ostatnie 3 miejsce zostało dla STO.  Mimo wszystko zawodnicy zapewnili nam wiele emocji gra była bardzo wyrównana i walka do samego końca. Czytaj dalej

Wycieczka w Bieszczady Spółdzielni Uczniowskiej „Winien-Ma”

W  dniach 11-13 października 2021 roku odbyła się wycieczka Spółdzielni Uczniowskiej „Winien-Ma”, działającej w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. Była ona dofinansowywana ze środków Spółdzielni.
Było jeszcze ciemno, gdy w poniedziałek o 4.30 uczniowie klas 3Ep i 4E wyruszyli na wycieczkę w Bieszczady. Rozpoczęła się ona wizytą w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Następnie udaliśmy się do Sanoka, gdzie znajduje się największy w Polsce skansen, a właściwie Muzeum Budownictwa Ludowego, które jest świadectwem różnorodności etnicznej i religijnej Bieszczad. Przeniesiono tu zabytkowe cerkwie, drewniane kościółki, synagogę i opuszczone po wojnie chaty. Dzisiaj, starannie odrestaurowane, dostarczają unikalnych informacji o historii tych terenów. Czytaj dalej

Otrzęsiny w Internacie ZSHT w Zakopanem

 

07 października 2021r. w internacie ZSHT odbyły się otrzęsiny „kociaków”- nowych mieszkańców naszego internatu.

Uroczyste otrzęsiny rozpoczęły się od serdecznego powitania wszystkich zgromadzonych gości: Pana Kierownika, wychowawców oraz najważniejszych członków imprezy, uczniów klas pierwszych oraz tych, którzy zamieszkali z nami w tym roku

Zanim „nowi” złożyli przysięgę musieli dokonać autoprezentacji, rozwiązać testy sprawdzające ich wiedzę z zasad obowiązujących w internacie, znajomości przysłów i ciekawostek geograficznych i nie tylko, nazwać przedmioty  ukryte w Pudełku Skarbów mając do dyspozycji tylko zmysł dotyku, namalować  portret-karykaturę wylosowanego wychowawcy, wypić mleko ze spodeczka i wykazać się sprawnością przeciągając linę ze starymi mieszkańcami. W konkurencji „portret’ „kociaki” poradziły sobie świetnie, wykazując spore zdolności plastyczne a ich sprawność fizyczna zaliczona została na 5. „Koty” okazały się być silniejsze od grupy starych mieszkańców. Ostatnim elementem zabawy było picie mleczka ze spodeczków. Czytaj dalej

Konkurs Wiedzy o Francji

 

12 października, po  dwuletniej przerwie, spotkaliśmy się na dorocznym Konkursie Wiedzy o Francji.

W tym roku w zawodach wzięło udział 14 dwuosobowych zespołów z klas 1T,2T,3Tp,3Gp oraz 4T. Uczniowie rozwiązywali test, który obejmował wiedzę z geografii, podziału administracyjnego, religii, gastronomii, zabytków i poloników paryskich.
Tym razem w zmaganiach konkursowych bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy 3Gp:
– Faustyna Zarycka i Katarzyna Cudzich,
– Kacper Budz i Mateusz Chowaniec,
– Natalia Gil i Marta Jędrol.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom. Zapraszamy ponownie za rok.

Organizatorki: Anna Dziadosz i Maria Bobik

Czytaj dalej

WYJŚCIE Z KLASĄ 3TP DO HOTELU CROCUS****

 

Klasa 3Tp  pod opieką Pani Barbary Nowaczyk  i Pani Agaty Serwickiej udała się na lekcji pracowni turystycznej do Hotelu Crocus. Naszymi uczniami zaopiekowała się Pani kierownik działu marketingu, która opowiedziała nam jakie zadania wykonują pracownicy marketingu w hotelu. Młodzież  dowiedziała się, że jednym z podstawowych ich celów jest śledzenie cen konkurencji oraz przygotowanie ofert i akcji promocyjnych, a także opieka nad grupami.  Uczniowie zobaczyli,  jak wygląda praca na różnych stanowiskach w tym obiekcie, jak kształtują się ceny w poszczególnych okresach roku.  Młodzież  miała okazję obejrzeć wybrane pokoje, sale konferencyjną oraz restaurację w hotelu. Poznali także zasady rekrutacji pracowników w tym obiekcie. Czytaj dalej

Informatycy w natarciu czyli wycieczka klasy 2I do Krakowa

Gdy w górach spada pierwszy śnieg to znak, że zaraz zaczną w nasze rejony ściągać coraz to większe tłumy turystów. Uznaliśmy, że na przekór panującym trendom, gdy 13 października z nieba zaczął sypać biały puch, my podążymy w przeciwnym kierunku – do grodu Kraka. I tak oto klasa 2I, na czele ze swoim wychowawcą Panem Adrianem Zającem i Panem Marcinem Mirskim wyruszyła do naszej dawnej stolicy kraju. Cel był prosty – napełnić płuca (jeszcze) ciepłym powietrzem z nizin, pobrać lekcję taktyk i strategii wojennych od samego Jana III Sobieskiego i na końcu wprowadzić je w życie w czasie iście militarnych starć.

Pierwszym punktem naszych wojaży był dobrze wszystkim znany, lecz nadal zapierający dech w piersiach zamek królewski na Wawelu. Aczkolwiek ta druga cecha mogła mieć coś wspólnego z tym, iż krakowskie powietrze okazało się bardziej rześkie niż pierwotnie zakładano. Lekcja muzealna, w której mogliśmy wziąć udział, przybliżyła nam postać jednego z naszych najznamienitszych władców. Poza największym w Europie zbiorem oryginalnych namiotów z czasów Imperium Osmańskiego mogliśmy posłuchać o wspaniałych zwycięstwach Jana III Sobieskiego, a także uchylić rąbka tajemnicy legendarnej, polskiej formacji wojskowej – słynnej na cały świat husarii. Czytaj dalej

VII SZKOLNY RAJD SZLAKIEM PATRONA SZKOŁY

W pięknej scenerii jesienno-zimowej odbył się rajd szlakiem patrona ZSHT – hrabiego Władysława Zamoyskiego. Uczniowie 14 klas ( pierwszych i drugich technikum oraz szkoły branżowej) wędrowali ulicami Zakopanego w kierunku Kuźnic i nieco dalej – do Samotni Brata Alberta, odkrywając miejsca, związane z życiem i działalnością patrona szkoły. Niezwykłą postać i nieocenione zasługi dla miasta i okolic nasi uczniowie poznawali poprzez odnajdywanie zaznaczonych na mapie punktów i odczytywanie właściwych opisów. Pozyskane informacje wykorzystywali do rozwiązania krzyżówki. Dzięki uprzejmości TPN mogliśmy zwiedzić Spichlerz z ekspozycją poświęconą rodzinie Zamoyskich i pogłębić wiedzę w Centrum Edukacji TPN. Zakończenie rajdu odbyło się w Kuźnicach przy schodach (kiedyś prowadzących do dworu Homolacsów). Słodki poczęstunek dla klas zapewniła nam Spółdzielnia Uczniowska Winien-Ma przy ZSHT. To był bardzo udany dzień.   Czytaj dalej

Szkolne dni KOMÓRKOMANII

Przypominamy, że jeszcze w piątek 15.października można rejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego w ramach szkolnych dni KOMÓRKOMANII przeprowadzanych wraz z fundacją DKMS.

Jesteś pełnoletni, jesteś gotowy w przyszłości pomóc chorym ludziom- zarejestruj się. Wolontariuszki odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wątpliwości.

Zapraszamy od 8.45 do 12.40 w holu głównym