Aktualności – Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych

Zakończenie szkolnej ligi sportów

7 czerwca w Hali Sportowej MOSiR Zakopane odbyło się zakończenie szkolnej ligi w narciarstwie biegowym oraz szkolnej ligi sportów letnich w biegach przełajowych.
W klasyfikacji ligi biegów przełajowych w kategorii dziewcząt 2 miejsce zajęła Natalia Potoczek 3 miejsce Anna Skupień, w kategorii chłopców wygrał Aleksander Głód, drugi był Szymon Budz, 6 miejsce zajął Patryk Kucharski.
W klasyfikacji ligi sportów zimowych w biegach narciarskich w kategorii dziewcząt 4 miejsce zajęła Alicja Galica, 5 miejsce Joanna Słaby. Wśród chłopców 2 miejsce Szymon Budz ,3 miejsce zajął Bartek Celej, 5 miejsce Patryk Kucharski.
W końcowej klasyfikacji obu lig bezkonkurencyjnych okazał się ZSHT. Read more

Job Shadowing Split

W dniach 3 czerwca do 7 czerwca 2024 roku cztery nauczycielki oraz Dyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych uczestniczyli w mobilności typu jobshadowingw ramach Projektu pt. „Jak uczyć, aby nauczyć?” o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000118988 z projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+. Read more

Wycieczka do muzeum Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia

29 maja 2024 roku klasa 1T1 uczestniczyła w wycieczce do nowo powstałego muzeum położonego u wylotu Doliny Kościeliskiej – Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia (TAPZ).

Uczniowie pod okiem przewodnika tatrzańskiego zapoznali się z procesami, które przyczyniły się do powstania Tatr. Tematami przewodnimi były m.in.: temperatura i ciśnienie, tektonika, lodowce, grawitacja, woda oraz działalność człowieka.
Read more

Job-shadowing – Chorwacja

W dniach 29.04.2024 – 10.05.2024 r. trzy nauczycielki przedmiotów zawodowych z gastronomi i turystyki z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych uczestniczyły w mobilności job-shadowing w ramach projektu o numerze  2023-PL01-KA121-VET-000118975  realizowanego z programu Erasmus+.

Organizacja przyjmująca EU Mobility Croatia przygotowała bogaty program pobytu.
W pierwszym dniu odbyło się spotkanie organizacyjne, gdzie panie poznały pracowników i wolontariuszy, którzy podczas pobytu służyli im wszechstronną pomocą. Zapoznano ze harmonogram szkoleń i obserwacji. Podczas spaceru pokazano miejsca gdzie uczestniczki miały obserwować działalność instytucji biorących udział w projekcie. Przy okazji poznały Split i jego główną atrakcję turystyczną Pałac Dioklecjana- w którego pobliżu znajdowała się większość zaplanowanych do obserwacji miejsc.

Read more

Projekt Unijny Praktyki w Splicie 2024

W ramach programu Erasmus+, projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000118975, uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem po raz kolejny, uczestniczyli w praktykach zagranicznych. W okresie od 22.04.2024r do 10.05.2024r. grupa 16 uczniów szkoły pod opieką dwóch nauczycielek odbyło praktyki zawodowe w Chorwacji. Praktykę zawodową w Splicie odbyło czternastu uczniów Technikum w zawodach: technik informatyk, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki oraz dwóch uczniów szkoły branżowej w zawodach kucharz i cukiernik.
Read more

Zakończenie klas maturalnych

W piątek, 26. kwietnia 2024 roku pożegnaliśmy uczniów klas maturalnych. Podczas uroczystości przemawiał pan dyrektor Zdzisław Króżel oraz pan wicestarosta Władysław Filar. Obaj przypomnieli abiturientom, że w życiu ważna jest zarówno przeszłość, jak i dzień dzisiejszy, by móc iść otwartą drogą w przyszłość.
Uczniowie z rąk pana dyrektora odebrali nagrody statutowe oraz za najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Byli to:
z klasy 5Ap: Marta Gał
z klasy 5Tp: Zuzanna Mrugała, Weronika Stachoń-Groblowy, Małgorzata Szczerba
z klasy 5Ep: Patrycja Prokop, Magdalena Palenica, Zofia Piczura, Natalia Mateja, Klaudia Wysocka, Piotr Giewont, Bartłomiej Obrzut, Gabriela Antoł, Martyna Kaleta, Natalia Gąsienica-Lizoń, Ewelina Świder
z klasy 5Ip: Krystian Adamczyk, Kacper Dawid, Grzegorz Styrczula, Bartłomiej Suchowian
z klasy 5Gp: Natalia Gil.

Festiwal Zawodów w Krakowie

W dniach 22-25.04.2024 uczniowie: Aleksandra Łukaszczyk. Anna Migiel, Michał Gacek i Jakub Fryźlewicz pod opieką pani Joanny Ząbkowskiej-Para i Joanny Złotkowskiej przygotowali promocję ZSHT podczas tegorocznej edycji Festiwalu Zawodów w Krakowie.

Formuła Festiwalu ma charakter branżowy i polega na prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły wyższe. Prezentacje uzupełniają przedstawiane przez małopolskich przedsiębiorców możliwości zatrudnienia w danym zawodzie. Festiwal, na przestrzeni lat, stał się ważnym miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu.
Festiwal Zawodów w Małopolsce to święto szkolnictwa zawodowego. W czasie jego trwania uczniowie szkół kształcących zawodowo prezentują w sposób interaktywny zdobyte umiejętności zawodowe.

Read more

Finał Ogólnopolskiej Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej

Wyjazd do Warszawy udany. Sławni w całym ZSHT młodzi inwestorzy: Konrad Lasak, Bartek Krzysiak i Krzysztof Jędrys z kl. 3I pod opieką Pani Barbary Nowaczyk zajęli 6 miejsce w finale Ogólnopolskiej Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, która odbyła się w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spokojnie możecie powierzyć im swoje oszczędności, a oni je pomnożą dla Was, za niewielką prowizję. W tegorocznej edycji SIGG brało udział 29809 uczniów, którzy stworzyli 11717 zespołów i inwestowali w akcje, ETF’y
i kontrakty terminowe notowane na GPW. Do finału dostało się 26 zespołów
z całej Polski. Nasi finaliści, pomimo, że 25.04 parkiet od rana świecił na czerwono, ok 15:00 przystąpili do ataku i walka zakończona o 17:05 przyniosła im zyski. Nagroda wręczona przez Prezesa Zarządu Giełdy ok. 18:30 stanowiła 6 krotność tych zysków. WIELKIE GRATULACJE!!!
Read more

VIII Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców pt. „Turystyka i sport – wybrane zagadnienia”

W dniu 25 kwietnia br. odbyła się w formie on-line na platformie Zoom VIII Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców pt. „Turystyka i sport – wybrane zagadnienia” organizowana przez Instytut Nauk Humanistycznych i Turystyki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz Podhalańskie Koło Naukowe Turystyki. Celem przyświecającym tegorocznej konferencji były zagadnienia związane m.in. z turystyką aktywną, sportem oraz promocją zdrowego stylu życia. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół ponadpodstawowych m.in. z Krakowa, Myślenic i Jabłonki. Naszą Szkołę reprezentowali Uczniowie z następujących klas:

1T – Dominika Kamińska, Dominik Nowak oraz Jan Dorula – „Turystyka aktywna jako jeden z elementów zdrowego stylu życia”
1T1 – Wiktoria Jagła i Wiktoria Skupień – „Turystyka aktywna oraz rekreacja jako jeden z elementów promocji zdrowia”
3T – Martyna Król i Karolina Galica – „Turystyka aktywna – turystyka rowerowa po Skalnym Podhalu”

Opiekunem grup była Pani mgr M. Gawlas

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w konferencji w przyszłym roku !
Read more

XXVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

18 kwietnia 2024 r. we wszystkich polskich diecezjach odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”. Konkursowe eliminacje przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. W drugim etapie na poziomie Diecezjalnym Krakowie z naszej szkoły wytypowane zostało trzech uczniów : Skwarek Marcin – klasa 5 Ip ; Piczura Zofia – klasa 5Ep ; Palenica Magdalena klasa – 5Ep.
s. Bogusława Fijołek
Read more

3 edycja XXVIII Szkolnej Ligi Sportów Letnich

16 kwietnia na Górnej Równi Krupowej odbyła się 3 edycja XXVIII Szkolnej Ligi Sportów Letnich w biegach przełajowych. Licealiadzie bardzo dobrze wypadli uczniowie Hotelarza w kategorii mężczyzn zwyciężył Budz Szymon 4 był Patryk Kucharski, 7 miejsce zajął Bukowski Maciej,8 miejsce Konieczko Maksymilian, 9 m. Klag Jakub. W kategorii kobiet 3 miejsce zajęła Skupień Anna, 4 była Potoczek Natalia, 5 m. Galica Alicja. Opiekunami byli W. Dobrowolska i R. Jakubski
Gratulujemy !!! Read more

Konkursu “Karieromat”

W poniedziałek, 15 kwietnia br. uczniowie klasy 4T oraz trzy osoby z klasy 5Tp brały udział w drugim etapie konkursu “Karieromat”.
Konkurs przeprowadzony został w szkole pod okiem pani Małgorzaty Domagały, przedstawiciela Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych Polprom. Fundacja prowadzi działania na rzecz budowania mostu między systemem edukacji a rynkiem pracy. Promuje aktywność zawodową, propaguje przedsiębiorczość. Wspiera współpracę międzysektorową na rzecz budowania stabilnego zatrudnienia. Nasi uczniowie zdobyli wiedzę praktyczną oraz odebrali nagrody za najlepsze wyniki konkursu.
Read more

Kiermasz ciast dla Marysi

Nasza Szkoła włączyła się w pomoc dla Marysi Białońskiej z Bańskiej Niżnej, która cierpi na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki typu 20 i potrzebuje kosztownego leczenia, aby zatrzymać chorobę prowadzącą do całkowitej ślepoty.
We wtorek 9 kwietnia 2024 roku odbył się charytatywny kiermasz ciast i przekąsek. Dzięki wielkiej życzliwości Dyrekcji, Nauczycieli, Pracowników i Uczniów zebraliśmy kwotę w wysokości 2 875,37 złotych! Dziękujemy klasie 4T za inicjatywę oraz Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za przygotowanie wszystkich wspaniałości, które cieszyły nasze podniebienia.
Marysi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia! Marysiu, oby spełniły się słowa przyświecające naszej inicjatywie: „Z nami zobaczysz”.

XLV Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

We wtorek, dnia 9 kwietnia 2024 r, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem odbyły się eliminacje powiatowe XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Turniej ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Read more

Wycieczka do Centrum Edukacji Przyrodniczej

W dniu 8 kwietnia br. uczniowie klasy 4T zapoznali się z ofertą Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN pod opieką pani Joanny Ząbkowskiej oraz pani Barbary Nowaczyk. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych.

Wycieczka do Muzeum Tatrzańskiego

W dniu 5 kwietnia br. w ramach zajęć uczniowie klasy 2Tg (grupa turystyczna) oraz klasy2T (jedna grupa) pod opieką pani Joanny Ząbkowskiej zapoznali się ze zbiorami Muzeum Tatrzańskiego. Stała wystawa w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego opowiada o historii, kulturze i przyrodzie Zakopanego, Tatr i Podhala. Jest to temat niezwykle ciekawy i bardzo szeroki, aby go przybliżyć autorzy wystawy wybrali motyw SPOTKANIA – wydarzenia, które dla tego regionu jest niezwykle istotne i którego efekty w dużej mierze decydują o jego fenomenie.
Rozpoczęło się ono w przeszłości i trwa do dziś. Jego uczestnicy to miejscowa ludność, gospodarująca tu od wieków i przyjezdni, którzy począwszy od połowy XIX wieku odwiedzają to miejsce sezonowo, bądź osiedlają się w nim na stałe by wspólnie z góralami, w wielu wymiarach, wpływać na jego kształt i aurę. Read more

Szkolne Prawybory Samorządowe

MŁODZI GŁOSUJĄ

W piątek 5 kwietnia odbyły się Szkolne Prawybory Samorządowe „Młodzi Głosują”. Uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych wysłuchali prezentacji na temat samorządu terytorialnego w Polsce, obowiązujący procedur wyborczych oraz uczestniczyli w symulacji wyborów na wójta i burmistrza.
Akcja miała charakter przede wszystkim profrekwencyjny , aby zachęcić młodych wyborców do oddania świadomego głosu w wyborach samorządowych 7 kwietnia !!! Read more

Półfinał wojewódzki w piłce ręcznej

18 marca w Sułkowicach odbyły się półfinały wojewódzkie w piłce ręcznej dziewcząt.
Dobrze wypadła drużyna ZSHT wygrała dwa mecze, jeden przegrała, pokonała nawet zwyciężczynie rozrywek. Niestety o miejscu zadecydował,bilans bramek straconych i zdobytych. Ostatecznie Hotelarz zajął 3 miejsce w rozgrywkach. opiekunem był Radosław Jakubski
Gratulujemy !!! Read more

Konkurs z Przedsiębiorczości

W dniu 27 marca 2024 r., uczniowie klasy 1IR – Julia Waksmundzka, Maria Bader, Zuzanna Kurowska oraz uczniowie klasy 2 T – Natalia Gałdyn, Weronika Słomka, Patryk Kucharski, Anna Pawlikowska – ZSHT w Zakopanem uczestniczyli w konkursie z przedsiębiorczości pt. „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość” w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Do XI edycji w/w konkursu w bieżącym roku przystąpiło ok. 200 uczniów.
Read more

Wizyta zawodoznawcza kl. 4T

W dniu 25 marca br. uczniowie kl. 4T w ramach zajęć z pracowni turystyki  zaznajamiali się z ofertą usług turystycznych Zakopanego. Odwiedzili bogatą kolekcję nagród Kamila Stocha w Kamilandzie oraz hotel Aquarion.

W galerii znajdują się wszystkie sportowe trofea Kamila, liczne pamiątki i fotografie. Z bliska podziwiać można prawie pół tysiąca eksponatów, w tym między innymi medale olimpijskie, Złote Orły czy Kryształowe Kule.
Hotel Aquarion Family & Friends to elegancki, czterogwiazdkowy obiekt zlokalizowany przy ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem. Oferuje 136 komfortowych i bogato wyposażonych pokoi.
Opieka: Joanna Ząbkowska-Para i Barbara Nowaczyk

Read more

Ogólnopolska Olimpiada Zawodowa „Rok przed dyplomem”

W dniu 22 marca br uczniowie klasy 4T, Aleksandra Łukaszczyk, Ewa Starowolska oraz Michał Gacek reprezentowali naszą szkołę w regionalnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem” objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Kuratora Oświaty w Lublinie oraz wielu innych. Do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zawodowej „Rok przed dyplomem” zgłosiło akces 59 szkół technicznych zlokalizowanych w 43 miejscowościach położonych na terenie 10 województw /woj. kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie/.
Opiekun: Joanna Ząbkowska-Para

Read more

Konkurs Języka Angielskiego Zawodowego

Dni 14 marca odbyła się kolejna edycja Konkursu z Języka Angielskiego Zawodowego. Tegorocznymi zwycięzcami zostali:
Magdalena Wirmańska 5GP – specjalność gastronomiczna,
Karolina Baniowska 4E – specjalność ekonomiczna,
Michał Gacek i Roxana Chudy 4T ex aequo – specjalność turystyczna
i Dagmara Majerczyk 4I – specjalność informatyczna.
Zwycięzcom gratulujemy!

Sebastian Kucharski

Read more

Szkolny Konkurs Wielkanocne Jajo

W dniu 22 marca br. w auli szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Wielkanocne Jajo pod opieką organizatorek p. Elżbiety Malinek–Kocuby i p. Danuty Gruszczak . Startowało 27 zespołów z różnych klas. Zadaniem uczestników było przygotowanie jaja wielkanocnego dowolną techniką i wyeksponowanie go na stole w dekoracji związanej ze świętami Wielkiej Nocy. Uczniowie wykazali się świetnymi pomysłami i dużą kreatywnością. Na pierwsze trzy miejsca głosowało Grono Pedagogiczne, jury dodatkowo wyróżniło 3 zespoły.
I miejsce – stolik nr 3 Emilia Szostak i Weronika Pańszczyk z kl. 4G
II miejsce – stolik nr 2 Krystyna Kicak i Anna Zubek z kl. 1B
III miejsce – stolik nr 19 Emilia Słodyczka i Adriana Kuchta kl. 4T
Read more

Pielgrzymka maturzystów do Kalwarii Zebrzydowskiej

Pielgrzymka rozpoczęła się od modlitwy uczniów przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, następnie młodzież wysłuchała konferencji, którą wygłosił Ks. Konrad Kozioł, dyrektor wydziału katechetycznego kurii metropolitalnej w Krakowie. Głównym punktem modlitwy była Eucharystia pod przewodnictwem o. bp Damiana Muskusa OFM, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.
Read more

Pisanki Wielkanocne dla Seniorów

Jak co roku nasza młodzież własnoręcznie wykonała pisanki Wielkanocne z przeznaczeniem dla podopiecznych naszych Wolontariuszy, którzy przez cały rok, każdego tygodnia pomagają Seniorom na terenie całego Zakopanego.
Dziękuję każdej osobie, która włączyła się w ten piękny gest zauważenia ludzi, którzy potrzebują najbardziej ludzkiej życzliwej obecności .

s. Bogusława Fijołek
Read more

kuchnia Brata Alberta

Wrażliwość serca – pomoc osobom bezdomnym

Czas Wielkiego Postu między innymi ma na celu uwrażliwienie naszego serca i zachętę do codziennego niesienia pomocy tym którzy mniej mają z różnych powodów.
Suche produkty żywnościowe, środki czystości zostały przekazane Siostrom Albertynkom prowadzącym kuchnię Brata Alberta w Zakopanem.
Wszystkim, którzy włączyli się w ten gest życzliwości podczas Wielkiego Postu serdecznie dziękuję : 1A; 3G; 5Ep; 2I; 3T; 4I; 5Ap; 2T ; jednej uczennicy z klasy 1IR; młodzieży mieszkającej w internacie oraz pracownikom Internatu
s. Bogusława Fijołek.
Read more

Spotkanie 2i ze Strażą Miejską w Zakopanem

Dnia 18.03.2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Straży Miejskiej w Zakopanem z uczniami klasy 2I. Przypomniano przykłady sytuacji, w których Straż Miejska ma obowiązek reagować, jak również sposoby możliwej interwencji. Strażnicy zaprezentowali pełne umundurowanie, narzędzia pracy codziennej, m. in. środki przymusu bezpośredniego oraz wyposażenie stosowane do ratowania i zabezpieczania zwierząt.
Warto wiedzieć, że od stycznia 2024 r. Straż Miejska w Zakopanem, wychodząc naprzeciw bieżącym potrzebom miasta, zaopatrzona została również w dwa pełne zestawy do ratowania życia ludzkiego (wraz z defibrylatorami). Są one zamieszczone w radiowozach, dzięki czemu mogą być wykorzystane w każdej chwili. Część strażników miejskich odbyła także zakończone egzaminami kwalifikowane kursy udzielania pierwszej pomocy.

Warsztaty kulinarne dla uczniów ze Swarzędza

W dniach 18 – 20 marca br. młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich ze Swarzędza, kształcąca się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa, pod opieką p. Karoliny Nowak i p. Katarzyny Rezler uczestniczyła w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w naszej szkole.

W pierwszym dniu pod kierunkiem p. Danuty Gruszczak zostały przygotowane potrawy kuchni góralskiej – kwaśnica na żeberkach, kluski tarciane (hałuszki) z bryndzą, moskole z masłem czosnkowym, kołoc na słodko, ciasto kremarz góralski, fizoły ze śliwką suszoną.

Read more

Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w piłce siatkowej

11.03.2024 r. w Hali Sportowej MOSiR Zakopane odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach udział brały 3 drużyny dziewcząt i 4 drużyny chłopców szkół średnich. Bardzo dobrze wypadły drużyny Hotelarza chłopcy zajęli 1 miejsce przed LO i Budowlanką, 4 miejsce zajął Cech, dziewczęta uległy tylko LO 3 miejsce zajęła Budowlanka Awans do zawodów rejonowych zdobyły drużyny: dziewczęta z Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera i chłopcy z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych.
Gratulujemy !!!!
Read more

Międzyszkolne Zawody Matematyczne

W dniu 02.03.2024 (sobota) odbyły się Międzyszkolne Zawody Matematyczne. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczestników.

Wszyscy mierzyli się z różnymi zadaniami matematycznymi, zarówno łatwiejszymi i trudniejszymi. Uczestników tego konkursu było około 140, zarówno ze szkół z Zakopanego jak i Nowego Targu, Rabki-Zdroju, Jabłonki i Lipnicy Wielkiej.
Teraz czekamy na wyniki i rozdanie nagród, które odbędzie się połowie kwietnia.

1 Marca – Święto Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Jak co roku w Zakopanem odbywa się pod pomnikiem Józefa Kurasia w Parku im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tegoroczne obchody prowadziły uczennice ZSHT, apel pamięci przeczytali uczniowie szkół ponad podstawowych z powiatu tatrzańskiego. Pod pomnikiem zostały złożone wiązanki przez władze miasta , starostwa, organizacje, szkoły. opiekunem była Wioletta Dobrowolska.
Read more

Zimowe Europejskie Igrzyska VIRTUS 2024 Zakopane

Zimowe Europejskie Igrzyska VIRTUS 2024 Zakopane były jednocześnie Mistrzostwami Świata i Europy. Zawody w dniach 3-8.03.2024 w Zakopanem. Organizatorem był Związek Stowarzyszeń Sportowych SPRAWNI RAZEM. 200 zawodników rywalizowało w 4 dyscyplinach sportowych; halowej piłce nożnej , koszykówce 3×3, wioślarstwie na trenażerze, narciarstwie alpejskim. Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły na rozegranie biegów narciarskich. Rywalizacja odbywała się na obiektach COS Zakopane i na Kasprowym Wierchu w kotle Gąsienicowym w czterech konkurencjach alpejskich: w supergigancie, slalomie, gigancie i kombinacji alpejskiej. Zawodnicy startowali w trzech kategoriach niepełnosprawności ( II1- lekka, II2 – Zespół Downa, II3 – Autyzm i spektrum autyzmu). Uczniowie ZSHT jako wolontariusze pomagali w podczas zawodów, dziewczynki w strojach regionalnych uczestniczyły w codziennych dekoracjach zawodników. Zespół góralski Hotelarze wystąpił na ceremonii zakończenia zawodów. Opiekunem była Wioletta Dobrowolska.
Read more

Wyjazd klasy 2tg na lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie

W dniu 6 marca br. grupa turystyczna klasy 2tg wraz z panią Joanną Ząbkowską-Para i wychowawczynią panią Iwoną Nemś miała możliwość, w ramach swojej specjalizacji, uczestniczyć w zajęciach na lotnisku Balice oraz obejrzeć hotel tranzytowy Hilton Garden Inn. Uczniowie dowiedzieli się o liście gatunków roślin i zwierząt CITES oraz przedmiotach, które zostały odebrane podróżnym. Przedstawicielki z klasy zademonstrowały demo na pokładzie samolotu korzystając z wcześniej zdobytej wiedzy na kursie stewardes. Mimo, że pogoda nie sprzyjała uśmiechy na twarzach uczestników były obecne. Wiedza z zajęć z hotelarstwa i transportu została zweryfikowana i szczęśliwie wróciliśmy do Zakopanego.
Read more

Wyjście Branżowe do Czerwonego Dworu

W dniu 4 marca br. w ramach zajęć klasa 4t pod opieką pani Joanny Ząbkowskiej -Para i Barbary Nowaczyk uczestniczyli w krotkim wykładzie w willi Czerwony Dwór. Informacje o architekturze drewnianej, stylu zakopiańskim a także o aktualnej wystawie przekazały panie pracujące w obiekcie Centrum Kultury Rodzimej. Warto wspomnieć, że cyt.: „Czerwony Dwór znajdujący się w sercu Zakopanego – to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych willi Zakopanego, która gościła znamienitych artystów. Wybudowana została w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim. Mniej więcej w połowie lat 20. XX wieku willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór”. Nazwa przetrwała do dziś.”
Read more

Międzynarodowy Dzień Frankofonii – spotkanie Campus France

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Frankofonii przypada na 20 marca. Dzień ten obchodzony jest we Francji i innych krajach francuskojęzycznych i upamiętnia powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii w 1967 roku. Organizacja zrzesza 57 krajów o statusie członków oraz 20 państw obserwatorów. W 1995 roku Polska została przyjęta do Ruchu Państw Frankofońskich w charakterze obserwatora. Read more

Projekt Unijny – Kurs językowy w Malmo

W dniach od 04.03.2024 r do 15.03.2024 r. rozpoczynamy rekrutację na kurs językowy w ramach projektu „Jak uczyć, aby nauczyć? o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000118988 skierowanego do nauczycieli zatrudnionych w Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem.

Projekt realizowany będzie w terminie:

24.06.2024r. – 05.07.2024 r.

Miejsce mobilności: Malmӧ – Szwecja

Instytucją przyjmującą jest firma EU MOBILITY SVERIGE
w Limhamn  Malmӧ

Read more

23 Powiatowy Konkurs Ortograficzny

29 lutego 2024 roku uczniowie czterech szkół ponadpodstawowych zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. Tekst dyktanda, który napisała pani Halina Styrczula, przeniósł uczestników na łono natury, gdzie „mieszczuch hebluje wzdłuż i w poprzek chyboczący się kurnik, sadzi jarmuż i sieje pszenżyto”.

Po wyrównanej walce Komisja Konkursowa, złożona z polonistek z Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego i organizatora- Zespołu Szkół Hotelarsko- Turystycznych przyznała następujące miejsca:

1 miejsce Karol Konieczny ZSHT
2 miejsce Kacper Fiedor LO
3 miejsce ex aequo: Zuzanna Pabin ZSMS
Wojciech Ustupski LO
Martyna Karnafel LO

Laureaci otrzymali piękne nagrody, które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem, zaś wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy.
Na zgłodniałych uczestników czekały pyszne przekąski przygotowane przez uczniów klas gastronomicznych pod kierownictwem pani Danuty Gruszczak.
Read more

10 edycja Slalomu Maratonu Zakopane

Jubileuszowa 10 edycja SLALOMU MARATONU ZAKOPANE rozegrana w niedzielę 25.02.2024 na Kasprowym Wierchu. W wydarzeniu brały udział dwie uczennice Anna Pawlikowska i Patrycja Pawlikowska, oraz Wioletta Dobrowolska jako delegat techniczny PZN.
Slalom Maraton Zakopane to charytatywne zawody narciarskie, których celem jest całoroczne wsparcie sportowców z niepełnosprawnościami, trenujących przy Fundacji HANDICAP Zakopane.
W kategorii junior 2 miejsce zajęła Anna Pawlikowska 4t, która w rywalizacji pokonała kilku mężczyzn.
Gratulujemy !!!
Read more

Mistrzostwa Powiatu w snowboardzie

9 lutego 2024 r. na stoku narciarskim Suche „U Jędrola” odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w Snowboardzie były to eliminacje do zawodów wojewódzkich. Zawody zdominowali uczniowie szkoły sportowej czynni zawodnicy tej dyscypliny. W kategorii dziewcząt 9 była Marysia Bryjak , 11 Agnieszka Bubla wśród chłopców 4 miejsce zajął Chowaniec Maciej, 5 był Patryk Kucharski . Opiekunem był Leszek Lesisz

Gratulujemy !!!
Read more

II edycja ligi biegowej Mały Bieg Gąsieniców

W poniedziałek 26 lutego rozegrana została druga edycja ligi w narciarstwie biegowym – MAŁY BIEG GĄSIENICÓW mimo niesprzyjającej pogody udało się przeprowadzić na trasach biegowych COS rywalizację. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. W kategorii dziewcząt 3 miejsce zajęła Alicja Galica ,4 była Joanna Słaby , 5 była Patrycja Chowaniec wśród chłopców 2 miejsce zajął Szymon Budz, 3 był Bartek Celej, 4 Patryk Kucharski, 5 Jakub Mikołaj Galica. Opiekunem była Wioletta Dobrowolska.
Gratulujemy !!!
Read more

Finał II Etapu Konkursu ,,Bądź Nowoczesnym Przedsiębiorcą w Swojej Ojczyźnie”

W dniu 9 lutego w Krakowie uczennice klasy II o profilu ekonomicznym: Weronika Zawadzka, Kasia Bochula i Paulina Kaczmarczyk pod opieką Pani Barbary Nowaczyk wzięły udział w II etapie II edycji konkursu na biznesplan zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym i Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego. Projekt naszych uczennic „Virtual Connect”, prezentujący platformę internetową umożliwiającą uczestniczenie w koncertach i wydarzeniach kulturalnych na całym świecie, zakwalifikował się do II etapu konkursu, do którego zaproszono 10 zespołów z 51 zgłoszonych do konkursu.
Rywalizacja była bardzo wyrównana. Nasze uczennice zaprezentowały swój projekt przed kapitułą konkursu i mamy nadzieję, że ich zmysł przedsiębiorczości i kreatywna wizja zaowocuje w przyszłości sukcesami w prowadzeniu własnego biznesu.
Read more

Job shadowing w Chorwacji

W dniach od 26.02.2024 r do 08.03.2024 r. rozpoczynamy rekrutację na Job shadowing w ramach projektu

„Jak uczyć, aby nauczyć? o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000118988  skierowanego do nauczycieli zatrudnionych w Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem.

Projekt realizowany będzie w terminie: 03.06.2024r. – 07.06.2024 r.

Miejsce mobilności: Split – Chorwacja

Instytucją przyjmującą jest firma EU Mobility Croatia w Split Read more

Konkurs Pierwszej Pomocy

SZKOLNY KONKURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

Czy byliście kiedyś w Bombaju – jednej z największych metropolii na świecie?
Oczywiście – w środę, dnia 31 stycznia 2024 roku, pod patronatem Samorządu Uczniowskiego, odbył się w Naszej szkole Konkurs Pierwszej Pomocy, podczas którego zabraliśmy Naszych uczniów na wycieczkę samolotem do tego pięknego, indyjskiego miasta. Read more

Szkolny Konkurs Ortograficzny

Szkolny Konkurs Ortograficzny rozstrzygnięty!!!
25 stycznia 2024 roku w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych uczniowie naszej szkoły zmagali się zawiłościami polskiej ortografii.
W konkursie wzięło udział 47 uczniów i uczennic z różnych klas. Nadzieją napawa fakt, że do konkursu zgłosiło się najwięcej uczniów z obecnych klas pierwszych. Przyszło im zmierzyć się z trudnymi słowami np.: przejażdżka szybkobieżnym pługiem, w okamgnieniu czy wte i wewte.
Read more

Konkurs na prezentacje

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą miejsc związanych z bohaterami literackimi. Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny u nauczycieli języka polskiego.
Podpisaną pracę konkursową należy wysłać do swojego polonisty w terminie do 31 marca 2024 r.

XLVI Szkolna Liga Sportów Zimowych

XLVI Szkolna Liga Sportów Zimowych w narciarstwie biegowym 31.01.2024 r. odbyła się I edycja zawodów w ramach XLVI Szkolnej Ligi Sportów Zimowych w Narciarstwie Biegowym w ramach Licealiady. Uczestnicy zmagali się na trasach biegowych zakopiańskiego COS- u. W kategorii dziewcząt :
6 Galica Maria, 8 Klimas Zuza ,9 Skupień Anna,
10 Galica Martyna Barbara ,11 Wesołowska wśród chłopców 3 Budz Szymon, 7 Celej Bartłomiej, 8 Kucharski Patryk, 9 Kwoczko Hubert. Opiekunem była Wioletta Dobrowolska.
Gratulujemy !!! Read more

Zawody pływackie

26 stycznia 2024 r. na basenie COS Zakopane rozegrano zawody pływackie szkół powiatu tatrzańskiego w ramach Licealiady. W rywalizacji indywidualnej bardzo dobrze wypadli uczniowie ZSHT. W stylu dowolnym wygrała Krystyna Wołczek 5 Tp, 3 była Zuza Antolak, a 4 Ola Antolak. W kategorii chłopców wygrał Szymon Pisarski, 4 był Patryk Kucharski. W stylu klasycznym zwyciężyła Monika Ryba z klasy 4E.
W rywalizacji sztafet drużyna ZSHT w mieszanym składzie zajęła drugie miejsce. Opiekunem był Maciej Gąsienica-Walczak
Gratulujemy!!! Read more

32. Finał WOŚP

32. Finał WOŚP już za nami. Z ramienia szkolnego sztabu #6362 ZSHT w finałową niedzielę 28 stycznia kwestowało 70 fantastycznych wolontariuszy. Wykazali się ogromną pogodą ducha oraz determinacją zbierając datki na rzecz celu 32. Finału, którym są płuca po pandemii.
Szacowana kwota, którą udało się Nam zebrać podczas tegorocznej zbiórki wyniosła rekordowe ponad 106 tysięcy złotych. Read more

Kursy Galicyjskiej Szkoły Smaku

Galicyjska Szkoła Smaku zaprasza wszystkich chętnych na kursy organizowane w czasie ferii zimowych w ZSHT w Zakopanem.
Realizowane będą:
1. Kurs Baristyczny I – go stopnia
Czas trwania 10 godz. dydaktycznych (8 zegarowych) Regularna cena – 800 zł / osoba
Cena w szkole = 450 zł / osoba
Termin: 20.02.2024; g.: 9.00 – 17.00
2. Kurs Baristyczny II – go stopnia (latte – art)
Czas trwania 10 godz. dydaktycznych (8 zegarowych) Regularna cena – 1.100 zł / osoba
Cena w szkole = 550 zł / osoba
Termin: 21.02.2024; g.: 9.00 – 17.00

3. Kurs Baristyczny z latte – art ( I-go i II-go stopnia)
Czas trwania dwa dni po 10 godz. dydaktycznych (16 zegarowych)
Regularna cena – 1.900 zł / osoba
Cena w szkole = 850 zł / osoba
Termin: 20-21.02.2024; g.: 9.00 – 17.00

4. Kurs Baristyczny III-st. – alternatywne metody parzenia kawy
Czas trwania 10 godz. dydaktycznych (8 zegarowych)
Regularna cena – 1.150 zł / osoba
Cena w szkole = 550 zł / osoba
Termin : 19.02.2024; g.: 9.00 – 17.00

5. Kurs Baristyczny z latte-art + alternatywne metody parzenia kawy – (I-go, II-go i III-go stopnia)
Czas trwania trzy dni po 10 godz. dydaktycznych (24 godziny zegarowe)
Regularna cena – 3.050 zł / osoba
Cena w szkole = 1.250 zł / osoba
Termin : 19-21.02.2024; g.: 9.00 – 17.00

6. Kurs Barmański
Czas trwania cztery kolejne dni po 10 godz. dydaktycznych (32 zegarowych).
Regularna cena – 2.800 zł / osoba
Cena w szkole = 1.100 zł / osoba
Termin: 12-15.02.2024; g.: 9.00 – 17.00

 Na kurs barmański wymagana jest pełnoletność uczestników, na pozostałych kursach mogą być również osoby niepełnoletnie.
 Programy wszystkich kursów dokładnie te same które realizujemy w Krakowie, dostępne są na naszej stronie internetowej.
 Kurs barmański kończy się egzaminem, po każdym kursie wystawiamy certyfikaty polsko i anglojęzyczne.
Zapisy w sekretariacie młodzieżowym (p. 110).
Zajęcia w czasie ferii zimowych.
Celem rezerwacji miejsca wymagana jest wpłata zaliczki 400 zł na nr rachunku, dostępny na poniżej podanej stronie internetowej organizatora.
W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko, nazwę i datę zajęć – Zakopane.
Informacje szczegółowe można uzyskać u organizatora:
Jacek Kotula – 604 22 89 50 – Galicyjska Szkoła Smaku
www.szkolasmaku.edu.pl
info@szkolasmaku.edu.pl

Konkurs Gwarowy

W dniu 9 stycznia 2024 w Zakopanem odbyły się gminne eliminacje do XLVII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia-Florka. Jury w składzie: Krzysztof Trebunia- Tutka, Anna Trebunia Wyrostek i Marzena Pomian Rabiasz oceniało w dwóch kategoriach: Recytatorów i Gawędziarzy.
W konkursie wzięło udział 7 uczennic ZSHT:
Anna Dzierżęga 1 G, Justyna Jarząbek 1 IR, Katarzyna Szymala 3A, Weronika Zachemska 1B, Aleksandra Kukuc 1 E, Justyna Pawlikowska 1E, Patrycja Mąka 1E. Read more

Mistrzostwa w piłce ręcznej

Dnia 18 grudnia 2023 roku na Hali Mosiru w Zakopanem zostały przeprowadzone Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w piłce ręcznej – Licealiada. Do rozgrywek przystąpiło 5 drużyn. Wśród dziewcząt wygrała reprezentacja ZSHT a w kategorii chłopców zwyciężył ZSB przed LO Balacera, 3 miejsce zajął ZSHT. Najlepszymi strzelcami okazali się – Natalia Skorusa kl. IV E z ZSHT i Bartłomiej Stopka z ZSB. Opiekunami byli Maciej Gąsienica Walczak i Radosław Jakubski.
Gratulujemy !!!
Read more

Licytacja Gadżetów WOŚP

LICYTACJA GADŻETÓW WOŚP od 3 stycznia w BIBLIOTECE SZKOLNEJ Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych
Proszę o deklarowanie kwot na liście u Pań Bibliotekarek
DO WYLICYTOWANIA
Płyta CD/DVD „Wilki”
Bokserka męska XL
T-shirt dziecięcy rozmiar 134/140
Torba jeansowa
T-shirt męski XL
T-shirt damski L
Body 6-12m niemowlęce
Kalendarz książkowy
Kalendarz wiszący
Breloczek
Magnes
Bidon

W bibliotece jest już dostępna SZTABOWA PUSZKA STACJONARNA i czeka na Wasze hojne datki
Szef sztabu,
Katarzyna Dziewońska-Kachnic
Read more

Stypendia Starosty

W dniu 15 grudnia 2023 roku na scenie Atelier Teatru Witkacego odbyła się uroczysta Gala wręczania stypendiów Starosty Tatrzańskiego najlepszym uczniom naszej szkoły: absolwentom i uczniom nagrodzonym w konkursach.
Oprócz nagród odebrali oni gratulacje od Starosty Piotra Bąka i przedstawicieli władz powiatu. Read more

Życzenia świąteczne dla Seniorów

Adwent to czas intensywnego zwrócenia swojego serca i oczu w stronę ludzi najbardziej potrzebujących ludzkiej życzliwości. Uczniowie ZSHT zostali poproszeni o wykonanie własnoręcznie bombek dla Seniorów. Owoc pracy jakim były wykonane bombki okazał się przepiękny. Na tę inicjatywę odpowiedzieli dziewczęta i chłopcy, za co serdecznie dziękujemy. Read more

Świeca Wigilijna budzi wrażliwość

Dnia 16 grudnia 2023 roku Wolontariusze ZSHT wzięli udział w rozprowadzaniu wigilijnych świec przy parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. Finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu – to główne cele, którym służą co roku środki zebrane dzięki dystrybucji świec Caritas, prowadzonej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ponadto w tym roku 10 groszy, uzyskanych dzięki każdej z wigilijnych świecy zostanie przeznaczona na dożywianie dzieci z krajów globalnego południa. Read more

Stroiki świąteczne

Dnia 12 grudnia br. w auli szkolnej ZSHT odbył się kolejny Szkolny Konkurs Stroików Świątecznych.
W tym roku w zmaganiach udział wzięło aż 30 zespołów z różnych klas. Konkurencja była duża, uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością, mieli bardzo ciekawe pomysły na wykonanie stroików.
Nagrodzono:
Read more

Szkolne Targi Edukacyjne

W grudniu, jak co roku, gościliśmy w naszej szkole pracowników uczelni wyższych, którzy zapoznali naszych uczniów ze swoją ofertą edukacyjną. W tym roku przyjechali do nas przedstawiciele: Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych z Kielc, Akademii Nauk Stosowanych z Nowego Sącza, Akademii Nauk Stosowanych z Nowego Targu, Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej, Wyższej Szkoły Biznesu z Nowego Sącza. Młodzież uczestniczyła w wykładach o tematyce: „Wpływ informatyki na rozwój turystyki”, „Etyka w cieniu ekonomii”, „Turystyka lokalna na Sądecczyźnie”, „Edukujemy, wspieramy, rozwijamy – mamy plan na Twój rozwój” oraz „Nikt w sieci nie jest anonimowy”. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się CyberDog przywieziony przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Biznesu, którzy zaprezentowali także drukarkę 3D. Na wszystkich stoiskach byli dostępni pracownicy lub studenci, którzy odpowiadali na liczne pytania naszych uczniów.
Barbara Nowaczyk

Read more

Ekipa Świętego Mikołaja

Ekipa Świętego Mikołaja
W dniu 06.12.2023 (środa) uczniowie naszej szkoły wcielili się w role ekipy Mikołajowej i udali się do Przedszkola Nr 7 w Zakopanem, by rozdać dzieciom paczki, przygotowane przez rodziców. Sam Mikołaj był bardzo przez dzieci wyczekiwany, anioł miał trudność ze zmieszczeniem się w drzwiach, a diabła – na szczęście – nikt się strasznie nie przestraszył. Dla wszystkich dzieci – tych małych, przedszkolnych, i tych większych – z ZSHT, Mikołajki okazały się dużym i przyjemnym przeżyciem. Read more

Kurs Stewardess

W dniach 1 i 2 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbył się kurs stewardess, który stanowił wprowadzenie do zawodu i przygotowanie do procesu rekrutacji. Osobą odpowiedzialną za organizację była pani Joanna Ząbkowska-Para a prowadzącym znakomity fachowiec, pan Radosław Szafranowicz-Małozięć.
Kurs pozwolił poznać i zrozumieć, kim jest pracownik pokładowy w transporcie lotniczym. Stewardessa/steward linii lotniczej to członek personelu pokładowego, który:
• dba o bezpieczeństwo pasażerówpodczas lotu,
• troszczy się o komfort pasażerówpodczas ich podróży samolotem,
• pomaga w sytuacjach nagłych i awaryjnych. Read more

Mistrzostwa powiatu w koszykówce dziewcząt i chłopców

29.11.2023 w Hali Sportowej MOSiR na Chramcówkach odbyła się Licealiada – Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w koszykówce 5 osobowej dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach brały udział 4 drużyny dziewcząt i 4 drużyny chłopców szkół ponadpodstawowych. Wśród dziewcząt zwyciężył – Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych, 2 miejsce LO Balcera 3 miejsce ZSB, 4 miejsce Cech Zakopane.
W kategorii chłopców – wygrał Zespół Szkół Budowlanych, 2 miejsce LO Balcera, 3 miejsce ZSHT, 4 miejsce Cech Zakopane. Opiekunami byli W. Dobrowolska i D. Tylka

Gratulujemy!!!
Read more

XXV Konkurs Wiedzy o Pasterstwie

Jeżeli chcecie się dowiedzieć co to są klepary i turkoty, do czego służy ferula, sata czy jadwiga i jak odróżnić siutę od świdruli, czy korculi, zapytajcie się Naszych uczniów, którzy wzięli udział w jubileuszowej – XXV edycji Konkursu Wiedzy o Pasterstwie, który odbył się 17 listopada 2023 roku w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Read more

Odsłonięcie Krakowskiego Południka Zerowego

W dniu 17.11.2023 r. uczennice klasy 1 B pod opieką p. Doroty Martinczak uczestniczyły w odsłonięciu Krakowskiego Południka Zerowego organizowanego przez Urząd Miasta Zakopane. Podczas tego wydarzenia zostały wygłoszone dwa wykłady: pana Łukasza Meusa „Krakowski Południk Zerowy czyli Południk Kopernika” oraz pana Janusza Nicewicza z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach „Polskie Greenwich u stóp Giewontu”. Była to cenna lekcja o astronomii i dokonaniach Mikołaja Kopernika.
Dorota Martinczak

Read more

VII Światowy Dzień Ubogich

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”    (Tb 4, 7)

 

To jest  kolejna okazja do otwarcia się na logikę miłości, abyśmy przestali się lękać dawać, abyśmy nie lękali się dzielić z innymi tym, co mamy.

Uczniowie ZSHT  dzielą się z innymi dobrym słowem, życzliwością, miłością oraz wzięli udział w zbiórce  żywności dla osób ubogich. Produkty zostały przekazane do Kuchni Brata Alberta w Zakopanem.

Serdeczne podziękowania za ofiarność dla klas: 5Ap; 3T; 3G; 1T; 3E; 2ZB; 1Za,2Za;4A;2G.

s. Bogusława Fijołek

Kursy Galicyjskiej Szkoły Smaku

Galicyjska Szkoła Smaku zaprasza wszystkich chętnych
na kursy organizowane w czasie ferii zimowych w ZSHT w Zakopanem.
Realizowane będą:

 

   1. Kurs Baristyczny I – go stopnia

Czas trwania 10 godz. dydaktycznych (8 zegarowych) Regularna cena – 650 zł / osoba

Cena w szkole = 450 zł / osoba

Termin: 19.02.2024; g.: 9.00 – 17.00

 

   1. Kurs Baristyczny II – go stopnia (latte – art)

Czas trwania 10 godz. dydaktycznych (8 zegarowych) Regularna cena – 800 zł / osoba

Cena w szkole = 550 zł / osoba

Termin: 20.02.2024; g.: 9.00 – 17.00

Read more

Zapytanie ofertowe – laptopy

Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5, 34-500 Zakopane niniejszym zaprasza do złożenie oferty i podanie ceny ofertowej dla planowanego zadania pn. „Dostawa 17 laptopów do Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem”.

Miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert:

   1. Ofertę należy składać w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5,
    34-500 Zakopane za pośrednictwem poczty elektronicznej: r.morawski-rapacz@zsht.pl
   2. Ofertę należy złożyć w terminie: do dnia 27 listopada 2023 roku, do godziny 1100.
   3. Zamawiający dokona wyboru ofert w dniu 27 listopada 2023 roku o godzinie 1115.

 
Read more

Konkurs Plastyczny Wisławy Szymborskiej

Konkurs na plastyczną interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej rozstrzygnięty!
W piątek 17.11.2023 roku rozstrzygnięto konkurs na pracę plastyczną, wykonaną dowolną techniką, która miała być interpretacją jednego z wierszy, czytanych w naszej szkole z okazji Roku Wisławy Szymborskiej. Jury w składzie: pani wicedyrektor Małgorzata Michalska, pani profesor Anna Szewczyk, pani profesor Małgorzata Bachleda-Księdzularz oraz pani profesor Halina Styrczula – spośród 12 zgłoszonych prac, wyłoniło trzech laureatów oraz przyznało dwa wyróżnienia. Read more

Wycieczka do Krakowa

W dniu 6 listopada br. uczniowie klasy 5Ap wzięli udział w wycieczce o charakterze edukacyjno-zawodowym do Krakowa pod opieką wychowawczyni Pani Marii Zubek oraz Pani Joanny Złotkowskiej.
W pierwszej części wyjazdu uczniowie zwiedzili hotel czterogwiazdkowy Park Inn by Radisson Kraków znajdujący się przy ul. Monte Cassino 2, niedaleko centrum miasta, ukierunkowanym w większej mierze na gości biznesowych oraz konferencje. Usłyszeli od menagera hotelu ciekawe informacje na temat obłożenia hotelu, stosowanych rozwiązań ekologicznych aby umilić gościom pobyt, a także przynajmniej w minimalny sposób zadbać o środowisko. Poznali organizację, a także techniki pracy poszczególnych działów funkcjonujących w obiekcie: pracy działu służby pięter, recepcji, gastronomii, kompleksu sal konferencyjnych, oraz usług dodatkowych. Uczniowie zostali oprowadzeni po pokojach typu standard i superior, restauracji, salach konferencyjnych, a także po lobby i strefie fitness. Read more

Wyjście do Hotelu Aries

W dniu 13.11 w ramach lekcji z pracowni turystycznej grupa 2 z klasy 4T wraz z opiekunem Panią Barbarą Nowaczyk udała się do hotelu Aries, gdzie spotkała się z osobą odpowiedzialną za realizowanie specjalnych życzeń gości, czyli pracownikiem consierge. Młodzież zapoznała się ze standardami pokoi w hotelu, obejrzała bardzo ciekawe wnętrza urządzone w oryginalnym stylu, które łączą barwną historię budynku z regionalną stylistyką. Poznała też historie hotelu, który dawnej był kultowym Domem Turysty kojarzonym z kultura, sztuką i pasją do gór. Zobaczyliśmy też restaurację Halka oraz sale konferencyjne. Read more

Młodzieżowy Turniej Strzelecki im. gen. Józefa Hallera

Dnia 10 listopada 2023 roku, z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości, młodzież naszej szkoły wzięła udział w Młodzieżowym Turnieju Strzeleckim im. gen. Józefa Hallera, zorganizowanym przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.

W sportowej rywalizacji brało udział  blisko 50 osób z pięciu zakopiańskich szkół.

Zawody rozpoczęło szkolenie z obsługi broni prowadzone przez instruktorów Tatra Shooting Academy. Następnie młodzież miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich na strzelnicy wirtualnej, jak i też możliwość strzelania do tarczy z prawdziwej broni, tj. karabinku AK i pistoletu Glock.
Read more

Hrabia Zamoyski, patron szkoły – przedstawienie

Dnia 10 listopada, z okazji Dnia Niepodległości, odbyło się w naszej szkole przedstawienie, upamiętniające dwie zasłużone dla Polski i Zakopanego postacie: Jadwigę z Działyńskich Zamoyską oraz jej syna – Władysława Zamoyskiego.
Rok 2023 został uznany Rokiem Jadwigi Zamoyskiej i jest to setna rocznica jej śmierci. Była kobietą wielkiego serca i umysłu – patriotką, działaczką, realizowała nowatorskie pomysły, np. założyła Szkołę Domowej Pracy Kobiet, nagrodzona Orderem Odrodzenia Polski.
Read more

Konkurs Wiedzy o krajach Anglosaskich

26 października 2023 odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglosaskich. 39 dwuosobowych zespołów sprawdzało swoją wiedzę na polach historii, geografii i kultury krajów anglosaskich. W rywalizacji na platformie Quizziz najlepsze wyniki osiągnęli:
1 miejsce – Szymon Kwoczko i Grzegorz Styrczula 5Ip,
2 miejsce – Jan Kluś i Miłosz Gruszka 3I,
3 miejsce – Michał Sopata i Kacper Dawid.
Kolejna edycja już za rok!
Sebastian Kucharski
Read more

Członkowie Spółdzielni Uczniowskiej we Włoszech

W dniach 16 – 23. 10.2023r. 30 członków Spółdzielni Uczniowskiej „Winien – Ma”, z klas 3E, 4E i 5EP zwiedzało Włochy. Wycieczkę zorganizowała pani Danuta Larkowska, korzystając z usług sprawdzonego biura turystycznego Bronstar . Drugim opiekunem młodzieży podczas wyjazdu była pani Danuta Trebunia-Pawlikowska. Spółdzielcy pokonali trasę ponad 3000 km. Włoska wyprawa rozpoczęła się od Padwy z Bazyliką świętego Antoniego i jednym z najstarszych uniwersytetów europejskich. Drugie miejsce to Asyż – przepiękny ale deszczowy.
Read more

Wyniki konkursu plastycznego

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, którego Organizatorami wydarzenia byli Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury,
Praca plastyczna uczennicy Weroniki Zawadzkiej z Technikum Ekonomicznego zajęła II miejsce, a praca Anny Pawlikowskiej uczennicy klasy Technikum Organizacji Turystykizostała wyróżniona.
Read more

Wyjście do hotelu Stamary

W ramach lekcji z pracowni turystycznej grupa 2 z klasy 4T wraz z opiekunem Panią Barbarą Nowaczyk udała się do hotelu Stamary, gdzie spotkała się z pracownikami obiektu. Pani Monika Mikulska – specjalista ds. sprzedaży – oprowadziła nas po obiekcie i opowiedziała o historii hotelu, która związana jest ze słynną śpiewaczką operową Marią Budziszewską. Pani Monika przekazała nam ciekawe fakty o hotelu z okresu przed I wojną światową, w trakcie trwania wojny i z okresu międzywojennego. Poznaliśmy także aktualne informacje o typach klientów i motywach wyboru przez klientów pobytu w Hotelu Stamary.
Barbara Nowaczyk
Read more

Wycieczka z okazji 150 urodzin Józefa Hallera

Z okazji 150 rocznicy urodzin Generała Józefa Hallera młodzież z Zakopiańskich Szkół Średnich – klasy mundurowe z ZSHT, uczniowie LO Balcera i ZSB 30 października uczestniczyły w wycieczce do miejsc związanych z Generałem. organizatorami byli Zakopiański Sokół i Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Młodzież miała możliwość zwiedzania dworku i jego okolic w Jurczycach -miejscu narodzin Hallera. Pani Teresa Szczygieł przewodnik pięknie opowiedziała o historii rodziny Hallerów. Przed wjazdem do dworku znajdował się pomnik Generała przed którym młodzież złożyła wiązankę i zapaliła znicze. Kolejnym punktem była izba pamięci rodu Hallerów i Hallerczyków dawna szkoła ufundowana przez Annę i Ewę Hallerówny siostry generała. Ekspozycja zawierała pamiątki związane z życiem i działalnością najsławniejszych członków rodu i żołnierzy Błękitnej Armii.
Read more

Wiersze W. Szymborskiej

W dniach 23-27 października 2023 roku na długiej przerwie uczniowie ZSHT czytali wiersze naszej noblistki. Ten rok został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej i aby uczcić poetkę czytaliśmy oraz słuchaliśmy wierszy z jej bogatego dorobku.
Wiersze czytali: Alicja Szuma, Martyna Barbara Galica, Magdalena Galica, Anna Skupień, Izabela Szeliga, Gabriela Głowacz, Anna Bzdyk, Kinga Komperda: wszystkie z klasy 4 E;
Maksymilian Chowaniec- 4I, Patrycja Prokop, Klaudia Wysocka- 5Ep.
Obsługa techniczna: Kacper Świadek-3I i Andrzej Rafacz -5Ip.
Przygotowanie uczniów i akcji: Halina Styrczula, Małgorzata Bachleda
Read more

Uroczystość Wspomnienia Kurierów Tatrzańskich

W dniach 27 i 28 października młodzież ZSHT uczestniczyła w uroczystościach miejskich upamiętniających Kurierów Tatrzańskich. W piątek reprezentacja naszej szkoły w składzie: Bartłomiej Złotek, Antoni Zwijacz-Kozica kl 1I, Jakub Topór-Ryś, Dominik Nowak kl 1T, Szymon Leśniak i Szymon Krzeptowski-Jasinek kl 4I wzięli udział w interesującym wykładzie historycznym oraz grze miejskiej poświęconej działalności Kurierów Tatrzańskich. W sobotę, szkolny poczet sztandarowy w składzie: Anna Gąsienica-Fronek, Maria Bryjak, Jan Bartok kl 3T uczestniczył w wydarzeniach na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.
Opiekę nad młodzieżą sprawowała Monika Guzik.
Read more

Nieodpłatna pomoc prawna

Powiat TATRZAŃSKI powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda  („w górę serca”) realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej.

Celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do darmowej pomocy, świadczonej w wyznaczonych punktach przez prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, wsparcie mieszkańców (w tym młodzieży) w radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, a także podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej poprzez różnorodne działania edukacyjne.
Read more

Wycieczka do Krakowa

W dniu 20 października klasa 5Tp pod opieką Pani Barbary Nowaczyk i Pani Jolanty Podsiadłowskiej wzięła udział w warsztatach w piekarni Piec w Krakowie. Uczniowie wcielili się w rolę piekarzy i sami przygotowali pyszne chałki, które później ze smakiem zjedli. Młodzież przekonała się ile wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie dobrego wypieku oraz poznała tajniki receptur. Zwiedziliśmy też magazyny, salę produkcyjną i nauczyliśmy się rozróżniać zboża i gatunki pieczywa. Read more

Konkurs plastyczny

Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Aby uczcić poetkę – laureatkę Literackiej Nagrody Nobla, w naszej szkole w dniach 23-27 października 2023 na drugiej przerwie będziemy czytać wybrane wiersze poetki.
Mamy nadzieję, że poezja Wisławy Szymborskiej jest inspirująca, dlatego ogłaszamy konkurs na interpretację plastyczną wybranego spośród czytanych utworu. Read more

Praktyki w Chorwacji

W dniach od 23.10.2023r. do 08.11.2023r.

odbędzie się rekrutacja na praktyki zawodowe w ramach projektu o numerze
2023-1-PL01-KA121-VET-000118975
skierowanego do
uczniów klas II, III i IV z Technikum nr 2 oraz dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie: kucharz/cukiernik

Projekt realizowany będzie w terminie:

22.04.2024r. – 10.05.2024 r.

Read more

IX Szkolny Rajd Szlakiem Patrona Szkoły

13 października 2023 roku – w piątek odbył się już IX Szkolny Rajd Szlakiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych Technikum nr 2. Wędrowaliśmy różnymi trasami, od dworca , szkoły czy Urzędu Miasta aż do Kuźnic czy też Pustelni Brata Alberta. Każda z grup, posługując się mapą, odnaleźć musiała ważne miejsca, związane z życiem i działalnością Władysława Zamoyskiego oraz jego rodziny. Nazwy, wpisane w krzyżówkę, utworzyły hasło: HERB JELITA – odnoszące się do wzruszającej historii przodków hrabiego. Read more

XXIII DZIEŃ PAPIESKI

23 dzień papieski odbył się pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Hasło nawiązuje do nawiązuje do encykliki św.Jana Pawła II z 1995 o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Po Mszach św. nasza młodzież zbierała do puszek ofiary na stypendia dla uzdolnionej młodzieży w ramach „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dziękujemy za wasze wielkie serca.

s.Bogusława Fijołek

Read more

Powiatowy Konkurs Historyczny

W dniu 10 października 2023 roku odbył się Konkurs Powiatowy „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”.

 Temat konkursu: 160. Rocznica powstania styczniowego.

 Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w etapie gminnym.

Szkołę reprezentowali:

Karolina Bzdyk- Bator –   klasa 4E

Jan Kluś – klasa 3I

Bartłomiej Suchowian   –  klasa 5Ip

Read more

Młodzi Głosują

W dniu 12 października w naszej szkole odbyły się Szkolne Prawybory Parlamentarne – „Młodzi Głosują” pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Akcja miała charakter edukacyjno – profrekwencyjny, przy zachowaniu neutralności politycznej. Uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat władzy ustawodawczej w RP oraz procedur wyborczych zapoznając się z przygotowaną prezentacją .

Dodatkowo mogli sprawdzić swoje preferencje wyborcze rozwiązując na smartfonach test konfrontujący ich poglądy z programami komitetów wyborczych startujących w wyborach do Sejmu i Senatu RP – latarnikwyborczy.pl
Read more

UDZIAŁ W KONFERENCJI „PROBLEMATYKA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI LOKALNEJ”.

W dniu 10 października uczennice Weronika Stachoń – Groblowy, Weronika Pańszczyk
i Zuzanna Mrugała z klasy 5Tp pod opieką Pani Barbary Nowaczyk uczestniczyły w konferencji
i zjeździe nauczycieli przedmiotów ekonomicznych na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W trakcie konferencji, w sesji poświęconej dobrym praktykom w zakresie pracy projektowej oraz promocji postaw inicjatywności i przedsiębiorczości wśród uczniów małopolskich szkół ponadpodstawowych nasze uczennice zaprezentowały projekt „PARK GÓRSKA WĘDRÓWKA”, który zajął I miejsce w konkursie „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej ojczyźnie”.
Barbara Nowaczyk
Read more

Wykład o Jadwidze Zamoyskiej

Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej w uznaniu Jej zasług dla polskiego społeczeństwa.
W tym roku, w dniu 4 listopada, przypada 100. rocznica śmierci Jadwigi Zamoyskiej- matki patrona naszej szkoły Władysława Zamoyskiego.
28 września 2023 r. w gościliśmy panią Agatę Łysakowską- Trzoss, doktorantkę na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pracownika Fundacji Zakłady Kórnickie, która wygłosiła wykład pt.: „Nie ucieraj się o drobiazgi, a bij się, jeżeli trzeba o zasady”. Kim była Jadwiga z Działyńskich Zamoyska- patronka roku 2023?
Bernadetta Podsada

Read more

SPOTKANIE Z AMBASADORKĄ OLIMPIADY ZWOLNIENI Z TEORII

Uczniowie klas II E i III G w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości spotkali się z Ambasadorką Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii, w ramach której uczniowie sami organizują projekty społeczne. Do realizacji własnej inicjatywy uczestnicy wykorzystują innowacyjną platformę edukacyjną. Dzięki niej wiedzą jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się, jakie są korzyści z udziału w olimpiadzie. Poznała też finalistkę poprzednich edycji olimpiady.
Barbara Nowaczyk

Read more

Wizyta w Swarzędzu

Uczniowie naszej szkoły w dniach 02.10.2023 – 06.10.2023 uczestniczyli w praktykach zawodowych w Zespole szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu

Hello Swarzędz
W pierwszym dniu było uroczyste podpisanie porozumienia między szkołami.
Zostaliśmy oprowadzeni po części informatycznej szkoły, gdzie spotkaliśmy się z lokalną klasą informatyczną pokazali nam umiejętności, a przede wszystkim zapleczem związanym z wykonywaniem modeli i druku 3D.
Po obiedzie pojechaliśmy do Kórnika. Zwiedzaliśmy tam zamek Zamoyskich.
Read more

Wycieczka edukacyjna do Belgii

W dniach 15 – 19 września uczennice Weronika Stachoń -Groblowy i Zuzanna Mrugała z klasy 5Tp oraz Weronika Zawadzka z klasy 2E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Belgii. Wyjazd był nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej ojczyźnie” zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym z Krakowa i Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego. Uczennice wraz z opiekunem zwiedziły Brukselę oraz Brugię. Brały też udział w spotkaniu z Panią europoseł Beatą Szydło w Parlamencie Europejskim.
Barbara Nowaczyk
Read more

Zawody lekkoatletyczne

3.10.2023 r. na stadionie LA COS Zakopane odbyły się powiatowe zawody lekkoatletyczne. Bardzo dobrze wypadły dziewczynki z ZSHT.
Bieg na 100 m wygrała Magda Palenica 4 miejsce zajęła Martyna Galica,
w biegu na 200 m 2 miejsce Arendarczyk Natalia, 3 miejsce Bobak Natalia, 4 miejsce Kicak Krystyna,
bieg na 400 m wygrała Kurzeja Nikola, 2 miejsce zajęła Hreśka Klaudia,
bieg na 800 m 3 miejsce zajęła Skorusa Karolina, Chowaniec Patrycja,
bieg na 1500 m 2 miejsce zajęła Anastazja Wesołowska,
skok w dal 1 miejsce Pawlikowska Wiktoria, 4 miejsce Ryba Monika,
pchnięcie kulą 3 kg wygrała Bednarz Weronika, 4 miejsce Ryba Monika,
pchnięcie kulą 4 kg wygrała Skorusa Elżbieta,
sztafeta 4 x100 wygrały dziewczynki z ZSHT,
w punktacji drużynowej wygrał ZSHT przed ZSB i Cechem Zakopane.

Read more

Zakopane bliżej Swarzędza

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu nawiązał współpracę z dwoma placówkami z Zakopanego, z Zespołem Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego oraz Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego. Porozumienie podpisano w Jedynce.

– Podpisując tę umowę dajemy naszej młodzieży szansę poznania innego regionu kraju, bardzo pięknego, ale też mającego nieco odmienną kulturę od naszej. Jej cząstkę widzieliśmy zresztą podczas uroczystości i występu zespołu góralskiego, złożonego z uczniów partnerskich szkół – mówił starosta poznański Jan Grabkowski. – Nawiązujemy taką współpracę, ponieważ chcemy, aby młodzież się integrowała, wymieniała poglądami i była otwarta na różnorodność. By poznawała swoich rówieśników z południa Polski, i to na różnych poziomach. Wychodzę bowiem z założenia, że jedno to jakość nauczania, a drugie to umiejętność dzielenia się wiedzą z innymi – dodał.
Read more

Szkolna Liga Sportów Letnich

27.09.2023 na górnej Równi Krupowej odbyła się XXVIII Szkolna Liga Sportów Letnich w biegach przełajowych. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 1300 metrów. Bardzo dobrze spisali się uczniowie ZSHT. Nowy rekord trasy ustanowił Aleksander Głód 3;42,46, drugi był Szymon Budz w kategorii dziewcząt 2 miejsce zajęła Natalia Potoczek. Opiekunami byli
W. Dobrowolska i D. Tylka
Gratulujemy !!!
Read more

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki

 W dniach 26- 28 września 2023 odbył się w Zakopanem II Europejski Kongres Sportu i Turystyki.
Po raz drugi  Zakopane gościło działaczy, trenerów, sportowców, osoby ze świata mediów i biznesu, a przede wszystkim krajowych i europejskich decydentów. Wszyscy spotkali się w jednym miejscu, by rozmawiać o wyzwaniach, jakie stają przed światem sportu i turystyki w trzeciej dekadzie XXI wieku. W specjalnie stworzonej w tym celu hali konferencyjno-wystawienniczej, dwupoziomowa przestrzeń o ogólnej powierzchni 3000 m2 zapewniła  miejsce dla pięciu sal konferencyjnych i strefy expo. W trakcie Kongresu odbywało się wiele paneli dyskusyjnych poruszających ważne tematy związane ze sportem.

Wycieczka do Wrocławia

Samorząd Uczniowski przy ZSHT zorganizował 3-dniową wycieczkę do Wrocławia.

Uczniowie zaangażowani w działalność na rzecz szkoły w dniach 20 – 23.09.2023 uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Zwiedziliśmy zoo, byliśmy na Sky Tower, na widokowej wieży Kościoła św Elżbiety. Mieliśmy również okazję posłuchać ciekawego wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podziwiać uroczą Starówkę i Ostrów Tumski. Naszymi opiekunami były Pani Monika Guzik (opiekun SU) oraz Pani Justyna Kucharska.

Read more

Wrześniowe wyjścia zawodoznawcze

W dniach: 8.09, 15.09, 26.09 i 27.09 (kl.2T I 2Tg) oraz 07.09, 18.09 i 22.09 (kl.4T) odbyły się wyjścia zawodoznawcze do hoteli Logos, Aries, Bachleda Resort, Rysy i Belvedere w Zakopanem.
Celem wizyt było poznanie organizacji i technik pracy poszczególnych pionów organizacyjnych w obiektach hotelarskich np.: pracy działu służby pięter, recepcji oraz działu gastronomicznego a także możliwości świadczenia usług dodatkowych. Klasy miały możliwość zweryfikowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Za każdym razem przedstawiciele poszczególnych obiektów w sposób bardzo ciekawy przedstawiały dany obiekt hotelarski zwracając uwagę na aktualne trendy, preferencje, rodzaje gości. Pracownicy hotelu oprowadzili uczniów po kompleksach, pokazując zarówno pokoje, sale konferencyjne jak i restauracje, strefy SPA oraz basen.

Klasy 5 Ep i 5Ip na Salonie Maturzystów w Krakowie

W środę 20 września Salon Maturzystów organizowany przez Perspektywy odwiedzili maturzyści dwóch klas piątych: ekonomiści i informatycy. Wzięli oni udział w dwóch wykładach dotyczących matury 2024 z języka polskiego i matematyki. Były one prowadzone przez ekspertów krakowskiej Okręgowej  Komisji Egzaminacyjnej.
Dla maturzystów Salon był  okazją poznania wielu uczelni, ich ofert programowych i systemu rekrutacji, okazją rozmowy ze studentami rekomendującymi swoje wcześniejsze wybory.
Wraz z nami tłumy uczniów uczestniczyły w tym wydarzeniu, które znalazło miejsce w progach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapytanie ofertowe – monitor multimedialny

Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5, 34-500 Zakopane niniejszym zaprasza do złożenie oferty i podanie ceny ofertowej dla planowanego zadania pn. Dostawa monitora multimedialnego wraz z uchwytem dla Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem”.

 

IIYAMA PROLITE TE7512MIS-B1AG

 

Ofertę należy złożyć do 22.09.2023r.

zebranie z rodzicami klas pierwszych

Zebranie odbędzie się dnia 7 września 2023 r. (czwartek).

O godz. 15.30 – klasy 1A, 1B, 1T, 1T1, 1I, 1IR,

o godz. 16.30 – klasy 1E, 1G, 1G1, 1ZA, 1ZB, 1ZC

zapraszamy Rodziców do auli szkolnej na spotkanie z dyrekcją, a następnie wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych.

Harmonogram sal będzie wywieszony w holu w dniu zebrania.

 

Zapytanie ofertowe – czyszczenie i malowanie dachu sali gimnastycznej

Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5, 34-500 Zakopane niniejszym zaprasza do złożenie oferty i podanie ceny ofertowej dla planowanego zadania pn Czyszczenie
i malowanie poszycia dachowego sali gimnastycznej w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem”.

Do pobrania:

zaproszenie do złożenia oferty cenowej-malowanie dachu – sala gimnastyczna

 

Order Młodego Bohatera

„Order Młodego Bohatera” jest wyróżnieniem przyznawanym przez Ministra Obrony Narodowej osobom, które w niebezpiecznej sytuacji wykazały się odpowiedzialną i godną naśladowania postawą, a dzięki własnemu działaniu lub wezwaniu odpowiednich służb przyczyniły się do uratowania zdrowia lub życia innych osób albo zażegnania niebezpieczeństwa.

Regulamin_przyznawania_Orderu_Młodego_Bohatera

Formularz zgłoszenia

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/mlody-bohater

Read more

Międzypowiatowy Turniej Chłopców i Dziewcząt Siatkówki Plażowej w Łowiczu

W dniach 15-18 czerwca 2023 r. delegacja uczniów z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem wraz z opiekunem Agnieszką Górniak uczestniczyła w Międzypowiatowym Turnieju Chłopców i Dziewcząt Siatkówki Plażowej w Łowiczu. Zostali oni wyłonieni na etapie powiatowym. Uczniowie rywalizowali drużynowo z uczniami partnerskich powiatów: kartuskiego, łowickiego, świdnickiego i hrubieszowskiego. Drużyna dziewcząt z naszego powiatu zdobyła III miejsce, natomiast drużyna chłopców zdobyła V miejsce. Turniej odbył się na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Konkurs odbył się w ramach współpracy partnerskiej. Gospodarzem konkursu był Powiat Łowicki.

Read more

Zakończenie XLV Szkolnej Ligi Sportów Zimowych w Narciarstwie Biegowym i XXVII Szkolnej Ligi Sportów Letnich w Biegach Przełajowych

06.06.2023 r. w Hali Sportowej MOSiR Zakopane odbyło się uroczyste zakończenie XLV Szkolnej Ligi Sportów Zimowych w Narciarstwie Biegowym i zakończenie XXVII Szkolnej Ligi Sportów Letnich w Biegach Przełajowych. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych i konkurencji Read more

Młodzież posługująca osobom Starszym przez cały rok szkolny

Młodzież ZSHT jako Wolontariusze posługują osobom Starszym na terenie miasta Zakopane i w Jego okolicach. Niosą pomoc każdego tygodnia przez cały rok szkolny. Często bywa, że w dni wolne od nauki również spełniają swój obowiązek serca. W tym roku szkolnym była to  grupa 40 osób. z różnych klas .
Dziękujemy każdemu osobiście za bezinteresowność, ofiarowany czas i to co jest ważne to pragnienie niesienia pomocy tym którzy kiedyś byli również młodzi,, a teraz przez wiek, choroby, opuszczenie przez bliskich potrzebują serca, rąk i nóg osób z wielkim sercem.

Z wdzięcznością za całoroczną współpracę s. Bogusława Fijołek

Read more

I cóż, że do Szwecji !!! – podsumowanie praktyk zagranicznych

W dniu 12 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów i nauczycieli przedmiotów zawodowych w Szwecji, które zorganizowane zostały w ramach projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623.

Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej. Wysokość dotacji 46 516 Euro, okres obowiązywania: 15 miesięcy w okresie od 01.06.2022 r.  do 31.08.2023 r.

Uroczystość podsumowania mobilności zaszczycili swą obecnością goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego – wicestarosta pan Władysław Filar, skarbnik Powiatu Tatrzańskiego pani Zofia Garbulińska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Starostwa Powiatowego, pani Anna Rogozińska, pani Ewa Styrczula, która rozlicza projekty, pani Małgorzata Mierczak – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych oraz lokalni przedsiębiorcy (Rezydencja Gubałówka – pan Sylwester Wolski, Hotel Belvedere – pan Wojciech Pochrzęst) dyrekcja ZSHT oraz oczywiście uczniowie, uczestnicy projektu, ich rodzice i nauczyciele. Read more

Finał rozgrywek Szkoły Biznesu Społecznego

Finał rozgrywek ekonomicznej gry symulacyjnej Szkoły Biznesu Społecznego odbył się 24 maja w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.  Naszą szkołę reprezentowały Krystyna Wołczek i Justyna Wrona z klasy 4Tp pod opieką Pani Joanny Ząbkowskiej Para. Uczennice rywalizowały z zespołami z 36 szkół, które wzięły udział w projekcie. Uczniowie zakładali dwuosobowe spółki wcielając się w rolę przedsiębiorców. Produkowali towary, zarabiali pieniądze a zgromadzony zysk przeznaczali na cele społeczne. W kolejnych  etapach akcji uczennice pod opieką Pani Barbary Nowaczyk przygotowały interaktywny materiał zachęcający do zakupu produktów / usług w jednym z przedsiębiorstw społecznych, działających w  regionie oraz przygotowały się  do quizu z ekonomii społecznej.  Akcja edukacyjna dla małopolskiej młodzieży zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. W trakcie finału młodzież z przewodnikiem zwiedziła Muzeum Armii Krajowej. Read more

Szkolenie zawodowe Vocational Education and Training

W dniach od 05 do 09 czerwca br. w Berlinie odbywało się szkolenie zawodowe „Vocational Education and Training (VET): The German System (Study Visits Included)” – to ostatni już punkt w ramach bieżącego projektu Erasmus + (numer projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623).

Trwające cały tydzień zajęcia zawierały teoretyczne i praktyczne informacje o Systemie Dualnym kształcenia zawodowego w Niemczech. W szkoleniu organizowanym przez Europass Teacher Academy udział wziął wicedyrektor Tomasz Matyja.
Read more

Międzyszkolny Konkurs Informatyczny – „WEBski Team 2023”

Maj jak co roku jest miesiącem pełnym atrakcji. Początkowo zaczyna się niepozornie, rozleniwiając długim weekendem, by zaraz potem uderzyć jak grom z jasnego nieba maturalną trwogą i zamętem. W tym roku postanowiliśmy, aby także i jego zakończenie odbyło się z przytupem ogłaszając dzień 29 maja Szkolnym Dniem Informatyka. To właśnie w jego ramach po raz kolejny został zorganizowany sławny (w niektórych kręgach, a kręgi te robią sie coraz większe) Międzyszkolny Konkurs Informatyczny „WEBski Team 2023”.

Tegoroczna edycja mogła okazać się dla naszych stałych fanów dosyć zaskakująca, gdyż jej forma nie tylko otrzymała wyraźny lifting, lecz jednocześnie zauważalnie rozrosła się. Do tej pory rywalizacja odbywała się w tytułowych team’ach składających się z pary uczniów, którzy walczyli na arenie informatycznych zmagań pod szyldem kwalifikacji INF.03, a więc dokładniej rzecz ujmując tworzenia stron WWW, administrowania bazami danych oraz programowania skryptów. W tym roku postanowiliśmy rozbudować konkurs o zmagania z INF.02, w której uczniowie siłowali się z zawiłymi sieciami komputerowymi oraz podstępnymi systemami operacyjnymi. W efekcie nasze drużyny rozrosły się do 4 zawodników, gdzie każda z dwóch par podjęła rękawicę rzuconą przez daną kwalifikację. Rywalizacja odbywała się jednocześnie w swoich dyscyplinach, a końcowy wynik drużyny był sumą punktów uzyskanych przez obie pary wchodzące w jej skład.

Zasięg naszego konkursu również wyraźnie się powiększył, co jest niepodważalnym dowodem na to, że wieść o naszej szkole niesie się po podhalańskich wyżynach i jeszcze dalej. Tym razem do rywalizacji z naszymi uczniami stanęli goście z zaprzyjaźnionych szkół:  Zespołu Szkół nr. 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu oraz Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera  w Rabce-Zdroju. Read more

Rajd od Orła do Ognia

W dniach 1 i 2 czerwca  na terenie Nowego Targu, Turbacza, Waksmunda i Ostrowska odbył się rajd od Orła do Ognia. Brali w nim udział uczniowie szkół średnich . Szkoły wystawiały patrole o nazwie jednego z partyzantów.  ZSHT patrol 'Harnaś” w składzie Budz Szymon 1t, Głód Olek 2i, Kluś Jan 2i, Pisowicz Paulina 2a, Styrczula Julia 1a, Surówka Magda 1a, Wilkus Mateusz 1opw, Zając Alan 1 opw opiekun Wioletta Dobrowolska. Read more

ZAKOPIAŃSKI TEST COOPERA

W dniu 31 maja 2023 r. na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbył się ZAKOPIAŃSKI TEST COOPERA.

Test Coopera to próba wytrzymałościowa nazwana na cześć jej twórcy, amerykańskiego lekarza Kenetha Coopera, polegająca na 12-minutowym nieprzerwalnym biegu. Celem sprawdzianu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej i jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Read more

PROJEKT PARK GÓRSKA WĘDRÓWKA ZWYCIĘŻYŁ W KONKURSIE „BĄDŹ NOWOCZESNYM PRZEDSIĘBIORCĄ W SWOJEJ OJCZYŹNIE”

Wielki sukces uczennic: Weroniki Pańszczyk, Weroniki Stachoń-Groblowy oraz Zuzanny Mrugały z kl. IV technik organizacji turystyki, które pod opieką Pani Barbary Nowaczyk przygotowały projekt struktury biznesplanu wg modelu Business Model Canvas.

 

Projekt Park Górska Wędrówka zajął I miejsce w konkursie !!!

zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie oraz Małopolską  Agencją Rozwoju Regionalnego pod honorowym patronatem Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu po konferencji „Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości”. Nagrodą główną jest wyjazd edukacyjny do Brukseli dla laureatów wraz z opiekunem. Drugi zespół, również pod przewodnictwem Pani Barbary Nowaczyk, w składzie: Weronika Zawadzka z kl. I oraz Justyna Kos i Gabriela Bobak z kl. II technik ekonomista otrzymał wyróżnienie w tym samym konkursie za projekt Zdrowy start z Lovetering. Serdecznie gratulujemy!!!

Read more

Zakończenie praktyk w Szwecji

Zakończyła się 3 tygodniowa przygoda w Szwecji. Młodzież Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych brała udział w praktykach zagranicznych w przedsiębiorstwach w Malmo i Lund w Szwecji w ramach projektu Erasmus + (numer projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623).

Do Szwecji wyruszyliśmy z Zakopanego 23.04.2023 roku, przez Kraków z którego wylecieliśmy samolotem do Kopenhagi w Danii. Z lotniska w Kopenhadze odebrał nas bus i przewiózł do Malmo.
Read more

Obóz szkoleniowym zorganizowany przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich

W dniach 24-28 kwietnia 2023r. uczniowie klas mundurowych wzięli udział w obozie szkoleniowym zorganizowanym przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich.

Kadeci uczyli się pracy na kompasie i mapie, odbyli marsz na azymut. Zapoznali się z indywidualnym wyposażeniem żołnierza oraz zachowaniem na polu walki. Poznali techniki wspinaczkowe oraz zasady udzielania pomocy i poruszania się na polu walki. Zapoznali się z postawami strzeleckimi, szykami piechoty, sygnałami dowodzenia. Brali udział w zajęciach z prowadzenia walki w budynkach.

Ostatniego wieczoru odbyło się pożegnalne ognisko.

Wyjazd był pełen wrażeń i nauki przydatnych umiejętności.

Kadeci wrócili bardzo zadowoleni Read more

Jak klasa 3I poznawała tajniki druku 3D

Z której strony by nie spojrzeć, to maj naprawdę dopisał w tym roku (przynajmniej do czasu). Nawet maturzyści, którzy do tej pory świata poza egzaminami nie widzieli, w końcu musieli zauważyć tą jakże słoneczną pogodę. Parafrazując klasyka – w tych pięknych okolicznościach przyrody, klasa 3I razem ze swoim wychowawcą Panem Adrianem Zającem postanowiła wybrać się 11 i 18 maja w ramach lekcji informatyki hen daleko, bo aż na wschodni brzeg Krupówek. Tam to strudzonych wędrowców przygarnął pod swój dach Oddział dla Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem. W nagrodę za dotarcie do celu spaceru (by nie umniejszać rangi wydarzenia powinno użyć się raczej określenia – podróży) uczniowie wzięli udział w zajęciach wprowadzających w tajniki sztuki druku 3D. Naszą przewodniczka po tych jakże ciekawych, lecz nadal nieznanych nam wodach była najsympatyczniejsza Pani bibliotekarka w tej część globu – Pani Sabina Zając 🙂

W czasie spotkania mogliśmy posłuchać nie tylko o podstawach drukowania w 3 wymiarach, lecz także o wręcz nieskończonych możliwościach jakie daje nam ta technologia. Poznaliśmy kolejne metody druku wraz z ich przeznaczeniem, a co najważniejsze mając do dyspozycji drukarkę FlashForge Creator Pro 2 mogliśmy zobaczyć wszystkie opisywane elementy na własne oczy. Gdy wybrzmiały już wszystkie pytania, włącznie z tym, czy można drukarkę pożyczyć lub zabrać do domu przyszła pora na okiełznanie tego „potwora”. W części warsztatowej uczniowie zapoznawali się z obsługą narzędzia Tinkercad, które pozwala na tworzenie modeli 3D przeznaczonych do druku. Stworzony obiekt musi być odpowiednio dopasowany do możliwości danego modelu drukarki, materiału z którego ma powstać, a także prawidłowo przygotowany do samego procesu wydruku.

Wyposażeni w tę wiedzę uczniowie otrzymali zadanie domowe, w którym musieli nie tylko wykorzystać świeżo przyswojone informacje, lecz także zaprzęgnąć do pracy pierwiastek swojej osobowości zwany kreatywnością. Polegało ono na stworzeniu figurki do gry planszowej „Brzdęk! Nie drażnij smoka” przedstawiającej jedną z postaci bohaterów np. wojownika, maga, druida, złodzieja lub też samego smoka. Istnieje szansa, że najlepsze projekty mogą zostać wydrukowane, a możliwość zagrania we wspomnianą grę z użyciem pionków własnego projektu jest doprawdy uczuciem jedynym w swoim rodzaju. Mamy nadzieje, że nasze szkolne ścieżki edukacyjne nieraz jeszcze zaprowadzą nas w te jakże gościnne progi.

Adrian Zając

Read more

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW 2023

Trwają egzaminy dojrzałości  – nieustannie trzymamy kciuki za maturzystów 2023, ale ciągle jeszcze wspominamy uroczystość zakończenia roku szkolnego, która odbyła się w naszej szkole 28 kwietnia. Były oczywiście tradycyjne nagrody za świadectwa z wyróżnieniem i za wyjątkowe osiągnięcia w różnych dziedzinach. Maturzyści dziękowali uczącym za … doprowadzenie do wodopoju i ogromną wyrozumiałość – zatem oficjalne pożegnanie odbyło jak zawsze uroczyście i  podniośle!

W części artystycznej wszyscy mogli obejrzeć kabaretowy spektakl o losach naszych absolwentów w krzywym nieco zwierciadle i widzianych oczyma bardzo już leciwych nauczycielek,  z sentymentem wspominających swoich dawnych wychowanków. Zachwyciło niezwykłe wykonanie piosenek:  Nie mamy nic – przez panią Dziewońską – Kachnic oraz Przyjdzie taki dzień – Ewelina Świder z  akompaniamentem gitarowym Izy Machowskiej oraz Elżbiety Skorusy. W role emerytowanych nauczycielek wcieliły się panie Małgorzata Bachleda-Księdzularz, Ewa Kowalczyk, Halina Styrczula i Katarzyna Dziewońska Kachnic, a pani Joanna Dziedziech odegrała rolę woźnej sprzątającej i omiatającej teren wokół dyrekcji. Wszyscy aktorzy – młodzi i trochę starsi – rozbawili widzów, sami bawiąc się doskonale podczas występu. Read more

XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS AKADEMII LIDERÓW PRZYSZŁOŚCI W RAMACH PROJEKTU „UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ”

Dnia 28 kwietnia 2023 roku trzy uczennice klasy 4Tp: Justyna Jajek, Klaudia Kołtaś oraz Małgorzata Szczerba, pod opieką Pani Marii Zubek uczestniczyły w XVI Ogólnopolskim Konkursie Akademii Liderów Przyszłości organizowanym przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Pierwszy szkolny etap konkursu odbył się on-line na platformie internetowej WSTiE w dniu 19 kwietnia br., brało w nim udział 26 uczniów z klasy 4Tp.  Zwycięzczynie etapu szkolnego dzielnie reprezentowały naszą szkołę w finale w Suchej Beskidzkiej. Zmierzyły się z pisemnym testem wiedzy oraz zadaniem praktycznym z zakresu biznesu i zarządzania, uczestniczyły w Prezentacji Akademii Biznesu. Zdobyły cenne doświadczenia, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości.

Read more

Job-shadowing nauczycieli ZSHT w Szwecji (Malmӧ)

W dniach 24.04.2023 – 05.05.2023 r. dwóch nauczycieli języka angielskiego zawodowego uczestniczyło w mobilności job-shadowing w ramach projektu o numerze  2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 realizowanego z programu Erasmus+.

Organizacja przyjmująca EU Mobility Sverige przygotowała bogaty program pobytu.
Na początku odbyło się szkolenie organizacyjno – integracyjne, w czasie którego uczestnicy zapoznali się z opiekunami Anush i Caroline. Podano także szczegółowy harmonogram szkoleń, następnie uczestnicy zapoznali się z miejscami obserwacji pracy, oraz informacjami kulturowymi, historycznymi i geograficznymi dotyczącymi Szwecji.

Zgodnie z założeniami job-shadowing nauczyciele mieli  możliwość podwyższenia swoich kompetencji zawodowych i wymiany doświadczeń, dobrych praktyk,  zapoznali się także
z  systemem edukacji za granicą.

Miejsca obserwacji pracy to hotele First i Forenom Aparthotel w Malmo oraz Lundia i Grand Hotel w Lund; restauracja Icha Mochi w Lund, Disgusting Food Museum w Malmo oraz udział
w zajęciach komputerowych w ReDi IT w ramach job-shadowing.

W trakcie job-shadowing nauczyciele mieli okazję porozmawiania  z nauczycielami i uczniami, uczestnikami programów Erasmus + z Gliwic, Bydgoszczy, Rumii, Zbąszynka, Wyszogrodu oraz
z zagranicy, ze Słowacji i Portugalii. Read more

Wycieczka klasy 2T – Kraków – Balice

W dniu 11 maja br. uczniowie klasy 2T wzięli udział w wycieczce o charakterze zawodowym do Krakowa – Balic pod opieką pań: Danuty Trebuni -Pawlikowskiej, Agaty Serwickiej i Joanny Ząbkowskiej-Para.

Uczniowie zwiedzili hotel tranzytowy Hilton Garden Inn znajdujący się przy lotnisku regionalnym w Balicach. Usłyszeli ciekawe informacje na temat obłożenia hotelu i częstotliwości korzystania z noclegów przez podróżnych. Ponadto zobaczyli sale konferencyjne, pokoje typu standard, restaurację i itp. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Centrum Edukacji Lotniczej oraz na taras widokowy i terminal lotniska. Mieli możliwość skonfrontowania już posiadanej wiedzy z praktyczną znajomością procedur obowiązujących na lotnisku. Read more

XL MEMORIAŁ PROF. LUDWIKA FISCHERA

 

25 kwietnia odbyło się zakończenie Memoriału Ludwika Fischera w tym roku zawody rozegrane zostały podczas licealiad w narciarstwie alpejskim, biegowym i snowboardzie . Rywalizacja sportowa odbywała się  od stycznia do marca na stoku u Jędrola w Suchem i na trasach biegowych COS. Niestety z uwagi na budowę hali lodowej nie udało się rozegrać zawodów w łyżwiarstwie szybkim.

Read more

Diecezjalny Etap 27 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

20.04.2023 w Krakowie odbył się diecezjalny etap 27 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wzięli  w nim udział zwycięzcy wcześniejszych eliminacji, które odbyły się na poziomie szkolnym. Tego roku w konkursie biblijnym organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczestniczyło 108 uczniów szkól ponadgimnazjalnych całej Diecezji   Krakowskiej . Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Marcin Skwarek 4Ip; Krystian Adamczyk 4 Ip; Paulina Chruściel 4 Ep.

Gratulujemy odwagi wzięcia udziału w Konkursie !

Zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

s. Bogusława Fijołek

Read more

Wyjazd na Festiwal Zawodów w Krakowie

W dniach 26-27.04.2023 roku odbył się wyjazd na corocznie organizowany Festiwal Zawodów do Krakowa w celu promocji naszej szkoły ze szczególnym uwzględnieniem kierunków turystyczno-hotelarskich. Pod opieką pani Joanny Ząbkowskiej-Pary i pani Joanny Złotkowskiej czwórka uczniów godnie reprezentowała ZSHT. Stoisko zostało stworzone przez ww nauczycielki i uczniów we współpracy z naszym partnerem – Polskie Tatry S.A.

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Formuła Festiwalu ma charakter branżowy i polega na prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły wyższe. Prezentacje uzupełniają przedstawiane przez małopolskich przedsiębiorców możliwości zatrudnienia w danym zawodzie. Festiwal, na przestrzeni lat, stał się ważnym miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu. Read more

Zapytanie ofertowe – laptopy

Dyrekcja Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem zaprasza do składania oferty. Przedmiotem zamówienia jest zakup 12 szt. laptopów o minimalnych parametrach:
procesor Intel Core i5-1135G7
pamięć 16 GB
dysk SSD 512
przewodowa karta LAN
Windows 11 Professional
przekątna ekranu 15,6”

Oferty można składać drogą e-mailową na adres sekretariat@zsht.pl do dnia 12 maja 2023 r.

Spełniajcie marzenia – pożegnanie w internacie

24.04 2023 roku w Internacie ZSHT w Zakopanem odbyło się kameralne pożegnanie tegorocznych maturzystek
Do egzaminu dojrzałości w tym roku przystępują Julia Karkula z Technikum Budowlanego oraz dwie dziewczyny z Ukrainy Vlada Vasylenko i Vlada Litvinowa.. z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych. Nasze tegoroczne maturzystki były z nami 4 lata.
Młodzieżowa Rada Internatu przygotowała prezenty – grafiki wykonane przez koleżanki z ZSP oraz przekazała mnóstwo pięknych życzeń. Swoje życzenia przekazali również kierownik pan P. Kyc oraz obecne panie B. Knapczyk i A. Przekupień.
Z wielu powodów te cztery lata były szczególne i trudne; pandemia, izolacja, nauka zdalna i wojna na Ukrainie.
Mimo wszystko poczucie wspólnoty i świadomość, że Internat stał się domem na ten trudny czas a społeczność i kadra „rodziną” to bezcenna świadomość
Po części oficjalnej był czas na wspomnienia, refleksje, przeprosiny, śmiech ale też i łzy, że to już koniec a przyszłość jest niewiadomą
Mamy nadzieję, że wszystkim uda się zrealizować założone cele i pragnienia i, że zawsze będą dokonywać właściwych i najlepszych dla siebie wyborów. Gratulujemy wszystkim ukończenia szkoły i życzymy połamania piór na egzaminie maturalnym .
AP

Read more

Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji

17 kwietnia odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Francji. W zawodach wzięło udział 60  uczniów z klas 1T, 2G, 2T oraz 3G i 3T. Dwuosobowe zespoły rozwiązywały test obejmujący pytania z geografii, podziału administracyjnego, religii, historii, symboli Francji oraz sportu i gastronomii.

W tym roku najlepsze wyniki osiągnęli:

-Szymon Budz -klasa 1 T,

-Magdalena Lukaszczyk i Jan Jan Lukaszczyk -klasa 3 G,

-Anna Kopyt i Katarzyna Piekarska-klasa 3 G,

-Weronika Strama i Paweł Zubek-klasa 3 T,

-Aleksandra Palenica i Edyta Strama-klasa 2 G,

-Izabela Budz i Szymon Ciągwa-klasa 2 T.

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom. Read more

Wycieczka klasy 4Ep do Wrocławia

W dniach 18-21.04.2023 r. klasa 4Ep pod opieką p. Małgorzaty Bachledy-Księdzularz i p. Katarzyny Dziewońskiej-Kachnic udała się na wycieczkę do Wrocławia.
Miasto przywitało nas deszczem i chłodem, ale nie zniechęciło nas to do zwiedzania. Zobaczyliśmy m.in. wrocławski rynek, Ostów Tumski, Stare Jatki, Dzielnicę Czterech Wyznań oraz Uniwersytet Wrocławski. Podczas zwiedzania, cieszyliśmy się z każdego krasnala, którego można było spotkać prawie na każdym kroku. Odwiedziliśmy również: Muzeum Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowe, Hydropolis, ZOO wraz z Oceanarium i Afrykanarium oraz Sky Tower. Podczas wycieczki poznaliśmy wrocławską kulturę, jak i też historię – jaką ma to pięknie miasto, przez którą Wrocław jest wyróżniającym się miejscem na mapie Polski. Po tym wyjeździe jesteśmy pewni, że warto odwiedzić i poznać Wrocław, jak i to, co ma do zaoferowania.

Read more

Cóż z tego, że do Szwecji

Z Zakopanego busem z przyczepką, później samolotem, znowu busem z przyczepką dotarliśmy do Malmö. Tu pogoda nas nie rozpieszcza deszczowo, chłodno, wietrznie. W poniedziałek spotkanie organizacyjne w siedzibie EU Mobility Sverige i w miejscach praktyk. Później wieczorem spacer po Malmö. Ładne miasto, stare i nowe budynki, kilka placów i ogród botaniczny pełen „kolorowych” kwiatów po ciemku, niezapomniane wrażenia.

Read more

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „PODHALAŃSKIE ŚLADY PISARZY”

Szkolny konkurs na najlepszą prezentację multimedialną „Podhalańskie ślady pisarzy” został rozstrzygnięty. Dotyczył on miejsc na Podhalu, które są związane z twórcami literatury.

 

 

I miejsce Roksana Gałkiewicz i Dominika Gawron z 4 Tp

II miejsce Paulina Chruściel z 4Ep i Grzegorz Styrczula z 4Ip

III miejsce Michał Król – Łęgowski z 4 Ig

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie!

3 edycja XXVII Letniej Ligi Biegowej

W piątek 14 kwietnia na Górnej Równi Krupowej została rozegrana 3 edycja XXVII Letniej Ligi Biegowej. Na starcie licealiady stanęło ponad 50 osób. Jednocześnie zostały przeprowadzone drużynowe eliminacje do zawodów wojewódzkich w biegach przełajowych. Bezkonkurencyjni byli zawodnicy ZSHT Aleksander Głód 1 miejsce, drugi Szymon Budz, 3m Chowaniec Mateusz w kategorii dziewcząt 1 miejsce Anastazja Wesołowska, 3 miejsce Natalia Potoczek . Drużynowo wygrały zespoły zarówno dziewcząt i chłopców z ZSHT. Opiekun uczniów W.Dobrowolska

Gratulujemy!!!! Read more

Ostatnie pożegnanie naszego ucznia Śp. Kacpra Jamińskiego

Szanowni uczniowie,

w dniu 15 kwietnia 2023r. pożegnaliśmy naszego ucznia Śp. Kacpra Jamińskiego.

W ostatniej drodze tragicznie zmarłego Kacpra towarzyszyła mu najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi.

Jego śmierć zaskoczyła i zasmuciła nas wszystkich.

Kacper był człowiekiem o wielkim sercu, zawsze serdeczny i pogodny, zarażał uśmiechem.

Kacper, żegnamy Cię jako naszego ucznia, serdecznego kolegę i przyjaciela.

Dziękujemy !

Do zobaczenia… „Gdzieś na szczycie góry, wszyscy razem spotkamy się”.

Spoczywaj w pokoju !

KONKURSU FOTOGRAFICZNY „MAGIA MUNDURU – CZYLI CO UMUNDUROWANIE WNOSI W MOJE ŻYCIE”

Po raz drugi zapraszamy wszystkich uczniów Naszej Szkoły do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. „ Magia munduru– czyli co umundurowanie wnosi w moje życie.”

 

REGULAMIN KONKURSU

 

1. Uczestnikami konkursu są uczniowie z Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem, szczególnie uczęszczający do klas mundurowych, a także harcerze i strażacy.

2. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie na fotografii roli umundurowania w codziennym życiu ucznia.

3. Cele konkursu:

– poszerzenie zainteresowań uczniów,

– podniesienie walorów i wyjątkowości noszenia munduru przez uczniów

– promocja Szkoły,

– popularyzacja fotografii jako dokumentacji życia codziennego,

– prezentacja fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości. Read more

ELIMINACJE DO XLIV OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

W piątek, dnia 14 kwietnia 2023 r, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem odbyły się eliminacje powiatowe XLIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Turniej ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W tegorocznym konkursie udział wzięło łącznie 50 uczniów. Eliminacje odbyły się w kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe, oraz szkoły średnie.

Naszą szkołę w tym roku reprezentowali:

Leksander Kamil – kl. IV Ip

Głód Katarzyna – kl II A

Komperda Szymon – kl I TG

Wilkus Mateusz – kl I OPW

Wątor Kamil – kl I E (eliminacje w Nowym Targu)

Read more

Etap centralny Olimpiady Wiedzy o Turystyce

W dniach 12-15.04.2023 roku w Łodzi odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Tegorocznym zmaganiom uczestników towarzyszyła specjalna okoliczność, a mianowicie uroczystość związana z już 10 edycją zawodów. Hasłem przewodnim jubileuszowej X Olimpiady Wiedzy o Turystyce było: „Turystyka miejska – w miejskiej dżungli”. Celem organizatorów było zainteresowanie uczestników tej edycji turystyką miejską, nazywaną w literaturze również turystyką w mieście lub szerzej turystyką na obszarach miejskich. Zadaniem uczestników podczas etapu centralnego X Olimpiady Wiedzy o Turystyce było zaprezentowanie własnego pomysłu „Jak sprzedać miasto?” uwzględniającego koncepcję marketingu-mix.wykorzystując techniki prezentacji i sprzedaży produktu, przedstawiał swoją propozycję.

Jubileuszowemu spotkaniu towarzyszyło wręczenie przyznanego tytułu Szkoły Finalistów wraz z pamiątkowym medalem. Tytuł taki otrzymała również nasza szkoła, z której uczniowie na przestrzeni ostatnich lat zdobywali zaszczytne miejsca w czołówce najlepszych w Polsce.

Nadanie tytułu stanowiło podsumowanie tychże wyników i jest wyrazem szacunku dla pracy nad kształtowaniem umiejętności i wiedzy uczniów w zakresie turystyki. Dyplom Przyjaciela Olimpiady wraz z medalem pamiątkowym otrzymała również pani dr Joanna Ząbkowska-Para – od lat zajmująca się przygotowywaniem młodzieży do uczestnictwa w tej olimpiadzie.

Read more

Świece okopowe dla Ukrainy

Na początku marca uczniowie naszej Szkoły zostali zaproszeni do włączenia się w pomoc dla ukraińskich żołnierzy poprzez przygotowanie świec okopowych. Inicjatywa wyszła od Sióstr Pallotynek z Gródka na Ukrainie, które od czasu wybuchu wojny pomagają miejscowej ludności, uchodźcom oraz żołnierzom.

Do wykonania świec okopowych potrzebne są czyste puszki (np. po konserwach, groszku, kukurydzy…), kartonowe lub tekturowe paski (zwija się je w rulon i wypełnia nimi puszkę) oraz stare świece (także kawałki świec) lub resztki wkładów do zniczy (po przetopieniu zalewa się parafiną wnętrze puszki).

Świece okopowe służą żołnierzom do ogrzania się, suszenia ubrań, gotowania wody i podgrzania posiłku. W zależności od wielkości puszek świece mogą płonąć od dwóch do pięciu godzin.

W akcję na terenie naszej Szkoły włączyło się ponad 30 uczniów. Niektórzy przynosili gotowe świece okopowe, inni puszki wypełnione tekturą, jeszcze inni – stare świece do przetopienia. Wspólnymi siłami udało się przygotować ponad 50 świec, które 3 kwietnia zostały przesłane w trzech paczkach do Medyki, skąd trafią do Gródka, a stamtąd zostaną przekazane żołnierzom.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję, często angażując do współpracy również swoich najbliższych. Jednocześnie informuję, że nadal można przynosić gotowe świece okopowe, same puszki wypełnione tekturą lub stare świece – po przygotowaniu odpowiedniej liczby świec okopowych przekażemy je na Ukrainę.

 

s. Joanna Jażdżewska Read more

Marsz Tatrzański w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku ulicami Zakopanego przeszedł Marsz Tatrzański będący znakiem wdzięczności za osobę i życie świętego Jana Pawła II. Wydarzenie to odbyło się w osiemnastą rocznicę śmierci naszego wielkiego rodaka. Wśród ponad tysiąca uczestników znaleźli się również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Nasi uczniowie byli zaangażowani w rozdawanie przybywającym uczestnikom Marszu flag papieskich i śpiewników oraz zostali oddelegowani do niesienia kilkudziesięciometrowej żółto-białej flagi papieskiej na czele pochodu. Ponadto obecni byli członkowie pocztu sztandarowego.

Przygotowania do Marszu rozpoczęliśmy jako szkoła już we wtorek 28 marca w parafii Najświętszej Rodziny na Krupówkach, gdzie otrzymaliśmy zadanie przygotowania dwustu flag papieskich. Dzięki sprawnej pracy zespołowej zadanie wykonaliśmy w niecałą godzinę.

Drodzy uczniowie, dziękujemy, że możemy na Was liczyć! Dziękujemy Wam za gotowość niesienia pomocy, radość Waszych młodych serc i odpowiedzialność.

 

Katechetki: s. Bogusława Fijołek RSCJ i s. Joanna Jażdżewska SAC

Read more

Wrażliwość serca

Czas Wielkiego Postu między innymi ma  na celu uwrażliwienie naszego serca  i zachętę do codziennego niesienia pomocy tym którzy mniej mają z różnych powodów.

Suche produkty żywnościowe, środki czystości zostały przekazane Siostrom Albertynkom  prowadzącym kuchnię  Brata Alberta w Zakopanem.

Wszystkim, którzy włączyli się w ten gest życzliwości podczas Wielkiego Postu serdecznie dziękuję :  całym oddziałom klasowym , nauczycielom, młodzieży mieszkającej w internacie oraz  pracownikom Internatu

s. Bogusława Fijołek

 

Read more

Dzień Otwarty Szkoły

Pierwszego dnia wiosny odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali szereg atrakcji. W Ramach Festiwalu Nauki przestawione zostały doświadczenia z zakresu fizyki, biologii i chemii. Sekcja Robotyki prezentowała roboty z klocków Lego, sterowane procesorem. Uczniowie z  Klub AVT kit zapoznawali uczestników z funkcjonowaniem zlutowanych przez nich zestawów elektronicznych. Informatycy chwalili się postaciami wydrukowanymi na drukarce 3D. Oddział Przygotowania Wojskowego prezentował broń.

  Read more

XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

W Konkursie Wiedzy biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wzięło udział 32 Uczniów ZSHT w etapie szkolnym .

Do Etapu Diecezjalnego przeszło trzech uczniów ZSHT:

Adamczyk Krystian klasa 4Ip ; Skwarek Mateusz klasa 4 Ip ; Chruściel Paulina klasa 4 EP.

Gratulacje !

Zakres tematyczny  obejmował Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków.

s. Bogusława Fijołek

Read more

ROZGRYWKI W RAMACH TURNIEJU SZKOŁY BIZNESU SPOŁECZNEGO

W dniu 22 marca uczniowie klasy IV Tp oraz 3Tp ( grupa 2) brali udział w turnieju bazującym na ekonomicznej grze inspirowanej historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury. Młodzież biorąc udział w rozgrywkach poznała mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, trenowała, kompetencje społeczne, takie jak: komunikacja w grupie, negocjacje, kształtowanie postawy przedsiębiorczej, rozwój kreatywności i umiejętności myślenia strategicznego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy. Uczniowie poznali historię andrychowskiego ośrodka tkackiego, na bazie którego powstała gra. Młodzież brała udział w dwóch rozgrywkach – w wersji podstawowej i zaawansowanej.

W pierwszej rozgrywce zwyciężyły Weronika Pańszczyk i Weronika Stachoń  Groblowy z klasy IV Tp, a  w drugiej Kamila Michałek  i Julia Łukaszczyk z kl. IV Tp. Uczennice  z opiekunem Panią Barbarą Nowaczyk pojadą w czerwcu na rozgrywki międzyszkolne do Krakowa.

Read more

Zapytanie ofertowe – ubezpieczenie

Dyrekcja Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem zaprasza do składania oferty. Przedmiotem zamówienia jest ubezpieczenie grupowe młodzieży z opiekunami oraz 2 nauczycieli biorących udział w Job shadowing w ramach Projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 programu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenie zawodowe w ramach Akcji A1.

 

Read more

Pisanki Wielkanocne dla „ Kamilki”

Jak co roku nasza młodzież własnoręcznie wykonała pisanki Wielkanocne z przeznaczeniem dla podopiecznych naszych Wolontariuszy, którzy przez cały rok,  każdego tygodnia pomagają Seniorom na terenie całego Zakopanego. Przeznaczenie Pisanek uległo zmianie wówczas gdy doszła do Szkoły informacja o wsparcie  chorej na rdzeniowy zanik mięśni Kamilki.

Pisanki zostały przekazane na kiermasz ozdób świątecznych, który odbył się 26 marca 2023 roku przy Kościele Parafialnym w Szaflarach . Dochód przeznaczony jest na leczenie dziewczynki .

Jest to następny niewielki gest serca naszych Uczniów dla Kamilki.

s. Bogusława Fijołek

Read more

WYJAZD DO PODHALAŃSKIEJ PAŃSTWOWEJ UCZELNI ZAWODOWEJ NA DZIEŃ OTWARTY

23 marca klasa 4Tg oraz 4Eg pod opieką Pani Jolanty Podsiadłowskiej, Pani Barbary Nowaczyk oraz Pana Sebastiana Kucharskiego udała się do Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej na dzień otwarty. Młodzież uczestniczyła w wykładach prowadzonych przez Macieja Pierę, absolwenta AWF w Krakowie,  popularyzatora wiedzy o górach, twórcę kanału Szczytomaniak. Uczniowie dowiedzieli się ile można zarobić będąc tzw. „youtuberem”, czym są  donejty dla streamera, jakie są sposoby zarabiania, czyli o reklamach adsense, afiliacji i pisaniu artykułów oraz  nagrywaniu audycji. Młodzież uczestniczyła też w spotkaniu z prawnikiem Marcinem Kruszewskim, znanym tiktokerem, twórcą kanału Prawo Marcina. Zobaczyliśmy laboratorium kosmetyczne, można było skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych. Studenci pokazali nam pracownie, w których odbywają się zajęcia z różnych specjalizacji począwszy od pielęgniarstwa, poprzez architekturę, dietetykę, filologię angielską, bezpieczeństwo narodowe, finanse, ratownictwo medyczne, a na turystyce zakończyliśmy naszą wędrówkę. Read more

Wyjazdowe warsztaty weekendowe – edycja wiosna 2023

Szanowni Uczniowie,

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania” organizuje wyjazdowe  warsztaty weekendowe edycja wiosna 2023 r.  dla uczniów szkół uczestniczących w projekcie Małopolska Chmura Edukacyjna.

Warsztaty weekendowe odbędą się w terminie:  19-21 maja 2023 r. Read more

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

21 marca 2023 roku  do Sanktuarium przybyli maturzyści z zakopiańskich szkół, by swoją przyszłość powierzyć wstawiennictwu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Młodzi Pielgrzymi modlili się o dary i łaski Ducha Świętego przed jednym z najważniejszych egzaminów swojego życia. Po nabożeństwie w kaplicy Cudownego Obrazu oraz konferencji duchowej, maturzyści wzięli udział w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył o. bp Damian Muskus. Na zakończenie spotkania celebrowano nabożeństwo Drogi Krzyżowe.

Kilka refleksji, które skierował  bp Damian Muskus OFM do maturzystów zakopiańskich szkół, którzy pielgrzymowali do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Read more

WARSZTATY JĘZYKÓW OBCYCH

W dniu 21.03.23 w ramach Dnia Otwartego ZSHT odbyły się warsztaty z języka angielskiego i niemieckiego. Grupy uczniów szkół podstawowych mieli okazje wypróbowania swoich umiejętności językowych na stacjach, na których wykonywali szereg interaktywnych zadań i nie tylko. Wszystkie ćwiczenia łączyło jedno- swobodna nauka języka angielskiego i niemieckiego. Za poprawne wykonanie zadań ósmoklasiści otrzymywali nagrody.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM I ZAPRASZAMY DO ZSHT Read more

Z potrzeby serca – Pomoc dla ubogich

Okres Wielkiego Postu i przeżyte rekolekcje co roku sprawiają, że stajemy się bardziej uważni i wrażliwi na drugiego człowieka.
W myśl zasady „Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz” (sentencja, autor nieznany), Młodzieżowa Rada Internatu i jej opiekunowie zaprosili społeczność internatu do udziału w zbiórce żywności dla Kuchni Świętego Brata Alberta. Cały tydzień rozprowadzane były losy-podpowiedzi ułatwiające zakup produktów pierwszej potrzeby. Każdy mógł wziąć udział w akcji i kupić najbardziej potrzebne produkty. Inicjatywa MRI została przyjęta ze zrozumieniem i chyba wszyscy poczuli radość z pomagania innym. Dary zostały przekazane Kuchni Br. Alberta.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii – spotkanie Campus France

To ważne święto dla 321 milionów frankofonów rozsianych na całym świecie. Między 18 a 26 marca  Międzynarodowa Organizacja Frankofonii     skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych organizuje wydarzenia promujące język,zwyczaje i kulturę francuską-koncerty,wystawy,spektakle teatralne, konferencje. Język francuski jest językiem oficjalnym bądż używanym na równi z ojczystym aż w 29 krajach. W ramach obchodów Dnia Frankofonii już po raz kolejny ,15 marca w naszej   szkole odbył się Dzień Campus France. Od 2018 roku ZSHT należy do sieci korespondentów Campus France,którzy w środowiskach lokalnych promują francuskie szkolnictwo wyższe. 15 marca uczniowie klasy 2 G wzięli udział w spotkaniu z panią Iwoną Gorczycą-Polus,koordynatorką oddziału Campus France w Krakowie. Przedstawicielstwo Campus France w Krakowie pomaga polskim licealistom i  studentom, którzy chcą kształcić się na francuskich uczelniach w znalezieniu kierunku studiów, wyborze uczelni oraz w dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z pobytem we Francji. Pani Iwona zaprezentowała uczniom stronę internetową Campus France Polska gdzie można znależć praktyczne informacje dotyczące studiów oraz „krok po kroku” przygotować swoją ścieżkę kształcenia w oparciu o oferowane programy stypendialne.
Read more

Targi Edukacyjne w Leśnicy-Groń

We środę, 15.03, w SP w Leśnicy-Groń, odbyły się Targi Edukacyjne. Wydarzenie przyciągnęło wielu uczniów klas 8 z pobliskich miejscowości oraz szkoły średnie, które zaprezentowały własne oferty edukacyjne. Miejscem spotkania stała się sala gimnastyczna, bardzo dobrze przygotowana pod wydarzenie.

Po krótkim wystąpieniu przedstawicieli z Kuratorium z Nowego Targu, oraz powitaniu wszystkich uczestników każda ze szkół starała się przekonać ósmoklasistów do swojej placówki.

Pokaz działania mikroskopu, strzelanie z karabinu, komputer  z klocków Lego- to tylko niektóre z atrakcji, które  miały zaciekawić zaproszonych uczniów.

Przy stanowisku naszej szkoły, oprócz poznania oferty edukacyjnej, uczniowie mieli okazje sterować zdalnie robotem zamienionym w piłkarza na prowizorycznym boisku. Po strzeleniu bramki  każdy mógł zapoznać się z oprogramowaniem użytym do pokazu.

Całe wydarzenie odbyło się w przyjaznej atmosferze.  Organizatorzy zapowiedzieli powtórzenie Targów w następnym roku zapraszając wszystkich tegorocznych uczestników.

Read more

Akcja krwiodawstwa i rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego

Co to jest za tydzień, pełen dobroczynności. 57 osób czekało cierpliwie w kolejce aby honorowo oddać krew. Niektórzy z nich zrobili to po raz pierwszy. Miejmy nadzieję, że oddawanie krwi „wejdzie im w krew”.

Dodatkowo fundacja DKMS powiększyła swoją bazę o 18 potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego.
Brawo, możecie być dumni z siebie bo jesteście gotowi ratować życie innym.

Wszystkim Bohaterkom i Bohaterom tego tygodnia bardzo dziękujemy.
Dziękuję również Wolontariuszkom zaangażowanym w rejestrację na rzecz DKMS.

Read more

Targi turystyczne ITB Berlin

W dniach 7-10 marca br. uczniowie klas turystycznych mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce, której głównym celem były targi turystyczne ITB Berlin. Uczniowie mogli również zwiedzić najważniejsze miejsca stolicy Niemiec a w drodze powrotnej zobaczyć Drezno i słynną manufakturę porcelany w Miśni. Wyjazd pod opieką Joanny Ząbkowskiej-Pary, Danuty Trebuni-Pawlikowskiej oraz Sebastiana Kucharskiego to przede wszystkim wyjazd o charakterze branżowym. Targi Turystyczne ITB Berlin to jedna z największych tego typu imprez w świecie. Wystawcy ITB prezentują wszystkie grupy produktów i usług związanych z szeroko pojętą turystyką i podróżami. Poszczególne kraje prezentują swą ofertę turystyczną na stoiskach narodowych; w targach biorą też udział międzynarodowe związki turystyczne, krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, organizatorzy wyjazdów biznesowych i rekreacyjnych, firmy przewozowe, hotelarskie, ubezpieczeniowe, wydawnictwa, firmy zajmujące się informacją turystyczną, technologiami i oprogramowaniem dla obsługi ruchu turystycznego i wiele innych.Targom towarzyszy wiele profesjonalnych imprez: prezentacji, wykładów, dyskusji i warsztatów w ramach Akademii ITB oraz kongresu ITB Berlin Convention – przedstawiających kierunki rozwoju współczesnej turystyki, wpływające na nie trendy społeczno-ekonomiczne, trudności i rozwiązania, strategie marketingowe, praktyczne porady ekspertów Read more

Dotacja celowa z Ministerstwa Obrony Narodowej na wsparcie Oddziałów Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem

Miło nam poinformować, że na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2022 roku pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a Powiatem Tatrzańskim szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia specjalistycznego dla całego OPW tzw. Pakiet szkoleniowy OPW, natomiast uczniowie klasy pierwszej Technikum Nr 2 realizujący program szkolenia OPW, objęci zostali dofinansowaniem na zakup wszystkich elementów ubioru tzw. Pakiet ubiorczy ucznia OPW.

Przyznana dotacja: 88.560 zł, co stanowi 80 % kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania
Wkład własny: 22.140 zł, co stanowi 20% kwoty potrzebnej na sfinansowanie zadania
                                      

Całkowita wartość zadania: 110.700 zł

Nasza szkoła włączyła się w pomoc dla Kamilki

 

Dziewczynka choruje na zanik mięśni (SMA), niestety nie kwalifikuje się do refundacji. Lek który pomoże jej stanąć na nóżki kosztuje w Polsce 9 mln zł.(z prowizjami fundacji tj. ponad 10 mln zł)
Cena jest zaporowa!. Czas liczy się w kilogramach, nie tygodniach. Kamilka waży 11 kg a lek można bezpiecznie podać tylko do wagi 13.5 kg.

W szkole wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszekklasy gastronomiczne przygotują kanapki w ramach akcji „Śniadanie dla Kamilki” (sprzedaż w piątek 17.03 w sklepiku szkolnym), z których całkowity  dochód zostanie przekazany dla dziecka.

Dodatkowa akcja, to zbiórka w klasach książek (nie zniszczonych) do 24.03.23., które będą sprzedane na kiermaszu, a dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.

Książki można przynosić do biblioteki, a za dwa tygodnie zostaną zniesione na hol, aby organizatorzy mogli je sprawnie odebrać.

Read more

Ogólnopolskie zawody w narciarstwie alpejskim i biegowym „Sprawni – Razem”

3 i 4 marca zostały rozegrane Ogólnopolskie zawody w narciarstwie alpejskim i biegowym Sprawni – Razem.Konkurencje alpejskie odbywały się w Małym Cichym -slalom, slalom gigant, a narciarstwo biegowe w Kościelisku- bieg na 3 km styl dowolny, 3 km klasyk oraz sztafety mieszane. 3 miejsce w kategorii chłopców starszych w biegu 3 km stylem dowolnym zajął Kacper Klimecki. Pomagały przy zawodach uczennice klasy 1 A i uczennica klasy 4Eg.

Opiekunem była W.Dobrowolska

Read more

Dzień Bezpieczeństwa

We wtorek, 08 marca 2023 r. odbył się w szkole Dzień Bezpieczeństwa.

Praktyczne szkolenie „Bezpieczna Szkoła” dla wszystkich uczniów i nauczycieli to okazja do trenowania różnych procedur na wypadek zagrożenia w szkole.

Pan dr Krzysztof Danielewicz z „Security in practice” w bardzo praktyczny sposób podpowiadał nam, jak zachowywać się w obliczu różnych zagrożeń oraz jak przeprowadzić:

•  ewakuację w trakcie lekcji;

•  ewakuację w trakcie przerwy;

•  azyl w trakcie lekcji;

•  azyl w trakcie przerwy.

To był owocny czas – musimy to wkrótce powtórzyć 🙂 

Read more

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, tego dnia, w Zakopanem odbyły się uroczystości upamiętniające „żołnierzy wyklętych”, zwanych też niezłomnymi, czyli  żołnierzy antykomunistycznego i niepodleglościowego podziemia w Polsce.

Zgodnie z programem zebrani uczestniczyli w Mszy Świętej. Po Mszy uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych do Parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie odbył się Apel Pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwa.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 4Ap i Ep. Wraz z przedstawicielami zakopiańskich szkół średnich odczytały one Apel Pamięci. Jako reprezentacja szkoły obecni byli także uczniowie klas mundurowych pod opieką pana Radosława  Morawskiego- Rapacza.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?  byli to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Read more

Dni Dawcy w ramach Akcji KOMÓRKOMANIA

UWAGA UWAGA

15 i 16 marca w naszej szkole odbędą się Dni Dawcy w ramach Akcji KOMÓRKOMANIA organizowanej wraz z fundacja DKMS.
Zapraszamy wszystkich pełnoletnich uczniów ( i nie tylko) do rejestrowania się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi i szpiku kostnego. Może w przyszłości Twoje zdrowe komórki uratują komuś życie. Zostań bohaterem.
Rejestracja trwa ok 10 minut polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wszystkie wątpliwości rozwiążą Wolontariuszki czuwające nad rejestracja w godzinach od 8.45 do 13.20 w holu głównym szkoły.

Read more

Akcja krwiodawstwa

W dniach 10 i 15 marca (piątek i środa) organizujemy w naszej szkole akcję krwiodawstwa. Zapraszamy wszystkich chętnych pełnoletnich uczniów do oddawania krwi. Krew jest jak dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia.

Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, więc nic Ci nie grozi, a:
•    ratujesz życie i zdrowie drugiego człowieka,
•    za każdym razem gdy oddajesz krew masz wykonywane badania laboratoryjne,
•    w dniu oddania przysługuje Ci zwolnienie z pracy, szkoły,
•    otrzymujesz czekolady jako ekwiwalent kaloryczny.

Najważniejsze warunki które musisz spełnić aby oddać krew:
-musisz zjeść śniadanie (nie oddaje się krwi na czczo)
-musisz czuć się zdrowy
-przez ostatnie 6 miesięcy nie miałeś zabiegu chirurgicznego, tatuażu,
-musisz mieć przy sobie dowód osobisty (może być paszport)

noc w szkole

W dniu w nocy z 3 na 4 marca w naszej szkole odbyła się ,,Noc w szkole” zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.

W programie tego wydarzenia były różne atrakcje takie jak:

  • VR
  • Sala filmowa
  • siatkówka
  • gry planszowe
  • gry konsolowe
  • just dance
  • strzelnica

O północy zaczęła się gra terenowa ,,Escape room” w którym uczestnic mieli do wykonania następujące zadania:

  • ping pong free
  • wyciąganie jabłek z wody
  • zagadki matematyczne
  • przeciąganie liny. Read more

Sztafety w narciarstwie biegowym

W piątek 03.03.2023 na trasach biegowych COS odbyły się sztafety w narciarstwie biegowym w ramach Licealiady bezkonkurencyjni okazali uczniowie ZSHT

1 miejsce dziewczęta -J. Słaby, A. Niżnik, B. Leśniak, A. Wesołowska
1 miejsce chłopcy- Sz. Budz, J.M. Galica, K. Styrczula, A. Głód

opiekun A Górniak

 

Read more

OLIMPIADA WIEDZY O RODZINIE – ETAP WOJEWÓDZKI

 

1 marca 2023 roku uczennice klasy 3E: Karolina Baniowska i Patrycja Górnik (jako jeden zespół) uczestniczyły w wojewódzkim etapie ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Eliminacje do etapu ogólnopolskiego odbyły się w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Karolina i Patrycja przygotowały dziesięciominutowy filmik pt. Od zakochania do miłości, który został zaprezentowany przed komisją konkursową. Następnie uczennice musiały zmierzyć się z pytaniami jury. Dzięki bardzo wysokim notom, jakie otrzymał filmik konkursowy, oraz trafnym odpowiedziom na pytania nasze uczennice zajęły drugie miejsce, uzyskując wynik tylko o półtora punktu niższy od zwycięskiego zespołu.

Gratulujemy!

 

Poniżej zamieszczamy  film konkursowy Karoliny Baniowskiej i Patrycji Górnik:

 

 

s. Joanna Jażdżewska

 

 

Wystawa i prelekcje zorganizowane przez Fundację Dorastaj z Nami

W dniu 23 lutego 2023 Fundacja „Dorastaj z Nami” zorganizowała w naszej szkole wystawę zatytułowaną „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”.

Prelekcje wygłosili przedstawiciele:

 • Małopolskiej Policji,
 • Karpackiego Oddziału Straży Granicznej,
 • Szkoły Aspirantów Państwowej Straży pożarnej w Krakowie,
 • 6 Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego,
 • 11 Małopolskiej Brygady Wojska Obrony Terytorialnej,
 • Służby Więziennej,
 • Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
 • Fundacji Dorastaj z Nami. Read more

Uroczystość upamiętniająca 129. rocznicę urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

21 lutego na Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 129. rocznicę urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza – patrona 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Uroczystość uczcili przedstawiciele 21. Brygady Strzelców Podhalańskich na czele z dowódcą brygady płk. Tadeuszem Nastarowiczem. Władze miasta reprezentowali Burmistrz Leszek Dorula, Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak Gąsienica oraz Sekretarz Grzegorz Cisło oraz uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.
Podczas uroczystości przypomniano fakty z drogi życiowej i dokonania generała Boruty-Spiechowicza – wybitnego wojskowego, wielkiego patrioty, bohatera trzech wojen, zasłużonego dla naszej Ojczyzny i Zakopanego. Zgodnie z wojskowym ceremoniałem odczytano Apel Poległych, po którym oddana została salwa honorowa. Na zakończenie złożono wiązanki i zapalono znicze. Read more

POMOC DLA OFIAR TRZĘSIENIA ZIEMI W SYRII I TURCJI

 

Nasza młodzież w liczbie 16 osób dnia 19 lutego przy Sanktuarium św. Rodziny w Zakopanem ,   wzięła udział w zbiórce funduszy dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i w Syrii.  Zbiórka była zorganizowana przez Caritas Polska , która z pomocą  humanitarną dociera z pomocą do ofiar trzęsienia ziemi w krajach i tak już doświadczonych przez los. Dzięki  wielkiemu sercu naszej młodzieży ZSHT , nasza Szkoła włączyła się  wspierając  program Caritas Polska, który  pomaga ludziom w przywróceniu godnych warunków życia.

s. Bogusława Fijołek

Gazetki w Internacie

Mass Media – korzyści i zagrożenia

To temat zawsze bardzo aktualny. Młodzież i wychowawcy poruszają go w rozmowach i działaniach

Mass Media definicja (środki masowego przekazu) – środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, czyli prasa, radio, telewizja, Internet, a w szerszym znaczeniu także książka, film, plakat, kino. Krótko mówiąc – są to techniczne sposoby przekazywania pewnych treści masowemu odbiorcy.

Bądź czujny, uważny, ostrożny. Wybieraj świadomie i bezpiecznie.

 

Read more

Mistrzostwa Powiatu tatrzańskiego w snowboardzie

22 lutego 2023 na stoku U Jędrola w Suchym rozegrano mistrzostwa Powiatu tatrzańskiego w snowboardzie. W rywalizacji szkół średnich bardzo dobrze pojechali chłopcy z ZSHT zajmując:

2 miejsce Paweł Lichaj
3 miejsce Mateusz Czernik
4 miejsce Jan Bartol

Rywalizację dziewcząt zdominował Ogólniak Balcera, zawodniczki z ZSHT startowały ale zajęły miejsca poza pierwszą szóstką.

Opiekun L.Lesisz

Read more

KONKURS NA NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ „PODHALAŃSKIE ŚLADY PISARZY”

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą miejsc na Podhalu, które związane są z twórcami literatury. Szczegółowy  regulamin konkursu jest dostępny u nauczycieli języka polskiego.

Podpisaną pracę konkursową należy  wysłać do swojego  polonisty w terminie do 31 marca 2023 r.

 

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY

23 stycznia 2023 w ramach cyklu spotkań z absolwentami Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Hotelarza zaprosiło Pana Krzysztofa Jakubiaka, członka Izby Adwokackiej w Krakowie. Pan Krzysztof ukończył 4 letnie Liceum Ekonomiczne w ZSHT w 1999 roku. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracował w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, a obecnie prowadzi własną kancelarię adwokacką. Pan Krzysztof przedstawił uczniom swoją ścieżkę kariery. Wspominał trudy związane ze zdobywaniem wykształcenia. Podkreślał, że aby osiągnąć cel należy dużo od siebie wymagać, a szkoła i nauczyciele mieli istotny wpływ na jego motywację do nauki. Panu Krzysztofowi serdecznie dziękujemy za spotkanie i przekazanie uczniom wielu wartościowych rad.

 

Read more

Przystąpienie do do programu Insta.Ling

W tym roku 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do programu Insta.Ling. Do programu dołączyły grupy z klasy 4Gp, 4Gg, 1I, 1I1 oraz 1TG. Program pomaga uczniom w skutecznej nauce słówek z języka angielskiego.

Czym jest Program Insta.Ling dla Szkół?

Insta.Ling jest Aplikacja do szybkiej nauki słówek angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego . Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców. Insta.Ling jest aplikacją do szybkiej nauki słówek, dostarczającą nauczycielom szczegółowe raporty na temat systematyczności pracy i postępów uczniów. Insta.Ling pomaga podnieść skuteczność nauczania języka oraz udostępnia narzędzia do oceny wyników.

Dlaczego InstaLing?

–  Ucz się efektywnie
Najlepsze efekty daje krótka, ale systematyczna nauka. Rozwiązuj codziennie kilkuminutowe sesje, poznawaj nowe słówka, utrwalaj te, które zostały już poznane i powiększaj swoją znajomość słownictwa każdego dnia.
–  Używaj gdziekolwiek jesteś
Pragniemy umożliwić ci codzienną naukę w dowolnych warunkach. W domu, w szkole, w autobusie. Na komputerze, tablecie lub smartfonie. Z InstaLing możesz korzystać wszędzie.
–  Obserwuj postępy
Monitoruj postępy i systematyczność pracy swoich uczniów/dzieci dzięki dostępowi do przejrzystych raportów i zobacz ich zaangażowanie w naukę słownictwa

Więcej informacji dostępnych na stronie:  https://instaling.pl/

31. Finał WOŚP

31. Finał WOŚP już za nami. Z ramienia szkolnego sztabu #6362 ZSHT w finałową niedzielę 29 stycznia kwestowało 64 fantastycznych wolontariuszy. Wykazali się ogromną pogodą ducha oraz determinacją zbierając datki na rzecz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przeznaczy zebrane środki na zakup sprzętu potrzebnego aby walczyć z sepsą.

Szacowana kwota, którą udało się Nam zebrać podczas tegorocznego  finału to  ponad 64 tysiące złotych, Wolontariusze jesteście wielcy !!!!

 

Wielkie podziękowania kieruję do wszystkich zaangażowanych w pracę sztabu, przed i w samą finałową niedzielę, dziękuję : Read more

IX edycja 12 godzinnego slalomowego maratonu

4 lutego na polanie Szymoszkowej odbyła się IX  edycja 12 godzinnego slalomowego maratonu pod Patronatem i  z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zawody mają na celu zebranie funduszy na prowadzenie całorocznych  zajęć, szkoleń  dla osób  niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji brały udział uczennice ZSHT Patrycja Pawlikowska 3A i Anna Pawlikowska 3T.

Delegatem Technicznym już po raz 7 była Wioletta Dobrowolska.

 

Read more

Pierwsza edycja XLV SLSZ w biegach narciarskich

26 stycznia 2023 na trasach biegowych pod średnią Krokwią rozegrana została pierwsza edycja XLV SLSZ w biegach narciarskich. Na starcie stanęło 75 dziewcząt i chłopców, sklasyfikowanych w kategoriach wiekowych w Igrzyskach Dzieci, Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Licealiadzie. Uczniowie ZSHT zdominowali rywalizację szkół średnich w chłopcach 1m Budz Szymon, 2m Aleksander Głód 3m Galica Jakub Mikołaj w kategorii dziewcząt 2m Anastazja Wesołowska 3m Joanna Słaby

opiekun Wioletta Dobrowolska

Gratulujemy !!!!

 

Read more

Konkursowe kartki dotarły na Ukrainę

Bożonarodzeniowe kartki, które wykonali nasi uczniowie w ramach konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną, zdążyły na czas dotrzeć na Ukrainę. Odbyły daleką drogę – najpierw trafiły na północ Polski, tam natomiast zostały przekazane do transportu z pomocą humanitarną.

Na jednym ze zdjęć (które dotarły do mnie z małym poświątecznym opóźnieniem) wykonanym krótko po przybyciu transportu do sióstr pallotynek w Gródku (Jagiellońskim) widzimy stół, a na nim – obok rozłożonych kartek – latarkę i kilka świec. Ten drobny szczegół to ważny element codzienności na Ukrainie w czasie wojny. Jak mówiła jedna z sióstr: „Latarki mamy w kieszeni, w torbie i na każdej szafce, żeby można je szybko znaleźć, kiedy wyłączą prąd. U nas bardzo często go wyłączają i na długo. Jeżeli nie ma prądu, nie ma też Internetu i wtedy jesteśmy odcięte od świata”.

Read more

Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej

12 stycznia 2023 roku odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej – ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkół średnich, którego gospodarzem w tej edycji jest diecezja pelplińska. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Magdalena Staszel (2T) oraz Patrycja Górnik (3E), które otrzymały najwyższą liczbę punktów podczas etapu szkolnego. Towarzyszyła im s. Joanna Jażdżewska.

Rozgrywki odbywały się w Domu Duszpasterskim przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uczennice musiały wykazać się między innymi znajomością dokumentów autorstwa zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI.

Read more

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O SŁOWACJI

 

We wtorek 10 stycznia nasze uczennice Oliwia Para i Izabela Krupa z klasy 2E pod opieką Pani Barbary Nowaczyk wzięły udział w konkursie wiedzy krajoznawczej o Słowacji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Organizatorem konkursu był Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Instytutem Słowackim w Warszawie. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów szkół ponadpodstawowych na temat Republiki Słowackiej. W konkursie wzięło udział ok. 50 uczniów z różnych szkół z całej Polski. Nasze uczennice dzielnie reprezentowały naszą szkołę i zdobyły cenne doświadczenia, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości.

 

Read more

Czysty pokój – podsumowanie konkurs czystości

Co roku w internacie ZSHT jest przeprowadzany konkurs  „Czysty pokój”

Codziennie wychowawca wraz z dyżurnym odwiedza pokoje by sprawdzić ich wystrój i czystość.

Nie zawsze jest kolorowo. Stan pokoi świadczy o ich mieszkańcach a konkurs sprawia, że wychowankowie coraz bardziej starają się dbać o estetykę i stan pokoi, które na czas roku szkolnego są ich domem. Pierwszy semestr został podliczony i z radością informujemy, że I miejsce zajął pokój 107, II miejsce pokój 209 i III miejsce pokój 208.

Serdecznie gratulujemy.

Read more

Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w piłce siatkowej

 

10 stycznia 2023 na hali sportowej przy Szkole Podstawowej numer 5 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tatrzańskiego w piłce siatkowej. Bardzo dobrze wypadły drużyny ZSHT dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne wygrywając wszystkie mecze, chłopcy zajęli drugie miejsce przegrywając po wyrównanej walce z Liceum Ogólnokształcącym.

Opiekunowie dziewcząt A. Górniak, chłopców L.Lesisz

Gratulujemy  !!!

 

Read more

Międzynarodowy konkurs kulinarny – „Eko Gala” w Rzeszowie

 

W dniu 16 i 17 grudnia 2022 roku, uczniowie naszej szkoły Katarzyna Piekarska i Jan Łukaszczyk z klasy IIIG wzięli udział w międzynarodowym konkursie kulinarnym organizowanym na „Eko Gala” w Rzeszowie

Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie.

Uczniów przygotował pan Rafał Dorociuk, opiekę w Rzeszowie sprawowała pani Magdalena Skonecka.

 

Read more

Pajacyk – Bożonarodzeniowe przedstawienie

Pajacyk, czyli kilka słów o tym, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od początku

 

Pajacyk to tytuł Bożonarodzeniowego przedstawienia, które zostało zaprezentowane społeczności ZSHT na szkolnej auli dnia 21 grudnia 2022 roku.

Głównym bohaterem jest tytułowy pajacyk, zabawka wyrzucona na wysypisko z powodu oderwanej ręki. Odnajduje go bezdomny, pan Tomasz, który niegdyś popadł w długi i przez to stracił rodzinę: żonę i dzieci. Przyglądając się uważnie zabawce, odkrywa łączące ich podobieństwo – w ich życiu „zabrakło człowieka”, który w odpowiednim momencie wyciągnąłby pomocną dłoń. Wiedziony odruchem serca, postanawia naprawić pajacyka, wszak kiedyś naprawiał zabawki swoich dzieci. Zabawka ożywa. Szczęśliwy, obdarzony nowym życiem pajacyk, ożywia umarłą już nadzieję pana Tomasza i bezdomny postanawia wrócić „do swoich” – zgodnie ze swoją wiarą, zostaje przez nich przyjęty. Później sam staje się „misjonarzem nadziei” dla swego przyjaciela Franciszka, który również postanawia zakończyć z życiem na ulicy. Pajacyk okazuje się Bożym posłańcem, którego misją jest budzić nadzieję wszędzie tam, gdzie ona zgasła, wskazując nowonarodzonego Chrystusa jako jej najwyższe źródło. Podąża zatem do ludzi smutnych, zgorzkniałych, tkwiących w beznadziei, by swym ujmującym sposobem bycia (jego dewizą są słowa: „Ja lubię wszystkich i nie gardzę nikim”) i żywą wiarą dopomóc im podjąć decyzję o zmianie kierunku.

Dziękuję za pomoc Paniom Ewie Kowalczyk oraz Małgorzacie Bachledzie-Księdzularz, a także uczniom zaangażowanym w przestawienie! Read more

Wieczór Wigilijny 2022 w Internacie

Poniedziałkowy wieczór  w internacie ZSHT był wyjątkowy.

Młodzieżowa Rada Internatu pod opieką pań Wiktorii Bobak i Barbary Knapczyk zgromadziła wszystkich wychowanków oraz pana kierownika Pawła Kyca i wychowawców przy wspólnym opłatku.

Młodzież odwołała się do wspomnień starszego pokolenia Polaków, dla których Boże Narodzenie, a szczególnie Wigilijny Wieczór był najpiękniejszym rodzinnym świętem.

Piotrek, Adam, Hubert, Laura, Julka, Marysia przybliżyli znaczenie ważnych słów związanych ze Świętami Bożego Narodzeni. Społeczność internacka na nowo poznała historyczne znaczenie słów: ŚWIATŁO, KOLĘDA, CHOINKA, OPŁATEK w kontekście Bożego Narodzenia.. Prezentacja ta była przeplatana występem naszych skrzypaczek Krysi i Zosi, gitarzystki Alicja,  ukulele Łucja i Daniel, którzy zagrali piękne kolędy.  Marysia wykonała solo wzruszającą kolędę „Mario czy Ty wiesz” Read more

STYPENDIA DLA NASZYCH NAJZDOLNIEJSZYCH UCZNIÓW

W dniu 16.12.2022 w zakopiańskim Ośrodku Hyrny odbyła się Gala wręczenia Stypendiów Starosty   22 najzdolniejszym uczniom Powiatu Tatrzańskiego.  W uroczystości, którą prowadziła pani Anna Król – Józaga, naczelnik Wydziału Edukacji uczestniczyli: wizytator, pani Dorota Słońska-Halczak oraz nagradzani uczniowie i absolwenci,ich rodzice,wychowawcy i nauczyciele przygotowujący do konkursów przedmiotowych.

Obok nagród pieniężnych beneficjenci odebrali gratulacje od Starosty, pana Piotra Bąka i innych przedstawicieli władz Powiatu.

Stypendyści ZSHT to 10 absolwentów klas o różnym profilu:

Łukasz Bargiel , Karolina Topór –Orawiec, Sabina Król, Justyna Pawlikowska,

Maciej Palenica, Patrycja Bachleda-Szeliga,  Ewa Zawadzka, Daryna Horystowa, Maciej Łukaszczyk i Marcin Rzadkosz. Otrzymali oni stypendia, wynoszące od 3 do 5 tysięcy złotych. Read more

Życzenia świąteczne dla Seniorów

Adwent to czas intensywnego zwrócenia swojego serca i oczu w stronę ludzi najbardziej potrzebujących ludzkiej życzliwości. Uczniowie ZSHT zostali poproszeni o wykonanie  własnoręcznie bombek i kartek świątecznych dla Seniorów. Owoc pracy jakim były wykonane bombki i kartki okazał się przepiękny. Na tę inicjatywę odpowiedzieli dziewczęta i chłopcy, za co serdecznie dziękujemy.

Wolontariusze naszej szkoły zaangażowani w cotygodniową pomoc Seniorom idąc na przedświąteczne spotkanie ze swoimi Podopiecznymi zanieśli życzenia i prezenty w postaci „ bombki” od całej społeczności ZSHT.

Młodzież pośpieszyła z życzeniami świątecznymi również do osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem, oraz w Domu Opieki prowadzonym przez Siostry Albertynki.

s. Bogusława Fijołek

Read more

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Święto wszystkich, którzy mają otwarte serca i bezinteresownie niosą pomoc.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza  w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych odbyły się 7 grudnia 2022 roku.

Wolontariusze ZSHT zgromadziły się w sali 401 na krótkie spotkanie.

Pan dyr. Zdzisław Króżel  podziękował uczniom za troskę o drugiego człowieka.

s. Bogusława Fijołek

Read more

Licealiada w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców

Dnia 13 grudnia 2022 na hali sportowej Szkoły podstawowej numer 5 odbyła się Licealiada w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. Drużyna kobieca ZSHT była bezkonkurencyjna i zajęła 1 miejsce, pokonując Liceum Ogólnokształcące im. O. Balcera, Zespół Szkół Budowlanych
oraz Liceum Społeczne. Drużyna męska zajęła 3 miejsce ulegając Budowlance i Ogólniakowi.

Opiekun obu drużyn L.Lesisz

 

Read more

Szlachetna Paczka

Już wiemy, że się udało. W Weekend Cudów każda z kilkunastu tysięcy rodzin otrzymała Szlachetną Paczkę, a wraz z nią – impuls do zmiany życia!

Dokładnie 15 482 rodziny otrzymało paczki o łącznej wartości pomocy 59 899 138 zł.

Dyrekcja, nauczyciele oraz nasi emeryci i przyjaciele już po raz 11 włączyli się w jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce i przygotowali 16 paczek dla wybranej rodziny z Podhala o łącznej wartości ponad 4000 zł.

Dla naszej Pani zakupiono telewizor Philips oraz wszystkie produkty i artykuły z jej

listy marzeń i potrzeb. Była to trwała żywność i wędliny na świąteczny stół, artykuły spożywcze, słodycze, środki czystości, kosmetyki, proszki do prania, a na specjalne życzenie komplet garnków i mikser.

Serdecznie dziękuję wszystkim Darczyńcom, bo w Szlachetnej Paczce konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Dziękuję również Koleżankom za pomoc przy pakowaniu paczek i młodzieży za pomoc w ich przenoszeniu i załadunku.

Osobne podziękowania kieruję do PSS Społem, za ufundowanie karty podarunkowej na kwotę 500 zł.

 

Ewa Brzęk

Koordynator Szlachetnej Paczki

Read more

XII Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera

„Walczyli dla nas. Zawalczmy dla Nich.”

            Nasza Szkoła po raz pierwszy wzięła udział we  wsparciu akcji „XII Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera”, organizowanej przez stowarzyszenie non-profit „Paczka dla Bohatera”.

Celem akcji jest przygotowanie i dystrybucja świątecznych paczek dla 2500 podopiecznych stowarzyszenia, m.in. weteranów i kombatantów II Wojny Światowej (żołnierzy AK, WiN, NSZ, powstańców warszawskich i wileńskich, żołnierzy walczących na wszystkich frontach), osób represjonowanych i walczących w podziemiu niepodległościowym w PRL, m.in. stoczniowców w Szczecinie czy robotników w Poznaniu oraz współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego – weteranów rannych i poszkodowanych na misjach pokojowych.

Nasi uczniowie okazali ogromną wrażliwość patriotyczną, aby wspomóc tych, którzy dla nas walczyli. Ci Wielcy Polacy są wśród nas i skromnie, w ciszy, czekają na pomoc.

            Dziękuję za wielkoduszną odpowiedź w zbiórce artykułów spożywczych, chemicznych , czy innych rzeczy do paczek oraz  kartek świątecznych i ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów .

            Dziękuję szczególnie Uczniom z klas: 4Eg; 4Gp; 4Ep; 4Ag; 4Ap; 4Ip; 3G; 3T; 3A; 3E; 3I; 3ZB; 2ZB;  1Tg; 1I; 1E; 1A; 1G1; 1 OPW/G; 1ZC; 1ZB; 1ZA; oraz Paniom z Biblioteki Szkolnej.

Z wyrazami wdzięczności s. Bogusława Fijołek Read more

SZKOLNE TARGI EDUKACYJNE

Grudzień to czas, kiedy gościmy w naszej szkole przedstawicieli uczelni wyższych, którzy prezentują naszym uczniom (szczególnie maturzystom, ale nie tylko) szereg ciekawych propozycji dalszej edukacji. Przyjechali więc przedstawiciele Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki z Krakowa, Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron z Krakowa oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji z Nowego Targu.

Młodzież wysłuchała wykładów o tematyce: „ Trendy w turystyce”, Warmia i Mazury inaczej. Militarno – turystyczna podróż przez pojezierza”, „Bezpieczeństwo imprez masowych. Psychologia, jako nauka o zachowaniu w różnych sytuacjach”, „Zawody przyszłości. Jaką ścieżkę kariery warto wybrać”  oraz „Promocja różnych form służby wojskowej”. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z pracownikami uczelni wyższych na temat interesujących ich kierunków kształcenia oraz wypróbować swoich sił na strzelnicy zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa Apeiron. Wszystkim przedstawicielom i wykładowcom z uczelni  serdecznie dziękujemy za udział w imprezie i zapraszamy za rok. Read more

22. POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY rozstrzygnięty!

O niespodziewanych atrakcjach w podróży pisali uczniowie czterech szkół ponadpodstawowych podczas 22. Powiatowego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 14 grudnia br. w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem. Tekst dyktanda, ułożony przez panie M. Bachledę-Księdzularz,  H. Styrczulę i  E. Kowalczyk, sprawił uczestnikom niemałe trudności, nielicznym udało się poprawnie przebrnąć przez zawiłości, typu:  czteroipółkilogramowy bagaż, czyhanie i  czmychanie, okamgnienie i na co dzień, a także Małopolanin, nowotarżanka o nienachalnej urodzie, tudzież haitańscy chuligani.

Read more

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

We wtorek 06.12.2022 w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów wyróżniającym się uczniom powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Wśród stypendystów znalazły się też uczennice ZSHT – Magdalena Palenica z klasy 4Ep i  Zuzanna Złoza  z klasy 4Eg.

 

Stypendium przyznawane jest osobom, które w roku szkolnym 2021/2022 uzyskały promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla uczniów, ale także ich szkół, nauczycieli i rodziców.

 

Stypendystkom serdecznie gratulujemy!

Read more

Konkurs Stoików Bożonarodzeniowych

W dniu 8 grudnia 2022 r. odbył się kolejny Szkolny Konkurs  Stroików Bożonarodzeniowych. W tym roku startowało 30 zespołów z różnych klas. Konkurencja była duża  i wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i ciekawymi pomysłami. Wszystkie stroiki wykonano starannie i estetycznie. Praca trwała od godziny 8.00 do 11.00. W trakcie kolejnych godzin lekcyjnych wyznaczone klasy wg harmonogramu oglądały przygotowane stroiki, a nauczyciele głosowali  na najładniejszy  stroik – wybór był naprawdę trudny.

Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce  – stolik  nr 23: Stękała Aleksandra, Papież Oliwia z klasy 4Gg

II miejsce – stolik nr 26: Frączek Urszula z klasy 4Ap,  Bednarz Rafał  z klasy 4Gg

III miejsce – stolik nr 12: Komperda Kinga, Głowacz Gabriela z klasy 3E
Read more

Konkurs filmowy „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rodziny w Gospodarstwie Rolnym!”

Uczennice klasy 3 TE: Anna Bzdyk, Magdalena Galica, Martyna Galica reprezentowały naszą szkolę na konkursie filmowym „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rodziny w Gospodarstwie Rolnym!” organizowanym przez KRUS. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez uczestników pracy konkursowej  na temat filarów międzynarodowej kampanii Wizji Zero i co najmniej jednej z jej siedmiu Złotych Zasad, ze szczególnym zwróceniem uwagi na funkcjonowanie rodziny w gospodarstwie domowym w oparciu o trzy filary: bezpieczeństwo, zdrowie i dobrostan, także w kontekście zagrożeń epidemiologicznych,  poprzez zrealizowanie utworu audiowizualnego w postaci filmu.

Opiekunem była Danuta Trebunia-Pawlikowska

Read more

Integracja poprzez wróżby andrzejkowe

30 listopada świetlica Internatu ZSHT wypełniła się śmiechem i zabawą. Wieczorem, tego dnia pan Arkadiusz Mateja i jego grupa przepowiadali przyszłość swoim pedagogom i kolegom. Andrzejkowe wróżby zawsze wywołują śmiech i zdziwienie. Tak było i tym razem.  Wróżby zdradzały co czeka każdego z uczestników zabawy, kim będą w życiu, jakie imię będą nosili partner, partnerka, jaki będzie ich status materialny itp. Było dużo śmiechu i zabawy.

Integracja mieszkańców internatu poprzez zabawę to najlepszy sposób na wzajemne poznanie wychowanków i wychowawców, zawsze uczestniczących w wydarzeniach społeczności internackiej.

 

A. Przekupień

Read more

Dni Otwarte w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich

W dniu 01 grudnia 2022r. uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem uczestniczyli w Dniach Otwartych w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich. Kadeci zapoznali się z bronią, indywidualnym wyposażeniem żołnierzy oraz sprzętem wojskowymi sprzętem wojskowym. Sprawdzili swoje umiejętności strzeleckie podczas strzelania z karabinków ASG na przygotowanej strzelnicy polowej. Nie zabrakło także poczęstunku w postaci tradycyjnej wojskowej grochówki. Później kadeci udali się do siedziby 21 Batalionu Strzelców Podhalańskich, gdzie zwiedzili izbę pamięci, gdzie przewodnik w ciekawy sposób zapoznał uczniów z bogatą historią tej znakomitej jednostki. Pogoda dopisała, a mnogość atrakcji sprawiła, że wszyscy byli zadowoleni z wycieczki.

Read more

Dzień Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

 

W niedzielę 4 grudnia po raz XXIII obchodzony był Dzień  Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie!

Posłani w pokoju Chrystusa” – to hasło tegorocznego Dnia Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W II niedzielę Adwentu odbyła się zbiórka ofiar. W tym roku, w szczególnym wymiarze, pomoc trafi na Ukrainę.

Wolontariusze ZSHT ze szczerym sercem ofiarując swój czas w dzień wolny od wszelakich zajęć włączyli się w akcję pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Serdecznie dziękujemy!

s. Bogusława Fijołek

 

Licealiada Powiatu Tatrzańskiego w pływaniu

 

29 listopada na basenie Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich odbyła sie Licealiada Powiatu Tatrzańskiego w pływaniu. Bardzo dobrze wypadły uczennice ZSHT zajmując 1 miejsce Krysia Wołczek 4 Tp, 2 miejsce Monika Ryba 3 E, w kategorii mężczyzn 4 miejsce zajął Patryk Kucharski

Opiekunem była A. Górniak

Gratulujemy!!!

 

Read more

VI ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGIEGO

 

Obchody Światowego Dnia Ubogich mają na celu pomoc osobom w kryzysie bezdomności, a także uwrażliwienie i zachętę do codziennego niesienia pomocy ubogim.

Jak co roku nasza Szkoła włącza się w pomoc tym którzy mniej mają z różnych powodów.

Zbieraliśmy  żywność dla świetlicy Brata Alberta w Zakopanem.

s. Bogusława Fijołek

 

Read more

Profesjonalne praktyki zawodowe – podsumowanie projektu

W Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem już po raz czwarty opracowano projekt zagranicznych praktyk zawodowych. W lipcu 2020 roku został on zatwierdzony do realizacji, co naszym uczniom dało możliwość kształcenia za granicą po raz siódmy i ósmy. Warto dodać, że Projekt ten współfinansowany jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

 
Read more

Job shadowing w Szwecji

Rozpoczynamy rekrutację do mobilności w ramach projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 skierowanego do nauczycieli przedmiotów zawodowych i języka obcego zawodowego zatrudnionych w Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem.

 

Projekt realizowany będzie w terminie:

24.04.2023r. – 05.05.2023 r.

 

Miejsce stażu: Malmo-Szwecja

Instytucją przyjmującą jest firma EU Mobility Sverige w Malmo

W ramach projektu zapewniamy:

– atrakcyjne staże poprzez obserwację pracy;

– transport, ubezpieczenie;

– noclegi;

– pełne wyżywienie;

– atrakcyjny program spędzania czasu wolnego;

– przygotowanie językowe i kulturowe przed wyjazdem.

Read more

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

22 listopada odbyła się Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
W naszej szkole do testu przystąpiło 35 uczniów, spośród, których najlepsze wyniki uzyskały:
Magdalena Palenica 4ep
Patrycja Prokop 4ep
Natalia Skorusa 3e

Liczymy, że nasz zespół zakwalifikuje się do dalszego etapu i będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu wojewódzkim.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy uzyskanych wyników.

Read more

Młodzieżowy Uniwersytet Ekonomiczny MUE UEK

17.11.2022 uczniowie klasy 3e wraz z Panią Danutą Larkowską udali się do Krakowa, aby w murach Uniwersytetu Ekonomicznego odebrać certyfikaty potwierdzające udział w projekcie Młodzieżowy Uniwersytet Ekonomiczny.
W ramach tego projektu 11 uczniów uczestniczyło w zajęciach online w wybrane soboty w roku szkolnym 2021/2022. W trakcie zajęć mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną.

 

Read more

XXIV KONKURS WIEDZY o Pasterstwie

Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w XXIV edycji Konkursu Wiedzy o Pasterstwie, który odbył się 18 listopada 2022 roku w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród przybyłych gości obecni byli bacowie, którzy wypasają owce na terenie TPN.

Jak co roku zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu pasterstwa prowadzonego w Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym. W finale, do którego weszły trzy najlepsze zespoły, trzeba było wykazać się umiejętnością rozpoznawania roślin, oraz ilustrowania i odgadywania haseł związanych z pasterstwem, czyli popularnej zabawy w kalambury. Pozostali uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym, w którym należało za pomocą dostępnych technik plastycznych stworzyć plakat – komiks promujący wypas kulturowy owiec w Tatrzańskim Parku Narodowym. Read more

Zawody Międzyszkolne w Tenisie Stołowym

18 listopada  w szkole podstawowej na Harendzie odbyły się zawody międzyszkolne w tenisie stołowym. W zawodach brało udział 5 szkół średnich. W kategorii panów rywalizacja była bardzo zacięta o zwycięstwie zadecydowały małe punkty. Najlepszą drużyną został zespół ZSHT, w rywalizacji pań zespół ZSHT zajął 4 miejsce.

Opiekun  uczniów A. Górniak

GRATULUJEMY

Read more

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglosaskich

7 listopada odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglosaskich. 58 uczestników sprawdzało swoją wiedzę dotyczącą historii, geografii, kultury i zwyczajów w krajach anglojęzycznych. Tegoroczne podium stanowią:

Katarzyna Łukaszczyk i Jan Trzebunia, klasa 2T,

Krystyna Wołczek, Jakub Sikoń, klasa 4Tp,

i Anna Mąka, Agnieszka Bachleda Curuś 4Tg.

Gratulujemy!

Read more

KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI ROZSTRZYGNIĘTY!

W ramach roku romantyzmu 2022 odbył się konkurs na pracę inspirowaną balladami Adama Mickiewicza. A oto laureaci konkursu MICKIEWICZEM CZYTANY, PISANY I … MALOWANY:

I MIEJSCE: AGNIESZKA BACHLEDA – CURUS, klasa  4 TG

II MIEJSCE: KATARZYNA ŁUKASZCZYK, klasa 2 T

III MIEJSCE: KINGA STYRCZULA, klasa 1 G

IV MIEJSCE: URSZULA FRACZEK, klasa 4Ap

V MIEJSCE: BEATA KOWALCZYK, klasa 4Ag

WYRÓZNIENIE:  NATALIA MARDUŁA-SOBALA, klasa 4Eg

WYRÓZNIENIE: PAULINA HODOROWICZ, klasa 4Gg

WYRÓZNIENIE: MARTA GAŁ, klasa 4 Ag

 

Gratulujemy laureatom i  zapraszamy do obejrzenia prac  na II piętrze, pomiędzy salami 210 i 211.

Read more

sztafetowy bieg Niepodległościowy

Tradycyjnie w listopadzie ZSHT bierze udział w  sztafetowym biegu Niepodległościowym w ramach obchodów Dnia Niepodległości.

W tym roku wystawiliśmy 3 sztafety. Sztafeta nr 1 wygrała kategorię szkół średnich, pozostałe nasze zespoły zajęły czwarte i piąte miejsce.

Opiekunowie A.Górniak M.G.Walczak

Gratulujemy

Read more

Szkolenie – animacja czasu wolnego

W dniach 9 i 10 listopada br. odbyło się szkolenie młodzieży ZSHT dotyczące animacji czasu wolnego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się zarówno w teorii jak i praktyce ze stanowiskiem pracy animatora. Pracownik ten zajmuje się organizacją czasu wolnego ludzi przebywających w ośrodkach kultury, domach wczasowych, pensjonatach, hotelach, domach dziecka i innych. Program obejmował między innymi gry i zabawy dla różnych grup wiekowych, masaż animacyjny i muzykoterapię. Animator czasu wolnego to osoba, która pomaga w integracji z nowym środowiskiem oraz edukacją kulturową. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i otrzymali certyfikaty w języku polskim i angielskim kwalifikujące do pracy w kraju jak też poza jego granicami. Otrzymali dodatkowo podręczniki animatora oraz motywację do działania na tym rynku pracy. Szkolenie odbyło się w trakcie zajęć lekcyjnych z uwagi na terminy pracy organizatora, czyli pana Sebastiana z firmy Stageman. Osobą odpowiedzialną za organizację szkolenia była pani Joanna Ząbkowska-Para z pomocą pani Wioli Dobrowolskiej. Read more

XVIII Zakopiański Test Coopera – edycja jesienna 2022

W dniu 25 października 2022 r. na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbył się XVIII ZAKOPIAŃSKI TEST COOPERA – edycja jesienna 2022.

Test Coopera to próba wytrzymałościowa nazwana na cześć jej twórcy, amerykańskiego lekarza Kenetha Coopera, polegająca na 12-minutowym nieprzerwalnym biegu. Celem sprawdzianu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej i jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Na 240 uczestników nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze. Aleksander Głód z kl. II I uzyskał najlepszy rezultat 3490m i zajął I miejsce (poprawił wynik z 9 czerwca 2022 r. edycja wiosenna – 3280m). Read more

Rekrutacja wolontariuszy 31.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

❤️ SIEMA WOŚPOWICZE !!!!!!! ❤️

 

Rekrutacja wolontariuszy 31.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych wystartuje już w najbliższy wtorek 15 listopada !!!!

DYŻURY REKRUTACYJNE :

PONIEDZIAŁEK : 10.35 – 12.35
WTOREK : 10.35 – 12.35
Pokój nauczycielski 4 piętro

Codziennie jestem dostępna w sali nr 115 wg planu lekcji : zsht.pl

Możecie również zarejestrować się on-line :
https://iwolontariusz.wosp.org.pl
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Czekam na WAS !!!!!!
Szef Sztabu :
Katarzyna Dziewońska-Kachnic

Święto Niepodległości w Hotelarzu

W dniu 8 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem odbyło  ślubowanie Kadetów z Oddziału Przygotowania Wojskowego. Uroczystość zaszczycili: płk. Dariusz Jaraszek, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego, płk. Robert Nowakowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu, por. Mateusz Faraś z ramienia Dowódcy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, Piotr Bąk – Starosta Tatrzański oraz płk. Andrzej Łęcki, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego.

Po raz pierwszy szkolna uroczystość dotyczyła  Oddziału Przygotowania Wojskowego certyfikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Oddział ten został objęty patronatem przez Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny „Gronik”.
Read more

Konkurs wiedzy o regionie – Podhalu, Spiszu i Orawie

 

W dniu 4.11.2022 przedstawiciele klasy 4Tp, tj. Weronika Pańszczyk, Weronika Stachoń-Groblowy, Zofia Chowaniec oraz Bartłomiej Kluś pod opieką p. Joanny Ząbkowskiej-Para uczestniczyli w zmaganiach konkursowych dotyczących wiedzy o regionie – Podhalu, Spiszu i Orawie w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu. Tegorocznym tematem przewodnim była muzyka, taniec i śpiew. Konkurs składał się z dwóch części: testu wiedzy oraz z prezentacji multimedialnej i towarzyszącej jej prezentacji „na żywo” wybranego aspektu kultury ludowej. Nasi uczestnicy zaprezentowali podhalański taniec solowy zalotny wraz ze śpiewem. Zespół zajął 4 miejsce a także dwie osoby za swoje umiejętności i prezencję zostały dodatkowo wyróżnione, Bartek i Weronika.
Gratulacje dla uczestników!

 

Read more

Wizyta w hotelach – Rysy i Bachleda Resort

W dniu 2.11.2022 uczniowie klasy 3T pod opieką p. Barbary Nowaczyk i p. Joanny Ząbkowskiej – Pary mieli możliwość zapoznania się ze strukturą dwóch 5 gwiazdkowych hoteli zakopiańskich, tj. Rysy i Bachleda Resort. Dwa hotele w tej samej samej kategorii a jednak różniące się swoim charakterem i wielkością. Uczniowie zostali zapoznani z jednostkami mieszkalnymi, częścią główną i gastronomiczną oraz rekreacyjną. Zadawali pytania i porównywali świadczone usługi.

 

Read more

Wycieczka członków Spółdzielni Uczniowskiej „Winien-Ma”

 

PRAGA  I  DREZNO

 

W dniach 17.10. do 21.10.2022r odbyła się dziesiąta wycieczka członków Spółdzielni Uczniowskiej „Winien-Ma”.

Historia zatoczyła koło i spółdzielcy, jak za pierwszym razem, znów wybrali się do Pragi. Spacer po Hradczanach, odprawa wart, Złota Uliczka, ogrody Wallensteina, rynek starego miasta z pomnikiem Husa, zegar Orloy na wieży ratuszowej, most Karola w dzień i podczas wieczornego spaceru oraz wiele innych atrakcji czekało na nas w stolicy Czech. O wszystkim , w bardzo interesujący sposób, opowiadał nam przewodnik, który spędził z nami całe dwa dni. Przy okazji poznaliśmy uroki poruszania się praskim metrem.

Read more

Czytamy ballady Adama Mickiewicza

W ramach ROKU ROMANTYZMU w dniach 24-28 października 2022 roku  w naszej szkole można było wysłuchać pięciu mickiewiczowskich ballad, czytanych przez pięć różnych ekip – lektorów. Mamy nadzieję, że piękna muzyka towarzysząca czytanym tekstom i fabuła utworów, a przede wszystkim piękne głosy lektorów spodobały się słuchaczom J

W akcji wzięli udział:

Pani Twardowska – prof. Katarzyna Dziewońska-Kachnic. Krzysztof Job i Maksymilian Chowaniec

Romantyczność – Karol Konieczny, Katarzyna Piekarska, Martyna Górowska i Grzegorz Styrczula

Świtezianka – Małgorzata Kowalczyk, Michał Cudzich, Michał Król-Łęgowski

Powrót taty –Jan Kluś, Miłosz Gruszka, Karolina Jurgowska i Michał Michalik

To lubię – Weronika Zawadzka, Kamil Wątor, Jakub Galica

Przypominamy też o konkursie Mickiewiczem … czytany, malowany i pisany (szczegóły na stronie szkoły) i zapraszamy do wzięcia w nim udziału.

Ewa Kowalczyk

SZLAKIEM PATRONA SZKOŁY WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO

14 października 2022 roku – w piątek odbył się już VIII SZKOLNY RAJD SZLAKIEM WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych Technikum nr 2 i Szkoły Branżowej. Wędrowaliśmy różnymi trasami, od ulicy Kościeliskiej, szkoły czy  Urzędu Miasta aż do Kuźnic czy też Pustelni Brata Alberta. Każda z grup, posługując się mapą, odnaleźć musiała  ważne miejsca, związane z życiem i działalnością Władysława Zamoyskiego oraz jego rodziny. Nazwy, wpisane w krzyżówkę, utworzyły hasło: HERB JELITA – odnoszące się do wzruszającej historii przodków hrabiego. Przy poszczególnych obiektach odczytywaliśmy ze świetnego Przewodnika Z. Moździerza i J. Roszkowskiego (Szlak Zamoyskiego) informację o historii i okolicznościach powstania – np. kuźnickiej tamy i innych wodnych zbiorników na terenie miasta, toru bobslejowego czy też Księżówki – dawnej Adasiówki, w której poza hotelem dla kuracjuszy mieścił się intelektualno-artystyczny  salon! Read more

KWALIFIKACJA SZKÓŁ OPW/CWKM Z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO DO STRZELECKICH MISTRZOSTW POLSKI

W dniu 18 października 2022r. kadeci 1 certyfikowanej klasy wojskowej Oddziałów Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem zdobyli III miejsce w KWALIFIKACJI SZKÓŁ OPW/CWKM
Z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO DO STRZELECKICH MISTRZOSTW POLSKI, które odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim w siedzibie 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w tego typu wydarzeniu.

Podczas zawodów wykorzystany był system szkolno-treningowy ŚNIEŻNIK, który dzięki symulacji różnych scenariuszy pozwala na trenowanie zachowania indywidualnego
i zespołowego żołnierzy w sytuacjach, które mogą mieć miejsce podczas pełnienia służby wojskowej. Read more

PRAKTYKI W SZWECJI

Rozpoczynamy rekrutację do mobilności w ramach projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000055623 skierowanego do uczniów klas II, III i IV po szkole podstawowej z Technikum nr 2 oraz dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie: kucharz

 

Projekt realizowany będzie w terminie:

24.04.2023r. – 12.05.2023 r.

 

Miejsce stażu: Malmo-Szwecja

Instytucją przyjmującą jest firma EU Mobility Sverige w Malmo Read more

Blask Prawdy (Veritatis Splendor) – XXII Dzień Papieski -16 października 2022 roku

Nasi Wolontariusze ZSHT   kwestowali  przy Sanktuarium św. Rodziny w Zakopanem , by   wesprzeć materialnie budowany przez nas wszystkich od 22 lat „żywy pomnik” św. Jana Pawła II.

Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z wiosek i małych miejscowości całej Polski, a w ostatnim czasie także z Ukrainy.

s. Bogusława Fijołek

 

Read more

Wycieczka klasy 3I na targi – Poznań Game Arena

W kalendarzu prawdziwego informatyka tegoroczne dni 7-9 października powinny być zakreślone na czerwono. To właśnie wtedy, po krótkiej, acz uciążliwej pandemicznej przerwie powraca wielkie święto wszelakiej maści graczy, tech-geeków i fanów nowinek ze świata techniki. Poznań po raz kolejny staje się gospodarzem PGAnajwiększych w naszym kraju i tej części Europy targów rozrywki multimedialnej oraz technologii, ściągających na jeden weekend ponad 45 tys. odwiedzających. I my tam byliśmy, miód i… znaczy się pady i klawiatury dzierżyliśmy 😉

Dnia 6 października, razem z powstaniem porannych zórz klasa 3I, pod opieką Panów Adriana Zająca i Marcina Mirskiego wyruszyła w wielogodzinną podróż do miasta Poznań. Na miejscu czekała ich zamiana środka transportu z czterokołowego pojazdu, na napędzane silnikami odrzutowymi F-18. Seans filmu „Top-Gun: Maverick” potrafił dosłownie wgnieść w rozkładane fotele premium w sali VIP. Wieczorny spacer po starym mieście pozwolił nam poznać uroki (niestety) remontowanego rynku, spowitego w ciemnościach z lekko nachalnym przyozdobieniem go wszelakiego rodzaju inwentarzem budowalnym. Niestety nawet słynne koziołki poznańskie uznały, że w takiej scenerii prezentować się nikomu nie zamierzają. Read more

Spotkanie integracyjne- Otrzęsiny 2022

W bieżącym roku szkolnym Internat ZSHT  stał się domem dla wielu nowych  uczniów. Młodzieżowa Rada Internatu i starzy mieszkańcy zgotowali im bardzo miłe przyjęcie

6.10.2022r w  odbyła się tradycyjnie pierwsza impreza, potocznie nazywana Otrzęsinami czyli oficjalne przyjęcie nowych do grona społeczności internackiej. W imprezie wzięli udział wszyscy wychowawcy na czele z panem kierownikiem Pawłem Kycem Celem imprezy jest zawsze integracja, autoprezentacja nowych mieszkańców i zabawa. Tak było i tym razem. Nastąpiła autoprezentacja nowych mieszkańców, prezentacja Rady Wychowawców. Nowi mieszkańcy zostali poddani próbom. Min. musieli namalować portrety wylosowanych wychowawców, przejść test ze znajomości regulaminu internatu, przejść test sprawnościowy polegający na przeciąganiu liny, zjeść plasterki cytryny a w nagrodę słodycze. Były też kalambury i dużo śmiechu. To krótkie spotkanie pozwoliło przełamać lody i na parę chwil połączyć dobrą  energię mieszkańców. Mamy nadzieję, że już nie czują się obco a stara gwardia z uśmiechem i sympatią będzie traktować swoich nowych kolegów.

Opiekunami pedagogicznymi spotkania były w tym roku panie Barbara Knapczyk i Wiktoria Bobak

 

Read more

licealiada w indywidualnej lidze lekkoatletycznej

 

4 października na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu odbyła się licealiada w indywidualnej lidze lekkoatletycznej uczniowie naszej szkoły osiągnęli bardzo dobre wyniki wygrywając konkurencje biegowe na 100 m, 200 m, 400 m,1500 m oraz pchnięcie kulą.
W punktacji drużynowej zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli pierwsze miejsce.

Opiekunowie L.Lesisz i A.G.Łuszczek

Read more

Szkolny Konkurs „MICKIEWICZEM CZYTANY,PISANY i … MALOWANY”

UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS !

Z okazji 200. rocznicy wydania

„Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

ogłaszamy

Szkolny Konkurs

„MICKIEWICZEM CZYTANY,PISANY i … MALOWANY”

Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów  ZSHT !

Wysłuchaj ballad, których fragmenty będą czytane w szkole w dniach 24-28 października 2022r.

Zainspiruj się nimi i wykonaj pracę;

plastyczną – plakat, obraz, szkic (technika dowolna)

lub

literacką -dopisz dalszy ciąg usłyszanej opowieści ( forma dowolna – opowiadanie, wiersz, inne…)

Wykonaną pracę, opatrzoną imieniem i nazwiskiem przekaż polonistce.

Termin składania prac: 10 listopada 2022 roku.

UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS ! UWAGA ! KONKURS !